Noc w Chinach

Oto Chiny w nocy, widziane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Te jasne punkty to oczywiście sztuczne oświetlenie dużych miast i małych miejscowości.

Naukowcy znaleźli sposób na bezpieczne lądowanie na Marsie dużych kapsuł

Agencje kosmiczne planują w najbliższych latach kontynuować wysyłanie misji robotów na Czerwoną Planetę. Problemem było jednak bezpieczne lądowanie dużych jednostek. Udało się jednak pokonać te trudności.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Potężniejsze rakiety takie jak: Falcon Heavy, SuperHeavy lub SLS pozwalają/pozwolą dostarczać na Marsa dużo większe i cięższe kapsuły z robotami, dzięki czemu ludzkość będzie mogła jeszcze szybciej i sprawniej eksplorować powierzchnię tej fascynującej planety. Do tej pory największym problemem był jednak... Zobacz cały artykuł >>>

Kajakami przez podziemną rzekę

Rzeka Chontalcoatlan wije się przez cały południowy Meksyk. Na trzech odcinkach rzeka przepływa przez głębokie jaskinie, które przyciągają amatorów ekstremalnych wrażeń. Dwóch z nich, Rafa Ortiz i Leo Ibarra, postanowiło przepłynąć kajakami te ciemne, wilgotne i pełne zdradzieckich zakamarków jaskinie. Zobaczcie ich niezwykłą wyprawę na poniższym nagraniu.

Prognoza 16-dniowa: Czy zima sobie o nas przypomni? Jaki będzie koniec grudnia i początek stycznia?

Czy jeszcze przed końcem tego roku zima sobie o nas przypomni? Czy przyjdzie ona w pełnej krasie ze śniegiem i mrozem, a może to będą jedynie jej podrygi?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sprawdźmy prognozę na następne 2 tygodnie, a więc na końcówkę grudnia i początek stycznia... Zobacz pogodę >>>

Podwójna tęcza nad Giewontem

@Katarzyna przesłała nam piękne zdjęcie podwójnej tęczy nad Giewontem.

Fot. Katarzyna Żywiołek-Piekut / TwojaPogoda.pl
Fot. Katarzyna Żywiołek-Piekut / TwojaPogoda.pl

Halny powiał z siłą huraganu. W Zakopanem powalił choinkę, która upadła na 3 osoby

Wichury przeszły nad południową Polską. Strażacy interweniowali dziesiątki razy, m.in. przy zabezpieczaniu świątecznej choinki, która na Krupówkach w Zakopanem runęła na turystów. 3 osoby zostały ranne. Halny jest oznaką nadciągającej zmiany pogody.

Halny powalił świąteczną choinkę na Krupówkach w Zakopanem. Fot. Facebook / Tygodnik Podhalański.
Halny powalił świąteczną choinkę na Krupówkach w Zakopanem. Fot. Facebook / Tygodnik Podhalański.

Przez cały piątek na terenach górzystych i podgórskich bardzo mocno wiało z kierunku południowego. Wiatr typu fenowego (w Tatrach zwany halnym) przekraczał w dolinach 70-80 km/h. Najmocniej wiało m.in. w Zakopanem, gdzie wieczorem porywy wiatru osiągały nawet 95 km/h... Zobacz cały artykuł >>>

Przydadzą się parasole

Na zachodzie kraju jest deszczowo. W godzinach południowych i popołudniowych rozpada się na Pomorzu Gdańskim. Wieczorem kolejna strefa opadów dotrze nad południowe regiony, a w nocy przemieści się nad wschodnie województwa. Najwięcej deszczu spadnie na Śląsku, przeważnie do 10-20 mm.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zakończył się olbrzymi spadek ciśnienia, które jest niskie, zaczęło rosnąć, jednak po południu jeszcze nieznacznie się obniży. W tej chwili barometry wskazują od 992 hPa na północnym zachodzie do 999 hPa na południu i południowym wschodzie. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Halny powoduje szkody

Bardzo mocno wieje na terenach górzystych. W Zakopanem porywy halnego osiągają już 90 km/h, a na Kasprowym Wierchu nawet 170 km/h. Są pierwsze szkody. W wielu miejscach strażacy usuwają połamane i powalone drzewa, które blokują drogi i chodniki. Są też przerwy w dostawach prądu. W Zakopanem wichura przewróciła choinkę. 3 osoby zostały ranne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Chmurowa róża

Tak wygląda wypiętrzona chmura burzowa o nazwie Cumulonimbus, widoczna od góry. Czy tylko nam przypomina ona swym wyglądem różę?

Fot. Roskosmos.
Fot. Roskosmos.

Dziwne struktury w wodach Atlantyku

To nie jest jakiś fikuśny obraz kreatywnego malarza, lecz zdjęcie wykonane z ziemskiej orbity przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widoczne są na nim zamarzające wody Atlantyku u wybrzeży Kanady. Lepa lodowa unosząca się na wodzie, zaczyna wirować zgodnie z ruchem prądów morskich, tworząc wymyślne kształty.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Inne oblicze miasta z ziemskiej orbity

Piękne miasto. Takie spokojne... ale tylko z perspektywy ziemskiej orbity. Niestety, z powierzchni ziemi wygląda zupełnie inaczej. To Bagdad, stolica Iraku. Miasto, gdzie wciąż dochodzi do krwawych zamachów terrorystycznych, a życie wcale nie jest takie łatwe.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Coś z tym zdjęciem jest nie tak...

Piękne zdjęcie zachodzącego Księżyca nad Amsterdamem w Holandii. Zaraz... coś jest nie tak. Układ mórz na Księżycu się nie zgadza. Powinien być zawsze taki sam. Dlaczego? Ze względu na to, że Księżyc obiega Ziemię i obraca się wokół własnej osi w niemal tym samym czasie, a więc w ciągu 27 dni, z powierzchni naszej planety możemy zobaczyć tylko jedną stronę księżycowej tarczy.

Fot. Sert Mehmet.
Fot. Sert Mehmet.

Ta ze zdjęcia do niej nie pasuje. Po pierwsze jest odwrócona "do góry nogami", a po drugie wygląda jak w lustrzanym odbiciu. Jednak zdjęcie nie przeszło przez Photoshopa. Otóż dokładnie tak Księżyc wygląda na południowej półkuli Ziemi. To z pewnością nie jest Amsterdam, albo ktoś do prawdziwego zdjęcia dokleił Srebrny Glob...

Halny szaleje nad Tatrami

135 kilometrów na godzinę osiąga na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach wiatr halny. Po południu, wieczorem i w nocy może być jeszcze gwałtowniejszy. W dolinach może dojść do szkód. Nie wybierajcie się dzisiaj w góry, ponieważ pogoda jest zdradliwa. Świecące słońce może wprowadzać w błąd. Nad szczytami pojawił się wał chmurowy, który jest zwiastunem halnego.

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

17 stopni w cieniu, a może być jeszcze więcej. Tak ciepło w grudniu nie było od 30 lat

Nie dość, że mamy jeden z najcieplejszych grudniów w całej historii polskiej meteorologii, to jeszcze temperatury sięgają najwyższych wartości od 30 lat. Dopiero co odnotowano 17 stopni, a może być niebawem jeszcze więcej.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

17,4 stopnia odnotowano w minioną środę w godzinach południowych w Bielsku-Białej na Pogórzu Śląskim. To najwyższa temperatura w tym mieście od grudnia 1989 roku, a więc od równo 30 lat. Wtedy zmierzono 18,2 stopnia... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie i krańcach zachodnich chmurzy się, ale nie pada. Na północnym wschodzie zalegają gęste mgły. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, w regionach zachodnich nawet bezchmurnie. Wiatr wieje z południowego wschodu, na południu kraju chwilami porywiście. Temperatura wynosi od około zera na zachodzie do 13 stopni na Podbeskidziu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 grudnia 2019 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 grudnia 2019 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Tęsknicie na śniegiem?

Jeśli nie możecie się już doczekać śniegu, to zobaczcie, jak uroczo jest w Słowenii.

Wiosna w grudniu

@Piotr sfotografował kwitnący krzew w Lubinie na Dolnym Śląsku. Wiosna w grudniu?

Kwitnący krzew w grudniu w Lubinie w woj. dolnośląskim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Kwitnący krzew w grudniu w Lubinie w woj. dolnośląskim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu będzie bardzo szybko spadać, co dla meteopatów oznacza ból głowy, senność i rozkojarzenie. Barometry pokazują od 1004 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Rozświetlone brzegi Nilu w nocy

Niesamowicie wygląda Nil i jego delta w środku nocy. Jako, że Egipt jest krajem pustynnym, a do życia potrzebna jest woda, niemal wszyscy Egipcjanie mieszkają nad brzegami jednej z najdłuższych rzek świata. Miejskie lampy rozświetlają bieg rzeki i ujście do Morza Śródziemnego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.
dalej