Mroźno, coraz mroźniej

Już do minus 54 stopni spada temperatura w Jakucji, czyli najzimniejszym regionie Syberii. Tak lodowato było dzisiaj o świcie w Wierchojańsku, który stał się najmroźniejszym miastem, nie tylko w całej Rosji czy na półkuli północnej, ale też na całym świecie. Nawet na Antarktydzie notowano wówczas „tylko” minus 46 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Budynki w gruzach, a w nich uwięzieni ludzie. Bałkany nawiedził największy wstrząs od wielu lat

Gdy pod koniec września Albanię nawiedziło największe trzęsienie ziemi od wielu lat nikt jeszcze nie przypuszczał, że będzie to zaledwie zapowiedź jeszcze potężniejszego wstrząsu. Ten nadszedł minionej nocy. Wiele budynków jest w gruzach, są ofiary śmiertelne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Silny wstrząs nawiedził minionej nocy Albanię położoną na Bałkanach. O godzinie 3:54 ziemia zatrzęsła się z siłą M6.4. To było jedno z największych trzęsień ziemi w tym kraju na tle historii sejsmologii. Epicentrum zlokalizowane było zaledwie 30 kilometrów od Tirany, stolicy Albanii... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko na krańcu południowo-wschodnim utrzymuje się pogodne niebo. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a na południu, w centrum i na północy również mglisto. Widoczność jest ograniczona do 100-300 metrów. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na Suwalszczyźnie do 6-7 stopni na Dolnym Śląsku.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 listopada 2019 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 listopada 2019 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Osuwiska we Włoszech

Ulewne deszcze, jedne z największych w historii pomiarów meteorologicznych, nawiedziły pogranicze Włoch i Francji. W Trydencie doszło do licznych osunięć ziemi, która nie była już w stanie pochłaniać deszczówki. Lawiny ziemne zeszły na drogi, odcinając od świata górskie miejscowości.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giacomo Poletti.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giacomo Poletti.

Niebezpieczny poranek

Poranek przynosi nam niebezpieczne zjawiska, które utrudniają ruch drogowy. W pasie od Śląska, Małopolski i Podkarpacia przez Lubelszczyznę, Kielecczyznę i Ziemię Łódzką po Pomorze Gdańskie, Kujawy i Warmię zalegają gęste mgły, które ograniczają widoczność do 100-300 metrów. Z kolei na Podlasiu nadal pada marznąca mżawka, która powoduje oblodzenie dróg i chodników. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu spada, coraz szybciej. Barometry wskazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na zachodnim Pomorzu do 1017 hPa (lekko podwyższone) na Suwalszczyźnie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i ranek z mgłą i gołoledzią

Gęste mgły w nocy i o poranku spowiją południową, centralną i środkowo-północną część kraju. Widoczność może być miejscami ograniczona do 50-100 metrów. W tym czasie na północnym wschodzie padać będzie marznący deszcz i mżawka, powodując oblodzenie dróg i chodników. Kierowców i pieszych prosimy o ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tatry od świtu do zmierzchu

Dzisiaj Tatry były jednym z niewielu regionów w kraju, gdzie niebo przez cały dzień pozostawało bezchmurne i lazurowe. Zobaczcie jak minął dzień na Polanie Głodówka od świtu do zmierzchu.

Rekordowe załamanie pogody

We wtorek i w środę północno-zachodnią Kalifornię i południowo-zachodni Oregon nawiedzą ekstremalne zjawiska pogodowe związane z rekordowo głębokim niżem. W jego centrum ciśnienie może spaść do najniższego poziomu w listopadzie i na tle całej historii pomiarów. W trakcie masowych podróży związanych ze Świętej Dziękczynienia przejdą ulewy, a w górach śnieżyce. Porywy wiatru mogą osiągać 110-130 km/h, a fale sztormowe do 9-11 metrów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Pod Śnieżką

Zimowa panorama ze stromego szlaku na Śnieżkę (tzw. zakosów) w kierunku Kotła Upy i dalej Równi pod Śnieżką w oddali ze schroniskiem Luční bouda.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Bombardowanie samochodu

Tak wyglądała burza gradowa, która przeszła nad Australią. Dla każdego kierowcy to potworny widok.

Kataklizm na granicy Francji i Włoch. Runęły budynki i mosty, a drogi są zalane. Jest wiele ofiar

Ostrzegaliśmy przed gigantycznymi ulewami, które w weekend miały przejść nad pograniczem Francji i Włoch. W krótkim czasie spadło tam nawet 300 mm deszczu, czyli tyle, ile o tej porze roku spada przez kilka miesięcy. Efekt to zniszczenia i wiele ofiar śmiertelnych.

W Savonie na skutek osunięcia ziemi runął 30-metrowy wiadukt drogowy. Fot. Vigili Del Fuoco.
W Savonie na skutek osunięcia ziemi runął 30-metrowy wiadukt drogowy. Fot. Vigili Del Fuoco.

