Nasz czytelnik @Rafał wybrał się do kurortu narciarskiego Hintertux w austriackim Tyrolu, gdzie panuje prawdziwa zima.
Nasz czytelnik @Rafał wybrał się do kurortu narciarskiego Hintertux w austriackim Tyrolu, gdzie panuje prawdziwa zima.
Na zachodzie i południu kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze utrzymuje się całkowite zachmurzenie. Temperatura wynosi od minus 1 stopnia na wschodzie do 9 stopni na zachodzie. Nadal mocno wieje z południowego wschodu, dlatego temperatura odczuwalna jest nawet o kilka stopni niższa od wskazań termometrów.
Potężna burza piaskowa nadciągnęła nad miejscowość Mindura w Australii. Słoneczny i upalny dzień, z temperaturą dochodzącą do 40 stopni, zmienił się w koszmar. Ściana piasku przysłoniła Słońce i zabarwiła wszystko na pomarańczowo. To oczywiście efekt załamywania się promieni słonecznych na drobinkach piasku i pyłach. Widok był iście apokaliptyczny. Mieszkańcom polecono pozostanie w domach lub noszenie specjalnych maseczek przeciwpyłowych.
Ciśnienie będzie przez cały dzień lekko się wahać i pozostanie mocno zróżnicowane, co oznacza utrzymanie się silnego wiatru. Barometry pokazują w tej chwili od 1011 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1026 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.
Dwie różne pory roku, w tym samym miejscu. Tak się zmieniło oblicze Wrocławia.
Ciepła pogoda w drugiej połowie listopada sprawia, że kwitną nie tylko stokrotki, ale też bławatki (chabry zbożowe). Zdjęcie tych pięknych fioletowych kwiatków przesłał nam z Podkarpacia nasz czytelnik @Dawid.
Internet rozgrzała do czerwoności fotografia wykonana w 1898 roku przez szwedzkiego fotografa Eric A. Hegg, który zasłynął dokumentowaniem życia i pracy ludzi ogarniętych gorączką złota w kanadyjskim Jukonie. Na zdjęciu widoczna jest dziewczynka do złudzenia podobna do 16-letniej Grety Thunberg, szwedzkiej aktywistki klimatycznej. Internauci pytają, czy Greta jest podróżniczką w czasie, która przybyła ostrzec nas przed zagładą?
Narciarze podczas wieczornego szusowania w niemieckich Alpach mogą delektować się zapierającym dech widokiem na miejscowość Wallberg am Tegernsee.
To może być najpiękniejszy spektakl meteorów na tle ostatnich lat, o ile sprawdzą się prognozy astronomów. Przewidują oni, że mało znaczący rój alfa Monocerotydów nagle wybuchnie aktywnością. Spadające gwiazdy mogą się pojawiać pęczkami. Jak obserwować to widowisko?
Alfa Monocerotydy są bardzo mało aktywnym rojem meteorowym, który promieniuje corocznie między 15 a 25 listopada. Maksimum jego aktywności przypada między 21 a 22 listopada, kiedy nocne niebo... Zobacz cały artykuł >>>
Fantastyczna chmura lentikularna, fachowo nazywana altocumulus lenticularis, uwieczniona na Chorwacją. Choć z wyglądu przypomina nieco chmurę burzową, to nie ma z nią nic wspólnego. Obłoki lentikularne często są brane za latające spodki, właśnie ze względu na swój specyficzny kształt. Do jej powstania (w dużym skrócie) potrzebne jest pasmo górskie.
Na poniższym zdjęciu satelitarnym oprócz Bajkału (po prawej stronie), najstarszego i najgłębszego jeziora na świecie, położonego na Syberii, zobaczyć możemy ośnieżone szczyty Sajanów gęsto pokrytych syberyjską sosną oraz Zbiornik Bracki i rzekę Angarę.
Skoro popularyzują się elektryczne samochody, to również i motocykle. Te drugie już teraz dysponują niesamowitymi możliwościami, które przypadną do gustu fanom sportów motorowych. Zobaczcie, jak świetnie radzą sobie w wodzie.
Rosyjska firma Milandr zaprezentowała właśnie swój motocykl crossowy, przeznaczony do wyścigów enduro. SM-250 może nie tylko przyspieszyć do setki w niecałe 4 sekundy i rozpędzić się do 120 km/h, ale również jest całkowicie wodoszczelny, więc jego szczęśliwi posiadacze bez problemu mogą na nim przedzierać się przez akweny wodne... Zobacz cały artykuł >>>
Mamy dość duże zróżnicowanie ciśnienia między przeciwległymi krańcami Polski, dlatego w północnych, wschodnich i centralnych województwach mocno wieje, w porywach do 50-60 km/h. Temperatura, która waha się tam od 3 do 8 stopni, jest nawet o kilka stopni niższa od wskazań termometrów. Najzimniej jest na Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie, gdzie wieje najmocniej, a temperatura jest najniższa.
W mieście Semej (dawniej Semipałatyńsk) w Kazachstanie, można było ujrzeć niecodzienne zjawisko, Księżyc w tęczowej aureoli. Nazywane jest ono halo księżycowe i pojawia się, gdy promienie słoneczne odbite od powierzchni Księżyca załamują się na kryształkach lodowych unoszących się w mroźnym powietrzu. Wówczas wokół Księżyca pojawia się tęczowy pierścień. Podobne zjawisko w ciągu dnia można ujrzeć wokół Słońca.
To pierwszy taki wyrok w Polsce, bardzo kontrowersyjny. Sąd w Krakowie skazał pierwszą osobę na karę ograniczenia wolności za palenie w piecu węglem i drewnem. Tym samym paliwem ogrzewają swoje domy miliony Polaków. Co to oznacza?
4 miliony domów i mieszkań w naszym kraju jest ogrzewanych za pomocą pieców, które nie spełniają norm jakościowych. Ich wymiana może zająć całe lata, ale już teraz wprowadzane są uchwały antysmogowe, które uniemożliwiają ich stosowanie. Za złamanie przepisów grozi dotkliwa kara... Zobacz cały artykuł >>>
Gadi Eidelheit to izraelski astrofotograf, któremu udało się uwiecznić moment przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle księżycowej tarczy. Wiedział o tym wcześniej, ponieważ śledził popularną stronę HeavensAbove, gdzie zamieszczane są informacje o prognozowanych przelotach obiektów stworzonych ludzką ręką i wysłanych na ziemską orbitę. Zobaczcie to zdarzenie na poniższym filmiku z daleka i bliska.
Tylko miejscami na południu kraju przejaśnia się. Na pozostałym obszarze jest pochmurno z opadami słabego deszczu lub mżawki. Miejscami utrzymują się mgły i zamglenia. Wiatr jest słaby i umiarkowany, wschodni. Temperatura wynosi od 3 stopni na północnym wschodzie do 10 stopni na zachodzie i południu kraju.
Ten kłębek chmur burzowych, który ma średnicę 800 kilometrów i mógłby spokojnie przysłonić niebo nad całą Polską, to formujący się cyklon tropikalny imieniem Sebastien, który ociera się o Wyspy Dziewicze na Karaibach. Zgodnie z prognozami NHC formacja burzowa będzie oddalać się od obszarów zamieszkanych zmierzając w kierunku Wysp Brytyjskich i Francji, gdzie dotrze w niedzielę przynosząc deszcze i silny wiatr.
Ciśnienie w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na południowym zachodzie do 1027 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju.
Niesamowita formacja śnieżno-lodowa w austriackim Tyrolu.