Jezus Chrystus ze śniegu

We wsi Orubica w Chorwacji z okazji Bożego Narodzenia powstała nietypowa rzeźba śnieżna przypominająca Jezusa Chrystusa. Śnieżna postać ma wysokość 3,5 metra i została w ciągu zaledwie 4 godzin stworzona przez artystę Marko Rizvića.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Vinko Martinic.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Vinko Martinic.

Pierwsza gwiazdka już na niebie!

Gdy w wigilijny wieczór spoglądamy w niebo w poszukiwaniu legendarnej „pierwszej gwiazdki”, zazwyczaj widzimy planetę, a nie prawdziwą gwiazdę. W ostatnich latach jej rolę pełniła Wenus, Mars, Jowisz, a nawet Stacja Kosmiczna.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zgodnie z tradycją do wigilijnej kolacji zasiadamy wówczas, gdy na niebie pojawia się „pierwsza gwiazdka”. Jeśli akurat niebo jest pogodne, co ostatnio zdarza się w Wigilię bardzo rzadko, dostrzec możemy planety, bo te „świecą” znacznie jaśniej niż odleglejsze gwiazdy... Zobacz cały artykuł >>>

Świąteczne życzenia dla czytelników

Redakcja serwisu TwojaPogoda.pl życzy wszystkim czytelnikom wesołych i rodzinnych Świąt z wymarzoną pogodą...

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Święta w Zakopanem 100 lat temu

Dzieci bawiące się na śniegu w Zakopanem podczas Świąt około 100 lat temu.

Fot. NAC / audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-U-7986.jpg
Fot. NAC / audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-U-7986.jpg

Święta na ziemskiej orbicie

Jak co roku w Święta astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzielą się z internautami swoimi przemyśleniami o spędzaniu Świąt w przestrzeni kosmicznej, z dala od domu i bliskich, i oczywiście składają wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia. Zobaczcie, jak spędzają Święta, 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi.

Świąteczne życzenia z Arktyki

Gorące życzenia z Domu pod Biegunem, spod zorzy polarnej, z Zatoki Białego Niedźwiedzia, spod zaśnieżonych szczytów, przesyła 42. Wyprawa Polarna IGF PAN. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.
Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.

Jak informują polarnicy: „w ostatnich dniach kilka razy słyszeliśmy, że nam to dobrze, bo będziemy mieli białe święta. Czy aby na pewno? Śnieg za naszymi oknami - bywa. W ostatnich dniach dość mocno u nas wiało, w związku z tym większość śniegu odleciała, a to, co zostało, zgromadziło się w zaspy - głównie przy drzwiach.”

Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.

Nie do końca udany test kapsuły Starliner, ale NASA jest zadowolona

Najważniejsze, że w połowie przyszłego roku w końcu rozpocznie się nowa era lotów załogowych organizowanych przez firmę SpaceX i Boeing z terytorium Stanów Zjednoczonych. Kraj ten uniezależni się od Rosji.

Fot. NASA / Boeing / Bill Ingalls.
Fot. NASA / Boeing / Bill Ingalls.

Przynajmniej tak twierdzi NASA, która to jest zadowolona z przebiegu pierwszego testu załogowej kapsuły CST-100 od Boeinga. Misja nie do końca przebiegła po myśli inżynierów, ale ostatecznie nie doszło do katastrofy i te małe błędy będzie można szybko zlikwidować, a następnie przejść do najważniejszego, czyli pierwszego... Zobacz cały artykuł >>>

W jedną dobę spadło tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc. O tej porze roku to ewenement

Intensywne opady przeszły nad południową i wschodnią Polską. Tak dużo nie padało od wielu miesięcy. W ciągu zaledwie doby napadało tyle deszczu, ile normalnie powinno przez cały grudzień. O tej porze roku to prawdziwy ewenement.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

30-40 mm, a lokalnie nawet ponad 50 mm, deszczu spadło na południu, wschodzie i w centrum kraju w ciągu ostatniej doby. Tak duże ilości opadów przyniósł wilgotny układ niskiego ciśnienia, który dotarł do nas... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej połowie kraju jest pochmurno i deszczowo. Opady mają charakter ciągły. Na pozostałym obszarze też się chmurzy, ale pojawiają się przejaśnienia, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Pomorzu Gdańskim. Jeśli pada, to tylko lokalnie, słabo i przelotnie. Wiatr wieje chwilami porywiście z zachodu. Temperatura oscyluje w okolicach 5 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 grudnia 2019 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 grudnia 2019 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Bezśnieżna wersja bałwanka

Wigilia znów bez śniegu i mrozu? No cóż, trzeba sobie jakość radzić. Nasz czytelnik @Łukasz ulepił więc błotnego bałwanka, który życzy wszystkim naszym czytelnikom Wesołych Świąt.

