Do Polski wraca upał. Jak długo się utrzyma i jak wysokich temperatur możemy się spodziewać?

Europę w najbliższych dniach zaleją upały, które nie ominą też naszego kraju. Jednak czy u nas będą one równie ekstremalne, jak na zachodzie i południu kontynentu? Czy czeka nas powtórka z przełomu czerwca i lipca? Sprawdźmy prognozę.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kolejny nawrót upału, tym razem na dłużej, szykuje się od środy, początkowo tylko na zachodnich krańcach Polski. Termometry blisko pogranicza z Niemcami wskażą około 30-31 stopni w cieniu... Zobacz cały artykuł >>>

Portugalia płonie

Kolejne przerażające nagranie z gigantycznego pożaru we wschodniej Portugalii.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przejaśnienia i rozpogodzenia możemy liczyć w regionach zachodnich i wschodnich. Na pozostałym obszarze kraju jest pochmurno, w wielu miejscach występują słabe, przelotne opady deszczu. Wiatr wieje z zachodu i północnego zachodu. Temperatura wynosi od 16-17 stopni w opadach do 22 stopni przy granicy z Niemcami.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 lipca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 lipca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i będzie przez cały dzień bardzo powoli spadać. W tej chwili wynosi ono od 1018 hPa na północnym wschodzie do 1022 hPa na południowym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne w strefie opadów mogą się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nadciąga ściana deszczu

W miejscowości Spijkenisse w Holandii sfilmowano nadciągającą ścianę deszczu.

Autem w samo oko żywiołu

Kamerka samochodowa uwieczniła moment, gdy kierowca, który przemierzał okolice Sarańska na zachodzie Rosji, wjechał w szkwał. Nagle zapadły egipskie ciemności. Zobaczcie:

Ewakuacja plażowiczów przed burzą

U nas urlopowicze nie chcą opuścić plaży aż do samego oberwania chmury. Inaczej jest w USA, gdzie przed nadejściem gwałtownej burzy ogłasza się alarm i ewakuuje plażowiczów. Tak właśnie było w Chicago, nad które nadciągnęła potężna chmura szelfowa. Na sam jej widok niektórzy wzięli nogi za pas i nie czekali na bijące pioruny.

Krwawe żniwo powodzi w Chinach

W Chinach trwa pora deszczowa, która corocznie przynosi krwawe żniwo. Wylewające rzeki potrafią zatapiać całe miejscowości aż po same dachy. Nie zawsze ratownicy zdążają na czas z pomocą. Od początku sezonu z terenów powodziowych ewakuowano już 45 tysięcy osób, a bezpośredniej pomocy udzielono ponad 14 tysiącom ludzi, których zdrowie i życie było zagrożone. Niestety, zginęło kilkaset osób i ta liczba będzie się do września systematycznie powiększać.

We wrześniu w Ziemię może uderzyć wielka jak 10-piętrowy wieżowiec planetoida-widmo

Naukowcy zachodzą w głowę, co stanie się we wrześniu. W rejon Ziemi ma się wówczas zbliżyć planetoida, którą widziano ostatnio 13 lat temu, a której nie mogą teraz namierzyć. Co się stanie, gdy obiekt uderzy w naszą planetę?

Fot. ESA.
Fot. ESA.

2006 QV89 to numer katalogowy planetoidy, którą 29 sierpnia 2006 roku odkryto w Obserwatorium Mount Lemmon w amerykańskim stanie Arizona. 30-metrowy obiekt obserwowany był przez teleskopy przez 10 dni. Na tej podstawie wyliczono jego przyszłą trajektorię... Zobacz cały artykuł >>>

Wyrósł olbrzymi kalafior

Pasażerowie jednego z samolotów, lecącego nad niemieckim Monachium, ujrzeli za oknami nad polami uprawnymi wspaniałą chmurę burzową Cumulonimbus. Przypominała ona olbrzymi kalafior. Wierzchołek tego typu chmury potrafi osiągać wysokość kilkunastu kilometrów.

Fot. Facebook / Momo Moulut.
Fot. Facebook / Momo Moulut.

Szokująca głupota kierowców na S1. Podczas gradobicia zaparkowali pod wiaduktem i zablokowali drogę

Do jeżącego włosy na głowie zdarzenia doszło podczas burzy gradowej na drodze ekspresowej S1 na Żywiecczyźnie, gdzie kierowcy wykazali się totalnym brakiem wyobraźni. Postanowili uchronić swoje auta przed gradem parkując je pod wiaduktem. Mogło dojść do katastrofy.

Podczas gradobicia kierowcy na S1 parkują pod wiaduktem. Fot. Facebook / Bielskie Drogi / Gosia.
Podczas gradobicia kierowcy na S1 parkują pod wiaduktem. Fot. Facebook / Bielskie Drogi / Gosia.

