Wiele ofiar upałów w Japonii

11 osób zmarło, a ponad 5 tysięcy trafiło do szpitali w wyniku fali upałów, która nawiedziła Japonię. W najcieplejszych regionach kraju notuje się 37 stopni. Wśród ofiar znalazł się młody tancerz Yohei Yamaguchi, który w 30-stopniowym żarze, w pełnym słońcu, przebrany za maskotkę tańczył podczas imprezy w parku rozrywki Hirakata w Osace. Mężczyzna poczuł się źle, zasłabł i stracił przytomność. Po przewiezieniu do szpitalu zmarł. Doznał odwodnienia i przegrzania organizmu.

Rekordowa ulewa w Katowicach

Sobotnia ulewa, która nawiedziła Katowice, była nie tylko największą, jaka nawiedziła miasto w całej historii pomiarów meteorologicznych, ale też poczyniła poważne szkody. W kilkadziesiąt minut spadły 84 mm deszczu bijąc dotychczasowy rekord z 1972 roku wynoszący 81,6 mm. Zalanych zostało 46 obiektów miejskich, 35 należących do skarbu państwa oraz 54 obiektów prywatnych. Na wysokości oczyszczalni ścieków Gigablok poziom rzeki Rawy wzrósł o 4 metry!

Ulewy na południu kraju

Burze i deszcze przeszły, i nadal przechodzą, nad południowymi i zachodnimi regionami kraju. Dotychczas najmocniej padało w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Lokalnie spadło nawet 40 mm deszczu, doszło do podtopień. Tak właśnie stało się w Wieliczce, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu od naszego czytelnika.

Podtopienia po ulewie w Wieliczce w woj. małopolskim. Fot. wnk / TwojaPogoda.pl
Podtopienia po ulewie w Wieliczce w woj. małopolskim. Fot. wnk / TwojaPogoda.pl

W kilku europejskich krajach padły rekordy ciepła. Niektóre z nich są jednak bardzo podejrzane

W ostatnich dniach, podczas kolejnej tego lata fali afrykańskich upałów, historyczne rekordy ciepła odnotowano w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii i Luksemburgu. Czy rzeczywiście były 43 stopnie? Okazuje się, że to niemożliwe.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

42,6 stopnia, tyle miał pokazać termometr na oficjalnie uznawanej przez Niemiecką Służbę Pogodową (DWD) stacji meteorologicznej w miejscowości Lingen w Dolnej Saksonii. Po kilku dniach od jego ogłoszenia, mnożą się wątpliwości, czy ów pomiar został dokonany zgodnie z normami Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO)... Zobacz cały artykuł >>>

To już pewne. Radioaktywny obłok, który dotarł nad Polskę, pochodził z Rosji. „Znów nas okłamali”

Naukowcy po wielomiesięcznych badaniach potwierdzili, że radioaktywny obłok, który dotarł nad Polskę, pochodził z zakładów chemicznych w Rosji. Promieniotwórczy izotop rozprzestrzenił się po niemal całym świecie. Rosja, która wszystkiego się wyparła, znów nas wszystkich oszukała.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Bardzo mylą się wszyscy ci, którzy wierzą w to, że po ponad 30 latach od katastrofy w Czarnobylu mentalność rosyjskich władz zmieniła się na tyle, iż po każdym podobnym incydencie będziemy informowani na bieżąco... Zobacz cały artykuł >>>

50 mm deszczu w godzinę

Kilkukrotne fale ulew skończyły się podtopieniami w wielu miejscowościach. Tak też było wczoraj w Gostyniu w Wielkopolsce. Po południu spadło tam w sumie ponad 50 mm deszczu. Uprzedzamy, że podobne obrazki będzie można zastać także dzisiaj, głównie na południu kraju.

