Najtragiczniejsza burza w Tatrach od 82 lat. Pioruny zabiły 5 osób, a ponad 100 zostało rannych

Gwałtowna burza przeszła wczesnym popołudniem nad Tatrami. Najbardziej tragiczne okazały się pioruny, które w różnych miejscach gór poraziły kilkadziesiąt osób. Są ofiary śmiertelne i ranni. Tak wielu ofiar burzy w najwyższych polskich górach nie było od 82 lat.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gwałtowna burza przeszła w czwartek (22.08) wczesnym popołudniem nad Tatrami. Choć spadło zaledwie 12 mm deszczu, a porywy wiatru nie przekraczały 50 km/h, to jednak Zakopiańczycy twierdzą, że tak często pioruny nie uderzały od wielu lat. Niestety, jedna z wielu burz, jakie przeszły nad najwyższymi polskimi górami... Zobacz cały artykuł >>>

Morze Północne, jak obraz malarza

Nie tylko flora na lądach budzi się na wiosnę z zimowego snu. Rozkwita także fauna morska. Rosnąca temperatura wody i coraz silniejsze światło słoneczne sprawiają, że w Morzu Północnym pojawiły się barwne wstęgi i wiry. To glony, które wkrótce staną się posiłkiem dla ryb. Widoczne z ziemskiej orbity przypominają one obraz impresjonisty.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Urocze zakątki w polskich lasach

Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do galerii najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych.

Tak ciekawie zachowuje się miód w warunkach mikrograwitacji

Astronauta David Saint-Jacques z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej zaprezentował, jak zachowuje się miód w warunkach nieważkości na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jako że miód cechuje się wysoką lepkością, jest w pełni bezpieczny dla mieszkańców kosmicznego domu. Na filmie możecie zobaczyć, że zachowuje się dość ciekawie, gdy astronauta postanowił otworzyć pojemnik, w którym się znajdował.

Burza nad Tatrami

Nad Tatrami przechodzą ulewne deszcze połączone z burzą. Podstawa chmury przysłoniła tatrzańskie szczyty, a doliny spowite zostały mgłami z wyparowania. Turystów ostrzegamy, że na graniach może być niebezpieczne. Należy podczas burzy jak najszybciej zejść do dolin lub najbliższego schroniska. W trakcie opadów widzialność może być mocno ograniczona. Istnieje też obawa, że z powodu ulewy podniesie się poziom wody w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, gdzie akcja poszukiwania dwojga grotołazów.

Fot. Rafał Raczyński.
Fot. Rafał Raczyński.

Powstał test krwi, który potrafi przewidzieć, czy umrzemy w ciągu najbliższych 5-10 lat

Czy chcielibyście wiedzieć, kiedy wybije Wasza ostatnia godzina, a może wychodzicie z założenia, że lepiej tego nie wiedzieć? Tak czy inaczej, najnowsze badania sugerują, że już niebawem będziemy w stanie to sprawdzić.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nowe prowokacyjne badania sugerują, że za sprawą testów krwi jesteśmy w stanie śledzić 14 różnych biomarkerów, które są w stanie przewidzieć ryzyko śmierci w ciągu najbliższych dziesięciu lat... Zobacz cały artykuł >>>

Londyn z innej perspektywy

Londyn, trzecie po Stambule i Moskwie najludniejsze miasto w Europie, ujawnia swoje piękno z lotu ptaka. Zobaczcie ten moloch z innej perspektywy, a może zakochacie się w nim na nowo.

Ciemność w środku dnia. Spłonęło już tyle lasów, ile porasta całą Polskę. Konsekwencje będą poważne

Takiego pożaru nie było na Syberii od lat. Spłonęła powierzchnia lasów równa tej, którą mamy w Polsce. Mieszkańcy Syberii narzekają na dokuczliwy zapach spalenizny i całodobowe ciemności. Żywioł będzie miał duży wpływ na globalne ocieplenie.

Ciemności w środku dnia na Syberii z powodu pyłu z pożarów tajgi. Fot. Twitter / @shannongsims.
Ciemności w środku dnia na Syberii z powodu pyłu z pożarów tajgi. Fot. Twitter / @shannongsims.

„Czarne dni”, tak mieszkańcy Syberii mówią o ciemnościach panujących przez całą dobę, a które są skutkiem rekordowych pożarów trawiących tajgę od kilku miesięcy. Ich skala poraża. Według rosyjskiego ministra ds. zasobów naturalnych i ekologii, od 1 marca spłonął obszar o powierzchni aż 9,5 miliona hektarów... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu kraju chmur jest najwięcej. Na pozostałym obszarze dominuje słoneczna pogoda, szczególnie w regionach północnych i wschodnich. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi ok. 15 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 sierpnia 2019 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 sierpnia 2019 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Bezużyteczne parasole

Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a parasole nadal zawodzą nas na każdym kroku. Podczas, gdy jedne przedmioty są bez końca udoskonalane, to parasole prawie w ogóle się nie zmieniają. Przy silnym wietrze i zacinającym deszczu są równie bezużyteczne, co 30 lat temu, a przecież tyle było projektów nowoczesnych parasoli. Wszystkie spaliły na panewce.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, w pierwszej części dnia będzie rosnąć, jednak po południu zacznie spadać. W tej chwili barometry wskazują około 1028-1029 hPa. Warunki biometeorologiczne wreszcie się poprawią.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękne zachody Słońca

Mówi się, że nie ma dwóch takich samych zachodów Słońca. Każdy z nich jest wyjątkowy, a spędzony z ukochaną osobą staje się romantyczny. Gdy nasza dzienna gwiazda chyli się ku horyzontowi czujemy, że znów straciliśmy coś cennego... życiodajne światło słoneczne.

Wiatr odśnieża polarnicze ścieżki

Na Wyspie Króla Jerzego, czyli na polskim skrawku Antarktyki, porywisty wiatr pomaga polarnikom odśnieżyć ścieżki, którymi poruszają się na skuterach śnieżnych.

Chmura z pokładu samolotu

Wspaniała chmura burzowa widziana z pokładu samolotu lecącego nad Florydą.

Amazonia płonie

Jeden z największych na świecie kompleksów leśnych płonie na największą skalę od lat. Od początku roku w Amazonii wybuchły już 72 tysiące pożarów. To wzrost o 83 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Żywioł pozostaje w znacznej mierze poza kontrolą strażaków. Ściana ognia zagraża zabudowaniom i ich mieszkańcom. Sytuacja jest krytyczna. Zielone Płuca naszej planety produkują aż 20 procent tlenu.

Tysiąc ofiar powodzi w Indiach

Przeszło tysiąc osób od początku pory mokrej zginęło w Indiach w powodziach i osunięciach ziemi. Najwięcej ofiar monsun pochłonął wzdłuż zachodniego wybrzeża kraju, a więc w stanie Maharasztra. Swoje domy w obawie przed żywiołem musiały opuścić niemal 2 miliony ludzi. Te liczby obrazują skalę kataklizmu.

Lądowanie podczas burzy

Jak się ląduje samolotem podczas burzy i to jeszcze w pustynnej Arabii Saudyjskiej, gdzie błyskawice to rzadkość? Możecie to zobaczyć na poniższym nagraniu wykonanym zza kokpitu. Pioruny nie stanowią dla samolotu poważnego zagrożenia, ponieważ maszyna działa niczym klatka Faraday'a. Energia spływa po niej nie dostając się do środka. Bezpieczne są więc urządzenia pokładowe, jak i pasażerowie.

Oto, co można zobaczyć dziś i w następnych tygodniach na plażach Bałtyku. „Turyści są zdumieni”

Rozpoczyna się doroczny szczyt sezonu trąb wodnych na Morzu Bałtyckim. Obecnie warunki atmosferyczne dla pojawiania się tych spektakularnych zjawisk są wyśmienite. Jeśli wypoczywacie np. w Darłówku, to miejcie się na baczności.

Trąby wodne w sierpniu 2018 roku u wybrzeży Karlskrony w Szwecji. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Svea Rike.
Trąby wodne w sierpniu 2018 roku u wybrzeży Karlskrony w Szwecji. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Svea Rike.

Z bałtyckich plaż można podziwiać niecodzienne zjawisko, które z gracją potrafi wynagrodzić nam nawet najbardziej paskudną pogodę, zwłaszcza chłody i przeszywające wiatry, krzyżującą nasze urlopowe plany nad morzem... Zobacz cały artykuł >>>

Fontanny lawy na Hawajach

Do wyrzucających fontanny lawy kraterów wulkanu Kilauea na Hawajach pod żadnym pozorem nie można się zbliżać, bo stopiony materiał skalny ma temperaturę przekraczającą tysiąc stopni. Dlatego będziemy podziwiać je z bezpiecznej odległości, zza ekranu komputera lub telefonu, dzięki nagraniu od miejscowych łowców pięknych widoków.

Pierwsze oznaki jesieni pojawiły się w przyrodzie wyjątkowo wcześnie. Co to może oznaczać?

Choć wakacje wciąż się nie skończyły, a astronomiczne lato potrwa jeszcze przez miesiąc, to w przyrodzie i pogodzie widać pierwsze zmiany, wskazujące na zbliżającą się nieuchronnie jesień. Liście zaczęły zmieniać barwę, a ptaki odleciały do ciepłych krajów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W tym sezonie jesień w przyrodzie nadejdzie wcześniej niż w ostatnich latach. Przyczyną wcale nie jest deszczowa i chłodna aura, lecz wręcz przeciwnie. Największa od 4 lat susza i fale upałów sprawiły, że trawa zżółkła i zmieniła się w siano, a liście na drzewach zaczęły obumierać, zmieniać barwę i opadać na ziemię... Zobacz cały artykuł >>>

dalej