To jest dopiero olbrzym. Największa gwiazda w kosmosie jest 340 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca

Ludziom wydaje się, że są władcami całego Wszechświata, podczas gdy tak naprawdę jesteśmy tylko maleńkim pyłkiem dryfującym w nieskończonej jego przestrzeni. Uświadamiają nam o tym najpotężniejsze gwiazdy jakie poznaliśmy.

Największa znana nam gwiazda UY Scuti. Fot. Rutherfurd Observatory / Columbia University.
Największa znana nam gwiazda UY Scuti. Fot. Rutherfurd Observatory / Columbia University.

Niegdyś myśleliśmy, że Ziemia znajduje się w środku Układu Słonecznego, co miało uświadamiać człowiekowi, jaki jest potężny. Jednak szybko okazało się, że to nie nasza planeta lecz Słońce jest sercem Układu, który znajduje się w jednej z bardzo wielu galaktyk, w dodatku ani nie największej, ani też znajdującej się w jakimś... Zobacz cały artykuł >>>

Susza w Chinach

Ciężka susza dotknęła chińską prowincję Anhui, położoną we wschodniej części kraju, w dorzeczu Jangcy i Huang He. Od początku roku odnotowano zaledwie 60 procent normalnej sumy opadów. Tak źle nie było od 1961 roku. Szacuje się, że ucierpiało milion rolników. Susza dotknęła 400 tysięcy hektarów upraw, co może kosztować 230 milionów dolarów.

Fot. Twitter / China Xinhua News.
Fot. Twitter / China Xinhua News.
Fot. Twitter / People's Daily, China.

Pół miliarda ludzi w najgęściej zaludnionym miejscu na świecie dusi się trującym dymem

Kłęby szarego dymu spowiły południowe podnóża Himalajów. Bardzo niebezpieczny dym pochodzi z domowych pieców i pożarów trawiących tereny rolnicze w północnej części Indii, najgęściej zaludnionym obszarze świata, gdzie mieszka pół miliarda ludzi.

Smog spowija New Delhi, stolicę Indii. Fot. Max Pixel.
Smog spowija New Delhi, stolicę Indii. Fot. Max Pixel.

Pożary w prowincjach Himaćal Pradeś, Kaszmir, Pendżab, Harijana i Uttarańćal, leżących u podnóża Himalajów, na Nizinie Hindustańskiej, wywoływane są przez miejscowych rolników, którzy praktykują taki zwyczaj... Zobacz cały artykuł >>>

Trump postawił na swoim

Donald Trump jak zapowiadał, tak też zrobił. Stany Zjednoczone jako pierwsze państwo spośród sygnatariuszy paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku właśnie rozpoczęły formalny proces wycofywania się z tej umowy. Nakładała ona na USA obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Trump twierdzi, że jest ona niesprawiedliwym ekonomicznym brzemieniem dla gospodarki. Dodajmy, że zaledwie kilka dni temu porozumienie zostało podpisane przez Rosję.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Sieć neuronowa czyta już fale mózgowe i odtwarza ludzkie myśli w czasie rzeczywistym

Naukowcy z rosyjskiej korporacji Neurobotics i Moscow Institute of Physics and Technology znaleźli sposób, by zwizualizować aktywność ludzkiego mózgu za pomocą obrazów natychmiast odtwarzających to, co zaobserwowały.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Dzięki temu możemy liczyć na nowy rodzaj urządzeń wspierających poudarową rehabilitację, kontrolowanych za pomocą fal mózgowych. Zespół opublikował swoje badania w bioRxiv i umieścił w sieci wideo pokazujące, w jaki sposób działa ich system odczytywania myśli. Jest to bardzo ważny krok, bo opracowanie sprzętu kontrolowanego... Zobacz cały artykuł >>>

Deszczowe Bieszczady

Bieszczady są po potężnych ulewach. W ciągu ostatniej doby spadło nawet 50 mm deszczu. Jednak to jeszcze nie koniec. Kolejne nadejdą dzisiaj po południu, a następnie w nocy z wtorku na środę. Do końca tygodnia spaść może kolejne ponad 50 mm opadu. Tymczasem nad Bieszczadami chmury pędzą jak szalone.

Solidnie popadało, a to jeszcze nie koniec. Miesięczna norma opadów w ciągu zaledwie doby

Zgodnie z ostrzeżeniami, miejscami bardzo mocno popadało. W ciągu jednej doby spadło tyle deszczu, ile normalnie powinno przez cały miesiąc. Jednak to jeszcze nie koniec ulew. Gdzie w najbliższym czasie padać będzie najczęściej i najmocniej?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatnia doba przyniosła sporo deszczu, ale nie we wszystkich regionach kraju. Najbardziej mokro było na zachodzie, północnym zachodzie, wschodzie i południowym wschodzie. Przeszło 20 mm deszczu spadło na Pomorzu i w Bieszczadach. Ten drugi region stał się deszczowym biegunem Polski... Zobacz cały artykuł >>>