Pozrywane dachy, połamane drzewa

1,5 tysiąca razy w ciągu ostatnich dni strażacy interweniowali z powodu gwałtownych burz przy odpompowywaniu wody z rozlewisk oraz usuwaniu z dróg połamanych drzew i zabezpieczaniu uszkodzonych zadaszeń na budynkach. Wczoraj najwięcej szkód nawałnice poczyniły na Podlasiu. W Drozdowie k. Łomży wichura uszkodziła dachy i połamała drzewa.

Fot. Facebook / OSP Bronowo.
Fot. Facebook / OSP Bronowo.

Tak wyglądał moment przechodzenia nawałnicy. Zjawisko to fachowo nazywa się z angielskiego microburstem. To mokry prąd zstępujący w postaci ściany ulewnego deszczu, gnanego porywistym wiatrem, przekraczającym w tym przypadku miejscami nawet 80 km/h. Stąd też takie szkody.

Trzęsienie ziemi na Krecie

Polacy wypoczywający w Grecji informują o 5-sekundowym wstrząsie, do którego doszło o godzinie 7:40 czasu lokalnego (6:40 czasu polskiego). Drżały ściany, szyby w oknach, z regałów spadały lżejsze przedmioty, kołysały się żyrandole. Trzęsienie ziemi miało siłę M5.0, a jego epicentrum było zlokalizowane w rejonie miejscowości Tílisos na Krecie, około 16 kilometrów na zachód od Heraklionu. Nie ma ofiar i poważniejszych szkód. Grecja jest krajem aktywnym sejsmicznie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W popularnych miejscach wypoczynku przejdą gwałtowne burze. Możliwe powodzie błyskawiczne

Środa, choć już upału nie przyniesie, będzie niespokojna. W popularnych wśród turystów miejscach mogą przejść gwałtowne burze, które stanowić będą zagrożenie dla zdrowia i życia, a także powodować szkody materialne. Gdzie należy na nie szczególnie uważać?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W przypadku stacjonarnych komórek burzowych o wysokiej wydajności opadowej niewykluczone są nagłe wezbrania strumyków, potoków i rzek, zwłaszcza na obszarach górzystych. Może dochodzić do ich wylania oraz podtopień, często przebiegających błyskawicznie... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju chmurzy się, a miejscami przelotnie pada. W ciągu dnia w tych regionach spodziewamy się burz. Na pozostałym obszarze jest pogodnie i tak będzie również w następnych godzinach. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego wschodu. Temperatura wynosi od 14 stopni na północnym wschodzie do 21 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 lipca 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 lipca 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wreszcie chłodniej

Środa przyniesie nam ochłodzenie. Wreszcie odetchniemy z ulgą od męczącej parności. Temperatura będzie w najcieplejszym momencie dnia osiągać przyjemne od 18 stopni na Suwalszczyźnie do 26 stopni na Śląsku i w Małopolsce. Przelotne opady mogą pojawiać się miejscami na zachodzie, południu i północnym wschodzie. Na południu może też zagrzmieć.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest optymalne dla naszego samopoczucia i przez cały dzień będzie powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa na południu do 1015 hPa na północy kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Uratowali ze sztormu dziewczynkę

Mistral szalejący na wybrzeżach południowych Włoch wywołał 3-metrowe fale sztormowe, które porwały 11-letnią dziewczynkę. Na szczęście ratownikom udało się ją uratować. Zobaczcie dramatyczną akcję ratowniczą.

Arktyczny podmuch w Rosji

Znad Arktyki nad zachodnią Rosję spłynęło wyjątkowo zimne powietrze, któremu towarzyszą opady deszczu. W ciągu dnia temperatura nie przekracza 10 stopni. W najzimniejszych miejscowościach dzisiaj po południu zmierzono zaledwie 7 stopni, zaś o poranku było blisko zera. Mieszkańcy są rozgoryczeni, że zamiast lata panują jesienne klimaty.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ochrona klimatu w konstytucji RFN?

