Tak wygląda superkomórka burzowa. To piękne, ale też groźne zjawisko, ponieważ może nieść nie tylko potężne ulewy i gradobicia, ale też szkwał, a nawet trąby powietrzne. Ta z poniższego nagrania, została uwieczniona nad Włochami.
Tak wygląda superkomórka burzowa. To piękne, ale też groźne zjawisko, ponieważ może nieść nie tylko potężne ulewy i gradobicia, ale też szkwał, a nawet trąby powietrzne. Ta z poniższego nagrania, została uwieczniona nad Włochami.
Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1021 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, jedynie poza regionami północnymi, gdzie pozostaną niekorzystne.
Niedziela przelotne deszcze przyniesie w północnych regionach kraju. Im dalej na południe, tym chmur będzie mniej, a słońca więcej. Mieszkańcy Śląska i Małopolski mogą liczyć na bezchmurne niebo i nawet ponad 20 stopni w cieniu. Babie lato.
Od narodzin aż do miana najlepszego przyjaciela. Zobaczcie niezwykłą znajomość kaczuszki i jamnika.
Latem 1949 roku geolog z Irkucka odkrył pośród tajgi tajemniczą formację, przypominającą krater uderzeniowy. Pierwsza ekspedycja w to owiane złą sławą miejsce odbyła się dopiero w 2012 roku i skończyła się tragicznie. Jaką tajemnicę skrywają syberyjskie lasy?
Aż 63 lata geolodzy nie mieli okazji zbadać formacji, która spoczywa na niezaludnionym obszarze obwodu irkuckiego na Syberii. Dopiero w 2012 roku udało się utworzyć grupę naukowców, którzy wyposażeni w specjalny sprzęt pomiarowy wyruszyli śmigłowcem ku kraterowi... Zobacz cały artykuł >>>
Ulubiona pora roku większości Polaków dobiegła końca. Żeby móc dłużej nacieszyć się latem, jego kres uwieczniliśmy na zdjęciach, którymi możecie się teraz pozachwycać. Zapraszamy Was do powspominania najlepszych chwil tego lata.
Turyści, którzy zamierzają odwiedzić Nową Zelandię, muszą się liczyć z nową opłatą, która będzie pobierana za wjazd do kraju. Będzie ona wynosić w przeliczeniu około 90 złotych. Władze szacują, że z tego tytułu corocznie do kasy będzie trafiać nawet 50 milionów euro, które zostanie przeznaczone na ochronę dziedzictwa narodowego i środowiska naturalnego.
Wigierski Park Narodowy zamierza przywrócić na Suwalszczyźnie lasy cisowe, które występowały tam ponad 170 lat temu. Testowo na czterech specjalnie ogrodzonych działkach posadzono 1800 cisów. Póki co leśnicy chcą sprawdzić, czy drzewa się przyjmą. To będzie wiadomo na wiosnę przyszłego roku. Pozostaje trzymać kciuki. Być może w przyszłości nad jeziorem Wigry znów będzie można podziwiać te wiecznie zielone iglaki.
Oko tajfunu Hagibis przechodzi w rejonie Tokio. Na japońską stolicę padają ulewne deszcze połączone z porywistym wiatrem. Niestety, są już pierwsze ofiary. Około 40-letni mężczyzna zginął w przewróconym przez huraganowy wiatr aucie w prefekturze Chiba na wschód od Tokio. W wyniku zerwania dachów z budynków ranne zostały 4 osoby. Noc dla Japończyków będzie sądna. Jutrzejszy świt ujawni ogrom zniszczeń.
Takie widoki tylko na Stacji Kosmicznej. Z ziemskiej orbity astronauci mogą obserwować wąski sierp Księżyca „zatapiający się” w ziemskiej atmosferze tuż przed wschodem Słońca. Coś pięknego!
Choć firmy zajmujące się wydobyciem, obróbką i sprzedażą kamieni szlachetnych, próbują nas przekonać, że diamenty są ekstremalnie rzadkie, to prawda wygląda nieco inaczej. O czym zaraz się przekonacie.
Nie da się jednak ukryć, że najnowsze rosyjskie znalezisko jest naprawdę unikatowe, bo mówimy o pierwszym na świecie diamencie typu matrioszka. Przypominamy, że matrioszka to rosyjska zabawka złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. I dokładnie tak wygląda znaleziony ostatnio diament, a raczej diamenty - jeden schowany w drugim, swobodnie się w nim poruszający... Zobacz cały artykuł >>>
Już nie tylko w Brazylii lasy tropikalne znikają w zastraszającym tempie. Podobnie zaczyna dziać się też w sąsiednim Peru. Jak informuje tamtejsze Ministerstwo Środowiska w latach 2001-2016 wycięto aż 2 miliony hektarów lasu. Jeśli nie zostaną podjęte działania zaradcze, to w następnych latach roczna skala wycinki może wzrosnąć nawet 4-krotnie. Jedną z przyczyn wylesiania jest przygotowywanie terenów pod wydobycie złota, a także ponad rolnictwo i hodowlę zwierząt.
Rozpoczyna się babie lato, czyli najcieplejszy i najpogodniejszy okres kolorowej jesieni. Jak wysokich temperatur możemy się spodziewać i jak długo przyjemne ciepło z nami pozostanie? Czy na horyzoncie widać już zimę?
Co nas czeka w drugiej połowie października?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>
Na północy kraju jest pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza, a na południowym zachodzie i w centrum jest bezchmurnie. Wiatr wieje chwilami porywiście z południowego zachodu. Temperatura wynosi od 12 do 15 stopni.
Tajfun Hagibis przetacza się nad Japonią. Jego oko w godzinach południowych czasu polskiego przejdzie w rejonie Tokio. Padają ulewne deszcze, wieje porywisty wiatr, a na wybrzeżach szaleje potężny sztorm. Sytuację pogodową możecie poniżej śledzić na żywo.
Ciśnienie w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1005 hPa (lekko obniżone) na północy do 1020 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne z powodu silnego wiatru, a na północy także opadów, pozostaną niekorzystne.
W wieku 85 lat zmarł Aleksiej Leonow, który zasłynął jako pierwszy człowiek, który wyszedł na tzw. kosmiczny spacer. 18 marca 1965 roku radziecki kosmonauta opuścił pokład statku Woschod-2 i wyszedł w przestrzeń kosmiczną na 12 minut. Leonow oddalił się od statku na odległość 5 metrów, ubezpieczany liną z kablem telefonicznym. Ten historyczny wyczyn możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.
Po wczorajszym artykule na temat chmur podkowiastych, nasi czytelnicy przesłali zdjęcia, na których widoczny jest ten fenomen. Przypomnijmy, że początkowo jest to bardzo niewielka chmura kłębiasta Cumulus. Gdy trafia nad intensywny prąd wstępujący, ten zaczyna ją unosić i spłaszczać. Tworzy się wówczas poziomy wir podkowiasty, który sprawia, że środkową część obłoku unosi się szybciej, natomiast jego obrzeża wolniej. W efekcie ze skondensowanej pary wodnej zaczyna się formować łuk.
Dowiedz się, jak powstaje chmura podkowiasta... Przeczytaj cały artykuł >>>
@Aneta uwieczniła zachód słońca w Beskidzie Wyspowym w szklanej kuli, która wieszczy, że weekend będzie piękny.
Ulubiona pora roku większości Polaków dobiegła końca. Żeby móc dłużej nacieszyć się latem, jego kres uwieczniliśmy na zdjęciach, którymi możecie się teraz pozachwycać. Zapraszamy Was do powspominania najlepszych chwil tego lata.