Wyjątkowo obfite deszcze, a w górach śnieżyce, dotknęły pogranicze Francji i Włoch na odcinku od wybrzeży Morza Śródziemnego aż po Alpy. Mniejsze rzeki i strumyki gwałtownie wezbrały, a następnie podniosły poziom głównych rzek. Te wylały zatapiając wiele budynków... Zobacz cały artykuł >>>

Ulice zmieniły się w rzeki

Na greckiej wyspie Tazos po ulewnym deszczu doszło do tzw. powodzi błyskawicznej. Ulice zmieniły się w rwące potoki, które porywały samochody. To nie jest widok, jaki chcieliby zobaczyć podczas swojego urlopu turyści.

Mini-dziura ozonowa nad Polską. Tak dużej nie było od 3 lat. Czy jest dla nas niebezpieczna?

Większości z nas wydawało się, że dziura ozonowa pojawia się jedynie nad Antarktydą. Jednak to nie prawda. W ostatnim czasie jej miniaturowa wersja na krótko zagościła nad Europą, sięgając Polski. Czy jest niebezpieczna dla naszego zdrowia?

Stężenie ozonu nad Arktyką. Fot. NASA.
Stężenie ozonu nad Arktyką. Fot. NASA.

Naukowcy z Centralnego Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki PAN od półwiecza stale monitorują zawartość ozonu w atmosferze nad stacją w Belsku Dużym koło Grójca na Mazowszu. Z pomiarów wynika, że od kilku lat zawartość ozonu systematycznie się zmniejsza, zwłaszcza w porze letniej... Zobacz cały artykuł >>>

Tatrzańska Świątynia Lodowa

W słowackim Smokowieckim Siodełku w Tatrach Wysokich otwarta została Tatrzańska Świątynia Lodowa. Można w niej zobaczyć m.in. słynną Katedrę Notre-Dame wykutą w lodzie. W tworzeniu tego arcydzieła wzięło udział 18 rzeźbiarzy z Litwy, Niemiec, Polski, Czech i Słowacji. Do budowy użyto 1880 bloków lodu, które razem ważą ponad 225 ton. Lodowa rzeźba znajduje się wewnątrz kopuły o średnicy 25 m, a najwyższy punkt budynku osiąga wysokość 11,5 m.

Wiele ofiar powodzi i osuwisk

Co najmniej 60 osób zginęło w wyniku ulewnych deszczy, które doprowadziły do masowych powodzi i osunięć ziemi w Kenii. Doszło do zawalenia się wielu budynków, a także mostu. Wśród ofiar są dzieci.

Dostawa świeżego śniegu

Nawet 1,5 metra świeżego śniegu spadło w miniony weekend w Alpach. Już trzeci rok z rzędu sezon zimowy rozpoczyna się tam nadzwyczajnie śnieżnie, co świetnie wróży na okres ferii.

Fot. Antonio Spitaleri / polizeiticker.ch
Fot. Antonio Spitaleri / polizeiticker.ch

Pół miliona ludzi w powodzi

Pół miliona mieszkańców Somalii ucierpiało w wyniku ulewnych deszczy i powodzi, które pozbawiły życia 17 osób, a także zrujnowały tysiące domów. Organizacje humanitarne proszę o 72,5 miliona dolarów pomocy dla potrzebujących. Ludzie muszą liczyć na bezpieczne schronienie, żywność, wodę pitną i lekarstwa. Somalia nadal zmaga się też z wieloletnią suszą. Deszcze, o które się modlono, okazały się zbyt obfite i poczyniły więcej szkód niż pożytku.

Katarzyna zimę zapowiada

Dzisiaj imieniny obchodzi Katarzyna, z którą związanych jest kilka staropolskich przysłów wieszczących pogodę na zimę. Najpopularniejsze brzmi: Katarzyny dzień jaki, cały grudzień taki. Czy aura, jaką widzicie teraz na oknem, będzie nam towarzyszyć przez całą zimę? Na południu kraju jest ciepło i pogodnie, a na pozostałym obszarze pochmurno i zimno, na wschodzie wciąż utrzymuje się niewielki mróz.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

I jeszcze kilka przysłów: „W Katarzynę z nieba nic nie spadnie, będzie w przyszłym lutym chyba jeszcze ładniej”. „Na Katarzynę gęś po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie”. „Święta Katarzyna pokazuje, jaką pogodę nam styczeń zgotuje”. „Gdy w Katarzynę zima, śnieg nie poleży, mróz nie potrzyma”.

Wypadek w gęstej mgle

Gęsta mgła połączona ze smogiem, która spowija rejon Krakowa, przy tym ograniczając widoczność do 50-100 metrów, stała się przyczyną zderzenia trzech samochodów na zachodniej obwodnicy w ciągu autostrady A4, na wysokości stopnia wodnego na Wiśle. Droga jest częściowo zablokowana, co powoduje olbrzymie korki. Kierowcy! Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej