Ulewa w przyspieszeniu

Godzinę temu pokazaliśmy Wam, jak wygląda śnieżyca w przyspieszeniu. Podobnie prezentują się silne, przelotne opady deszczu występujące np. podczas burzy. W ciągu kilku minut może dojść do podtopień, które mogą sparaliżować ruch. Zobaczcie taką ulewę w Warszawie:

Śnieżyca w przyspieszeniu

Jak wygląda nadciągająca nad miasto śnieżyca? Możecie to zobaczyć w przyspieszeniu na nagraniu z kamer monitorujących ruch w Rzeszowie. Widoczna jest zbliżająca się od strony horyzontu ściana śniegu. Po chwili ulice w mieście znajdują się już pod grubą pierzynką.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niemal w całym kraju poranek jest ponury, a na zachodzie i południu również z opadami deszczu i mżawki. Na wschodzie, gdzie niebo miejscami nieśmiało się przejaśnia, pojawiają się też gęste mgły. Kierowców uprzedzamy przed trudnymi warunkami jazdy. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Na termometrach mamy od minus 4 stopni na Podlasiu do 8 stopni na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie kolejny dzień pozostanie stabilne, na przeważającym obszarze kraju na optymalnym dla naszego samopoczucia poziomie. W tej chwili wynosi ono od 1007 hPa (lekko obniżone) na zachodnim Pomorzu do 1014 hPa (w normie) na Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pierwszy całodobowy mróz!

W przyrodzie przejście z ciepłej do zimnej pory roku zawsze przebiega w ten sam sposób, choć nie zawsze w tym samym czasie. Najpierw we wrześniu lub w październiku zaczynają się pojawiać pierwsze przygruntowe przymrozki. Następnie w październiku lub listopadzie ujemne temperatury występują również na wysokości klatki meteorologicznej, a więc na 2 metrach.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Początkowo dzieje się tak tylko lokalnie, a później już w całym kraju (w tym sezonie wyjątkowo późno, bo dopiero w ostatnich dniach). Kolejnym etapem zbliżania się do zimy jest wystąpienie pierwszego całodobowego mrozu na nizinach. Ten pojawił się dzisiaj miejscami na Mazowszu, gdzie przez cały dzień temperatura oscylowała poniżej zera. W Mławie przez całe popołudnie i wieczór były minus 2 stopnie, a w Siedlcach równo zero.

Na pożegnanie jesieni

Żegnamy kolorową jesień. Już tylko na niektórych drzewach utrzymały się liście, ale i one wkrótce opadną. Przypomnijmy sobie, jak wyglądała ta najpiękniejsza część jesieni, gdy promienie słoneczne oświetlały barwne liście.

Trujący huragan Harvey

Jak poinformowała Teksańska Komisja ds. Jakości Środowiska (TCEQ) między 23 sierpnia a 25 września, a więc podczas i po uderzeniu Huraganu Harvey w Teksas, zostało uwolnionych aż 2,6 miliona kilogramów niebezpiecznych substancji chemicznych przez zakłady chemiczne i przemysłowe oraz rafinerie. Za 90 procent tych zanieczyszczeń odpowiadało 13 zakładów. Najwięcej trujących substancji trafiło wraz z powodzią do miast Galena Park i Port Arthur.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Niezwykła jesienna suknia

Festiwal Czerwonego Liścia w chińskim mieście Qingyuan uświetniła niesamowita jesienna suknia wykonana przez czterech projektantów z blisko 6 tysięcy prawdziwych liści. Nietrwałe dzieło zachwyciło fotoreporterów i turystów.

Fot. China Daily / IC.
Fot. China Daily / IC.

Słaba erupcja wulkanu Agung

Stało się to, czego naukowcy się obawiali, doszło do erupcji wulkanu Agung na indonezyjskiej wyspie Bali, skąd wcześniej ewakuowano blisko 200 tysięcy ludzi. Wulkan wyemitował na niecały kilometr wysokości pióropusz popiołów i gazów. Erupcja póki co jest spokojna i wszyscy mają nadzieję, że taka już pozostanie lub dobiegnie końca. Władze wytyczyły strefę zakazu zbliżania się do wulkanu w promieniu do 7,5 kilometra od krateru.

Radość psiaka z pierwszego śniegu

Nie wszyscy cieszą się z pierwszych opadów śniegu, mimo, że jest ich niewiele i pojawiają się one tylko gdzieniegdzie. Zwierzęta potrafią cieszyć się białym puchem zupełnie beztrosko. Zobaczcie, jak radośnie reaguje na widok białego puchu piesek Cola, który zaledwie dzień wcześniej opuścił cztery kąty schroniska dla zwierząt i cieszy się z życia na wolności wraz z nowymi właścicielami.

Wybuch jądrowy w Czarnobylu

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu była największym znanym i najlepiej udokumentowanym kataklizmem nuklearnym w XX wieku. Teraz, po 31 latach od tego wydarzenia, okazuje się, że sytuacja rozegrała się zupełnie inaczej, niż myśleliśmy.

Fot. Twitter
Fot. Twitter

Naukowcy ze Szwedzkiej Agencji Badań Obronnych, Uniwersytetu Sztokholmskiego przeprowadzili badania naukowe, analizując relacje świadków i zebrane dane na temat katastrofy... Zobacz cały artykuł

Medican okiem satelity

Zobaczcie na animacji zdjęć satelitarnych cały cykl życia medicanu Numa, który utworzył się nad wodami Morza Śródziemnego. Za pomocą swych frontów atmosferycznych przyniósł katastrofalne powodzie we Włoszech i w Grecji, które kosztowały życia niemal 20 osób. Formacja przypominała z wyglądu tropikalny cyklon.

Rosja stoi za radioaktywną chmurą

Rosja ujawniła źródło radioaktywnego obłoku, który dotarł nad Europę pod koniec września. To miasto zamknięte Oziorsk, gdzie mieści się kombinat chemiczny Majak. Lata temu doszło do trzech tragicznych katastrof jądrowych, długo ukrywanych przez władze.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Rosyjska służba meteorologiczno-hydrologiczna Roshydromet poinformowała, że emisja substancji promieniotwórczej miała miejsce w rejonie Czelabińska na Uralu. Stacja pomiarowa w rejonie wsi Argajasz w okresie od 25 września do 1 października odnotowała "ekstremalnie wysokie" zanieczyszczenie izotopem Ruten-106, które ponad 986 razy przewyższało dopuszczalną normę... Zobacz cały artykuł

Grafenowy liść oczyści atmosferę

Polska węglem stoi i jeszcze długo tak będzie. A to dlatego, że jest to nasz skarb narodowy, który powinniśmy wykorzystywać, jak tylko się da. Oczywiście jednocześnie polski rząd wspiera rozwój najnowocześniejszych technologii, z pomocą których znacząco ograniczymy emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery, a także zneutralizujemy już tam będące.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Jednym z bardzo ciekawych projektów jest prowadzony właśnie przez inżynierów z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Chcą oni wykorzystać grafen do utylizacji dwutlenku węgla z atmosfery i jednocześnie uzyskać wysokoenergetyczne produkty... Zobacz cały artykuł

Późna jesień na zdjęciach

Późna jesień wcale nie musi być brzydka. Na naszych zdjęciach możecie zobaczyć jej piękniejsze oblicza.

Wyjątkowo późne przymrozki

Zazwyczaj pierwsze przymrozki w sezonie pojawiają się w październiku. Czasem jednak zdarza się, że nadchodzą bardzo późno, ale tak późno, jak obecnie, niezwykle rzadko. W ostatnich dniach mieliśmy jedne z najpóźniejszych w historii.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W okresie jesiennym jednym z pierwszych akcentów zimowych są oczywiście przymrozki. W zależności od panującej pogody, mogą się one pojawić już we wrześniu, ale najczęściej ma to miejsce dopiero w październiku... Zobacz cały artykuł

Nowy Jork z lotu ptaka

Zobaczcie, jak wygląda Nowy Jork, jedno z największych i zarazem najbardziej niesamowitych miast świata, z perspektywy lotu ptaka (a dokładniej drona), w rewelacyjnej jakości obrazu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju jest pochmurno z opadami, na ogół deszczu, ale na wyżej położonych terenach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze miejscami przejaśnia się. Na Pomorzu, Kujawach i północnym Mazowszu zalegają gęste mgły. Wiatr jest słaby, od zachodu zmienia kierunek na południowy. Na północy i wschodzie temperatura oscyluje w okolicach zera z lokalnymi przymrozkami. Na południu i zachodzie jest od 2 do 3 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poszukiwania łodzi podwodnej

Od 6 dni trwają poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan, który zaginął w wodach Atlantyku, gdzieś na wschód od wybrzeży Argentyny. Na pokładzie znajduje się 44 marynarzy. Wojsko pokazało nagranie z akcji poszukiwawczej, obejmującej obszar niemal 500 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których widać sztormową pogodę. Wieje huraganowy wiatr, a fale mają nawet 8 metrów wysokości.

Tak wygląda płatek śniegu

Mamy coś dla tych, którzy dzisiaj przed wyjściem do pracy lub szkoły narzekają na śnieg, czy to dlatego, że jest ślisko, czy też, że muszą go usuwać z karoserii samochodu. Pod mikroskopem płatek śniegu wygląda jak sześcioramienna gwiazdka, która jest równie piękna, co kłopotliwa...

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.
dalej