Piękne zdjęcie z Małopolski od naszej czytelniczki @Anety.
Na zakończenie dnia

Piękne zdjęcie z Małopolski od naszej czytelniczki @Anety.
Od początku awarii kolektorów doprowadzających surowe ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni Czajka, do Wisły wpłynęło już ponad milion metrów sześciennych ścieków. Żeby wyobrazić sobie rozmiary tej katastrofy ekologicznej, dodajmy, że takie ilości ścieków wypełniłyby po brzegi ponad 300 basenów olimpijskich.
Mamy bardzo dobrą wiadomość, zarówno dla mieszkańców Bahamów, jak i Florydy, ponieważ tropikalny huragan Dorian słabnie szybciej niż wskazywały na to wcześniejsze prognozy. Obecnie jest już huraganem drugiej kategorii, a to oznacza, że w ciągu doby prędkość wiatru zmniejszyła się z 300 do 174 km/h. Nadal jest to wiatr niszczycielski, jednak dużo mniej niż w przypadku huraganu piątej kategorii. Nadchodzącej nocy rozpocznie się głównie uderzenie na Florydę.
Jedna z najwcześniejszych rycin ukazujących trąbę powietrzną pochodzi z 29 czerwca 1764 roku. Ciemny lej obrócił wówczas w gruzy miejscowość Woldegk na niemieckim Pomorzu. Naukowcy, którzy przeanalizowali opis tego zjawiska i ryciny, określili prędkość wiatru w trąbie powietrznej na aż 400 kilometrów na godzinę. Było to więc niewątpliwie jedno z najpotężniejszych tornad w historii Niemiec.
W zagadkowych okolicznościach w meksykańskiej dżungli znika jezioro za jeziorem. Naukowcy są zdziwieni tym fenomenem. Właśnie wyparowało kolejne. Pozostało po nim jedynie spękane dno i wciąż jeszcze żywe ryby.
Coś spuszcza lub wypija wodę z jezior, przynajmniej tak donoszą nagłówki gazet w meksykańskim stanie Chiapas. Do tajemniczego zjawiska dochodzi na obszarze dżungli Lacandon. Miejscowi mieszkańcy z przerażeniem w oczach opisują, jak znika tam jezioro po jeziorze. Nikt nie wie dlaczego... Zobacz cały artykuł >>>
Nad miastem Norman, położonym na przedmieściu Oklahoma City, przeszło tornado. Po raz pierwszy udało się sfilmować, sekunda po sekundzie, jak sieje zniszczenie. Nagranie powstało z luku w przydomowym, podziemnym schronie.
Tropikalne huragany to jedne z najpotężniejszych zjawisk atmosferycznych na naszej planecie. Wiatr przekraczający 300 km/h potrafi równać z ziemią całe miasta, zmieniać na lata linię wybrzeża i odbierać życie tysiącom ludzi. Jak powstają?
Cyklony tropikalne są to niezwykle głębokie niże występujące w szerokościach międzyzwrotnikowych. Podobnie jak zwykły cyklon, także cyklon tropikalny jest wirową cyrkulacją powietrza, ale charakteryzują go kolosalne gradienty ciśnień, czyli duże ich spadki, przypadające na jednostkę odległości, oraz ulewne deszcze i huraganowe wiatry... Zobacz cały artykuł >>>
A może wybierzecie się na popołudniową lub wieczorną przejażdżkę rowerem w takich okolicznościach przyrody?
Kilkanaście lat temu łazik Spirit uwiecznił majestatyczny zachód Słońca na Marsie. Tym razem możecie zobaczyć zachód Słońca, który kilka lat temu sfotografował łazik Curiosity. Wieczór na Czerwonej Planecie zupełnie nie przypomina tego znanego nam z Ziemi. Niebo jest bladoniebieskie lub bladozielone:
A tak wyglądał wspomniany wcześniej zachód Słońca w 2005 roku:
Osoby, które rezygnują ze spożywania produktów mięsnych i jajek muszą o wiele bardziej przywiązywać wagę do zapewnienia sobie odpowiedniej dawki witamin.
Inteligencja to ogólna sprawność procesów poznawczych, które umożliwiają korzystanie z doświadczeń, przystosowanie się do panujących warunków życia i rozwiązywania problemów. Sprawność intelektualna u dzieci... Zobacz cały artykuł >>>
25 sierpnia 1989 roku sonda Voyager-2 przesłała na Ziemię zdjęcie Neptuna. Były to pierwsze i zarazem jedyne fotografie tej planety, jakie ludzkość miała okazję zobaczyć. Na zbliżeniu widoczne są pasma chmur, które przypominają znane nam dobrze chmury cirrostratus, np. te pozostawiane przez samoloty. Nie składają się one jednak z kryształów lodu, lecz, w zależności od wysokości, z amoniaku, siarczku amonu, siarkowodoru i wody.
Minione lato meteorologiczne w Polsce zapisało się jako najgorętsze w całej 238-letniej historii pomiarów. Zaskoczenie jest tym większe, że to już drugie rekordowo ciepłe lato z rzędu. Ocieplenie klimatu zaczyna niebezpiecznie przyspieszać.
Gdy ubiegłoroczne lato okazało się najcieplejszym, od kiedy tylko na ziemiach polskich prowadzi się skrupulatne pomiary meteorologiczne, a więc od drugiej połowy osiemnastego wieku, nikomu nawet przez myśl nie przeszło, że przyszłoroczne będzie jeszcze gorętsze... Zobacz cały artykuł >>>
O tym jak niebezpieczne bywają nawałnice, przekonał się jeden z kierowców w miejscowości Grove City w amerykańskim stanie Ohio. Złamana przez wichurę gałąź wbiła się w szybę zaparkowanego samochodu i gdyby kierowca siedział na swym miejscu, mógłby zginąć.
Aktualne zdjęcie satelitarne jest nietypowe, ponieważ zachodnia połowa kraju jest zupełnie wolna od chmur, a przez to bardzo chłodna, z temperaturą na poziomie nawet zaledwie 5 stopni. Z kolei cała wschodnia połowa kraju znajduje się pod niskimi, deszczowymi chmurami, które utrzymują podwyższoną temperaturę na poziomie do 16 stopni.
Ciśnienie jest wysokie, ale przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1019 hPa na północnym wschodzie do 1024 hPa na południowym zachodzie kraju.
Wtorek na wschodzie kraju zapowiada się chmurnie z deszczem i temperaturą od zaledwie 14 do 20 stopni. Na zachodzie będzie słonecznie od świtu do zmierzchu, bez opadów i cieplej, powyżej 20 stopni w cieniu. Najbardziej nieprzyjemna aura panować będzie na Podkarpaciu, a najprzyjemniejsza na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.
Burza gradowa rozpętała się w Andorze, gdzie wczoraj odbył się 9. etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Transmisja została przerwana w kluczowym momencie, a przywróconą ją zaledwie kilka kilometrów przed metą. Komentatorzy telewizyjni byli zdezorientowani, nie wiedzieli kto prowadzi. Kolarze byli wyczerpani. Dzisiaj był dzień wolny, który przeznaczyli na odpoczynek. Był im bardzo potrzebny po tym, jak przemokli do suchej nitki i zostali poobijani przez gradziny.
Nad Danią sfilmowano niesamowitą błyskawicę. Musicie ją zobaczyć.
Zobaczcie na animacji zdjęć satelitarnych, jak oko huraganu Dorian przechodzi nad wyspą Wielka Bahama.
*Tropical* This is quite unprecedented: #Dorian only moving about 30 km or so during the entire night and morning, Sept 2. CAT5 just grinding away at the island! Again, note how the eye is symmetric and stable at the beginning, but wobbles by the end. Video: @NOAASatellites TW
Opublikowany przez Severe Weather Europe Poniedziałek, 2 września 2019
Kierowcy często nie zachowują ostrożności po obfitych opadach, gdy nawierzchnia dróg jest śliska i łatwo jest wpaść w poślizg. Najprawdopodobniej takie właśnie warunki drogowe stały się przyczyną wypadku, do którego doszło w miejscowości Świniarsko w powiecie nowosądeckim w Małopolsce. Bus przewożący m.in. uczniów z rozpoczęcia roku szkolnego, zderzył się z ciężarówką. 1 osoba zginęła, a 33 osoby są ranne. Pamiętajcie o zachowaniu ostrożności za kierownicą.