Już po żniwach. Końcówka sierpnia na polskiej wsi.
Zdjęcie dnia: Już po żniwach

Już po żniwach. Końcówka sierpnia na polskiej wsi.
Szef SpaceX zamierza do końca roku wykonać dziewiczy lot swojego prototypu statku Starship, a pierwsze komercyjne loty kosmiczne mają odbyć się w 2021 roku. Tymczasem w firmie powstają już plany następcy statku i rakiety.
Z informacji podanych przez Muska na Twitterze dowiadujemy się, że Super Heavy Starship 2.0, czyli kolejna generacja potężnych pojazdów kosmicznych budowanych obecnie przez SpaceX, ma być aż od 4 do 8 razy od nich większa. Musk mówi o możliwości wynoszenia na orbitę 100 ton ładunku lub załogi składającej się z nawet 200 osób... Zobacz cały artykuł >>>
Zobaczcie nocną erupcję wulkanu Stromboli we Włoszech.
Mieszkańcy Słubic, które zwane są polskim biegunem ciepła, przeżywają już siódmy z rzędu dzień pod znakiem upału. Temperatura popołudniami przekracza tam 30 stopni od ubiegłej niedzieli. Wszystko wskazuje na to, że upał wróci jeszcze dzisiaj i jutro. Duże ochłodzenie, i zarazem kres żaru, spodziewane jest na poniedziałek.
Wakacje dobiegają końca, podobnie jak meteorologiczne lato. Czy początek września przyniesie nam duże zmiany w pogodzie? Ochłodzi się i będzie padać? A może jeszcze będzie wracać przyjemne ciepło, przedłużając nam letnie klimaty?
Co nas czeka w pierwszej połowie września?... Sprawdź pogodę na 16 dni >>>
W sobotę burze mogą się pojawiać miejscami na zachodzie, południu i w centrum kraju. Największe zagrożenie gwałtownymi zjawiskami obejmuje Karpaty, dlatego turystów wybierających się na szlaki uprzedzamy przed nagłym załamaniem pogody. W trakcie burz w ciągu godziny może spadać 30 mm deszczu, miejscami z gradem do 2 cm i wiatrem w porywach do 90 km/h.
Na przeważającym obszarze kraju mamy słoneczną, bezchmurną pogodę. Chmurzy się w północnych i południowo-wschodnich regionach. Nad terenami górskimi i podgórskimi unoszą się mgły. Wiatr wieje słabo z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi od 17 stopni na północnym wschodzie do 21 stopni w centrum kraju.
Samolot zwany Łowcą Huraganów przeleciał nad okiem huraganu Dorian, który przez otwarte wody Atlantyku pędzi w kierunku Wysp Bahama i Florydy. W oku ciszy ciśnienie spadło do 948 hPa, natomiast na wale chmur je okalającym średnia prędkość wiatru przekracza 225 km/h, co oznacza przedostatnią, czwartą kategorię w skali siły tropikalnych cyklonów. Dzięki danym pomiarowym z naszpikowanego elektroniką samolotu, będzie można trafniej prognozować dalsze poczynania huraganu.
Ciśnienie jest wysokie, ale przez cały dzień będzie spadać, najszybciej po południu i wieczorem. W tej chwili na barometrach mamy od 1019 hPa na zachodzie do 1023 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne z powodu wysokich temperatur i burz mogą się pogarszać.
Zabieramy Was w lot pośród chmur konwekcyjnych. To miliardy miniaturowych kropelek wody, które tworzą jasne ławice. Z czasem, gdy te chmury urastają, stają się niebezpieczne.
Dorian właśnie osiągnął trzecią kategorię w skali siły tego typu zjawisk, a to oznacza, że stał się tzw. silnym huraganem, mogącym powodować katastrofalne zniszczenia. Zanim dotrze do Bahamów i Florydy przybierze na sile do przedostatniej, czwartej kategorii. Średnia prędkość wiatru, która wynosi teraz 185 km/h, wzrośnie do przeszło 210 km/h.