Błotny bałwanek. Fot. Łukasz Szeliga / TwojaPogoda.pl
Błotny bałwanek. Fot. Łukasz Szeliga / TwojaPogoda.pl

A jeśli mieszkacie nad Bałtykiem lub spędzacie tam Święta, to możecie ulepić bałwanka z piasku...

Fot. Max Pixel.

Tak wygląda pożar choinki

Choć wszyscy życzymy sobie spokojnych Świąt, to jednak strażacy ostrzegają, że właśnie w Boże Narodzenie mają więcej pracy niż w zwyczajne dni. Dlaczego? Winna jest nasza nieostrożność. W domach mamy nie tylko łatwopalne choinki, ale też mnóstwo światełek. Wystarczy zwarcie, aby wybuchł pożar, który w przypadku suchej choinki bywa bardzo gwałtowny. Ile sekund potrzeba, aby pokój w całości zajął się ogniem? Okazuje się, że bardzo niewiele. Przekonajcie się sami.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie stabilne, ale tylko do wieczora, gdy zacznie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1004 hPa (lekko obniżone) na wschodzie do 1012 hPa (w normie) na południowym zachodzie kraju. Niestety, biomet pozostanie niekorzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Sztormowe oblicze Portugalii

Potężne fale sztormowe rozbijały się w ostatnich dniach o skaliste wybrzeża Sagres w Portugalii. Zobaczcie ten niesamowity spektakl przyrody na poniższym nagraniu.

Potworny mróz na Alasce

Alaska o tej porze to amerykański biegun zimna, ale w najbliższych dniach będzie tam znacznie zimniej niż zazwyczaj. Temperatura będzie spadać nawet do minus 45 stopni, a w południowo-wschodniej części stanu przejdą śnieżyce z prawdziwego zdarzenia.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ulewy i śnieżyce

W wielu regionach kraju występują deszcze, najmocniejsze na południu, południowym wschodzie i w centrum, gdzie od wczorajszego wieczora spadło już przeważnie od 5 do 15 mm deszczu. Największą sumę opadów odnotowano w rejonie Rzeszowa, 30-40 mm. To tyle, ile powinno spaść przez miesiąc. W górach przechodzą śnieżyce, spadło ponad 20 cm śniegu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Złowieszcze piękno na niebie

Chmura szelfowa zarówno zachwyca, jak i straszy. Zobaczcie, jak wygląda jej wędrówka w przyspieszeniu.

Tony piasku nad pustynią Gobi

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili gigantyczną zamieć piaskową, która szalała na pustyni Gobi w Mongolii. Tumany piasku i pyłu zostały tam uniesione przez huraganowe wiatry, które gnały je na wschód, w kierunku najgęściej zaludnionych obszarów Chin. Tak wyglądało to zjawisko z wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Chmury pojawiają się i znikają

Niesamowite nagranie. Ukazuje chmury nad szwajcarskimi Alpami w przyspieszeniu.

Wstrząs na Górnym Śląsku

Znów zatrzęsło Górnym Śląskiem. Wstrząs o sile niecałe M3.0 odnotowano przed godziną 8:00. Jego ognisko znajdowało się 665 metrów pod ziemią na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła. Na szczęście nie ma ofiar i poważniejszych szkód. Trzęsienie ziemi odczuło tysiące mieszkańców regionu. Drżały ściany i szyby w oknach, z regałów spadały lżejsze przedmioty, kołysały się żyrandole.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W których regionach kraju Święta zapowiadają się ze śniegiem?

Wielu czekało na prawdziwie zimowe Święta. I chociaż na większym obszarze kraju na śnieg nie ma najmniejszych szans, to jednak są miejsca, gdzie w najbliższych dniach go nie zabraknie. Gdzie indziej pojawić się on może już po Świętach, ale jeszcze przed Sylwestrem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Czytelników, na bieżąco śledzących nasze prognozy sezonowe, nie powinien zaskakiwać brak śniegu w grudniu, ponieważ już od sierpnia zapowiadaliśmy, że zima będzie bardzo łagodna. Wiemy już, że grudzień zapisze się wśród najcieplejszych w historii pomiarów... Zobacz cały artykuł >>>

dalej