Wpadł do krateru aktywnego wulkanu

32-letni żołnierz chciał sfotografować wulkan Kilauea na Hawajach, dlatego wspiął się na metalowe ogrodzenie, aby mieć lepszą widoczność. Jednak stracił równowagę i spadł z wysokości 21 metrów do krateru. Miał szczęście, że zatrzymał się na jednej z półek skalnych, w przeciwnym razie zginąłby na miejscu. Doznał poważnych poparzeń, ale przeżył. Kilauea w 2018 roku, podczas największej erupcji od wielu lat, zniszczyła 700 domów.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie, ale będzie powoli spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1020 hPa na północnym zachodzie do 1031 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne pogorszą się, tylko na południu pozostaną korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Błyskawica w spowolnieniu

Pioruny trwają tak krótki ułamek sekundy, że nie jesteśmy w stanie im się dokładnie przyjrzeć. Dlatego coraz częściej stosowane są tzw. superszybkie kamery, aby na nagraniach wykonanych w dużym spowolnieniu można było poznać naturę tych gwałtownych zjawisk. Zobaczcie ten fenomen uwieczniony nad Teksasem.

Zimowy zachód słońca

@Paulina uwieczniła piękny zachód słońca w Małopolsce.

Zachód Słońca w Sędziszowej woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Sędziszowej woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl

Kąpiel w geotermalnych źródłach

Błękitna Laguna to popularne uzdrowisko na Islandii, ze źródłami geotermalnymi.

Zmiany klimatyczne zmienią Hawaje

Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego twierdzą, że na skutek zmian klimatycznych w nadchodzących dekadach rajskie wyspy całkowicie zmienią swoje oblicze. Stanie się tak za sprawą wzrostu średniej temperatury powietrza i morza, zmniejszenia sum opadów, gwałtownych burz i rozprzestrzeniania się tropikalnych chorób, w tym dengi i cholery.

Słynna plaża Waikiki na Hawajach. Fot. Max Pixel.
Słynna plaża Waikiki na Hawajach. Fot. Max Pixel.

Badacze zwracają największą uwagę na poziomu morza, który rósł o 1,2-3,3 centymetra w ciągu dekady. Prognozuje się, że do końca stulecia wzrośnie łącznie od 30 do 90 centymetrów, powodując zalanie słynnej plaży Waikiki oraz położonych nad nią hoteli. Linia brzegowa przesunie się nawet 1,5 kilometra w głąb lądu.

Śmieszne i tragiczne zarazem

17 lipca 2009 roku Warszawę nawiedziło prawdziwe „oberwanie” chmury. Wiele ulic znalazło się pod wodą. Niecodzienne zjawisko zaskoczyło samych Warszawiaków, którzy nie spodziewali się, że kierowca otworzy im drzwi w „jeziorze”. I nie ma się co dziwić panu, który wysiadł w nietypowy sposób. Nie wiadomo, co było tragiczniejsze, bezmyślność kierowcy, czy zaskoczenie pasażera...

Oto pies, który kocha klimę

Klimatyzacja w samochodzie to już standard. Uwielbiają ją ludzie, jak i psy...

Widok za milion dolarów

Taki widok mieli za oknem pasażerowie samolotu lądującego we włoskim Turynie. Ich oczom ukazało się zjawisko nazywane potocznie „oberwaniem chmury”. Meteorolodzy używają jednak bardziej skomplikowanego określenia „mokry prąd zstępujący”. To ograniczona obszarowo ulewa wraz z silnym wiatrem, która może powodować szkody. Wygląda to tak, jakby ktoś z chmur wylewał wiadra wody, prawdziwa ściana deszczu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Reporter Storm.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Reporter Storm.

