Piekło w Australii to wina zmian klimatycznych, a może podpalaczy? Wstrząsający raport strażaków

Na temat pożarów buszu w Australii narosło ostatnio sporo mitów. Jedni uważają, że winić za nie można wyłącznie zmiany klimatyczne, a inni twierdzą, iż ogień umyślnie podkładają podpalacze. Pora więc rozstrzygnąć, kto ma rację.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pożary buszu w Australii to ostatnio jeden z najważniejszych tematów ogólnoświatowych mediów. Dominuje przekaz, że są one wynikiem postępujących zmian klimatycznych. Jednak jak się okazuje, problem jest o wiele bardziej złożony, a klimat jest tylko jednym z wielu istotnych czynników... Zobacz cały artykuł >>>

Potężne tornada Reeda Timmera 2

Druga część kompilacji dotąd niepublikowanych materiałów od Reeda Timmera, słynnego amerykańskiego łowcy burz, ze swoich pościgów za potężnymi tornadami na tle ostatnich 10 lat. Zobaczcie te piękne, ale też niszczycielskie zjawiska z bliska.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje pochmurna pogoda z niedużymi przejaśnieniami. W pasie od Pomorza Gdańskiego i Kujaw przez Mazury po Podlasie, a także na południu kraju występują słabe, przelotne opady deszczu. W Karpatach i na pogórzu prószy śnieg. Wiatr wieje z południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 3 stopni na Podhalu do plus 6 stopni na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 stycznia 2020 o godzinie 8:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 stycznia 2020 o godzinie 8:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Potężne tornada Reeda Timmera

Reed Timmer, słynny amerykański łowca burz, przygotował kompilację dotąd niepublikowanych materiałów ze swoich pościgów za potężnymi tornadami na tle ostatnich 10 lat. Zobaczcie te piękne, ale też niszczycielskie zjawiska z bliska.

Nadciąga zamieć piaskowa

W Argentynie szaleją rozległe zamiecie piaskowe. Porywisty wiatr wiejący z obszarów stepowych powoduje unoszenie się ziarenek piasku, które niesione są niekiedy setki kilometrów aż dotrą nad obszary zamieszkane. Gdy już nadciągają, powodują znaczne ograniczenie widoczności, zrywają dachy, łamią drzewa i uszkadzają sieć energetyczną. Zobaczcie jedną z takich zamieci w akcji.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne. W tej chwili wynosi ono od 1013 hPa (w normie) na północy do 1027 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą obojętne i niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pochmurno, ale bez deszczu

Poniedziałek po słonecznej końcówce weekendu nie zapowiada się już tak pięknie. Na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurno, mimo, że nie spodziewamy się opadów. Deszcz spadnie tylko miejscami na Pomorzu, Mazurach i Podlasiu. Temperatura już niższa niż w ostatnich dniach, ale nadal powyżej zera. Jesieni w środku zimy ciąg dalszy...

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zimne poranki, ciepłe popołudnia

Ostatnio mamy spore wahania temperatury. Ranki przynoszą przymrozki, a popołudniami jest nadzwyczaj ciepło. I jak tu się odpowiednio ubrać względem pogody i się nie przeziębić?

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Skutek marznących deszczy

W ostatnich dniach na południu i południowym wschodzie kraju deszcze i mżawki padały przy ujemnej temperaturze. Marznące opady spowodowały oblodzenie wszelkich nieosłoniętych powierzchni, od karoserii samochodowych aż po drzewa. Zobaczcie, jak wyglądało to niebezpieczne zjawisko na Pogórzu Karpackim.

Skutek marznących deszczy w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina Jurewicz / TwojaPogoda.pl
Skutek marznących deszczy w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina Jurewicz / TwojaPogoda.pl
Skutek marznących deszczy w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina Jurewicz / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Rzeki zamarzną?

Póki co rzeki jeszcze nie zamarzły, bo temperatury są nadzwyczaj wysokie, a mróz rzadko kiedy pojawia się nawet nocami. Takie krajobrazy mogą tej zimy się nie pojawić.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

10 lat po katakliźmie

Dzisiaj mija 10. rocznica katastrofalnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Haiti na Karaibach. Wstrząs o sile M7.0 spowodował zawalenie się tysięcy budynków, w gruzach których zginęło aż 300 tysięcy ludzi, a kolejne tyle zostało rannych. Ubogi kraj do dziś w pełni nie podniósł się po tym kataklizmie. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze dni po wstrząsie.

Rekin otarł się o surfera

Na nagraniu z drona udało się uchwycić bardzo niebezpieczną scenę. Rekin dopłynął bardzo blisko surfera, ale na szczęście nie wyrządził mu krzywdy. Statystyki pokazują, że ataki rekinów na ludzi u wybrzeży Australii zdarzają się bardzo rzadko. Umiera średnio tylko jedna osoba rocznie. Dla porównania w wyniku utonięcia śmierć ponosi około 80-90 osób.

