@Paweł zachwycał się wschodem słońca wśród mgieł, z platformy widokowej na górze Liwocz w woj. podkarpackim. Dzięki jego zdjęciom także my możemy podziwiać piękny początek dnia.
Wschód słońca pośród mgieł


@Paweł zachwycał się wschodem słońca wśród mgieł, z platformy widokowej na górze Liwocz w woj. podkarpackim. Dzięki jego zdjęciom także my możemy podziwiać piękny początek dnia.
Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili wynosi od 1008 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1015 hPa (lekko podwyższone) na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, tylko na wschodzie pozostaną korzystne.
Dwóch grotołazów utknęło w zalanym przez wodę korytarzu Jaskini Wielkiej Śnieżnej, największej jaskini w Tatrach. Nie mogą się oni wydostać, dlatego na miejsce wezwano ratowników. Grotołazi znajdują się w okolicy tak zwanej Studni Wiatru, która jest bardzo odległa od wyjścia. W ich kierunku zmierza dziewięciu TOPR-owców. Pierwsze informacje o stanie zdrowia turystów spodziewane są dopiero rano.
W tureckim Stambule po potężnej ulewie ulice zmieniły się w bajora. Ratownicy musieli ratować wielu kierowców, którzy utknęli w zalewanych samochodach. Nie wiadomo, czy są ofiary tego żywiołu. W krótkim czasie spadły 33 mm deszczu, czyli tyle, ile normalnie powinno spaść przez cały miesiąc.
Świat obiegła elektryzująca wiadomość. Donald Trump chciałby odkupić Grenlandię od Danii. Niektórzy myślą, że to lodowa pustynia. Jednak prawda jest taka, że Dania nigdy się jej nie pozbędzie, bo największa wyspa świata może ją uczynić obrzydliwie bogatą.
Grenlandia to największa wyspa świata, 7-krotnie większa od Polski. Stanowi autonomiczne terytorium zależne Danii, które położone jest geograficznie w Ameryce Północnej, a historycznie i politycznie w Europie. Zamieszkuje ją zaledwie 56 tysięcy ludzi... Zobacz cały artykuł >>>
Elektroniczne stacje pogodowe cieszą się coraz większą popularnością, zarówno w domu, jak i na działce. Dowiedzmy się, jak z taką trafnością potrafią przewidzieć nadciągające załamanie pogody. Poznajmy też sposób na jej odpowiednie skalibrowanie.
Czy elektroniczne stacje pogodowe lepiej prognozują pogodę niż meteorolodzy? Nie, ale korzystając z kilku bardzo podstawowych wyznaczników, bardzo trafnie przewidują, kiedy zaświeci słońce albo spadnie... Zobacz cały artykuł >>>
Zachowują się jak kobry tańczące, gdy na flecie gra zaklinacz węży. To specyficzne błyskawice, których źródłem nie są chmury, lecz wysokie obiekty znajduje się na ziemi, głównie maszty telekomunikacyjne i turbiny wiatrowe. Zobaczcie ten niesamowity spektakl w Nikozji na Cyprze.
Jakucja, najzimniejszy zakątek Syberii, otwiera się na turystów. Jedną z atrakcji jest kąpiel w lodowatym bajorze.
Na polskich rzekach pojawia się coraz więcej pływających domków. Jeden z nich zacumowany jest na wysokości Mostu Milenijnego we Wrocławiu. Tamtejsi mieszkańcy mogą liczyć na malownicze widoki na panoramicznymi oknami.
Wspaniała chmura burzowa, generujące pioruny, widziana z pokładu samolotu.
Choć żyjemy w czasach, kiedy to udało się znaleźć lekarstwo na wiele trapiących nas chorób, udało się nawet udokumentować dwa przypadki całkowitego wyleczenia HIV, to Alzheimer wciąż kryje przed nami wiele tajemnic.
Jednym ze sposobów lepszego poznania choroby i skuteczniejszej obrony przed nią mają być eksperymenty na myszach, dzięki której naukowcy mają nadzieję znaleźć skuteczne remedium. Ich ostatnie badania sugerują zaś, że recepta może być łatwiejsza niż się nam wydaje i zakłada wykorzystanie bardzo powszechnie występujących... Zobacz cały artykuł >>>
Człowiek ponoć ma wrócić na Księżyc za 5 lat. Ostatnio byliśmy tam w latach 70. ubiegłego wieku. Te czarno-białe nagrania nigdy nam się nie znudzą, jednak czekamy na nowe, w kolorze i co najmniej w jakości 4K.
Kolejne zaskakujące nagranie z Australii, gdzie takiego śniegu nie widziano od ponad 30 lat.
Sielankowa atmosfera w słynnym uzdrowisku w Ciechocinku latem 1939 roku. Kuracjusze beztrosko kąpią się w basenie solankowo-termalnym, nie mając pojęcia, że 1 września o świcie błogi spokój zmieni się w katastrofę.
Czy druga połowa sierpnia przyniesie nam wymarzoną pogodę, a może poczujemy pierwsze powiewy jesieni? Jaką aurę początek września powita wracających do szkoły uczniów?
Jaka będzie pogoda do końca sierpnia i na początku września?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>
Z powodu potężnych pożarów wyschniętej roślinności, które trawią grecką wyspę Eubea, turyści nie mogą się spokojnie opalać. Niebo przysłonięte jest przez grubą warstwę dymu, który odcina dopływ promieni słonecznych. Światło załamuje się na drobinach barwiąc krajobrazy na nietypowy, żółto-pomarańczowy kolor.
Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na południu i południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, tylko na wschodzie, gdzie może popadać, pogorszą się.
@Tomek uwiecznił nad miejscowością Zagajew w woj. łódzkim, niedaleko Sieradza, lejek kondensacyjny. Jako że nie sięgnął on powierzchni ziemi, to nie można mówić o pełnoprawnej trąbie powietrznej, lecz jej zalążku. Nad regionem o godzinie 17:41 przechodziła burza z ulewnym deszczem i silnym wiatrem.
Tak wygląda miejsce, w które uderzył wcześniej piorun. Pozostawił po sobie spalony fragment trawy w kształcie kwadratu. To musiała być niesamowita siła. Pioruny są znacznie mniejsze niż nam się to wydaje. Uderzenie pioruna wypala dziury o średnicy od 2 milimetrów do 10 centymetrów. Obszar zniszczeń zazwyczaj nie przekracza jednego metra.
Pogoda od początku dnia dzieli nasz kraj na pogodną i suchą połowę wschodnią oraz deszczowo-burzową połowę zachodnią. Burze wędrują bardzo powoli, dlatego miejscami spadają dość znaczne ilości deszczu. Najmocniej padało dotychczas w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, zachodnie Mazowsze i wschodnią Wielkopolskę po Śląsk. W okolicach Płocka na Mazowszu spadło aż 50 mm deszczu.