Tajfun paraliżuje rozgrywki sportowe

W sobotę tajfun Hagibis uderzy w Japonię. Pod znakiem zapytania znajduje się Grand Prix na torze F1 w Suzuce, które raczej na pewno zostanie odwołane. Tymczasem odwołano już dwa mecze Pucharu Świata w rugby, Anglia - Francja i Nowa Zelandia - Włochy, które miały się odbyć w Jokohamie i Toyocie. Milion mieszkańców Japonii, zwłaszcza południowych i wschodnich regionów, zalecono w sobotę pozostanie w domach z powodu potężnych ulew, powodzi i huraganowego wiatru.

Hagibis jak pół Europy

Potężny tajfun Hagibis, który zbliża się do Japonii, w którą uderzy w sobotę przynosząc ulewne deszcze i wichury, ma rozmiary połowy Europy. Po naniesieniu europejskich granic na zdjęcie satelitarne tajfunu, okazuje się, że w strefie najbardziej gwałtownych zjawisk zmieściłaby się cała Polska. Wszędzie wiatr przekraczałby 200 km/h, a w jedną dobę spadłoby tyle deszczu, ile zwykle spada na nasze miejscowości przez ponad rok.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

W Tatrach wciąż biało

Po nagłym ociepleniu do nawet 7 stopni, pokrywa śnieżna, która w ostatnich dniach miała grubość nawet 30 cm, obecnie utrzymuje się już tylko w płatach, zwłaszcza na zacienionych stokach Tatr. Mimo to widoki zapierają dech w piersi. Zobaczcie krajobrazy roztaczające się z Kasprowego Wierchu.

Widok z Kasprowego Wierchu na Świnicę w Tatrach. Fot. TOPR.
Widok z Kasprowego Wierchu na Świnicę w Tatrach. Fot. TOPR.
Widok z Kasprowego Wierchu na Helę Goryczkową w Tatrach. Fot. TOPR.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje pochmurna i deszczowa pogoda. Na przejaśnienia i rozpogodzenia można liczyć tylko miejscami na południu kraju. Wiatr wieje chwilami silniej z południowego zachodu. Temperatura wynosi około 10 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 października 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 października 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W ostatnich godzinach ciśnienie zaczęło rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1002 hPa (lekko obniżone) na północy do 1013 hPa (w normie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc pod znakiem deszczu

Na południu i w centrum kraju jest pochmurno i deszczowo. W ostatnich godzinach spadło tam do 10 mm deszczu. Noc zapowiada się mokro, wietrznie i chłodno. Temperatura do poranka spadnie przeważnie w okolice 10 stopni. Nigdzie nie spodziewamy się przymrozków.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W oku tajfunu Hagibis

Japończycy obawiają się uderzenia potężnego tajfunu Hagibis, który niesie wiatr przekraczający 250 km/h. W oku cyklonu wiatr jest najsłabszy, a ciśnienie najniższe. Zobaczcie to wyjątkowo spokojne miejsce w samym środku żywiołu, które ma średnicę zaledwie 10-20 kilometrów.

Spectacular view of the eye of Super Typhoon

*Tropical* Spectacular view of the eye of Super Typhoon #Hagibis today, October 9th. Imagery: Himawari-8 / Japan Meteorological Agency (JMA) / Dakota Smith

Opublikowany przez Severe Weather Europe Środa, 9 października 2019

Grand Prix Japonii odwołane?

Raczej nie ma już wątpliwości, że sobotnie Grand Prix Japonii na torze Suzuka zostanie odwołane z powodu nadciągającego tajfunu Hagibis. Żywioł po krótkotrwałym osłabnięciu, znów przybrał na sile. Ma ostatnią, piątą kategorię, a to oznacza, że wiatr przekracza 258 km/h. Dokładnie w sobotę jego oko przemknie w pobliżu wschodniego wybrzeża Japonii, a więc przyniesie na tor w Suzuce ulewne deszcze. Robert Kubica, który bardzo lubi ten tor, będzie zawiedziony.

Fot. CIRA / RAMMB.
Fot. CIRA / RAMMB.

Uwaga kierowcy! Na drogach ruszyła akcja „Smog”. Policja uziemiła już tysiące samochodów

Już po raz 10 ruszyła akcja „Smog”. Policjanci od świtu do zmierzchu będą zatrzymywać wybrane pojazdy i sprawdzać czy nie emitują one nadmiernej ilości spalin. Uziemiono już tysiące samochodów. Jak uniknąć zatrzymania dowodu rejestracyjnego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

5 tysięcy policjantów wyposażonych w dymomierze wyruszyło na polskie drogi, aby skontrolować nasze pojazdy pod kątem ich stanu technicznego i nadmiernej emisji spalin. W ciągu doby kontroli może się spodziewać... Zobacz cały artykuł >>>

Między mrozem a upałem

Temperatura w Europie popada w skrajności. Wczoraj późnym popołudniem na południu Hiszpanii odnotowano aż 36 stopni. Jeśli więc jesteście spragnieni lata, to czym prędzej rezerwujcie wycieczkę na Półwysep Iberyjski zanim się nie ochłodzi. Jeśli zaś szukacie prawdziwej zimy, to waszym kierunkiem powinna być Skandynawia. W Szwecji dzisiaj o poranku odnotowano aż 12 stopni mrozu.