W niedzielę między godziną 13:30 a 14:00 nad węzłem Łodygowice w okolicach Żywca w południowej części woj. śląskiego przeszła gwałtowna burza połączona z ulewnym deszczem i gradem. To była istna ściana deszczu, a lodowe bryłki miały średnicę 1-2 cm... Zobacz cały artykuł >>>

Tornado nad Manchesterem

Trąba powietrzna przetoczyła się nad południowymi dzielnicami i przyległymi przedmieściami Manchesteru w Anglii. Szary lej najwięcej szkód poczynił w miejscowościach Mobberley, Altrincham i Hale, a także na lotnisku. Mieszkańcy mówią, że wszystko unosiło się w powietrze, a drzewa uginały się pod naporem wiatru. Są połamane gałęzie, zerwane dachy i linie energetyczne oraz uszkodzone samochody.

Fot. Twitter / Bruce Moran / @Moranchez.
Fot. Twitter / Bruce Moran / @Moranchez.

Niewiele brakowało, aby były ofiary. Na poniższym nagraniu widoczny jest młody mężczyzna, któremu dosłownie w ostatniej chwili udaje się przejść obok samochodów, zanim spada na nie drzewo powalone przez trąbę powietrzną.

Oto największy rollercoaster drogowy świata. Tam nawigacja się nie przyda

Mieszkańcy miasta Guiyang i turyści podróżujący przez węzeł Qianchun, muszą liczyć tylko na swoje zmysły, bo żadna nawigacja nie poradzi sobie w takich warunkach. Zobaczcie ten drogowy zawrót głowy na filmie.

Fot. Xinhua.
Fot. Xinhua.

Już od samego patrzenia na ten węzeł najważniejszych dróg biegnących przez prowincję Kuejczou można spanikować, a gdy jeszcze usłyszymy, że drogi znajdują są tam na 5 poziomach i składają się z 11 estakad, które prowadzą w aż 8 różnych kierunkach, to można dostać białej gorączki... Zobacz cały artykuł >>>

Lawa niczym Feniks

Wspaniałe zdjęcie wykonał Davide Basile, któremu udało się uwiecznić tryskające fontanny lawy z krateru wulkanu Etna. Na tle historycznej zabudowy Katanii, największego miasta u podnóży wulkanu, przypominały one mitycznego ptaka Feniksa, który odrodził się z popiołów.

Fot. Davide Basile.
Fot. Davide Basile.

Pożary trawią Portugalię

Tak wyglądał z lotu ptaka olbrzymi pożar, który wybuchł we wschodniej Portugalii. Temperatury dochodzą tam do 40 stopni, a ostatni deszcz spadł wiele dni temu. Posucha to jednak nie jedyne źródło ognia. Pożary są też podkładane umyślnie przez podpalaczy. W rejonie miast Serta i Vila de Rei z żywiołem w weekend walczyło niemal tysiąc strażaków i żołnierzy. Poparzonych zostało 9 osób, w tym 8 strażaków. Stan niektórych osób jest ciężki.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rens Willink.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rens Willink.

Piorun wywołał pożar stodoły

Chociaż pioruny doziemne stanowią mniej niż 10 procent wszystkich piorunów, to jednak powodują szkody, zwłaszcza podczas tych najbardziej intensywnych burz. Inaczej było wczoraj w miejscowości Falkowa, położonej między Tarnowem a Nowym Sączem w Małopolsce. Piorun uderzył tam w stodołę i sąsiednią stajnię. Niestety, żywcem spłonęło 6 sztuk bydła.

Pożar stodoły i stajni w Falkowej w woj. małopolskim. Fot. Damian / TwojaPogoda.pl
Pożar stodoły i stajni w Falkowej w woj. małopolskim. Fot. Damian / TwojaPogoda.pl
Pożar stodoły i stajni w Falkowej w woj. małopolskim. Fot. Damian / TwojaPogoda.pl

Wisła wysycha. Zobacz z lotu ptaka niemal rekordowo niski poziom największej polskiej rzeki

Jak szybko powódź może się zmienić w suszę? Świetnym przykładem jest Wisła w Warszawie, która osiąga niemal rekordowo niski poziom, i to zaledwie 2 miesiące po przejściu fali powodziowej. Z jednego brzegu na drugi można przejść na nogach.

Aż trudno uwierzyć, że pogoda może zmienić się tak szybko. Pod koniec maja Warszawiacy z niepokojem obserwowali gwałtownie rosnący poziom wody w Wiśle, gdy z południa Polski płynęła fala powodziowa, która zatopiła wiele miejscowości w Małopolsce i na Podkarpaciu... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek mija pod znakiem zachmurzenia małego i umiarkowanego. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje chwilami silniej z zachodu. Temperatura wynosi przeważnie od 17 do 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 lipca 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 lipca 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Posucha i podtopienia

W weekend popadało, jednak nie wszędzie z podobnym natężeniem. Największe ilości deszczu spadły na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie miejscami sumy opadów przekraczały 30 mm. Tak było m.in. w rejonie Głubczyc w woj. opolskim, gdzie doszło do podtopień, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu. Z kolei na północy i w centrum opady były skąpe, miejscami nie przekroczyły 1 mm.

Fot. Facebook / Ania Tracz-Bednarz.
Fot. Facebook / Ania Tracz-Bednarz.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w pierwszej połowie dnia będzie rosnąć, a po południu spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie do 1023 hPa (wysokie) na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej