Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze się nieznacznie waha, jednak po południu zacznie bardzo szybko spadać. To oznacza, że samopoczucie osób wrażliwych na zmiany pogody, może się pogarszać. Barometry wskazują od 1006 hPa (lekko obniżone) na północy do 1011 hPa (w normie) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i ranek z opadami i burzami

W nocy i o poranku w wielu regionach kraju, jedynie poza północnym zachodem i południowym wschodem, przejdą deszcze, a miejscami także burze. Zjawiska nie powinny być gwałtowne, ale miejscami może popadać obficie, na co czekają oczywiście nie tylko rolnicy i leśnicy. W środę zjawiska nasilą się. Nad południowymi województwami przejdą bardzo silne burze, które mogą powodować szkody.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Bąble na niebie

Chmury Mammatus przerażają i zachwycają. Tworzą się u podstawy kowadła chmury burzowej, czyli jej najwyżej wypiętrzonego fragmentu. Przypominają olbrzymie bąble. O zachodzie słońca, gdy podświetlane są na intensywne barwy, potrafią wystraszyć.

Fot. Facebook / Red Climatica Mundial.
Fot. Facebook / Red Climatica Mundial.

Quadowcy sieją postrach w lasach

Kiedyś ludzie wypoczywali w lesie na spacerze, a teraz na quadach. Tylko w minionym miesiącu Straż Leśna zatrzymała 107 kierowców, którzy naruszyli leśne przepisy. Przykładowo w podkarpackiej dyrekcji Lasów Państwowych odnotowano aż pół tysiąca przypadków nielegalnego wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi. Quadowcy stanowią poważne zagrożenie dla spacerujących i rowerzystów, ale również dla leśnej zwierzyny. Jeden z ich rajdów zarejestrowała fotopułapka.

Fot. Straż Leśna / Lasy Państwowe.
Fot. Straż Leśna / Lasy Państwowe.

Doczekali się deszczu

Od rana na Pomorzu, Warmii i Mazurach występują chwilami intensywne opady połączone z burzami. Spadło tam już 10-20 mm deszczu. Na pozostałym obszarze też pojawiają się opady, ale jedynie przelotnie i lokalnie. W nadchodzących godzinach opady nie ustaną, podobnie jak burze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gradobicie w Minnesocie

Gradziny o średnicy nawet 10 cm uszkodziły aura, uprawy, drzewostan i zabudowania w amerykańskim stanie Minnesota.

Turyści rozebrali się do naga na świętej górze. Gniew bogów wywołał zabójcze trzęsienie ziemi?

Czy trzęsienia ziemi mogą być wywoływane przez zabobony? Wydaje się, że w średniowieczu takie przesądy były na porządku dziennym, a jednak w niektórych zakątkach świata do dzisiaj się to nie zmieniło. Pytanie brzmi, gdzie w tym jest nauka?

Rozebrani niemal do naga turyści na górze Kinabalu. Fot. Twitter.
Rozebrani niemal do naga turyści na górze Kinabalu. Fot. Twitter.

Dziś wiemy, że wstrząsy tektoniczne są zjawiskiem zupełnie naturalnym, wywoływanym przez ruchy skorupy ziemskiej, która nigdy nie stoi w miejscu. W jednych regionach świata trzęsienia ziemi są rzadkie... Zobacz cały artykuł >>>

Zatrzęsło Górnym Śląskiem

Katowice i okolice wczesnym popołudniem nawiedziło trzęsienie ziemi. Nie spowodowało ono żadnych poważniejszych szkód, nikt też nie odniósł obrażeń. Przez kilka sekund kołysały się żyrandole, drżały szyby w oknach i ściany, a z półek spadały lżejsze przedmioty. Na Górnym Śląsku wstrząsy pochodzenia górniczego są zjawiskiem bardzo częstym.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Odkryli najwyższe drzewo w Polsce. Gdy stanie przy nim człowiek, to wygląda jak mrówka

Leśnik wraz z miłośnikiem drzew odkryli najwyższe drzewo w Polsce, o kilka metrów wyższe od dotąd uznawanego za rekordowe. To daglezja zielona, która zaliczana jest do najwyższych drzew na świecie. Gdzie ją można zobaczyć?

Najwyższe drzewo w Polsce ma 57,3 metra wysokości i rośnie na stokach Klimczoka. Fot. Piotr Gach / mojedrzewa.pl
Najwyższe drzewo w Polsce ma 57,3 metra wysokości i rośnie na stokach Klimczoka. Fot. Piotr Gach / mojedrzewa.pl

Leśnik Rafał Kozubek z Nadleśnictwa Bielsko z pokładu samolotu przeprowadził skaning laserowy bardzo wysokich drzew rosnących na stokach Klimczoka w Beskidzie Śląskim, w rejonie miejscowości Meszna. Następnie imponujący wynik 56,5 metra potwierdził w terenie za pomocą dalmierza laserowego... Zobacz cały artykuł >>>

Wreszcie pada

W wielu regionach kraju występują deszcze, jednak są one przeważnie przelotne i lokalne. Najmocniej pada tam, gdzie również grzmi, a więc głównie na Pomorzu, Warmii i Dolnym Śląsku. Wieczorem i w nocy opadów będzie jeszcze więcej. To dobra wiadomość dla rolników, ogrodników i działkowców, ponieważ każda kropla deszczu podczas suszy jest na wagę złota.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dwa oblicza plaży w Łebie

Tak wyglądała plaża w Łebie w marcu podczas wiosennego sztormu:

Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet.
Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet.