Gdy roztopią się wszystkie lodowce...

Zmiany klimatyczne postępują. Od nas zależy czy je powstrzymamy, czy też nie. Poniższy filmik w świetny sposób pokazuje jak zmieni się mapa świata, jeśli roztopiłyby się wszystkie lądolody, a poziom światowych oceanów podniósłby się w związku z tym o 65 metrów. Pod wodą zniknęłyby m.in. największe metropolie, dzisiaj zamieszkiwane przez setki milionów ludzi.

Interaktywna mapa topograficzna

Bawicie się piaskiem, a rzeźba terenu zmienia się. Powstała niezwykle pomysłowa mapa topograficzna, która łączy zabawę z nauką. Za pomocą specjalnych czujników mierzona jest wysokość piaskowych wzgórz i depresji, a dzięki temu zmienia się kolorystyka interaktywnej mapy.

Niesamowite chmury falowe

Niesamowite chmury wyglądające jak fale, które uformowane zostały przez fale atmosferyczne, na granicy ciepłego i zimnego powietrza, przy zmiennym ciśnieniu oraz natężeniu wiatru.

Fot. Wayne McClellen / Twitter.
Fot. Wayne McClellen / Twitter.

Tak wyglądała zima w 1936 roku

Mówi się, że dzisiejsze dzieciaki boją się śniegu i wolą siedzieć przed komputerem niż rzucać się śnieżkami, lepić bałwana czy zjeżdżać z górek na sankach. Zobaczmy więc z jaką radością witano śnieg w 1936 roku w Warszawie, zaledwie 3 lata przed początkiem drugiej wojny światowej.

Zima znów się pomyliła. Zamiast do Polski trafiła do Arabii Saudyjskiej. Biało zrobiło się też w Egipcie

Śnieg w Arabii Saudyjskiej, Syrii i Libanie, gradobicie w Egipcie oraz ulewy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to kolejne wybryki pogody z ostatnich dni. Zima znów pojawiła się tam, gdzie nie powinno, a u nas wciąż jej nie ma.

Niecodzienny śnieg w prowincji Tabuk w Arabii Saudyjskiej. Fot. Twitter / @tabukstorms.
Niecodzienny śnieg w prowincji Tabuk w Arabii Saudyjskiej. Fot. Twitter / @tabukstorms.

Pytacie, gdzie jest zima? Odpowiedź może niejednego zaskoczyć. Nagle pojawiła się w Arabii Saudyjskiej. W kraju słynącym z pustyń i piekielnych upałów, mieszkańcy obudzili się pod białą pierzynką, nie mogąc uwierzyć... Zobacz cały artykuł >>>

Jazda autobusem podczas trzęsienia

Czy zastanawialiście się kiedyś, co może się stać, gdy potężne trzęsienie ziemi zastanie nas podczas jazdy samochodem? Gigantyczne trzęsienie ziemi w marcu 2011 roku zaskoczyło Japończyków przy wykonywaniu codziennych czynności. Ściany domów waliły się na nich, gdy przygotowywali obiad, brali prysznic, bawili się z dziećmi czy też spali. Niektórych trzęsienie zastało podczas jazdy samochodem. Zobaczcie niecodzienne ujęcie trzęsienia ziemi z wnętrza autobusu.

Potwierdza ono, że Japończycy bardzo dobrze są edukowani na temat tego zjawiska. Wiedzą, że podczas wstrząsów kontynuowanie jazdy to fatalny pomysł. Należy natychmiast się zatrzymać i obserwować powierzchnię ziemi, na wypadek, gdyby miały się pojawić głębokie szczeliny, w które pojazd mógłby wpaść. Kierowca po chwili wzywa pomoc do poszkodowanych.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Największe zachmurzenie mamy na wschodzie kraju, a najmniejsze na południu kraju. Na pozostałym obszarze mamy umiarkowane i małe zachmurzenie. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje z południowego zachodu. Temperatura wynosi od przeszło minus 5 stopni na terenach podgórskich do plus 4 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 stycznia 2020 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 stycznia 2020 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ile trwa podróż przez środek Ziemi?

Gdyby w Ziemi zrobić dziurę na wylot, to ile czasu człowiek leciałby zanim by wypadł na przeciwnym krańcu globu? Jeśli odpowiecie 42 minuty i 12 sekund (a tak myślano do tej pory) to będzie to odpowiedź błędna. Tak naprawdę leciałoby się nieco krócej, 38 minut i 11 sekund. Ziemia nie ma we wnętrzu jednolitej struktury, miejscami jest ona gęstsza (w rdzeniu) i mniej gęsta (w skorupie), a prędkość spadania zależy nie tylko od naszej odległości o środka Ziemi lecz też od gęstości jej warstw.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej