T. rex, najbardziej znany dinozaur, miał w głowie własną klimatyzację

Oczywiście słowo klimatyzacja jest tutaj pewnym nadużyciem, ale jak właśnie udało się odkryć naukowcom, dinozaur ten był w stanie regulować temperaturę swojego ciała w bardzo interesujący sposób.

Fot. University of Missouri.
Fot. University of Missouri.

Termalne zdjęcia aligatorów wykonane przez zespół naukowców pod wodzą Casey Holliday z University of Missouri School of Medicine sugerują, że Tyrannosaurus rex mógł mieć w czaszce naczynia krwionośne, które pomagały temu olbrzymiemu drapieżnikowi regulować temperaturę ciała... Zobacz cały artykuł >>>

Ukrył auto przed Dorianem

Pewien mieszkaniec Florydy tak bardzo obawiał się o swojego Smarta podczas przechodzenia tropikalnego huraganu Dorian, że postanowił zaparkować go w kuchni. Przy tym wygrał zakład z żoną, która twierdziła, że autko się tam nie zmieści.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Sztorm podczas huraganu George

We wrześniu 1947 roku w wybrzeża Florydy uderzył huragan George. Wyzwolił gigantyczne fale sztormowe, które sięgały wysokości kilku metrów. Ich potęga widoczna jest na historycznym zdjęciu, które wykonano na słynnym wybrzeżu w Miami Beach.

Fot. NOAA.
Fot. NOAA.

Po niszczycielskim rajdzie nad Bahamami i USA, za tydzień Dorian dotrze nad Europę. Co przyniesie?

Huragan Dorian pozostawił po sobie pas niewyobrażalnych zniszczeń. Ucierpiały miliony ludzi mieszkających na Bahamach i południowo-wschodnich wybrzeżach USA. Teraz na pozostałości po żywiole czekają mieszkańcy Europy.

Zdjęcie satelitarne oka huraganu Dorian. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne oka huraganu Dorian. Fot. NASA.

Niebo nad Wyspami Bahama znów jest błękitne. Promienie słoneczne odsłoniły skalę zniszczeń, które określane są przez władze jako dziejowe. W północnej części archipelagu, gdzie przetoczyło się oko żywiołu, z domów tysięcy ludzi pozostały tylko strzępy... Zobacz cały artykuł >>>

Selfie z zalanym samochodem

Wzburzony ocean u wybrzeży amerykańskiego stanu Karolina Południowa pochłonął samochód zaparkowany z dala od plaży. Fale sięgnęły go na skutek przypływu sztormowego, docierającego setki metrów w głąb lądu. W tej niecodziennej sytuacji spacerowicze robili sobie z porzucanym autem selfie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu kraju chmurzy się, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. Temperatura wynosi od 11 stopni na północnym zachodzie do 15 stopni na południu i południowym wschodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 września 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 września 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Niebezpieczne gaszenie pożarów

Podczas akcji gaszenia pożarów o mało nie dochodzi do katastrofy lotniczej. Pilot samolotu po zrzuceniu środka gaśniczego w ostatniej chwili podrywa maszynę i unika uderzenia we wzgórze. Takie działania wymagają dużej precyzji. Pilot musi zbliżyć się do źródła ognia na jak najmniejszą odległość, aby zdusić płomienie, co jest karkołomnym zadaniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie po bardzo szybkim wzrośnie, jeszcze przed południem zacznie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na Suwalszczyźnie do 1023 hPa (wysokie) na Dolnym Śląsku.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pierwszy śnieg w Alpach

Choć mamy dopiero początek września, to jednak Alpach właśnie pojawiły się pierwsze akcenty zimy. Śnieg spadł pierwszy raz w tym sezonie na wysokości 1500 metrów. Zabieliły się trawy, na których pasą się alpejskie krówki.

Fot. Wetteronline.
Fot. Wetteronline.

40 stopni we wrześniu

Najgorętszym miejscem w Europie jest południowe pogranicze Hiszpanii i Portugalii, gdzie temperatura dochodzi w cieniu do 40 stopni! Dla porównania u nas dzisiaj po południu najcieplej było w Łodzi, gdzie zmierzono 28 stopni. Jutro będzie u nas jeszcze chłodniej. W najcieplejszych miejscach odnotujemy zaledwie 20 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Omijają huragan z daleka

Na rozkładzie ruchu lotniczego w rejonie obu Karolin w USA, gdzie przechodzi huragan Dorian, wszystkie samoloty omijają żywioł z daleka, oprócz jednego, który wleciał w same jego oko. To oczywiście samolot Łowców Huraganów, których zadaniem jest dokonywać pomiarów parametrów meteorologicznych, na podstawie których możliwe jest m.in. prognozowanie dalszej ścieżki huraganu.

Fot. NOAA / FlightRadar.
Fot. NOAA / FlightRadar.

Symboliczny deszcz

Z zachodu na wschód kraju wędruje chłodny front atmosferyczny, ale towarzyszące mu opady deszczu są dosłownie symboliczne. Popadało głównie na Pomorzu, ale suma opadów nie przekraczała 3 mm. W zdecydowanej większości regionów front objawił się jedynie wzrostem zachmurzenia, porywistym wiatrem oraz szybko rosnącym ciśnieniem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Lawowa autostrada na Hawajach

Wulkan Kilauea na Hawajach jest twórcą jednego z najpiękniejszych spektaklów przyrodniczych. Jego erupcje nie są gwałtowne, przez co lawa spływa powoli i można ją podziwiać z niedużej odległości. Lawowe autostrady przyciągają na te rajskie wyspy miliony turystów każdego roku.

Fot. G Brad Lewis.
Fot. G Brad Lewis.

Stambuł na granicy Europy i Azji

Stambuł to miasto w którym Europa spotyka się z Azją, bowiem słynna Cieśnina Bosfor dzieli je na połowę. Lewa strona miasta znajduje się na Starym Kontynencie, a prawa w Azji. To niezwykłe miejsce, gdzie stykają się dwie kultury i tradycje. Jeśli będzie w Turcji, koniecznie go zwiedźcie.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Uderzenie tsunami w przyspieszeniu

W marcu 2011 roku wschodnie wybrzeża Japonii nawiedziło gigantyczne tsunami. Zobaczcie nagrania z kamer ulicznych, w przyspieszeniu. Siła żywiołu jest wprost szokująca.

Krajobrazy kończących się wakacji na pięknych zdjęciach z całej Polski. Zobacz koniecznie!

Mamy dla Ciebie zdjęcia przeuroczych polskich krajobrazów u kresu wakacji. Zobacz, jak sierpień minął nad jeziorami i morzem oraz wśród lasów, łąk i pól.

Bąble na niebie nad Wirginią

Niesamowite chmury mammatus, wyglądające jak bąble, nad stanem Wirginia.

Chmury mammatus nad Roanoke w Wirginii. Fot. Terry Aldhizer.
Chmury mammatus nad Roanoke w Wirginii. Fot. Terry Aldhizer.

Popiół pokrył domy aż po dachy

Erupcja wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku była największą erupcją ostatnich kilkudziesięciu lat. Wulkan wyprodukował tak duże ilości popiołów, że opadając na pobliskie miejscowości, zakryły domy aż po same dachy. Dodatkowo nad regionem przeszły potężne ulewy, związane z tajfunem. Z połączenia popiołu i wody powstał cement, który zabetonował podnóża wulkanu. Zobaczcie to zjawisko na poniższym filmiku.

Na granicy obu Korei

Zdjęcie satelitarne pogranicza Korei Północnej i Południowej, ujawnia jak bardzo różnią się krajobrazy po obu stronach granicy. Korea Północna postanowiła wykarczować swoje lasy, a na ich miejscu stworzyć pola uprawne, ponieważ rolnictwo stanowi tam podstawę wyżywienia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

W oku huraganu

Tak wyglądał moment przejścia wału chmurowego otaczającego oko huraganu Dorian nad Bahamami.

dalej