Coraz bliżej Polski

W ostatnich dniach pierwsze w tym sezonie opady śniegu pojawiły się w małych krańcach nadbałtyckich. Porządnie sypnęło w Rydze, stolicy Łotwy. Śnieg sypał tam przy temperaturze na poziomie zera, dlatego płatki były duże i bogate w wodę. Dały w godzinach wieczornych malowniczy spektakl.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Od Wielkopolski przez Ziemię Łódzką po Lubelszczyznę przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest przeważnie pochmurno, miejscami z opadami deszczu. Wiatr wieje chwilami silniej z południowego zachodu. Temperatura wynosi około 10 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 listopada 2019 o godzinie 8:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 listopada 2019 o godzinie 8:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Dobre wieści dla meteopatów. Po ostatnich dużych wahaniach ciśnienia, przez cały dzień będzie ono stabilne. Nasze samopoczucie powinno się przynajmniej częściowo poprawić. Barometry pokazują od 991 hPa na północy do 1001 hPa.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mocno pada

Na północnym zachodzie i południowym wschodzie kraju występują od wielu godzin opady deszczu, chwilami o umiarkowanym i dużym natężeniu. Największą sumę opadów dotychczas odnotowano na Pomorzu, gdzie od rana spadło już nawet 30 mm deszczu. Z kolei miejscami w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie spadło około 10 mm deszczu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ognisty zachód słońca

Przepięknie zakończył się w Stołecznym Królewskim Mieście Kraków mokry i wietrzny poniedziałek.

Zachód Słońca w Krakowie. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Krakowie. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl

Wiele ofiar wstrząsów

21 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych, w serii trzęsień ziemi, do których doszło na wyspie Mindanao na południu Filipin. Zniszczonych zostało aż 90 procent budynków w prowincji Tulunan. Skutki kataklizmu odczuło 8,5 tysiąca osób, które straciły dach nad głową i dobytek życia.

Toksyczna mgła w stolicy Indii

Poziom jakości powietrza spadł w New Delhi, stolicy Indii, spadł do poziomu krytycznego. Norma stężenia pyłu zawieszonego została przekroczona 36-krotnie. Do miasta mogą wjeżdżać jedynie kierowcy, których auta mają tablice rejestracyjne zaczynające się od parzystego numeru. Metropolia, zamieszkiwana przez 26 milionów ludzi, jest pogrążona w trującej zasłonie, która drażni oczy, nos i gardło. Do szpitali przyjmowani są astmatycy, którzy skarżą się na problemy w oddychaniem.

NASA bada chmury

Naukowcy z NASA zajmują się badaniem chmur z pokładów samolotów naszpikowanych urządzeniami pomiarowymi. Choć wydaje się, że obłoki skroplonej pary wodnej nie powinny mieć przed nami już żadnych tajemnic, to jednak wciąż w pełni nie poznaliśmy procesu powstawania chmur i opadów. Zobaczcie, jak wygląda takie badanie chmur wysoko nad wodami zachodniego Pacyfiku.

Rekordowy upał w Zimbabwe

Na lotnisku Buffalo Range w afrykańskim Zimbabwe odnotowano aż 45,9 stopnia. To najwyższa temperatura kiedykolwiek zmierzona nie tylko w tej lokalizacji, ale też w całym kraju. Ekstremalne upały nawiedziły również sąsiedni Mozambik i Republikę Południowej Afryki. Choć ogólnokrajowe rekordy tam nie padły, to jednak lokalne owszem. Przykładowo w miejscowości Punda Maria w RPA zmierzono 45,6 stopnia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Sztorm Amelie we Francji

Potężny sztorm szalał w weekend na Kanale La Manche i Zatoce Biskajskiej. Był związany z głębokim niżem, który przemknął nad Wyspami Brytyjskimi. Porywy wiatru w Żyrondzie dochodziły do 163 km/h, piętrząc fale na wybrzeżach francuskiej Bretanii nawet do kilkunastu metrów. Bez prądu jest tam 140 tysięcy osób. Niestety, zginęła 1 osoba, a 6 zostało rannych. Zobaczcie, jak fale rozbijają się o wybrzeża Saint-Malo.

Senność i ból głowy? Tak niskiego ciśnienia nie było od 11 miesięcy. Kiedy biomet się poprawi?

Nad Polską wędruje głęboki niż, za sprawą którego jest pochmurno, deszczowo i wietrznie, a ciśnienie spadło do najniższego poziomu od 11 miesięcy. Z jego powodu możemy być senni, może też nas boleć głowa. Kiedy biomet się poprawi?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wkroczyliśmy w zaawansowaną jesień, której te najmniej przyjemne oblicze możemy w poniedziałek poczuć na własnej skórze. Głęboki niż znad Dolnego Śląska przemieścił się nad Wielkopolskę i zmierza nad Zatokę Gdańską. Towarzyszy mu spadek ciśnienia do zaledwie 987 hPa... Zobacz cały artykuł >>>

Trzęsienie ziemi w Niemczech

Trzęsienie ziemi o sile M4.0 nawiedziło o godzinie 2:00 w nocy okolice miasta Albstadt w Badenii-Wirtembergii w południowo-zachodniej części Niemiec. Wstrząs odczuwany był przez ponad 100 tysięcy ludzi. Niektórzy zbudzeni zostali przez drżące ściany, okna i spadające z regałów przedmioty. Chociaż policja odebrała mnóstwo telefonów od zaniepokojonych mieszkańców, to jednak nikt nie ucierpiał, nie ma też poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Niemczech

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek niemal w całym kraju jest pochmurny, w wielu miejscach z opadami deszczu. Wiatr wieje chwilami silniej, na zachodzie z kierunku zachodniego, a na wschodzie z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 9 stopni na północy i zachodzie do 16 stopni na południu i południowym wschodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 listopada 2019 o godzinie 8:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 listopada 2019 o godzinie 8:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej