Ciśnienie w ostatnim czasie bardzo szybko rosło, obecnie nadal rośnie, ale wolniej. Barometry pokazują teraz od 1015 hPa (w normie) na Suwalszczyźnie do 1022 hPa (wysokie) na Dolnym Śląsku.
Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w ostatnim czasie bardzo szybko rosło, obecnie nadal rośnie, ale wolniej. Barometry pokazują teraz od 1015 hPa (w normie) na Suwalszczyźnie do 1022 hPa (wysokie) na Dolnym Śląsku.
Najnowsze odkrycia astronomiczne dobitnie pokazują nam, że tak naprawdę nic nie wiemy o kosmosie, a to, czego dotychczas byliśmy pewni, jest jedną wielką fikcją. Kilka dni temu astronomowie z Uniwersytetu Warwick poinformowali, że odkryli egzoplanetę, która według znanej nam wiedzy w ogóle nie powinna istnieć.
Zaskakujące jest to, że planeta o nazwie NGTS-1b jest lżejsza od Jowisza, ale jednocześnie od niego sporo większa i orbituje wokół gwiazdy będącej czerwonym karłem typu widmowego M, który ma połowę masy i średnicy naszego Słońca. Sprzeczne z naszą dotychczasową wiedzą jest to, że tak duża planeta uformowała się w okolicy tak małej... Zobacz cały artykuł
Międzynarodowy zespół naukowców odnalazł niewielki fragment meteorytu, który 5 września spadł na kanadyjską prowincję Kolumbia Brytyjska. Niebo nad zachodnią Kanadą w środku nocy stało się jasne, jak za dnia. Obiekt przed upadkiem na ziemię miał około 1 metra średnicy i wagę 1-2 ton. Rozpadł się na tysiące kawałków, które mogą pokrywać wschodnie brzegi jeziora Kootenay. Pierwszy znaleziony fragment jest mniejszy od kanadyjskiej 5-centówki.
Fabio Ciceri, naukowiec z Uniwersytetu Mediolańskiego, który jako pierwszy odkrył kosmiczną skałę, powiedział, że nie mógł uwierzyć w swoje znalezisko. Od dziecka obserwował wraz z ojcem niebo. Trzymanie w dłoni fragmentu czegoś, co jeszcze niedawno przemierzało odmęty kosmosu, to spełnienie jego marzenia z dzieciństwa.
Już nie tylko góry, ale także miejscowości położone na pogórzu znalazły się pod śnieżną pierzynką. Prószyć będzie do jutrzejszego popołudnia, jednak coraz słabiej i na coraz mniejszym obszarze. Tak wyglądał przed zmrokiem Karpacz:
Zabieliły się też zakopiańskie Krupówki. Wieczorem atmosfera przypomina świąteczną...
Słowenia została dosłownie sparaliżowana przez śnieżyce. Zobaczcie, jak wygląda jedna z głównych autostrad. Niepogoda daje się we znaki również we Włoszech. Na nizinach przechodzą ulewy, burze i wichury, a w górach sypie śnieg. W najbliższych dniach w środkowej części Morza Śródziemnego spodziewany jest sztorm. Po Włoszech burzowa aura przeniesie się nad Bałkany.
Zobaczcie w przyspieszeniu, jak jesień we włoskim Civago zmieniła w zimę.
Jako że autonomiczność to przyszłość motoryzacji, wszyscy samochodowi giganci i technologiczne korporacje za całego świata na własną rękę pracują nad systemami sztucznej inteligencji. Oczywiście producenci są na różnym etapie rozwoju swoich technologii.
I może Was to zdziwi, ale największe postępy dokonują firmy, które wcale nie są bardzo znane na arenie międzynarodowej. Najlepszym przykładem niesamowitych osiągnięć inżynieryjnych może być firma Navya... Zobacz cały artykuł
Znaleźliśmy jedno z najpiękniejszych w Polsce wejść na plażę. Gdzie? W Czołpinie.
Bardzo smutne informacje docierają do nas z pogranicza Iraku i Iranu, gdzie w nocy doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Według wciąż rosnących bilansów zginęło co najmniej 410 osób, a 7150 zostało rannych. Z gruzów wciąż są wydobywane ciała. Zdjęcia ściskają serce.
Gdzie można jeszcze podziwiać błyskawice przecinające nocne niebo? Na przykład na Wyspach Kanaryjskich. Taka oto okazała burza przeszła właśnie nad Teneryfą, nie dając spokojnie zasnąć turystom i mieszkańcom.
Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas dorocznego szczytu klimatycznego ONZ stwierdził, że ekstremalne zjawiska pogodowe stanowią nasilające się zagrożenie dla świata, jednak Polska posiada i wdraża krajową strategię adaptacji do zmian klimatu.
W dniach 6-17 listopada w niemieckim Bonn odbywa się 23. szczyt klimatyczny ONZ, czyli COP23. Prezydencję nad tegoroczną konferencją sprawuje Fidżi. Celem szczytu jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia Paryskiego... Zobacz cały artykuł
W górach sypie śnieg i będzie tak przez cały dzień. Wysoko w Tatrach pokrywa białego puchu ma już grubość 70 cm. Krajobrazy w rejonie Morskiego Oka wyglądają bajkowo:
Mniej śniegu leży w Sudetach. Na Śnieżce pokrywa ma wysokość 20 cm. Także tam jest iście zimowo:
O brzasku Wenus spotkała się z Jowiszem. Zjawisko przepięknie prezentowało się na tle porannej zorzy. Jeśli przegapiliście ten spektakl lub popsuła go Wam pogoda, to następnych poranków też możecie próbować obserwować obie planety, które jednak powoli będą się od siebie oddalać. W piątek przed świtem dołączy do nich Księżyc. A tak wyglądało to kosmiczne spotkanie dzisiaj na południu Hiszpanii:
Nie tylko na Bliskim Wschodzie wystąpiło silne trzęsienie ziemi, które zabiło setki osób i zraniło tysiące. Minionej nocy o godzinie 3:28 czasu polskiego (20:28 czasu miejscowego) wstrząs o magnitudzie 6.7 nawiedził południowy kraniec Kostaryki w Ameryce Środkowej. Ognisko trzęsienia znajdowało się płytko, bo zaledwie 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Wstrząs był odczuwany również w sąsiedniej Panamie i Kostaryce. Zginęły co najmniej 3 osoby.
Poranek w większości regionów kraju jest pochmurny z opadami deszczu, a na krańcach południowych także deszczu ze śniegiem i śniegu. Nieduże przejaśnienia występują na południowym wschodzie i południowym zachodzie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie, jedynie w górach jest porywisty. Temperatura wynosi od 0 stopni na Suwalszczyźnie i Mazurach do 8 stopni w Bieszczadach.
Astronauci nad pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oczekują na transport ponad 3 ton żywności, wody i sprzętu z Ziemi, który dostarczy zmierzający do nich kosmiczny statek towarowy Cygnus (Łabędź) należący do firmy Orbital ATK. Na początku grudnia, po załadowaniu śmieci, statek odczepi się od Stacji, wypuści miniaturowe satelity, a następnie spłonie w atmosferze. Zobaczcie, jak wyglądał jego start z kosmodromu NASA na wyspie Wallops w stanie Wirginia.
Z powodu intensywnych opadów śniegu i wiatru dochodzącego w porywach do 100 km/h, w Tatrach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. Zarówno w górach, jak i na pogórzu, opady śniegu powodują utrudnienia w ruchu drogowym. Kierowcom zalecamy ostrożność. Nie tylko u nas krajobrazy się zabielają. Zobaczcie, jak bajecznie jest w górach Harzu w środkowych Niemczech:
Najpierw ciśnienie gwałtownie spadało, a dzisiaj będzie szybko rosnąć. Niestety, może się to niekorzystnie odbić na naszym samopoczuciu. Barometry wskazują obecnie od 999 hPa (niskie) na południu i południowym wschodzie do 1007 hPa (lekko obniżone) na zachodzie kraju.
Ta noc dla wielu mieszkańców zrujnowanych przez trzęsienie ziemi miejscowości w Iraku i Iranie spędzą tą noc pod gołym niebem, obawiając się wstrząsów wtórnych. Świt odsłoni skalę zniszczeń. Wiemy już, że w wyniku wstrząsu M7.2 zginęło co najmniej 125 osób, a ponad 1000 jest rannych. Bilans z pewnością się zwiększy, bo wciąż trwa akcja ratownicza na gruzach.
Gdzie można przespacerować się wśród takich olbrzymich skał? W Szczelińcu Wielkim na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Łatwo się tam dostaniecie podróżując do miejscowości Karłów.