Szlak na Giewont otwarty

Dzisiaj rano został otwarty szlak na Giewont, w miesiąc po tragicznej burzy, która rozpętała się nad Tatrami i pozbawiła życia 4 osoby, a ponad 150 zraniła. Władze TPN zamknęły szlak z powodu zerwania łańcuchów w szczytowych partiach góry, głównie na skutek uderzenia pioruna. Łańcuchy naprawiono, wyremontowano też nawierzchnię szlaku.

Fot. Marcin Strączek-Helios / TPN.
Fot. Marcin Strączek-Helios / TPN.

Poznajcie wstrząsające relacje osób, które były na Giewoncie, gdy uderzył piorun... Zobacz artykuł >>>

Życiodajne deszcze na pustyni

Nad gorącymi wodami Morza Arabskiego narodził się cyklon tropikalny imieniem Hikaa, który jeszcze dzisiaj wieczorem uderzy we wschodnie wybrzeża Omanu, a następnie składające się na niego chmury burzowe dotrą nad Jemen i południowe krańce Arabii Saudyjskiej. Przyniesie ulewy i huraganowe wiatry. Deszcze spadną na pustynne obszary, gdzie spękana gleba nie będzie w stanie w krótkim czasie pochłonąć dużych ilości deszczówki. W efekcie może dojść do tzw. błyskawicznych powodzi.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Poniżej zera na wysokości głowy. Sezon przymrozkowy uznajemy za otwarty. Skończy się tęgim mrozem

Jedną z oznak rozpoczynającej się jesieni są przymrozki, które z biegiem dni będą coraz częstsze i silniejsze. Dziś pierwszy raz poniżej zera było na wysokości ludzkiej głowy. Sezon na skrobanie samochodowych szyb uznajemy za otwarty.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pierwsze przymrozki na przeważającym obszarze naszego kraju zazwyczaj pojawiają się w październiku, najpierw przy gruncie, a następnie na wysokości klatki meteorologicznej, a więc na 2 metrach. Jednak miejscami ich pierwsze pojawienie się następuje jeszcze we wrześniu, a na terenach górzystych nawet pod koniec sierpnia... Zobacz cały artykuł >>>

Skąd napływa do nas powietrze?

Rzut oka na trajektorię wsteczną napływających nad Polskę mas powietrza i już wiemy, że oddychamy masą polarno-morską, która kilka dni wcześniej przemieszczała się nad Wyspami Brytyjskimi. Dociera do nas przez Morze Norweskie i południową Skandynawię. Jej temperatura wynosi, w zależności od zachmurzenia, od 15 do nieco ponad 20 stopni. Jednak nocą i o poranku, za sprawą promieniowania ciepła przy pogodnym niebie, jest poniżej 10 stopni, z lokalnymi przymrozkami.

Fot. Wetter3.de
Fot. Wetter3.de

Piękna pogoda w Tatrach

Piękną pogodę mamy dzisiaj o poranku w Tatrach. Niebo jest błękitne, a w dolinach unoszą się malownicze mgły z wypromieniowania. Korzystajcie, ile możecie, ponieważ to ostatni tak ładny dzień w najbliższym czasie. Do końca dnia powinno być słonecznie i od 7 stopni na szczytach do 17 stopni w doinach, zaś jutro czeka nas załamanie pogody z deszczem i ochłodzeniem. Warunki turystyczne pogorszą się.

Fot. Rafał Raczyński.
Fot. Rafał Raczyński.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i wschodzie kraju jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Na pozostałym obszarze jest pochmurno. Dominuje zachmurzenie niskimi chmurami warstwowymi, które miejscami przynoszą opady mżawki i zamglenia. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi od 1 stopnia na Suwalszczyźnie do 11 stopni na krańcach zachodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 września 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 września 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze jest stabilne, jednak w godzinach południowych zacznie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1015 hPa (w normie) na zachodzie do 1021 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne zaczną się powoli pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Jesienne oblicze Ziemi

Tak wygląda Ziemia w pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Około godziny 6:00 rano czasu lokalnego każdego dnia Słońce, Ziemia i każdy satelita geosynchroniczny tworzą kąt prosty, zapewniając widok terminatora, krawędzi między oświetloną a nieoświetloną częścią kuli ziemskiej. Kształt tej linii między nocą a dniem zmienia się w zależności od pory roku, co oznacza różne długości dni i różne kąty padania promieni słonecznych.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Karen przynosi sztorm

Cyklon tropikalny Karen, który przechodzi nad Karaibami, przynosi potężny sztorm na wyspach Trynidad i Tobago.

Zimna noc i poranek

Przed nami zimna noc i poranek. Przyczyną będą rozpogodzenia za sprawą których ciepło intensywnie będzie promieniować z gruntu w przestrzeń kosmiczną. O świcie termometry pokażą przeważnie poniżej 10 stopni. Najzimniej będzie na północnym wschodzie, gdzie niewykluczone, że pierwszy raz w tym sezonie na wysokości 2 metrów temperatura spadnie poniżej zera. Pamiętajcie o ciepłym odzieniu, a jeśli jeździcie samochodem, to także o skrobaczkach do szyb.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Drogą ku jesieni

Rozpoczęła się jesień. Za mniej niż miesiąc będziemy cieszyć się jej złotą odmianą.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tworzy się nowy stożek zabójczego wulkanu Krakatau. Kolejny kataklizm jest tylko kwestią czasu

W sieci pojawił się filmik nagrany przez turystów, którzy zbliżyli się do wulkanu Krakatau akurat w momencie jego nagłej erupcji. Nagranie, które mogli przypłacić życiem, ujawniło, że tworzy się nowy stożek.

