Wspaniały widok z Bukowiny Tatrzańskiej na Rysy i Wysoką.
Widok na Tatry

Wspaniały widok z Bukowiny Tatrzańskiej na Rysy i Wysoką.
Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1007 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1018 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju.
Chociaż jest już dawno po szczycie sezonu tornad w USA, to jednak nadal ciemne leje sieją zniszczenie. Tym razem żywioły przetoczyły się nad stanami Alabama i Luizjana, pozostawiając za sobą kilometrowe pasy szkód.
Budynki stanęły w gruzach, z drzew pozostały kikuty, a tysiące domostw straciło prąd. Niestety, bilans rajdu tornad jest tragiczny. Zginęły 3 osoby, a wiele zostało rannych.
Wiatr słabnie, a to oznacza, że wszelkie pyły, wyemitowane przez kominy, będą opadać i będziemy je wdychać. Smog najbardziej zagraża mieszkańcom południowych i centralnych województw. Zanieczyszczenia rozwieje wiatr, który porywiście zacznie wiać, niestety, dopiero w piątek.
Dżakarta, stolica Indonezji, w ciągu następnych 30 lat wyda miliardy dolarów na budowę gigantycznego muru, który będzie chronić miasto przed powodzią. Ściana ma mieć długość 35 kilometrów. To jednak nie wszystko, bo w planie jest też utworzenie 17 wysp, na które przeniesionych zostanie około miliona dotychczasowych mieszkańców metropolii, aby odciążyć gwałtownie rozwijające się miasto zamieszkiwane przez blisko 30 milionów ludzi.
Dżakarta, która wzniesiona została na podkładzie z miękkiej gliny, osiada z prędkością 14 cm w ciągu roku. Jeśli tempo osiadania nie zostanie zatrzymane, miasto znajdzie się w depresji w bardzo krótkim czasie. Wówczas stanie się ofiarą systematycznie podnoszącego się poziomu morza.
Którą ścieżką warto podążać?
Jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk na Krymie są błotne wulkany spoczywające na dnie Morza Czarnego i na jego wybrzeżach. Są one słabo zbadane przez naukowców. Tymczasem przez obszar ich występowania przebiega most nad Cieśniną Kerczeńską, łączący Krym z resztą terytorium Rosji. Stabilność budowli jest uzależniona od terenu na którym stoi, a ten jest aktywny pod względem wulkanicznym. Wystarczy tylko, że taki wulkan błotny powstanie w pobliżu filaru mostu i tragedia jest gotowa.
Beskid Żywiecki jest szczególnie urokliwy. Na samym południowym krańcu województwa śląskiego rozciąga się Masyw Rycerzowej. Najwyższy jego szczyt, Wielka Rycerzowa, sięga wysokości 1226 metrów. U stóp szczytu na hali położona jest tradycyjna bacówka, gdzie turyści mogą napełnić brzuchy i porozmawiać o przepięknej panoramie Beskidu Śląskiego z bardzo dobrze widoczną Babią Górą, Pilskiem i Halą Lipowską.
Przy sprzyjającej pogodzie ze wzgórza w tle bacówki można dostrzec Tatry. Niegdyś prowadzono tam wypas owiec, w latach 90. ten zwyczaj zaniechano, ale obecnie na hali znów zaczęły się pojawiać te charakterystyczne dla gór zwierzęta, urozmaicając krajobrazy. W Beskidzie Żywieckim powietrze jest czyste, ponieważ kluczowe szlaki turystyczne przebiegają z dala od obszarów zabudowanych, wśród nieprzemierzonych lasów pogranicza Polski i Słowacji, które są jednym z najbardziej deszczowych miejsc Polski.
Wiosna w środku grudnia, bo inaczej tego nie można nazwać. W większości regionów kraju jest nie tylko ciepło, miejscami nawet kilkanaście stopni, lecz również słonecznie. W chwilach, gdy wiatr słabnie, jest bardzo przyjemnie, jak wczesną wiosną.
Tak, jak się spodziewaliśmy, szczyt klimatyczny w hiszpańskim Madrycie zakończył się bez porozumienia. Światowi przywódcy tradycyjnie ogłosili, że są potrzebne pilne działania, ale na żadne z nich się jednogłośnie nie zgodzili. Nie udało się też opracowań mechanizmu handlu emisjami CO2. Zobowiązanie do ograniczenia emisji w takim stopniu, aby średnia temperatura nie przekroczyła 1,5 lub 2 stopni, pozostaje więc tylko na papierze.
