Zdjęcie dnia: Jesienna pora

Dni stają się coraz krótsze, jest coraz chłodniej, a liście opadają z drzew. Takie są uroki polskiej jesieni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tajemniczy czarny okrąg

Zagadkowe zjawisko pojawia się w różnych częściach świata. To czarny okrąg, który unosił się na wysokości przynajmniej kilkudziesięciu metrów przez około 10 minut, zanim rozpłynął się w powietrzu. Nie brakowało opinii, że to manifestacja obcej cywilizacji, która miała otworzyć portal do innego wszechświata. Jednak wyjaśnienie tego fenomenu okazało się prozaiczne.

Aby dowiedzieć się skąd wziął się czarny okrąg na niebie, musimy przenieść się w czasie do 2008 roku, kiedy to na pustyni Black Rock w amerykańskim stanie Nevada powstał filmik, który świetnie obrazuje, jak w prosty sposób można takie zjawisko stworzyć. Wystarczy gwałtowna emisja dymu w powietrze przy bezwietrznej pogodzie i pionowe ruchy powietrza. A pamiętacie znaki dymne Indian? Oni znali ten sposób dużo wcześniej. Palacze też coś o tym wiedzą, podczas nagłego wydychania dymu papierosowego odpowiednie ułożenie ust skutkuje białymi okręgami.

Marsjańskie drony w Arktyce

Drony robią niesamowitą furorę nie tylko na Ziemi, ale niedługo również na Marsie. Plany eksploracji tej planety przy pomocy tych małych urządzeń ma NASA. Otóż specjaliści z tej agencji uważają, że łaziki, choć bardzo efektowne badają powierzchnię Czerwonej Planety, nigdy nie będą w stanie przeczesać takich połaci gruntu, jak unoszące się nad ziemią drony.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakby tego było mało, łaziki są bardzo duże i ciężkie, a w ramach jednej misji może polecieć na Marsa zaledwie jedna maszyna. Natomiast małe VTOL-e mogłyby zostać przetransportowane w ilości dziesiątek, jak nie setek sztuk. Słabsza grawitacja panująca na Marsie dodatkowo ułatwi ich eksploatację, ponieważ dzięki temu zużyją mniej energii i łatwiej będą się przemieszczały... Zobacz cały artykuł

Tak się kalibruje satelitę meteo

Czy wiecie, że zanim satelita rozpocznie pełną sprawność operacyjną musi zostać odpowiednio skalibrowany. Aby skalibrować satelitę GOES-16, czyli najnowszy nabytek amerykańskich meteorologów, NASA kilkukrotnie wysłała samolot ER-2 na wysokość ponad 15 kilometrów. Na poniższym filmie możecie zobaczyć meksykańskie wybrzeże Zatoki Kalifornijskiej w stanie Sonora oraz granicę USA i Meksyku. Misja się udała, bo satelita przesyła obrazy Ziemi w rewelacyjnej jakości.

Południowy wiatr rozpędza chmury

Zobaczcie na animacji zdjęć satelitarnych, jak pięknie południowy wiatr osusza i ogrzewa powietrze w południowej Polsce, jednocześnie rozpędzając chmury i poprawiając pogodę po kilku ponurych i mokrych dniach. Dzięki efektowi halnego temperatura na Dolnym Śląsku sięgnęła w cieniu nawet 11 stopni. Poprawa pogody na południu kraju jest ledwie jednodniowa, bo jutro zachmurzy się i popada. Rozpogodzeń spodziewamy się natomiast w dzielnicach zachodnich i północnych.

Miłość od pierwszego pocałunku

Na dobry początek dnia mamy dla Was wzruszające nagranie z rzymskiego ogrodu zoologicznego, które obiegło włoskie media. 4-letni Nolan przez szybę "pocałował" szympansa.

Polska przyroda w jakości 4K

Lubicie oglądać zdjęcia pięknej polskiej przyrody? Zobaczcie poniższy filmik w jakości 4K.

Przerażający alarm w Chicago

Przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, np. burzami czy tornadami, w amerykańskich miastach mieszkańców ostrzegają syreny alarmowe. W Chicago uruchomiono jakiś czas temu zupełnie nowy system dźwiękowego ostrzegania, który nie jednemu mieszkańcowi, a zwłaszcza turyście, zjeżył włosy na głowie. Dźwięki syren rozchodząc się między drapaczami chmur wytworzyły atmosferę rodem z filmu sci-fiction o najeździe kosmitów. Zobaczcie i posłuchajcie.

Ranek z mrozem i szronem

Kolejna noc i poranek z przymrozkami na południowych krańcach kraju. Temperatura spadła tam miejscami poniżej minus 5 stopni, a przy gruncie nawet do minus 10 stopni. @Paulina przesłała nam zdjęcie z Małopolski, gdzie roślinność i szyby samochodowe pokrył śnieżnobiały szron.