A tak wygląda teraz, gdy jest ciepło i słonecznie. Olbrzymia zmiana:

Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet.

Bociany już odlatują, wcześniej niż zwykle. Czy to oznacza, że szybko nadejdzie kapryśna jesień?

W ostatnich dniach pierwsze boćki opuściły Polskę udając się w długą i pełną zagrożeń podróż daleko na południe, ku Afryce. W tym sezonie klekoty odlatują dużo wcześniej niż zwykle ma to miejsce. Dlaczego?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ornitolodzy od kilku dni obserwują pierwsze tegoroczne sejmiki, a także odloty bocianów. To wyjątkowo wcześnie, bo zazwyczaj ma to miejsce w połowie sierpnia. Z pewnością zapytacie, czy to oznacza, że klekoty przewidują rychłe ochłodzenie i dla tego biorą nogi za pas... Zobacz cały artykuł >>>

Piękna erupcja wulkanu Fuego

Piękna erupcja wulkanu Fuego w Gwatemali w Ameryce Środkowej.

Fot. Andrew Shepard / Crometeo.
Fot. Andrew Shepard / Crometeo.

Tragedia w Kołobrzegu

W Kołobrzegu porywisty wiatr porwał czterech skoczków spadochronowych z plaży w kierunku morza. Dwie osoby o własnych siłach dopłynęły do brzegu, a dwie kolejne utonęły. Akcja reanimacyjna nie przyniosła rezultatu. Ofiary to kobiety w wieku 19 i 21 lat. Trwa ustalanie przyczyn tej tragedii. W Kołobrzegu przez większą część dnia wiatr wiał z północy, a następnie ze wschodu, jednak wieczorem, gdy doszło do zdarzenia, zmienił kierunek na południowy, wiejąc znad lądu ku morzu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie zaczęło się obniżać, z każdą kolejną godziną spadać będzie coraz szybciej. Barometry pokazują od 1008 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu do 1013 hPa (w normie) w Małopolsce i na Podkarpaciu. Biomet będzie się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Na skraju chmury burzowej

Promienie świetlne załamują się o skraj chmury burzowej. Powstają urokliwe promienie zmierzchowe, które upiększają krajobrazy kończącego się dnia. Tak pięknie było w rejonie Zwolenia na Mazowszu.

Promienie zmierzchowe na skraju chmury burzowej. Fot. Piotr Szabelewski / TwojaPogoda.pl
Promienie zmierzchowe na skraju chmury burzowej. Fot. Piotr Szabelewski / TwojaPogoda.pl

Burzowy zachód Słońca

@Patryk miał okazję uwiecznić iście burzowy koniec dnia. Było mrocznie, ale pięknie.

Zachód Słońca podczas burzy. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca podczas burzy. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl

Mocno popadało w rejonie Trójmiasta

Największa dzisiejsza ulewa przeszła nad Pomorzem Gdańskim. Miejscami w rejonie Redy, Rumi i Wejherowa spadło około 30 mm deszczu. Mocno popadało też na Śląsku oraz terenach górzystych.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Bilans silnego wstrząsu w Indonezji

Bilans silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło indonezyjską Jawę, jest zatrważający. Zginęło 6 osób, a 8 zostało rannych. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało 200 budynków. 2 tysiące osób straciło dach nad głową. Wstrząs miał siłę M6.9, a jego epicentrum znajdowało się u południowo-zachodnich wybrzeży wyspy Jawa. Początkowo wydano ostrzeżenie przed tsunami, ale żywioł na szczęście nie powstał.

Naukowcy będą wykrywać najbardziej niszczycielskie pioruny, które wywołują pożary i niszczą elektronikę

Nie każda błyskawica jest w stanie doprowadzić do pożaru budynku lub zniszczyć urządzenia elektryczne w nim się znajdujące. Zaledwie co 10 piorun ma takie niszczycielskie właściwości. Naukowcy wreszcie potrafią je identyfikować.

Fot. Todd Jones / Storyful.
Fot. Todd Jones / Storyful.

Każda burza jest potencjalnie niebezpieczna, nawet najsłabsza. Jednak są błyskawice, które nigdy nie wyrządzą nikomu krzywdy, jak i takie, które stanowią wyjątkowe zagrożenie. Zdecydowana większość piorunów występuje między chmurami, wysoko nad ziemią. Nie są dla nas groźne... Zobacz cały artykuł >>>

dalej