W większości regionów kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. Miejscami na Mazurach zalegają gęste mgły. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje z południa. Temperatura wynosi od lekko poniżej zera w kotlinach górskich do 12 stopni na Podkarpaciu.
Po niszczycielskim przypływie sztormowym, który sprawił, że niemal cała Wenecja znalazła się pod wodą, turyści zaczęli masowo odwoływać rezerwacje w hotelach, zapewne obawiając się powtórki. Zamiast pływać romantycznymi gondolami, postanowili poszusować na nartach w słynnym kurorcie alpejskim Cortina d’Ampezzo w Dolomitach. To właśnie tam liczba rezerwacji miejsc w hotelach rośnie ostatnio w rekordowym tempie.
Ciśnienie jeszcze rośnie, jednak po południu lekko się obniży. Barometry pokazują od 1007 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju.
Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce. Urodził się tu Mikołaj Kopernik, słynny astronom. Wisła dzieli miasto na dwie części, z czego prawobrzeżna leży na Pomorzu, zaś lewobrzeżna położona jest na Kujawach. Z lewego brzegu rzeki rozpościera się niezwykle piękny i dla wielu romantyczny widok na Stare Miasto. Znajdują się tam Toruński Rynek i Ratusz Staromiejski, które zajęły 3. miejsce w plebiscycie National Geographic na 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.
O tym, jak bardzo niebezpieczna może się okazać niepozorna trąba pyłowa, dużo słabsza od tornada, przekonali się rodzice, którzy przyszli na piknik z okazji dnia dziecka razem ze swoimi pociechami. Trąba pyłowa, która pojawiła się niespodziewanie, zaczęła demolować stragany. Na nagraniu widoczny jest moment, gdy trąba unosi dmuchany zamek, w którym znajduje się 9-letni chłopczyk. Dziecko odniosło obrażenia, ale na szczęście niegroźne.
Niedostatek opadów, ciągnący się od 5 lat, sprawił, że Namibia przeżywa suszę stulecia. Głód dotyczy już niemal co czwartego mieszkańca tego kraju zamieszkiwanego przez 2,5 miliona ludzi. Z powodu głodu i pragnienia padło już tysiące zwierząt, nie tylko hodowlanych. Susza daje się we znaki także w sąsiedniej Republice Południowej Afryki.
Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” obserwuje w Beskidzie Żywieckim duże drapieżniki. Fotopułapka uwieczniła po raz pierwszy kotkę z czterema młodymi. To prawdziwy ewenement, ponieważ dotychczas najczęściej obserwowano kotki z jednym lub dwoma kociętami, a rzadko z trzema. Rysica jest wytrawnym łowcą, co widać po doskonałej kondycji wszystkich jej kociąt.
Sezon narciarski w Tatrach dopiero co się rozpoczął, a już jest pierwsza ofiara śmiertelna. Do tragedii doszło po północnej stronie Chopoka, w ośrodku narciarskim Jasna, po stronie słowackiej. Lawina porwała tam dwóch narciarzy. Jeden zginął, a drugi zranił sobie nogę. W tym czasie obowiązywał drugi stopień w 5-stopniowej skali zagrożenia lawinowego.
Mimo, że rozpoczęła się meteorologiczna zima, to jednak za oknami jej jeszcze nie widać. Sprawdźmy, gdzie przez następne trzy miesiące powinniśmy się spodziewać najtęższego mrozu i największego śniegu, a gdzie nie.
Chociaż prawdziwej zimy w Polsce nie ma, to jednak 1 grudnia oficjalnie rozpoczęło się jej meteorologiczne oblicze, które potrwa przez 3 miesiące, a więc do 29 lutego. Oczywiście jest to tylko pojęcie statystyczne, służące klimatologom do określania jaka będzie lub była dana pora roku. Nie ma więc nic wspólnego z tym... Zobacz cały artykuł >>>
Wichury przetoczyły się nad kontynentalną Francją i należącą do niej śródziemnomorską wyspą Korsyką. Huraganowy wiatr, który miejscami osiągał nawet 175 km/h, łamał i przewracał drzewa, zrywał dachy i uszkadzał linie energetyczne. Niszczący w skutkach okazał się też sztorm, a przy tym powodzie. Bez prądu pozostało niemal pół miliona gospodarstw domowych. Na skutek żywiołu zginęły 2 osoby, a 4 zostały ranne.