Coraz więcej Polaków chce się tam przeprowadzić. Poznaj wyspę, na której po zakupy lata się samolotem

Gdzie można uciec przed codziennym stresem? Polacy, którzy zdecydowali się postawić swoje życie na głowie i przeprowadzić na tę wyspę, chwalą się, że wreszcie odetchnęli z ulgą. Nasz czytelnik, który tak zrobił, opowiedział nam, jak tam się żyje.

Tradycyjna zabudowa na Islandii. Fot. Max Pixel.
Tradycyjna zabudowa na Islandii. Fot. Max Pixel.

2 tysiące kilometrów od polskich granic znajduje się wyspa, na której zdecydowało się zamieszkać około 10 tysięcy naszych rodaków, poszukujących pracy w zupełnie innym środowisku, z dala od zgiełku i stresu... Zobacz cały artykuł >>>

Duży cyklon, małe oko

Hagibis jest jednym z najpotężniejszych cyklonów tropikalnych od początku tego roku na świecie. Przyniósł ulewne deszcze, huraganowe wiatry i potężne fale sztormowe na Wyspach Mariańskich na Pacyfiku. Obecnie przemieszcza się w stronę Japonii. W ciągu zaledwie doby z cyklonu przeobraził się w super tajfun piątej kategorii. Apogeum swojej siły osiągnął wczoraj wieczorem, teraz słabnie. Co ciekawe, jak na tak potężny cyklon, jego oko jest niewielkie, ma tylko 5-7 kilometrów średnicy.

Fot. CIRA / RAMMB.
Fot. CIRA / RAMMB.

Naukowcy próbują ujarzmić fale sztormowe i tsunami. „Nie będą już tak groźne dla nadmorskich miast”

Największe metropolie świata są położone na wybrzeżach, gdzie coraz większe zagrożenie stanowią dla ich milionów mieszkańców potężne fale sztormowe i tsunami. Naukowcy wiedzą, jak im zaradzić, bo po raz pierwszy je przeanalizowali.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Po uderzeniu tsunami we wschodnią Japonię, co miało miejsce w marcu 2011 roku, przekonaliśmy się, że zagrożenie ze strony morza jest większe niż przewidywaliśmy. Ze względu na to, że większość światowych metropolii jest położonych na wybrzeżach, problem ten staje się poważny... Zobacz cały artykuł >>>

Powódź na pustyni

Z ogarniętego wojną Jemenu na Półwyspie Arabskim, docierają informacje o skutkach przejścia rozpadającego się cyklonu Hikaa, który wtargnął nad ląd w Omanie znad wód Oceanu Indyjskiego. Żywioł przyniósł ulewne deszcze, które na pustynnych obszarach Omanu, Jemenu i południowych krańców Arabii Saudyjskiej, doprowadziły do powodzi.

Odkryto 20 nowych księżyców Saturna! Teraz możecie nadać im swoją nazwę

Władca Pierścieni teraz może poszczycić się posiadaniem większej ilości księżyców od Jowisza. Najprawdopodobniej, jest ich tam o wiele więcej, ale na razie w sumie te 82 księżyce w zupełności nam wystarczą.

Fot. NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute.
Fot. NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna poprosiła fanów astronomii o pomoc w nadaniu ciekawych nazw nowym, małym światom Saturna. Zostały one odkryte przez zespół Scotta Sheparda z Carnegie Institution for Science. W swoich obserwacjach pierścieni drugiej największej planety Układu Słonecznego, posłużył się teleskopem Subaru... Zobacz cały artykuł >>>

Nadciąga deszczowy Piotr

Wyż, który zapewniał nam w ostatnich dniach sporo przejaśnień i rozpogodzeń, przesunął się znad Skandynawii nad Bałkany. Jego miejsce zajmie niebawem układ niżowy o imieniu Piotr. Chociaż jego centrum znajduje się bardzo daleko, między wybrzeżami Islandii i Irlandii, to jednak jego fronty sięgają Polski. Jeden z nich właśnie zaczął przynosić deszcz w zachodnich województwach. Do wieczora rozpada się też we wschodniej połowie kraju. Szykujcie więc parasole.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kiepska jakość powietrza

Niskie chmury warstwowe, brak opadów i słaby wiatr to idealne warunki do zalegania smogu. Choć przeważnie jakość powietrza jest dobra lub umiarkowana, to jednak miejscami zdarzają się znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego PM10 i PM2.5. Dlatego m.in. na Górnym Śląsku, w Małopolsce czy na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu jakość powietrza jest zła, a nawet bardzo zła. Uważajcie, jakim powietrzem oddychacie.

Fot. OpenStreetMap / TwojaPogoda.pl / GIOŚ.
Fot. OpenStreetMap / TwojaPogoda.pl / GIOŚ.

Jakie jest powietrze w Twojej miejscowości?... Sprawdź serwis smogowy >>>

Oszronione liście

Poranny szron pokrył listki na drzewkach w Małopolsce. Dziś temperatura spadła tam do minus 3 stopni.