Między mrozem a upałem

Chińczycy bardzo zadowoleni z księżycowego ogródka na swoim lądowniku Chang'e-4

Chińska Agencja Kosmiczna prowadziła historyczne i niezwykle ważne eksperymenty z punktu widzenia przyszłych misji kolonizacyjnych Księżyca. Jednym z nich był pierwszy ogródek, w którym żyły owady i kwitły rośliny.

Fot. CNSA / Chongqing University.
Fot. CNSA / Chongqing University.

Naukowcy z obsługi misji Chang'e-4, która rozpoczęła się na powierzchni Srebrnego Globu pod koniec 2018 roku, oświadczyli, że ich eksperyment przebiegł pomyślnie i są pełni nadziei na rozpoczęcie hodowle zwierząt i roślin na Księżycu na wielką skalę. Oczywiście będzie to miało miejsce już w realiach jego rychłej kolonizacji, czyli w przypadku Chin, będzie to druga połowa lat 20. XXI wieku... Zobacz cały artykuł >>>

Greta jest twoim Bogiem?

Greta Thunberg, 16-letnia aktywista klimatyczna ze Szwecji, po swoim płomiennym przemówieniu na forum ONZ w Nowym Jorku, wciąż wywołuje mnóstwo emocji. Ktoś właśnie powiesił jej kukłę, na jednym z rzymskich mostów, wraz z napisem „Greta jest twoim Bogiem”. Policja wszczęła śledztwo pod kątem gróźb wobec aktywistki, a zarówno burmistrz Wiecznego Miasta, jak i wielu włoskich polityków, ogłosiło swoją solidarność z nastolatką.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Plamy ropy na plażach Brazylii

Na dziesiątkach brazylijskich plaż, wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża kraju, pojawiły się plamy oleju. Ekolodzy znaleźli co najmniej kilka sztuk żółwi morskich i ptaków morskich, które nie przeżyły kontaktu z paliwem. Plamy ropy odkryto w ponad 100 miejscach na dystansie 1,5 tysiąca kilometrów. Trwa ustalanie źródła wycieku.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Od weekendu zagości u nas babie lato. Jak długo pozostanie i jakie temperatury przyniesie?

Czekają nas spore zmiany w pogodzie, które zdecydowaną większość z nas ucieszą. Z każdym dniem będzie coraz cieplej, aż pod koniec tygodnia zjawi się babie lato. Jak długo z nami pozostanie i jakich temperatur powinniśmy się spodziewać?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W październiku, gdy dni stają się coraz krótsze i coraz częściej chmurzy się, pada i jest zimno, czekamy z utęsknieniem na babie lato, czyli ostatni powiew ulubionej pory roku podczas kolorowej jesieni. Mamy dobre wieści, w tym sezonie też możemy liczyć na duże ocieplenie... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie kraju poranek jest pochmurny i deszczowy. Na zachodzie niebo przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południowego zachodu. Na termometrach jest około 10 stopni, a więc już bez przymrozków. W ciągu dnia opady zaczną słabnąć i zanikać. Ponownie wrócą do zachodnich i południowych regionów późnym popołudniem i wieczorem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 października 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 października 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pierwszy śnieg w Grecji

W Grecji spadł pierwszy śnieg. Spokojnie, nie na nizinach, lecz w górach, a dokładniej na słynnym Olimpie. Na plażach wciąż panuje piękna pogoda, jest bardzo ciepło i słonecznie. Po ostatnich burzach pozostały tylko lokalne podtopienia.

Fot. Καταφύγιο Ολύμπου.
Fot. Καταφύγιο Ολύμπου.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie rośnie, jednak jeszcze przed południem ustabilizuje się i takie pozostanie do końca dnia. W tej chwili barometry pokazują od 1002 hPa (lekko obniżone) na północy do 1014 hPa (w normie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, co może się objawiać bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pierścień wokół Słońca

Wystarczy trochę sześciokątnych kryształków lodowych w chmurach pierzasto-warstwowych Cirrostratus i załamujące się na nich promienie świetlne, a wokół Słońca pojawia się wówczas barwny pierścień zwany słonecznym halo. Można się było tym optycznym fenomenem zachwycać dzisiaj m.in. w Małopolsce. Poniższe zdjęcie otrzymaliśmy od @Mai.

Halo słoneczne w Bieczu w woj. małopolskim. Fot. Majka / TwojaPogoda.pl
Halo słoneczne w Bieczu w woj. małopolskim. Fot. Majka / TwojaPogoda.pl

Galeria dnia: Końcówka lata

Choć wrzesień okazał się dość ciepły, to jednak nie brakowało ponurych, deszczowych, wietrznych i zimnych dni, a o porankach chwytał pierwszy w tym sezonie przygruntowy przymrozek. Zobaczcie oblicze ostatnich dni lata i pierwszych dni jesieni na pięknych zdjęciach z całej Polski.

Rośnie aktywność wulkanu Taal

Bardzo niebezpieczny wulkan Taal na Filipinach być może budzi się ze snu. W ciągu ostatniej doby odnotowano w jego rejonie aż 87 wstrząsów ziemi, zaś temperatura wody w jeziorze wypełniającym kalderę wzrosła z 32,6 do 33 stopni. Wprowadzono najniższy, pierwszy stopień zagrożenia erupcją. Ostatnia silna erupcja miała miejsce w 1965 roku. Zginęło 5 tysięcy osób, które udusiły się unoszącymi się z jeziora i krateru wulkanicznego toksycznymi gazami.

Kaldera wulkanu Taal na Filipinach. Fot. Google Maps.
Kaldera wulkanu Taal na Filipinach. Fot. Google Maps.
dalej