Sztormowe wybrzeże Chorwacji

Okazała chmura szelfowa przetoczyła się nad adriatyckim wybrzeżem Chorwacji niosąc burze, ulewne deszcze, gradobicia i porywisty wiatr. Doszło do lokalnego sztormu, w wyniku którego fale wdarły się na historyczne nabrzeże Puli, największego miasta na półwyspie Istria, przewracając zaparkowane tam skutery i zmuszając turystów do ucieczki.

Fot. Facebook / Alberto Ghira.
Fot. Facebook / Alberto Ghira.

Stany Zjednoczone wykorzystają technologie kwantowe jako broń do wojny w kosmosie

Pentagon znacząco przyspiesza prace nad technologiami kwantowymi w celu budowy najpotężniejszej i najskuteczniejszej w historii broni do prowadzenia przyszłych wojen w przestrzeni kosmicznej.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gwiezdne wojny powoli stają się faktem. Armie supermocarstw przenoszą swoje działania w przestrzeń kosmiczną i intensywnie pracują nad technologiami, które jeszcze kilka lat temu wydawały się pieśnią przyszłości, a teraz stają się rzeczywistością... Zobacz cały artykuł >>>

Jak postępować podczas burzy w górach? Garść wskazówek

Corocznie ktoś ginie lub zostaje ranny w polskich górach na skutek porażenia piorunem. Bardzo wielu turystów nie wie, jak zachować się podczas burzy. Przygotowaliśmy garść wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo na szlaku.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Latem panuje najlepszy okres do odwiedzania gór. Jednak w tym samym czasie w gorące popołudnia formują się chmury burzowe, które mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla wszystkich, którzy przemierzają szlaki, zwłaszcza te wiodące powyżej górnej granicy lasu... Zobacz cały artykuł >>>

Burze przejdą nad górami

Dzisiaj burze o umiarkowanym natężeniu mogą przechodzić nad Sudetami i Karpatami, głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie pierwsza połowa sierpnia? Letnia czy jesienna? Sprawdź!

Rozpoczął się drugi miesiąc wakacji. Czy będzie on w pogodzie równie kapryśny, co lipiec? A może aura wreszcie się ustabilizuje? Jaki będzie sierpień, prawdziwe letni czy jesienny?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jaka będzie pogoda w pierwszej połowie sierpnia?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje dość pogodna aura, jednak na południu kraju chmurzy się i przelotnie pada. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu. Temperatura wynosi około 17-18 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 sierpnia 2019 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 sierpnia 2019 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wielki pożar na Sycylii

Minionej nocy w rejonie Palermo na włoskiej Sycylii wybuchł duży pożar wysuszonej roślinności.

Fot. Facebook / Giuly Merlo / @ZenaStormChaser.
Fot. Facebook / Giuly Merlo / @ZenaStormChaser.

Grenlandia się rozpływa

Od miesiąca na Grenlandii utrzymują się nadzwyczaj wysokie temperatury. W ostatnich dniach sięgały one nawet 23 stopni w cieniu. Efekt to nowy rekord skali topnienia lądolodu. W miniony czwartek roztopiło się aż 11 miliardów ton lodu. Do oceanu spłynęły tak duże ilości słodkiej wody, że można byłoby napełnić nimi 4 miliony basenów olimpijskich.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje stabilne i optymalne dla naszego samopoczucia. Wynosi w tej chwili od 1010 hPa na południu do 1013 hPa na północnym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Egipskie piramidy okiem astronauty

Amerykański astronauta Terry Virts sfotografował słynne piramidy w Gizie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zdjęcie zostało wykonane 400 kilometrów nad ziemią. Egipskie skarby równie piękne wyglądają z powierzchni ziemi, jak i z ziemskiej orbity:

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Bardzo ryzykowna pasja

Aby zrobić takie ujęcia, trzeba narazić swoje zdrowie i życie. Podczas erupcji wulkanu Etna na włoskiej Sycylii na naukowców-fotografów w każdej chwili mogły spaść wulkaniczne bomby, czyli głazy, niekiedy wielkości samochodu osobowego, które wyrzucane są pod dużym ciśnieniem z krateru na wysokość wielu metrów. Upadek takich głazów może się skończyć śmiercią. Podczas podobnej erupcji Etny w marcu 2017 roku ranna została ekipa telewizji BBC.

Pierwszy śnieg w Jakucji

Lato jeszcze się nie skończyło, a już zjawiła się na chwilę zima. W Jakucji, najzimniejszym zakątku Syberii, spadł pierwszy w tym sezonie śnieg. Miejscowe dzieci ulepiły bałwana.

Fot. Facebook / Yakutia.com. Якутия.
Fot. Facebook / Yakutia.com. Якутия.

Nowa szczepionka przeciwko grypie za miesiąc dostępna w Polsce. Może uchronić Cię przed epidemią

5 milionów Polaków w tym roku zachorowało na grypę. W przyszłym sezonie może nas czekać epidemia. Można jej jednak uniknąć, wystarczy się zaszczepić. Do aptek i przychodni za miesiąc trafi szczepionka z zupełnie nowym składem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kończy się jeden sezon grypowy, a zaczyna kolejny. Liczba zachorowań na tę chorobę rośnie corocznie od przełomu sierpnia i września. To właśnie wtedy do aptek i przychodni lekarskich trafia nowa szczepionka ze składem preparatu zgodnym z prognozami Światowej Organizacji Zdrowia... Zobacz cały artykuł >>>

Silne trzęsienie na Indonezji

Trzęsienie ziemi o sile M6.7 nawiedziło o godzinie 14:03 czasu polskiego południowo-zachodnie wybrzeże indonezyjskiej Jawy. Służby wystosowały ostrzeżenie przed tsunami i ewakuowały mieszkańców nadbrzeżnych zabudowań w prowincji Banten. Jak dotychczas fala nie dotarła do wybrzeża. Nie ma też ofiar i poważniejszych szkód. Indonezja to kraj aktywny sejsmicznie. Dochodzi tam do najpotężniejszych wstrząsów na naszej planecie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zanieczyścili ropą jedno z najczystszych mórz na świecie. Ekosystem znalazł się w zagrożeniu

Ludzie nieustannie zanieczyszczają Błękitną Planetę. Tym razem jednak proceder ten wyjątkowo bulwersuje, ponieważ skażeniu ropą uległ jeden z najczystszych akwenów, pełen niezwykłych ekosystemów.

Fot. YouTube / Timestorm Films.
Fot. YouTube / Timestorm Films.

W minioną sobotę z terminalu naftowego firmy wydobywczej CAP, wiodącego na rynku chilijskim holdingu sektora wydobywczego i stalowego, znajdującego się na wyspie Guarello, wyciekło do morza 40 tysięcy... Zobacz cały artykuł >>>

Takich krajobrazów pełni lata nie znajdziesz nigdzie indziej. Zobacz piękne zdjęcia lipca z całej Polski

Lipiec pod względem pogody bardzo nam kaprysił. Po fali chłodów nadeszły upały, a susza przerywana była przez przelotne deszcze i burze. Krajobrazy nie były typowe, bo w jednych regionach przesuszone, a w innych tętniące bujną zielenią. Zobacz je na pięknych zdjęciach z całej Polski.

Hawaje uniknęły kataklizmu

Jeszcze wczoraj zdjęcie satelitarne cyklonu tropikalnego Flossie wyglądało groźnie, ponieważ żywioł zbliżał się do Hawajów (oznaczonych czerwoną elipsą). Na szczęście huragan szybko osłabł i obecnie jest już tylko sztormem, a wkrótce zupełnie się rozpadnie. Na Hawaje spadnie trochę deszczu, będą też uderzać sztormowe fale, ale co najważniejsze, bardzo źle nie będzie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Dobra zabawa podczas potopu

Wystarczyło kilkanaście minut potężnej ulewy, aby ulice Kijowa zmieniły się w bajoro. Młodzi mieszkańcy ukraińskiej stolicy postanowili wykorzystać sytuację i trochę się pobawić dmuchanym jednorożcem.

Fot. Facebook / Vadym Muliavka.
Fot. Facebook / Vadym Muliavka.

Pierwsza oznaka jesieni

Bieszczadzcy leśnicy zaobserwowali, że jelenie byki ścierają scypuł ze swego poroża. To oznacza, że rykowisko zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nadciąga jesień. Rykowisko to okres godowy jelenia szlachetnego. Samce wydają głośne odgłosy od zachodu słońca aż po świt. Przez całą noc potężny, basowy ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów.

Fot. Facebook / Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe / Paweł Lewandowski.
Fot. Facebook / Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe / Paweł Lewandowski.

Oberwanie chmury w Częstochowie

Nasz czytelnik Jarek uwiecznił z osiedla Tysiąclecie w Częstochowie, w kierunku miejscowości Mstów, oberwanie chmury. Widoczna jest chmura z olbrzymią smugą opadową.

Chmura ze smugą opadową w Częstochowie w woj. śląskim. Fot. Jarek / TwojaPogoda.pl
Chmura ze smugą opadową w Częstochowie w woj. śląskim. Fot. Jarek / TwojaPogoda.pl
dalej