Wir nad środkową Polską

Ciekawie prezentuje się zdjęcie satelitarne Polski. Nad środkową częścią kraju widoczny jest wir utworzony z chmur niskiego piętra Stratus. Wije się on przeciwnie do ruchu wskazówek zegara od Ziemi Łódzkiej w kierunku Mazowsza.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 stycznia 2020 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 stycznia 2020 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Fudżi wyłania się z morza chmur

Wulkan Fudżi, wizytówka Japonii, wznosi się na wysokość 3776 metrów. Jeśli wokół niego gromadzą się chmury warstwowe stratus, unoszące się na zaledwie 200-400 metrach, to z tarasu widokowego na stokach góry, rozpościera się zapierający dech widok na okolicę. Z perspektywy przelatującego śmigłowca można ujrzeć wulkan wyłaniający się z morza chmur.

Fot. Joe Jones.
Fot. Joe Jones.

Temperatury są niesprawiedliwe. W jednych miejscach bez mrozu, a w innych nawet 20 stopni na minusie

Pogoda bywa bardzo niesprawiedliwa, czego świetnym przykładem są temperatury panujące o poranku w różnych miejscach naszego kraju. W jednych mrozu nie było, a w innych w tym czasie termometr pokazywał 20 stopni poniżej zera. Dlaczego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Do Polski płynie powietrze znad Grenlandii. Jednak wcale nie oznacza to, że mamy siarczyste mrozy, wręcz przeciwnie. Na większym obszarze kraju noce i poranki przynoszą nieduży mróz, a popołudnia mijają... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu jest bezchmurnie, a w centrum niebo przejaśnia się. Na północy i wschodzie utrzymuje się całkowite zachmurzenie, ale bez opadów. Jedynie na Suwalszczyźnie jest mglisto. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od minus 10 stopni na Podhalu do plus 4 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 stycznia 2020 o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 stycznia 2020 o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Złote Globy i kryzys klimatyczny

W Hollywood podczas gali wręczenia Złotych Globów zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej kolacji. Po raz pierwszy w historii w menu znalazły się wyłącznie wegańskie potrawy, które według organizatorów, miały zwrócić uwagę nie tylko celebrytów, ale też opinii publicznej, na problem kryzysu klimatycznego.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Meteor, który siał zniszczenie

W niedzielę nad ranem na zachodzie Polski widoczny był jasny bolid. Gdyby był większy, mógłby narobić sporych szkód, jak miało to miejsce w lutym 2013 roku w rosyjskim Czelabińsku. Mieszkańcy najpierw ujrzeli przelot jasnego bolidu, a po chwili usłyszeli falę uderzeniową, która wybiła tysiące szyb w oknach. Fragment kosmicznej skały spadł wówczas na ziemię. Ponad 100 osób zostało rannych. Zobaczcie kompilację nagrań z tego feralnego dnia.

Furia atlantyckich niżów

Głębokie układy niżowe wędrują nad północnym krańcem Atlantyku, przynosząc na Grenlandii i Islandii zawieje i zamiecie śnieżne. Śnieg sypie przy huraganowy wietrze, paraliżując codzienne życie mieszkańców, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu z Reykjaviku, stolicy Islandii. Jeden z takich niżów, w którym ciśnienie spadnie do 940 hPa, dotrze w rejon Wysp Owczych. Mieszkańcy oczekują nawet 15-metrowych fal sztormowych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. Teraz wynosi od 1021 hPa na północnym zachodzie do 1028 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zaręczyny nad kraterem wulkanu

Jarod Henderson, nauczyciel i internetowy vloger z kanadyjskiej Ottawy, zdecydował się na nietypowe zaręczyny. Poprosił o rękę swoją wybrankę Alison Prentice nad kraterem aktywnego wulkanu Bromo na Indonezji. Czy usłyszał „tak”? Zobaczcie.

Chmury, jak ptasie pióra

Satelita meteorologiczny Suomi NPP uwiecznił u południowo-wschodnich wybrzeży Australii fantastyczne chmury przypominające ptasie pióra. To chmury pierzaste wysokiego piętra, które ułożone zostały równolegle przez fale grawitacyjne tuż przed chłodnym frontem atmosferycznym.

Fot. NASA / Suomi NPP.
Fot. NASA / Suomi NPP.

Zdjęcie dnia: Rodzinne wędkowanie

Co robić w zupełnie niezimową zimę? Można sobie powędkować w kręgu rodzinnym.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej