Oto Chiny w nocy, widziane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Te jasne punkty to oczywiście sztuczne oświetlenie dużych miast i małych miejscowości.
Oto Chiny w nocy, widziane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Te jasne punkty to oczywiście sztuczne oświetlenie dużych miast i małych miejscowości.
Agencje kosmiczne planują w najbliższych latach kontynuować wysyłanie misji robotów na Czerwoną Planetę. Problemem było jednak bezpieczne lądowanie dużych jednostek. Udało się jednak pokonać te trudności.
Potężniejsze rakiety takie jak: Falcon Heavy, SuperHeavy lub SLS pozwalają/pozwolą dostarczać na Marsa dużo większe i cięższe kapsuły z robotami, dzięki czemu ludzkość będzie mogła jeszcze szybciej i sprawniej eksplorować powierzchnię tej fascynującej planety. Do tej pory największym problemem był jednak... Zobacz cały artykuł >>>
Rzeka Chontalcoatlan wije się przez cały południowy Meksyk. Na trzech odcinkach rzeka przepływa przez głębokie jaskinie, które przyciągają amatorów ekstremalnych wrażeń. Dwóch z nich, Rafa Ortiz i Leo Ibarra, postanowiło przepłynąć kajakami te ciemne, wilgotne i pełne zdradzieckich zakamarków jaskinie. Zobaczcie ich niezwykłą wyprawę na poniższym nagraniu.
Czy jeszcze przed końcem tego roku zima sobie o nas przypomni? Czy przyjdzie ona w pełnej krasie ze śniegiem i mrozem, a może to będą jedynie jej podrygi?
Sprawdźmy prognozę na następne 2 tygodnie, a więc na końcówkę grudnia i początek stycznia... Zobacz pogodę >>>
@Katarzyna przesłała nam piękne zdjęcie podwójnej tęczy nad Giewontem.
Wichury przeszły nad południową Polską. Strażacy interweniowali dziesiątki razy, m.in. przy zabezpieczaniu świątecznej choinki, która na Krupówkach w Zakopanem runęła na turystów. 3 osoby zostały ranne. Halny jest oznaką nadciągającej zmiany pogody.
Przez cały piątek na terenach górzystych i podgórskich bardzo mocno wiało z kierunku południowego. Wiatr typu fenowego (w Tatrach zwany halnym) przekraczał w dolinach 70-80 km/h. Najmocniej wiało m.in. w Zakopanem, gdzie wieczorem porywy wiatru osiągały nawet 95 km/h... Zobacz cały artykuł >>>
Na zachodzie kraju jest deszczowo. W godzinach południowych i popołudniowych rozpada się na Pomorzu Gdańskim. Wieczorem kolejna strefa opadów dotrze nad południowe regiony, a w nocy przemieści się nad wschodnie województwa. Najwięcej deszczu spadnie na Śląsku, przeważnie do 10-20 mm.
Zakończył się olbrzymi spadek ciśnienia, które jest niskie, zaczęło rosnąć, jednak po południu jeszcze nieznacznie się obniży. W tej chwili barometry wskazują od 992 hPa na północnym zachodzie do 999 hPa na południu i południowym wschodzie. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne.
Bardzo mocno wieje na terenach górzystych. W Zakopanem porywy halnego osiągają już 90 km/h, a na Kasprowym Wierchu nawet 170 km/h. Są pierwsze szkody. W wielu miejscach strażacy usuwają połamane i powalone drzewa, które blokują drogi i chodniki. Są też przerwy w dostawach prądu. W Zakopanem wichura przewróciła choinkę. 3 osoby zostały ranne.
Tak wygląda wypiętrzona chmura burzowa o nazwie Cumulonimbus, widoczna od góry. Czy tylko nam przypomina ona swym wyglądem różę?
To nie jest jakiś fikuśny obraz kreatywnego malarza, lecz zdjęcie wykonane z ziemskiej orbity przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widoczne są na nim zamarzające wody Atlantyku u wybrzeży Kanady. Lepa lodowa unosząca się na wodzie, zaczyna wirować zgodnie z ruchem prądów morskich, tworząc wymyślne kształty.
Piękne miasto. Takie spokojne... ale tylko z perspektywy ziemskiej orbity. Niestety, z powierzchni ziemi wygląda zupełnie inaczej. To Bagdad, stolica Iraku. Miasto, gdzie wciąż dochodzi do krwawych zamachów terrorystycznych, a życie wcale nie jest takie łatwe.
Piękne zdjęcie zachodzącego Księżyca nad Amsterdamem w Holandii. Zaraz... coś jest nie tak. Układ mórz na Księżycu się nie zgadza. Powinien być zawsze taki sam. Dlaczego? Ze względu na to, że Księżyc obiega Ziemię i obraca się wokół własnej osi w niemal tym samym czasie, a więc w ciągu 27 dni, z powierzchni naszej planety możemy zobaczyć tylko jedną stronę księżycowej tarczy.
Ta ze zdjęcia do niej nie pasuje. Po pierwsze jest odwrócona "do góry nogami", a po drugie wygląda jak w lustrzanym odbiciu. Jednak zdjęcie nie przeszło przez Photoshopa. Otóż dokładnie tak Księżyc wygląda na południowej półkuli Ziemi. To z pewnością nie jest Amsterdam, albo ktoś do prawdziwego zdjęcia dokleił Srebrny Glob...
135 kilometrów na godzinę osiąga na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach wiatr halny. Po południu, wieczorem i w nocy może być jeszcze gwałtowniejszy. W dolinach może dojść do szkód. Nie wybierajcie się dzisiaj w góry, ponieważ pogoda jest zdradliwa. Świecące słońce może wprowadzać w błąd. Nad szczytami pojawił się wał chmurowy, który jest zwiastunem halnego.
Nie dość, że mamy jeden z najcieplejszych grudniów w całej historii polskiej meteorologii, to jeszcze temperatury sięgają najwyższych wartości od 30 lat. Dopiero co odnotowano 17 stopni, a może być niebawem jeszcze więcej.
17,4 stopnia odnotowano w minioną środę w godzinach południowych w Bielsku-Białej na Pogórzu Śląskim. To najwyższa temperatura w tym mieście od grudnia 1989 roku, a więc od równo 30 lat. Wtedy zmierzono 18,2 stopnia... Zobacz cały artykuł >>>
Na wschodzie i krańcach zachodnich chmurzy się, ale nie pada. Na północnym wschodzie zalegają gęste mgły. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, w regionach zachodnich nawet bezchmurnie. Wiatr wieje z południowego wschodu, na południu kraju chwilami porywiście. Temperatura wynosi od około zera na zachodzie do 13 stopni na Podbeskidziu.
Jeśli nie możecie się już doczekać śniegu, to zobaczcie, jak uroczo jest w Słowenii.
@Piotr sfotografował kwitnący krzew w Lubinie na Dolnym Śląsku. Wiosna w grudniu?
Ciśnienie w dalszym ciągu będzie bardzo szybko spadać, co dla meteopatów oznacza ból głowy, senność i rozkojarzenie. Barometry pokazują od 1004 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.
Niesamowicie wygląda Nil i jego delta w środku nocy. Jako, że Egipt jest krajem pustynnym, a do życia potrzebna jest woda, niemal wszyscy Egipcjanie mieszkają nad brzegami jednej z najdłuższych rzek świata. Miejskie lampy rozświetlają bieg rzeki i ujście do Morza Śródziemnego.