Erupcja wulkanu Krakatau na Indonezji. Fot. YouTube / VolcanoDiscovery.
Erupcja wulkanu Krakatau na Indonezji. Fot. YouTube / VolcanoDiscovery.

23 grudnia ubiegłego roku wulkan Krakatau (właśc. Anak Krakatau) wybuchł z największą intensywnością od długiego czasu. Rejon nawiedził wstrząs, który na wybrzeżach Jawy i Sumatry był niemal niewyczuwalny. Jednak odnotowały go bardzo czułe instrumenty pomiarowe. To był alarm, że dzieje się coś niedobrego... Zobacz cały artykuł >>>

Pogrzeb alpejskiego lodowca

Ekolodzy zorganizowali symboliczny pogrzeb szwajcarskiego lodowca Pizol, który przed 2006 roku stracił 80-90 procent swojej objętości. Tylko w 2018 roku roztopiła się niemal połowa tego, co jeszcze pozostało. Całkowicie ma zniknąć do 2030 roku. Nie ma już szansy na jego uratowanie. Aktywiści są zdania, że podobny los czeka kolejne alpejskie lodowce wraz z postępującym ociepleniem klimatu. Ostatnio pożegnano także lodowiec Okjökull na Islandii.

Dziś dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Winne jest Słońce przypominające wazon

O poranku rozpocznie się astronomiczna jesień. Moment ten nazywany jest fachowo równonocą jesienną, ponieważ długość dnia powinna się zrównać z długością nocy. Tak się jednak dziś nie stanie. Będziemy na to musieli poczekać. Dlaczego?

Słońce za sprawą refrakcji przybiera dziwaczny kształt. Fot. TwojaPogoda.pl
Słońce za sprawą refrakcji przybiera dziwaczny kształt. Fot. TwojaPogoda.pl

Większość z nas z jej nadejścia się nie cieszy, bo lato mogłoby trwać w nieskończoność. Jednak jesień to nie tylko te mniej przyjemne zjawiska, jak deszcz, ziąb i szaruga, lecz również błękitne niebo i kolorowe liście... Zobacz cały artykuł >>>

Zbudził się błotny wulkan

Na wyspie Trinidad i Tobago na Karaibach zbudził się błotny wulkan Piparo. Mieszkańcy okolicznych wiosek usłyszeli donośny huk. Z wyrwy w ziemi zaczęły się unosić fontanny błota. Wulkan wybucha średnio co około 25 lat, ostatnio był aktywny w 1997 roku.

NASA buduje samolot potrafiący zmieniać kształt w trakcie superszybkiego lotu

Przyszłość lotnictwa będzie należała właśnie do takich futurystycznych maszyn. Pozwolą one nie tylko na oszczędności w zużyciu paliwa, ale również na loty z większymi prędkościami i mniejszą awaryjność.

Fot. NASA / MIT.
Fot. NASA / MIT.

Inżynierowie z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej i Massachusetts Institute of Technology stworzyli technologię zmiennokształtnego skrzydła samolotu, które nie posiada ruchomych powierzchni sterujących, jakie występują obecnie we wszystkich statkach powietrznych. Skrzydło składa się z maleńkich identycznych elementów, dzięki temu może zmienić kształt w trakcie lotu, przez co można w każdym aspekcie kontrolować lot samolotu... Zobacz cały artykuł >>>

Meteor nad Australią

Bardzo jasny meteor przeleciał nad Cieśniną Bacha, oddzielającą kontynentalną Australię od wyspy Tasmania. Był widoczny w rejonie Melbourne. Oślepiający błysk, zmieniający noc w dzień, możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Pomorza przez Kujawy, Warmię i Mazowsze po Lubelszczyznę jest pochmurno, jednak z każdą godziną chmury zaczynają się przecierać i pojawiają się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Kolejną strefę zachmurzenia mamy na południu kraju, gdzie przynosi ona opady głównie w Tatrach i na Podhalu oraz Podbeskidziu. Wiatr wieje ze wschodu. Temperatura jest uzależniona od zachmurzenia i wynosi od 9-10 stopni w strefie chmur do 19-20 stopni na pogodnym Śląsku.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 września 2019 o godzinie 12:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 września 2019 o godzinie 12:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Cykloniczne uderzenie

Cyklony tropikalne szaleją na trzech oceanach. Najgroźniejszym z nich jest tajfun Tapah, który niesie ulewy i wichury w Japonii i obu Koreach. Zginęły 3 osoby, a ponad 20 zostało rannych. Z kolei jutro cyklon Hikaa przyniesie ulewy w pustynnym Omanie, Jemenie i południowej Arabii Saudyjskiej. Może dojść do powodzi. Także jutro cyklon Karen przetoczy się nad Portoryko i Wyspami Dziewiczymi. Z kolei cyklon Jerry nawiedzi Bermudy.

Skończyło się najgorętsze lato w dziejach polskiej meteorologii. Jednak nie wszyscy są zadowoleni

Tegoroczne lato było dla większości z nas wprost wymarzone, ale z małym wyjątkiem, który niektórym popsuł cały urlop. Nigdy wcześniej w dziejach polskiej meteorologii nie było tak gorącego okresu wakacyjnego.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jednak wcale nie oznacza to, że przez całe lato było wyjątkowo gorąco. Zdarzały się okresy chłodniejsze i właśnie jeden z najbardziej paskudnych z nich urlopowicze, wypoczywający nad morzem i nad jeziorami mazurskimi, musieli znosić przez całą pierwszą dekadę lipca... Zobacz cały artykuł >>>

dalej