Nad niektórymi regionami kraju przechodziły od samego poranka burze z ulewnymi deszczami. Na niebie pojawiły się okazałe chmury burzowe Cumulonimbus, z wyglądu przypominające grzyb atomowy. Nasi czytelnicy je uwiecznili.
Nawałnica, która przeszła w poniedziałek nad Nadleśnictwem Ruszów w powiecie zgorzeleckim na Dolnym Śląsku, spowodowała zniszczenie 600 hektarów lasu. Straty sięgają milionów złotych. W związku z wiatrołomami wprowadzono zakaz wstępu do lasu w leśnictwach: Dzików, Dębówek, Głuszec, Modrzew i Okrąglica.
Od godzin południowych fala ścieków z Warszawy przepływa Wisłą przez Płock. Według prognoz Wód Polskich w niedzielę przed świtem dopłynie do Włocławka, a wieczorem tego samego dnia do Torunia. Do Zatoki Gdańskiej zacznie uchodzić około przyszłego czwartku. Mieszkańcy brzegów dolnej Wisły zaopatrują się w wodę butelkowaną na wszelki wypadek, gdyby ujęcia wody pitnej zostały skażone.
Jesieni jeszcze nie ma, ale są już grzyby. Może warto wybrać się do lasu w nadchodzący weekend i ich poszukać? Oczywiście jeśli w Waszej okolicy trochę popadało. Obecnie najlepsze warunki do rozwoju grzybów panują miejscami w zachodnich, centralnych i północno-wschodnich regionach kraju.
TOPR-owcy informują o kolejnej tragedii w Tatrach. Po południu piorun raził turystów na szlaku do Hali Gąsienicowej. Na nic zdają się apele ratowników. Turyści bagatelizują ostrzeżenia i idą w góry mimo gwałtownej burzy.
Burza trwała około godziny. W trakcie niej stacjach meteorologiczna w Zakopanem odnotowała opad w wysokości 40 mm. Jednak według danych IMGW, pochodzących z systemu RainGRS, suma opadów w środkowej części polskich Tatr mogła dochodzić do nawet 60 mm... Zobacz cały artykuł >>>
Poranki w Bieszczadach są urocze. Jak pisze nasz ulubiony leśnik Kazimierz Nóżka z Leśnictwa Polanki: W krainie lasów nieprzebytych, pełnych mgieł dolin uroczych. W krainie groźnych niedźwiedzi, dumnych rysi i dostojnych żubrów. W krainie dobrych i szczęśliwych ludzi...
Pogoda w ostatnich dniach wakacji najwyraźniej będzie chciała nas zadowolić, choć można będzie odnieść wrażenie, że aż za bardzo, bo dla niektórych będzie zbyt gorąco. A co przyniesie początek roku szkolnego? Poznajmy szczegółowe prognozy.
Wszystko wskazuje na to, że piękna pogoda dotrwa aż do samego końca wakacji i popsuje się akurat w pierwszych dniach nowego roku szkolnego. Będzie to załamanie spektakularne, ponieważ lato dosłownie z dnia na dzień zmieni się w jesień, przed czym od kilku dni uprzedzamy... Zobacz cały artykuł >>>
Tym razem zabierzemy Was w Karpaty i Sudety mieniące się kolorami każdej pory roku, od zimowego śniegu po letnią soczystą zieleń. Zobaczcie piękne zdjęcia, może dzięki nim zaplanujecie własną wycieczkę po górskich szlakach?
Kanadyjscy geolodzy dokonali niezwykłego odkrycia podczas swoich prac w Kidd Mine, najgłębszej na świecie kopalni miedzi i cynku. Najpierw znaleziskiem była najstarsza woda świata, a teraz najgłębiej żyjące mikroorganizmy.
Naukowcy, pracujący pod kierownictwem Barbary Sherwood Lollar, dokonali pierwszego swojego sensacyjnego odkrycia w kopalni Kidd Mine w 2013 roku. Wówczas na głębokości 2,5 kilometra odkryto tam wodę bogatą w siarczany i wodór sprzed 500 milionów lat. Kilka lat później udało się im odkryć wodę liczącą sobie 3 miliardy lat... Zobacz cały artykuł >>>