Markus Soeder, premier Bawarii i jednocześnie przewodniczący współrządzącej w Niemczech partii CSU, złożył zaskakującą propozycję. Chce chce, by obowiązek ochrony klimatu został wpisany do konstytucji Republiki Federalnej Niemiec. Jednak póki co pomysł nie wzbudził entuzjazmu nawet w jego własnym ugrupowaniu. Soeder stwierdził, że stoimy przed wyzwaniem stulecia, dlatego potrzebujemy zobowiązania na taką miarę.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wieczór z opadami

W północnej połowie kraju jest już sucho, a w południowej nadal występują przelotne, ale chwilami ulewne deszcze, niekiedy połączone z burzami. Dotychczas największe sumy opadów odnotowano na pograniczu woj. mazowieckiego i podlaskiego, gdzie mogły one osiągać nawet 50 mm.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jak podlewać kwiatki podczas urlopu?

Wyjeżdżacie na wakacje i nie macie komu zlecić podlewania kwiatów? Co zrobić, gdy Słońce już czeka, aby usmażyć wypielęgnowane rośliny? Zobaczcie, jak stworzyć pomysłowy system nawadniania kwiatów nawet na 2 tygodnie nieobecności.

Na Grenlandii zbudowano pierwsze wieżowce mieszkalne. Tak rodzi się przyszła metropolia Arktyki

Dzisiaj są oddalonymi od wszelkiej cywilizacji osadami górniczymi, ale w przyszłości zmienią się w metropolie zamieszkiwane przez setki tysięcy ludzi, które będą się bogacić na skarbach Arktyki. Poznajcie przyszłe metropolie dalekiej północy.

Pierwsze wieżowce mieszkalne w Nuuk, stolicy Grenlandii. Fot. balticcultures.uni-greifswald.de
Pierwsze wieżowce mieszkalne w Nuuk, stolicy Grenlandii. Fot. balticcultures.uni-greifswald.de

Wraz z roztapianiem się wiecznych lodowców i morskiego lodu, zainteresowanie bogactwami naturalnymi dalekiej północy, systematycznie rośnie. Mówi się, że na ociepleniu klimatu skorzystają zwłaszcza górnicy i nafciarze, ponieważ to, co dotąd spoczywało pod lodem, już niedługo znajdzie się w zasięgu ręki. Do Arktyki przybywa coraz więcej naukowców, którzy badają poważne zmiany zachodzące w tamtejszym ekosystemie... Zobacz cały artykuł >>>

Malowniczy cyklon

Nad wodami wschodniego Atlantyku, na zachód od wybrzeży Francji i Anglii, znalazł się wczoraj głęboki niż atmosferyczny. Na zdjęciu satelitarnym był fantastycznie uformowany. Przypominał wir utworzony z chmur, które obracały się spiralnie, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, w kierunku centralnej części formacji, gdzie ciśnienie było najniższe. Dzisiaj ten układ niżowy przynosi ulewne deszcze i burze na Wyspach Brytyjskich i w północnej Francji.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ma pasję do pogody, którą dzieli się z innymi. Jego stację meteo ktoś okradł i zniszczył. Pomożesz?

Pasjonaci zjawisk pogodowych za własne pieniądze stawiają stacje meteo, a pomiary udostępniają publicznie dla dobra nauki. Tymczasem znajdują się tacy, którzy z bliżej nieokreślonych pobudek niszczą je i kradną sprzęt. Tak właśnie zdarzyło się naszemu czytelnikowi Pawłowi.

Uszkodzona stacja meteo na mrozowisku w Neplach k. Terespola. Fot. Paweł Reducha / TwojaPogoda.pl
Uszkodzona stacja meteo na mrozowisku w Neplach k. Terespola. Fot. Paweł Reducha / TwojaPogoda.pl

Paweł Reducha to miłośnik zjawisk atmosferycznych. Swoją pasją chciał się podzielić z innymi hobbystami, dlatego w okolicach Nepli, przy granicy z Białorusią, za własne pieniądze postawił stację meteorologiczną... Zobacz cały artykuł >>>

dalej