Szron na roślinności w Słopnicach woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Szron na roślinności w Słopnicach woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Ognisty początek dnia

Pięknie rozpoczął się wtorek na Górnym Śląsku.

Wschód słońca na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl
Wschód słońca na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl

30 stopni mrozu i 25 cm śniegu. Prawdziwa zima z każdym dniem jest coraz bliżej Polski

Z każdym dniem zima znajduje się coraz bliżej Polski. W Rosji temperatura spada już do minus 30 stopni, a pod śniegiem, sięgającym wysokości nawet 25 cm, znajduje się około 30-40 procent powierzchni kraju. Czy w prognozach widać śnieg w naszych miejscowościach?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Na tle historii polskiej meteorologii najwcześniejsze opady śniegu w miejscowościach położonych na nizinach zdarzały się już we wrześniu, ale miało to miejsce bardzo dawno temu, ostatnio w 1906 roku. Obecnie pierwsze płatki białego puchu zaczynają opadać raczej nie wcześniej niż w drugiej lub trzeciej dekadzie października... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno. Znad Niemiec wkracza kolejny mokry front. Przejaśnienia występują głównie we wschodniej połowie kraju, a bezchmurnie jest na południowym wschodzie. Wiatr wieje z południa. Temperatura waha się od niedużych przymrozków na południu i południowym wschodzie do 6 stopni nad morzem i na krańcach zachodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 października 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 października 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zima w Alpach

Tak wygląda prawdziwa zima na Zugspitze, najwyższym szczycie Niemiec.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w nocy zaczęło spadać. Do końca dnia obniży się o 5-10 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1021 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pierwszy śnieg w rejonie Moskwy

W rejonie Moskwy spadł pierwszy śnieg w tym sezonie. Kolorowe liście malowniczo komponowały się z białym puchem.

Potężny tajfun pędzi na Japonię

Tajfun imieniem Hagibis pędzi przez Mariany Północne w kierunku Japonii, gdzie dotrze w sobotę. Istnieje poważne zagrożenie, że sparaliżuje wyścig Formuły 1 na torze w Suzuce, w którym brać będzie udział m.in. Robert Kubica. Hagibis jest teraz tajfunem najwyższej, piątej kategorii. To oznacza, że średnia prędkość wiatru dochodzi do 258 km/h, a porywy nawet do 314 km/h. Żywioł niesie nie tylko huraganowy wiatr, ale też ulewne deszcze i potężne fale sztormowe.

Fot. CIRA / RAMMB.
Fot. CIRA / RAMMB.

Zdjęcie dnia: Będzie co jeść na zimę

Siano zebrane, zwierzęta hodowlane będą miały co jeść przez zimę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Na takie ujęcie czeka się całe życie

Joshua Chavers, który wykonał poniższe zdjęcie, mówi, że na takie ujęcie czeka się całe życie. Zacinające błyskawice w tle słynnego zamku Disney'a, wyglądają niczym z bajki:

Fot. Joshua Chavers / Twitter.
Fot. Joshua Chavers / Twitter.

Ostatnie podejście do reanimacji polskiego Kreta drążącego na Czerwonej Planecie

W ramach misji sondy InSight na powierzchni Marsa wylądował Kret HP3, który został zbudowany przez Polaków. Od samego początku były z nim problemy, ale nie jest to winą naszych naukowców, tylko ogromnej ignorancji NASA.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej nie docenili bowiem niezwykle unikalnej powierzchni Czerwonej Planety. Pokryta jest ona niezwykle drobnym pyłem, który swoją strukturą na myśl przywodzi mąkę. Naukowcy zdawali sobie sprawę z faktu, że może on stanowić poważne zagrożenie, zarówno dla samej misji InSight, jak i dla przyszłych misji kolonizacyjnych, ale zaryzykowali i teraz mocno biją się w pierś... Zobacz cały artykuł >>>

Powódź błyskawiczna

Tak wygląda powódź błyskawiczna, która latem ubiegłego roku nawiedziła rejon Krakowa. Wystarczył krótki, ale intensywny deszcz, aby studzienki kanalizacyjne i przydrożne rowy nie były w stanie przyjąć tak dużych ilości deszczówki. Efekt jest widoczny na poniższym nagraniu.

Najpierw podmuch Arktyki, a później oddech Afryki. Kolor niebieski zmieni się w czerwony

Kolory na mapach pogody odgrywają kluczową rolę. Wraz z ich zmianami, waha się także nasze samopoczucie. Wystarczy, że niebieski zmieni się w czerwony, a na naszych twarzach od razu pojawia się uśmiech, zwłaszcza o tej porze roku. Dlaczego?

Anomalie temperatury w Europie. Fot. wxcharts.com
Anomalie temperatury w Europie. Fot. wxcharts.com

Od kilkudziesięciu godzin do Polski spływa chłodne, ale też czyste i przejrzyste powietrze arktyczne, pochodzące znad okolic bieguna północnego. Jego obecność odczuwamy dotkliwie nocami i o porankach, które przynoszą nam pierwsze w tym sezonie przymrozki... Zobacz cały artykuł >>>

dalej