Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jest słonecznie, tylko miejscami na Śląsku, w Małopolsce, na Kielecczyźnie i w Bieszczadach chmurzy się, a na Mazurach także przelotnie pada. Jednak z biegiem godzin chmur będzie przybywać, a wraz z nimi burze i ulewne deszcze, miejscami połączone z gradem i porywistym wiatrem. Wiatr wieje słabo ze wschodu, w czasie burz będzie się wzmagać. Temperatura przekracza 20 stopni w cieniu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 lipca 2019 o godzinie 9:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 lipca 2019 o godzinie 9:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Biblijna plaga w Mieście Grzechu

Las Vegas nawiedziła biblijna plaga, jak informują lokalne media. Z powodu wyjątkowo mokrej zimy i wiosny, koniki polne zaczęły się mnożyć na największą od lat skalę. Znad obszarów półpustynnych dotarły do Miasta Grzechu, tarasując wejścia do słynnych hoteli i kasyn, przy okazji płosząc hazardzistów.

Pożegnanie niespokojnej soboty

Deszczowa i burzowa sobota pożegnała się urokliwie.

Zachód słońca w Kwidzynie w woj. pomorskim. Fot. Facebook / Wioletta Plewińska.
Zachód słońca w Kwidzynie w woj. pomorskim. Fot. Facebook / Wioletta Plewińska.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie spadać, dopiero pod wieczór zacznie rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1002 hPa (lekko obniżone) na zachodzie do 1010 hPa (w normie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne z powodu opadów, burz i wysokiej temperatury.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Bytom jak Wenecja

Tuż po gwałtownej burzy Bytom przypominał Wenecję.

Fot. Twitter / @MeteoprognozaPL / Paulina Prokopiuk.
Fot. Twitter / @MeteoprognozaPL / Paulina Prokopiuk.

Uziemieni przez burzę

Nawet jeśli Wasz samolot zostanie uziemiony na lotnisku przez burzę, to zawsze możecie oczekiwanie na walizkach umilić sobie takim oto piorunującym spektaklem.

Wiele ofiar wstrząsów ziemi

Co najmniej 8 osób zginęło, a 60 zostało rannych w wyniku serii trzęsień ziemi o umiarkowanej sile, które nawiedziły rejon miasta Itbayat w prowincji Batanes na Filipinach. Runęło wiele budynków, w gruzach których zginęli ludzie. Szkody materialne są bardzo poważne. Filipiny są krajem aktywnym sejsmicznie. gdzie wstrząsy są częstym zjawiskiem.

Burzowy wieczór

Wieczór pod znakiem burz mija w centrum, na północy i północnym zachodzie kraju. Te najbardziej gwałtowne zjawiska obserwowane są na wschodnim Pomorzu. Opuściły Bytów i zmierzają w kierunku Sławna i Słupska. Niebezpiecznie jest też miejscami na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i Żuławach. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Etna coraz groźniejsza

Kolejne erupcje wulkanu Etna, położonego na włoskiej Sycylii, są coraz silniejsze. Towarzyszą im wyrzuty popiołów i wulkanicznych gazów, a także nieduże wypływy lawy. Zdecydowano się wystosować najwyższy, czerwony stopień alarmu dla lotnictwa, ponieważ popioły mogą zagrażać ruchowi lotniczemu. Z niepokojem Etnę obserwują mieszkańcy jej podnóży. Wszyscy mają nadzieję, że nie dojdzie do potężnej eksplozji.

Paddleboarding w Petersburgu

Paddleboarding to coraz popularniejszy sport będący połączeniem deski surfingowej i wiosła. Stoisz na desce i wiosłujesz. Tysiąc entuzjastów tego sportu popisywało się bajecznych strojach na kanałach Petersburga w Rosji.

Potop w Katowicach sparaliżował ruch drogowy. Zalane samochody, budynki i posesje. Zobacz filmy

Gwałtowne burze przechodzą nad różnymi regionami kraju. Jedna z najsilniejszych ulew przetoczyła się nad Katowicami. Ruch drogowy w mieście jest sparaliżowany po tym, jak drogi zmieniły się w bajora. Zalane są samochody, budynki i posesje.

Podtopienia w Katowicach. Fot. YouTube / Katowice24.info
Podtopienia w Katowicach. Fot. YouTube / Katowice24.info

Wystarczyła niecała godzina, aby Katowice i sąsiednie miasta znalazły się pod wodą. Stacja meteorologiczna IMGW na lotnisku Muchowiec odnotowała aż 74 mm deszczu. Dla porównania miesięczna norma opadów... Zobacz cały artykuł >>>

Weekend pod znakiem gwałtownych burz. Gdzie mogą przejść ulewy, gradobicia i wichury?

Przed nami kolejny niespokojny weekend, który nie dość, że będzie gorący, to jeszcze bardzo wilgotny, z burzami i ulewami, a miejscami także gradobiciami i wichurami. Sprawdźmy najnowsze mapy burzowe i ostrzeżenia meteorologiczne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W weekend podwyższona aktywność burzowa będzie obejmować większość regionów naszego kraju. Dlatego też burzy lub ulewnego deszczu należy się spodziewać prawie wszędzie. Szczególnie powinniśmy uważać na otwartych przestrzeniach w godzinach popołudniowych i wieczornych... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Lato na wsi

Szum drzew, kwitnące kwiaty, śpiew ptaków i ten błogi spokój...

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Osuwisko na Tour de France

Nie tylko gradobicie pokrzyżowało wczoraj plany kolarzom uczestniczącym w prestiżowym wyścigu Tour de France. Ulewne deszcze, które zakończyły rekordową falę upałów spowodowały osunięcia ziemi na górskich odcinkach dróg. Jedno z nich udało się sfilmować kibicom, którzy zmuszeni zostali do ucieczki. Gdyby w tym czasie przejeżdżałby tamtędy peleton, mogłoby się to skończyć katastrofą.

Tak wyglądał pierwszy duży skok prototypu statku Starship od SpaceX

Firma Elona Muska, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, przeprowadziła pierwszy skok Starhoppera w ośrodku testowym Boca Chica w Teksasie. Całe wydarzenie wygląda bardzo spektakularnie, co widać na filmie.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Po kilku miesiącach przygotowań i testów, Starhopper znowu uniósł się nad ziemię. Nie możemy tutaj mówić o prawdziwym locie, a raczej o skoku, ponieważ trwał on kilka sekund, w trakcie których uniósł się on na wysokość ok. 20 metrów. Wcześniejszy skok miał zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, więc jest spory postęp... Zobacz cały artykuł >>>

Błotny Festiwal w Korei Płd.

W nadmorskich miastach Korei Południowej zorganizowano „Błotny Festiwal”, aby zwrócić uwagę plażowiczów na problem chorób skóry będących skutkiem nadmiernej ekspozycji na intensywne promieniowanie słoneczne. Zamiast zażywać kąpieli słonecznej, może warto wykąpać się w błocie? Zobaczcie, co wybrali Koreańczycy.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Z każdą godziną chmurzy się coraz bardziej, miejscami pojawiają się pierwsze opady deszczu, a wkrótce dołączą do nich też burze. Najbardziej ponuro i mokro jest teraz w południowej części woj. małopolskiego i podkarpackiego. Wiatr wieje chwilami silniej ze wschodu. Temperatura wynosi od 21 stopni nad morzem do 25-26 stopni na południu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 lipca 2019 o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 lipca 2019 o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

7 ofiar fali upałów

Co najmniej 7 osób zmarło z powodu rekordowej fali upałów w krajach zachodniej Europy, gdzie w ostatnich dniach temperatury przekraczały w cieniu 40 stopni. 5 osób zmarło we Francji, a po 1 osobie w Austrii i Belgii. W zachodnich Niemczech temperatura sięgnęła 43 stopni, w Belgii 42 stopni, a w Holandii 41 stopni. Wyjątkowo upalnie było też w Wielkiej Brytanii, gdzie zmierzono 38 stopni.

Prognoza 16-dniowa: Upał potrwa krótko, potem większe ochłodzenie. Jaki będzie sierpień? Sprawdź!

Lipiec kończy się gorąco i burzowo. Początek sierpnia zapowiada się pod znakiem zupełnie innej pogody. Czy będzie ona sprzyjać wypoczynkowi na świeżym powietrzu? A może poczujemy deszczowe i chłodne powiewy jesieni?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jaka pogoda czeka nas pod koniec lipca i na początku sierpnia?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Koniec dnia na Pojezierzu Lubuskim

Od Oskara otrzymaliśmy zdjęcie pięknego zachodu słońca nad Jeziorem Solecko.

Zachód Słońca nad Jeziorem Solecko w Gościmiu w woj. lubuskim. Fot. Oskar / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca nad Jeziorem Solecko w Gościmiu w woj. lubuskim. Fot. Oskar / TwojaPogoda.pl
dalej