Los Angeles w ogniu

Olbrzymi pożar wybuchł w Pacific Palisades, luksusowej dzielnicy Los Angeles, położonej między górami Santa Monica a Pacyfikiem. Trwa ewakuacja mieszkańców. Strażacy walczą ze ścianą ognia, która zbliża się do zabudowań. Ewakuację nakazano również w Malibu, innej luksusowej części aglomeracji Miasta Aniołów. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja gorąca, sucha i wietrzna aura.

Tornado uderzyło w Dallas

Tornado kategorii EF-2 przetoczyło się w niedzielę wieczorem nad Dallas w Teksasie. Wiatr osiągał od 178 do 217 kilometrów na godzinę. Biorąc pod uwagę fakt, że tornado uderzyło w gęsto zaludnioną zabudowę, zdarzył się cud. Nikt nie zginął, a zaledwie 3 osoby zostały niegroźnie ranne. Bez prądu do poranka pozostawało 100 tysięcy odbiorców. Są bardzo duże zniszczenia. Żywioł uszkodził i zniszczył wiele budynków.

Niezwykły projekt! Tak zmieniała się jesień w tym samym dniu i miejscu, na tle ostatnich 15 lat

Jedno miejsce, jeden dzień, za każdym razem inna jesień. Już od 15 lat porównujemy krajobraz w jednym z wrocławskich parków w dniu 18 października. Czy w tym roku kolorowa jesień nadeszła wcześniej czy później niż w poprzednich latach?

Porównanie jesieni 18 października w 2019 roku (po lewej) i w 2016 roku (po prawej). Fot. TwojaPogoda.pl
Porównanie jesieni 18 października w 2019 roku (po lewej) i w 2016 roku (po prawej). Fot. TwojaPogoda.pl

Wpływ na to, kiedy jesienią liście na drzewach zaczną się mienić kolorami i kiedy będą opadać na ziemię, ma temperatura, zachmurzenie, nasłonecznienie, suma opadów i prędkość wiatru, i to nie tylko we wrześniu i w październiku, ale też w poprzednich miesiącach... Zobacz cały artykuł >>>

Malowniczy szlak zamknięty

Z powodu remontu od dzisiaj do odwołania zamknięty będzie szlak w Dolinie Roztoki, od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich. To jeden z najpiękniejszych szlaków, ponieważ prowadzi przez wyjątkowo malownicze obszary.

Do końca miesiąca nie spadnie ani jedna kropla deszczu? Miejscami spadło go już trzykrotnie za dużo

Jest spore prawdopodobieństwo, że w tym miesiącu nie będziemy musieli wyjmować z szaf parasoli, ponieważ nie spadnie kropla deszczu. Dla większości z nas to dobra wiadomość o tej porze roku.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

O deszczu nie chcą już słyszeć mieszkańcy i wszyscy ci, którzy złotą jesień spędzają na północy kraju. Od początku miesiąca padało tam bardzo często i intensywnie. Nad Bałtykiem sumy opadów przekraczają 100 mm, a to oznacza, że przekraczają październikową normę przeszło 3-krotnie... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju chmurzy się, a na Bałtyku zalega mgła morska. Na pozostałym obszarze jest słonecznie, w wielu regionach bezchmurnie. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura jest bardzo wysoka i sięga przeważnie do 20 do 24 stopni w cieniu. Jedynie na Pomorzu jest chłodniej, około 16 stopni. Mamy prawdziwe babie lato. Wieczór i noc w większości regionów przyniosą gęste mgły.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 października 2019 o godzinie 15:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 października 2019 o godzinie 15:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Dziwny meteor nad Trynidadem

Zaskakująco wolno przemieszczający się meteor był widoczny nad Trynidadem i Tobago na Karaibach. Zazwyczaj kosmiczne skały przelatują przez atmosferę znacznie szybciej, w międzyczasie wybuchając i ostatecznie spalając się. Ta jednak zachowywała się inaczej, jakby była fragmentem jakiejś rakiety.

Sudan pod wodą

Sudan Południowy, jedno z najmłodszych państw na świecie, dotychczas zmagał się z wyjątkową suszą. Mieszkańcy nie mogli liczyć na swobodny dostęp do źródeł wody pitnej. Teraz nawiedził ich kolejny żywioł, ulewne deszcze, które doprowadziły do powodzi. W północno-wschodniej części kraju z tego powodu ewakuowano ze swych domów aż 200 tysięcy ludzi. Kataklizm stwarza zagrożenie wybuchem epidemii.

Neoguri zakrył Japonię

W tydzień po przetoczeniu się niszczycielskiego tajfunu Hagibis, Japonię nawiedza kolejny żywioł. Tym razem na szczęście spokojniejszy, ale wcale to nie oznacza, że niegroźny. Chmury składające się na cyklon Neoguri przysłoniły niemal całą Japonię. Świetnie widać to na zdjęciu satelitarnym. Padają ulewne deszcze i wieje porywisty wiatr. Oko cyklon przejdzie w pobliżu Tokio jutro o poranku czasu polskiego.

Fot. CIRA / RAMMB.
Fot. CIRA / RAMMB.

Na Bałkanach prawie upał

Druga połowa tygodnia na Bałkanach zapowiada się nadzwyczaj gorąco. Termometry pokażą w cieniu nawet powyżej 25 stopni w cieniu. Najgoręcej będzie m.in. w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie, gdzie temperatura może sięgnąć niemal 30 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pogodny wyż zacznie gnić. Zamiast błękitnego nieba i 20 stopni będzie ponuro, mglisto i dużo chłodniej

O tej porze roku słoneczna i bardzo ciepła pogoda zawsze jest limitowana. Im dłużej się utrzymuje, tym większe ryzyko, że za chwilę dobiegnie końca. Pogodny wyż zaczyna słabnąć, a to oznacza, że ci, którzy liczyli na błękit nieba, mogą się zawieść.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Szykują się spore zmiany w pogodzie, ponieważ potężny wyż, który od dłuższego czasu na znacznym obszarze kraju zapewniał nam babie lato w najpiękniejszym wydaniu, zaczyna słabnąć, i to szybciej... Zobacz cały artykuł >>>

Szusowanie przy 20 stopniach

W popularnym kurorcie narciarskim Kitzbühel w austriackim Tyrolu można już szusować na śniegu, mimo, że panuje prawdziwe babie lato, a krajobrazy przypominają jesień aniżeli zimę. Właściciel jednego z kompleksów narciarskich przy wysokiej temperaturze i pogodnym niebie uruchomił armatki i sztucznie naśnieżył stok. Amatorzy sportów zimowych byli uradowani, bo kolorowe krajobrazy podczas zjazdów zapierały im dech.

Fot. WWF / Anton Vorauer.
Fot. WWF / Anton Vorauer.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w północnych i zachodnich regionach kraju przynosi gęste mgły, które miejscami ograniczają widoczność do zaledwie 50-100 metrów. Kierowców uprzedzamy, aby dostosowali prędkość jazdy do panujących warunków. Na pozostałym obszarze dominuje słoneczna pogoda. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi około 10 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 października 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 października 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Gęste mgły o poranku

Północne regiony kraju od późnych godzin wieczornych spowijają gęste mgły, które ograniczają widoczność na drogach do 50-100 metrów. Szczególnie mglisto jest na obszarach leśnych, w dolinach rzek i miejscach zacienionych. Tam mgła może się utrzymywać aż do godzin południowych. Kierowcy! Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko podwyższone i przez cały dzień będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1015 hPa na zachodzie do 1018 hPa na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną korzystne dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ognisty koniec niedzieli

@Bogusław uchwycił dzisiejszy ognisty zachód słońca w Bydgoszczy.

Zachód Słońca w Bydgoszczy w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Bogusław Białas / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Bydgoszczy w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Bogusław Białas / TwojaPogoda.pl

Tak tworzą się obłoki lentikularne

Chmury soczewkowate, nazywane też obłokami lentikularnymi, są jednym z najciekawszych kształtów, jakie przybierają chmury na ziemskim niebie. Często wyglądają, jak latające spodki, dlatego brane są za manifestację UFO. W rzeczywistości nie są niczym kosmicznym, lecz powstają w wyniku skraplania się pary wodnej przy silnych pionowych ruchach powietrza. Zobaczcie na przyspieszonym nagraniu, jak się tworzą.

Najpiękniejsze polskie kurorty

Minionego lata nad Bałtykiem wypoczywały prawdziwe tłumy. Polacy wylegiwali się i spacerowali na plażach o łącznej długości aż 440 kilometrów. Zobacz zdjęcia z wybrzeży najpopularniejszych kurortów, od Świnoujścia na zachodzie po Krynicę Morską na wschodzie, i wybierz te najładniejsze.

Odległa galaktyka spiralna M51

Pora na podróż w kosmos. Oto przepiękne zdjęcie galaktyki spiralnej M51, nazywanej Galaktyką Wir, i jej towarzyszki, galaktyki nieregularnej. Obie położone są w konstelacji Psów Gończych. Podróż do galaktyki M51, poruszając się z prędkością światła, zajęłaby nam niebagatelne 25 milionów lat. Póki co więc pozostaje nam jedynie zachwycanie się jej pięknem.

Fot. NASA / Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Fot. NASA / Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Powstał zupełnie nowy rodzaj plastiku, który jest bardzo łatwy w recyklingu

Problem zalewającego nas zewsząd plastiku narasta z roku na rok, dlatego naukowcy robią, co tylko mogą, żeby go jakoś rozwiązać, np. tworząc nowy rodzaj, który niezwykle łatwo rozpada się na bazowe komponenty.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Recykling jest dla nas ratunkiem, ale jak dobrze wiemy, nie wszystkie materiały dają się łatwo przerabiać. Aluminium możemy bez problemu przetopić i ponownie wykorzystać z niewielką stratą materiału, ale... Zobacz cały artykuł >>>

dalej