Poranny przymrozek i szron w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina.
Poranny przymrozek i szron w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w większości regionów kraju jest pochmurny. Miejscami pada mżawka i utrzymują się gęste mgły, które ograniczają widoczność do 100 metrów. Na przejaśnienia i rozpogodzenia możemy liczyć tylko miejscami na południu i w centrum kraju. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od minus 4 stopni w Bieszczadach do 8 stopni przy granicy z Niemcami.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i jeszcze rośnie, ale po południu zacznie spadać. W tej chwili wynosi ono od 1025 hPa na Pomorzu do 1029 hPa na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Cztery bolidy w ciągu 10 godzin

Mamy prawdziwą inwazję bolidów na niebie. W ciągu zaledwie 10 godzin aż cztery bardzo jasne obiekty weszły w ziemską atmosferę i rozbłysły nad zachodnimi Niemcami, Francją oraz amerykańskim stanami Ohio i Arizona. Zobaczcie meteor nad tym ostatnim miejscem:

Mglista noc i poranek

W nocy i o poranku w wielu regionach kraju spodziewamy się gęstych mgieł, które mogą ograniczać widoczność do 100-200 metrów. Szczególnie uprzedzamy kierowców. Mgły mogą się utrzymywać miejscami przez większą część dnia, a przy tym paraliżować nie tylko ruch drogowy, ale też lotniczy. Planując podróże, warto wziąć to pod uwagę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Największe jezioro

Śniardwy to największe jezioro w Polsce, które powstało po odsunięciu się lodowca. Jest tak duże, że podczas wichur tworzą się na nim fale sztormowe, stanowiące poważne zagrożenie dla żeglarzy. Jednak w piękne letnie dni, gdy wiatr jest słaby, a Słońce świeci pełną parą, to idealne miejsce na udany wypoczynek z dala od zgiełku wielkich miast.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ulewy i powodzie na południu Europy

Ulewy i powodzie szaleją nie tylko we Włoszech. Dramatyczna sytuacja ma miejsce również w Grecji. Miasto Attica nawiedziła powódź w prawdziwego zdarzenia. W obniżeniach terenu poziom wody sięgał wysokości kilku metrów. Rwące nurty, które płynęły ulicami, porywały samochody wraz z ludźmi. Zginęło co najmniej 7 osób. Niestety, prognozy nie są dobre, ponieważ w drugiej połowie tygodnia znad Włoch nad Grecję nadejdzie kolejny układ niżowy, który przyniesie nowe ulewy.

Kolejny bolid nad Europą

Minionej nocy nad pograniczem Niemiec, Francji i Luksemburga był widoczny jasny obiekt, który podczas wchodzenia w ziemską atmosferę kilkukrotnie rozbłysł niebieskim światłem. Według astronomów był to bolid. Widziały go tysiące mieszkańców regionu, którzy zgłoszenia z obserwacji meteoroidu wysłały do miejscowych placówek naukowych.

Bora szaleje nad Adriatykiem

Na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego szaleje huraganowy wiatr bora. Jest to chłodny, suchy i porywisty wiatr katabatyczny. Spływa on znad Gór Dynarskich w stronę wybrzeża Adriatyku. Zobaczcie jego piękne oblicze.

Zapierające dech zdjęcia Jowisza

NASA opublikowała masę nowych fotografii największej planety Układu Słonecznego, które po prostu zapierają dech w piersi. Możemy zobaczyć na nich gęstą atmosferę i szalejące w niej od dziesiątek czy setek lat dziwnie wyglądające huragany.

Huragany szalejące w atmosferze Jowisza. Fot. NASA / JPL-Caltech.
Huragany szalejące w atmosferze Jowisza. Fot. NASA / JPL-Caltech.

Co 53 dni sonda Juno od NASA wykonuje bliski przelot nad Jowiszem. Ostatni miał miejsce pod koniec października bieżącego roku, tym samym sonda zakończyła pomyślnie swój ósmy lot naukowy, z zaplanowanej dwunastki, przed planowanym zakończeniem misji w lipcu przyszłego roku... Zobacz zdjęcia

Wybrzeża Hondurasu to śmietnik

Lazurowe wody opływające wyspę Roatan, położoną u wybrzeży Hondurasu w Ameryce Środkowej, to prawdziwe wysypisko śmieci. Brytyjski fotograf Caroline Power postanowił uwiecznić tą klęskę ekologiczną, której źródłem jest Gwatemala. Podczas pory deszczowej doszło tam do katastrofalnych powodzi, które poprzez rzeki do morza zawiodły tony śmieci z zatopionych wysypisk. Nikt nie zamierza tych odpadów sprzątać, ponieważ nikt się do nich nie przyznaje.

W śmieciach toną nie tylko lądy, ale też oceany. Można śmiało rzec, że oceany to jedne wielkie wysypiska śmieci. To wszystko jest zasługą całkowitej bezmyślności ludzi, dla których bożkiem stał się pieniądz. W tej chwili we wszystkich oceanach i morzach świata znajduje się 170 milionów ton śmieci... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niebo przejaśnia się i rozpogadza jedynie na krańcach południowych i południowo-wschodnich. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a miejscami występują słabe opady deszczu i mżawki. Wiatr wieje z południowego zachodu, nad morzem w porywach dochodzi do 50 km/h. Temperatura wynosi od minus 9 stopni w Bieszczadach do 8 stopni na wybrzeżu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej