Fantastyczne zaproszenie na tegoroczne dożynki w Chmielnie na Kaszubach.
Zdjęcie dnia: Dożynki na Kaszubach

Fantastyczne zaproszenie na tegoroczne dożynki w Chmielnie na Kaszubach.
To nie są wielkanocne pisanki, lecz widoczne pod mikroskopem jednokomórkowce, a dokładniej algi. Występują one w oceanicznych wodach na całym świecie, od strefy międzyzwrotnikowej aż po obszary polarne. Fitoplankton jest podstawą żywienia bardzo wielu morskich żyjątek.
Pilotom możemy pozazdrościć takich widoków zza kokpitu.
Z powodu afery ze „złotym pociągiem” do Wałbrzych stał się mekką turystów. Co te dolnośląskie miasto, położone u stóp Sudetów, może im zaoferować? Oczywiście zabytek numer jeden, a więc Zamek Książ, który niegdyś miał być główną kwaterą Hitlera. Zobaczcie go z lotu ptaka.
Niesamowite zdjęcie chmury burzowej i wyłaniającej się z niej błyskawicy:
To pierwszy raz, gdy oficjalnie możemy zobaczyć testy na gryzoniach, które od jakiegoś czasu przebywają na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzeba przyznać, że świetnie dają sobie radę.
Agencja przeprowadziła na ziemskiej orbicie już tysiące najróżniejszych eksperymentów. Jednym z nich są badania zachowania myszy w stanie nieważkości. Prowadzone są one nie tylko z uwagi na fakt, że są one substytutem człowieka, ale jest to też szczególnie ważne, gdy poważnie myślimy o kolonizacji Marsa i przemiany go w drugą Ziemię. Małe ssaki będą w tym bardzo pomocne... Zobacz cały artykuł >>>
Naukowcy badają naturę chmur Flammagenitus, które powstają nad ogniskami gigantycznych pożarów lasów. Chmury te często prowadzą do reakcji łańcuchowej, ponieważ rodząc się z pożarów, po pierwsze same je wywołują, poprzez generowanie błyskawic, które uderzają w korony drzew, a po drugie gaszą pożary poprzez intensywne opady deszczu.
Chmury badane są za pomocą radarów dopplerowskich oraz poprzez wysłane do ich wnętrza czujniki. Amerykańscy badacze mają nadzieję na lepsze zrozumienie skomplikowanych procesów powstawania tych potężnych chmur i ich roli w rozprzestrzenianiu się ognia.
W ubiegłym roku mieliśmy wyjątkowo długie babie lato, a w tym roku jest ono nadzwyczaj ciepłe. We Wrocławiu temperatura sięgnęła aż 26 stopni, pierwszy raz w październiku od 15 lat. Niebawem nadejdzie ochłodzenie.
W poniedziałek niemal w całym kraju temperatura przekroczyła 20 stopni w cieniu. Przeważnie termometry pokazywały od 22 do 24 stopni. Jednak na południu było 25 stopni i więcej. Najcieplejszym miastem okazał się Wrocław, gdzie zmierzono dokładnie 26,4 stopnia... Zobacz cały artykuł >>>
Kolejny przykład na to, że ostrzeżenia przed nawałnicami należy brać na poważnie i zabezpieczyć wszelkie przedmioty znajdujące się na balkonie lub przed domem, aby nie porwał ich nagły podmuch wiatru i tym samym nie stanowiły zagrożenia dla nikogo. Nawet niepozorna trampolina dla dzieci podczas wichury może się zmienić w śmiertelny pocisk.
NASA stworzyła fascynujący film ukazujący piękno naszej Błękitnej Planety. Animacja składa się z 354 zdjęć satelitarnych. Każde zdjęcie miało aż 2,6 gigabajta. Naukowcy chcieli w ten sposób pokazać, że nasza planeta nieustannie się zmienia, a wszystko to dzięki chmurom, które ją okalają. Są to zarówno niegroźne obłoczki, które jedynie urozmaicają błękitne niebo, jak i te najbardziej złowieszcze chmury, które niosą ulewy, błyskawice i huraganowe wiatry.
Nie tylko amerykański superwulkan Yellowstone spędza sen z powiek naukowcom. Równie groźny jest też jego rosyjski odpowiednik, który odkryto zaledwie 13 lat temu. Erupcja może się okazać katastrofalna w skutkach dla milionów ludzi.
Na terytorium Rosji znajdują się dwa superwulkany. Jeden z nich odkryty został zaledwie w 2006 roku na Kamczatce. Karymszyn, bo taką otrzymał nazwę, zlokalizowany jest 50 kilometrów na południowy zachód... Zobacz cały artykuł >>>
Japoński fotograf Kagaya z bliska uwiecznił błyskawicę, która przecięła niebo nad Tokio podczas jednej z najbardziej energetycznych burz ostatnich lat. Choć piorun wydaje się olbrzymi, to jednak tak naprawdę ma średnicę kciuka. Ta sporej wielkości aureola otaczająca cienką błyskawicę to skutek wpływu bardzo jasnego światła emitowanego przez wyładowanie atmosferyczne na matrycę aparatu fotograficznego.
Ciśnienie w nocy zaczęło spadać, a ustabilizuje się dopiero w godzinach wieczornych. W tej chwili barometry pokazują od 1012 hPa (w normie) na zachodzie do 1018 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną korzystne.
W stanie Massachusetts pojawiła się chmura do złudzenia przypominająca Godzillę, potwora z japońskich filmów science-fiction. Jak to możliwe, że chmura przybrała tak zaskakujący kształt? Otóż obłoki to nic innego jak skroplona para wodna, która na skutek wilgotności i prądów powietrznych co chwilę zmienia rozmiary i kształty. To, że w obłokach widzimy znajome twarze, figury czy zwierzęta zawdzięczamy pareidoli, czyli dopatrywaniu się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach:
Nasz zakątek wszechświata jest tak naprawdę dość spokojny i wyważony, w innych jego miejscach istnieją jednak obiekty tak ogromne, że przy nich cały nasz Układ Słoneczny wydaje się być tylko drobnym pyłkiem.
Gwiazda HR 5171 A znana także jako V766 Centauri lub HD 119796 jest żółtym hiperolbrzymem znajdującym się w gwiazdozbiorze Centaura, około 12 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Zaczęła ona swoją ewolucję... Zobacz cały artykuł >>>
Robimy wiele, by ułatwić swoje funkcjonowanie bądź podnieść jakość życia. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że niekiedy to, co nam służy, może nas zabić. Tak jest np. z wodą, którą pijemy, aby przeżyć, ale gdy jest jej zbyt dużo, może nas zabić.
Woda to źródło życia. Ową maksymę usłyszymy już z ust przedszkolaka. Jednakże, jak mówi przysłowie, można utonąć nawet w łyżce wody, co w pewnym sensie jest prawdą. Mimo to nie o tym jej aspekcie będzie mowa... Zobacz cały artykuł >>>
Wąskotorowa Kolejka Leśna to najlepszy sposób na zwiedzenie jednego z najpiękniejszych kompleksów leśnych w naszym kraju, a więc słynnej już Puszczy Białowieskiej. Kolejka powstała przeszło 100 lat temu, głównie po to, aby wywozić drewno. Dzisiaj historyczną ciuchcią i wagonikami możemy pojechać z Hajnówki do Topiła.
Dziewczyna udawała, że tonie w basenie. Pies-ratownik okazał się bezkompromisowy...
Sezon narciarski w polskich górach coraz bliżej, jednak amatorzy białego szaleństwa jeszcze muszą się uzbroić w cierpliwość, bo na dobre warunki narciarskie będzie można liczyć nie wcześniej niż w grudniu. W dużo wyższych górach, niż nasze Tatry, sezon już się rozpoczął. Pół metra śniegu wystarczy, aby narciarze szusowali w górach stanu Kolorado. Zobaczcie.
Kamery przemysłowe ujawniają, jaką moc ma tornado przedostatniej kategorii F4. Jedno z nich przetoczyło się w marcu 2012 roku nad miastem Henryville w stanie Indiana. Zobaczcie, co zrobiło z salą sportową i całym budynkiem szkoły.