Wybuchł wulkan Merapi

Na Indonezji doszło do erupcji wulkanu Merapi. Pióropusz popiołów wzbił się na wysokość 6 kilometrów. Pył zaczął opadać na pobliskie miejscowości, pokrywając cienką warstwą dachy zabudowań, roślinność, samochody i uprawy na polach. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach i noszenie maseczek przeciwpyłowych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne. Teraz wynosi od 1010 hPa (w normie) na północy do 1019 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, tylko na północnym zachodzie będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Między ciepłem a chłodem

Chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Bałtyku podzielił nasz kraj na połowę pod względem temperatury. Na wschodzie utrzymało się jeszcze bardzo ciepłe powietrze, którego temperatura w Małopolsce dochodziła do 25 stopni w cieniu. Nad zachodnie regiony wraz z deszczem napłynęła duża chłodniejsza masa, za sprawą której na zachodnim wybrzeżu odnotowano zaledwie 13 stopni.

Między ciepłem a chłodem

Mocno pada na zachodzie

Bardzo mocno pada na zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Od poranka spadło tam już prawie 20 mm deszczu. To połowa październikowej normy opadów. Na pozostałym obszarze kraju też popadało, ale znacznie słabiej i jedynie przelotnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

To już 41 lat

16 października 1978 roku, gdy kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła Mount Everest. Jan Paweł II, przyjmując znakomitą himalaistkę, powiedział: „Dobry Bóg tak chciał, abyśmy tego samego dnia zaszli tak wysoko”.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Zdjęcie dnia: Złota jesień

Najpiękniejsze oblicze złotej polskie jesieni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nieustraszona staruszka nic sobie nie robi z nawałnicy

Pewna starsza pani ze stanu Zachodnia Wirginia w USA, jak przystało na mieszkankę miasta o nazwie Hurricane (Huragan), zupełnie nic nie robiła sobie z szalejącej nawałnicy, jak gdyby nigdy nic zapakowała zakupy do bagażnika swojego samochodu i smagana wiatrem odstawiła wózek tam, gdzie jego miejsce. Po wszystkim spokojnie wsiadła do auta i odjechała. Zobaczcie nieustraszoną staruszkę w akcji.

Promienie zmierzchowe

@Aneta uwieczniła wspaniały zachód Słońca. Na szczególną uwagę zasługują promienie zmierzchowe rozchodzące się od naszej dziennej gwiazdy w kierunku powierzchni ziemi.

Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Zakopianka zmieni oblicze Podhala

Kilka milionów turystów każdego roku odwiedza Tatry. Aby mogli oni podróżować szybko i bez stresu, słynna zakopianka jest w trakcie rozbudowy. Część niej stanie się drogą ekspresową, wiodącą przez niezwykle malownicze krajobrazy poprzez wiadukty, tunele i serpentyny dróg zjazdowych i wjazdowych. Budowlańcy uspokajają, że po zakończeniu prac posprzątają po sobie, przywracając naturalne piękno tej krainie.

Już za 2 tygodnie na nizinach spadnie pierwszy śnieg? Czy to będzie początek długiej zimy?

Niektórzy są zdania, że po gorącym lecie czeka nas sroga zima. Jej wstępem miałby być wyjątkowo wczesny opad śniegu już w październiku. Czy tak się zdarzy? Jaki wpływ ma pierwszy śnieg na ostrość całej zimy?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Połowa października przynosi nam powiew lata. Termometry w ostatnich dniach niemal w całej Polsce pokazywały w cieniu powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni. Niebo było lazurowe, a promienie słoneczne... Zobacz cały artykuł >>>

Wszedł na Everest po raz 24

50-letni nepalski Szerpa Kami Rita wspiął się na Mount Everest, najwyższą górę świata, już po raz 24, jako pierwszy człowiek w historii. Jednak na tym nie spocznie. Zamierza stanąć na matce wszystkich gór jeszcze raz. Pierwszy raz zdobył Czomolungmę w 1994 roku. Tylko nieliczni Szerpowie byli tam ponad 20 razy, zaś przynajmniej raz szczyt zdobyło około 5 tysięcy alpinistów. Rita osiągnął też inne najwyższe szczyty: K-2, Cho-Oyu, Manaslu, Annapurnę i Lhotse.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Wiemy dlaczego doszło do zagłady Sumerów, najbardziej rozwiniętej cywilizacji starożytnego świata

Sumerowie byli jedną z najstarszych i zarazem najbardziej rozwiniętych cywilizacji starożytnego świata. Zniknęli w równie tajemniczych okolicznościach, co Majowie. Naukowcy odkryli, co się z nimi stało i rzucili nowe światło na to, co czeka nas.

Figurka ukazująca Sumera. Fot. Wikipedia.
Figurka ukazująca Sumera. Fot. Wikipedia.

W połowie czwartego tysiąclecia przed naszą erą w południowej Mezopotamii (dzisiejszy Irak) powstała jedna z pierwszych cywilizacji. Charakteryzowała się wysokim rozwojem i jako pierwsza stworzyła język pisany. Naukowcy o Sumerach dowiedzieli się podczas wykopalisk dopiero w dwudziestym wieku... Zobacz cały artykuł >>>

Nowe kombinezony kosmiczne

W ramach programu Artemida już w 2024 roku na Srebrny Glob mają powrócić Amerykanie, pozostać tam i zbudować pierwsze kolonie. NASA ujawniła, jak będą wyglądały skafandry kosmiczne. Te aktualne są zmodyfikowanymi wersjami tych projektowanych jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku na potrzeby słynnego programu Apollo. Nowa era podboju Księżyca i związane z nią plany eksploracyjne i kolonizacyjne będą jednak wymagały bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będą nowe skafandry kosmiczne od NASA?... Przeczytaj cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i częściowo na południu kraju zaczęło się chmurzyć. Znad Niemiec dociera tam strefa opadów deszczu. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje chwilami silniej z południa. Temperatura wynosi od 9 stopni na zachodnim wybrzeżu do 18 stopni w Bieszczadach.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 października 2019 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 października 2019 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Szlak gradowy z lotu ptaka

Tak wygląda z lotu ptaka ścieżka, którą pokonała burza gradowa. Nie ma ona dużego zasięgu. Jedne uprawy zostały zniszczone, a te znajdujące się na sąsiednich polach uniknęły szkód.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Tornado przeparkowało samochód

Tornado potrafi przeparkować auto? Oczywiście. Na nagraniu możecie zobaczyć, jak niewielka trąba powietrzna z impetem unosi i obraca biały samochód. Właściciel musiał być bardzo zaskoczony zastanymi szkodami. Zapis z kamery ujawnił niezwykłego sprawcę.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie szybko rosnąć. Barometry wskazują teraz od 1003 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu do 1013 hPa (w normie) na Podkarpaciu. Warunki biometeorologiczne zaczną się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Święta rzeka Hindusów to ściek

Jamuna to święta rzeka dla Hindusów. Nie przeszkadza im to jednak, aby ją stale zanieczyszczać. Zdjęcie fotografa Abhinava Sahy, które obiegło świat, ukazuje jak na powierzchni rzeki unoszą się olbrzymie ilości piany. Aż strach pomyśleć, że jest głównym ujęciem wody m.in. na Delhi, gdzie po oczyszczeniu woda z niej pita jest przez 60 milionów ludzi.

Fot. Facebook / Abhinav Saha.
Fot. Facebook / Abhinav Saha.

Widok przez okno Stacji Kosmicznej

Wybuch bomby atomowej? Nie. To kolejny zachód Słońca, którym zachwycił się amerykański astronauta Scott Kelly. To jego 168. dzień na Stacji Kosmicznej, prawie 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Scott ma szansę każdej doby zobaczyć aż 16 wschodów i zachodów Słońca, bo właśnie tyle razy Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię co każde 24 godziny. Coś pięknego.

Fot. NASA / ISS / Scott Kelly.
Fot. NASA / ISS / Scott Kelly.

Mont Blanc niższy, w dodatku włoski

23 alpinistów z Instytutu Badań Gór i Lodowców w Grenoble we Francji, ustaliło, że wysokość Mont Blanc, najwyższej góry w Europie, wynosi 4808 metrów 73 centymetry n.p.m. i jest o 1 metr i 30 centymetrów mniejsza aniżeli jeszcze 2 lata temu. To efekt gwałtownych wiatrów, które zwiały część śnieżno-lodowej powłoki w kierunku pogranicza Francji i Włoch. Nie dość, że szczyt obniżył się, to jeszcze przesunął na terytorium Włoch. Czyżby szykował się geopolityczny spór?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej