Tornada nie od dziś

Tornada szalały od zawsze. Dowodem jest to zdjęcie sprzed 104 lat z miejscowości Mullinville w amerykańskim stanie Kansas. Wcześniej nikt przed nimi nie ostrzegał, dlatego liczba ofiar była dużo większa niż w obecnych czasach.

Fot. Monthly Weather Review.
Fot. Monthly Weather Review.

Burze, ulewy i podtopienia. Niebezpiecznie będzie też w nocy i w niedzielę. Sprawdź ostrzeżenia!

Sobota przynosi burze, ulewne deszcze i porywisty wiatr. Strażacy wyjeżdżają, aby odpompowywać wodę z zalanych dróg, budynków i posesji. To dopiero początek groźnej aury, gwałtownych zjawisk spodziewamy się też w nocy i w niedzielę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ostatnich godzinach burze z ulewnymi deszczami przechodzą nad Mazowszem, Podlasiem, Lubelszczyzną oraz południowymi regionami Małopolski i Podkarpacia. Sumy opadów sięgały 20-30 mm... Zobacz cały artykuł >>>

Etna wyrzuca fontanny lawy

Włoski wulkan Etna znów wyrzuca z siebie fontanny lawy. Zobaczcie ten piękny spektakl przyrody.

Zbudził się wulkan Ubinas

Pióropusz popiołów na wysokość 12 kilometrów wyemitował wulkan Ubinas w Peru. Mieszkańcom okolicznych miejscowości polecono noszenie maseczek przeciwpyłowych.

Fot. Twitter / AnaLucia Vizcardo / @analucia_vm.
Fot. Twitter / AnaLucia Vizcardo / @analucia_vm.

Miejscami grzmi i leje

Miejscami na Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce występują przelotne, ale chwilami ulewne deszcze, lokalnie połączone z burzami. Według danych IMGW największa ulewa wystąpiła na wschodnich przedmieściach Warszawy, gdzie spadło około 20 mm deszczu. W nocy burze i deszcze spodziewane są na zachodzie kraju.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Jaz Bartoszowicki

Historyczna konstrukcja Jazu Bartoszowickiego we Wrocławiu pięknie wkomponowuje się w krajobraz Odry.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Eksplozja piorunów

Filmiki o piorunach nigdy się nam nie znudzą. Ten jest wyjątkowy. Zobaczcie, dlaczego.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong-2 w końcu spadła na Ziemię w rejonie Pacyfiku

W czerwcu ubiegłego roku Pentagon poinformował, że kolejna chińska stacja kosmiczna może niebawem spaść na Ziemię. Chodzi tutaj o Tiangong-2, na której pokładzie jeszcze niedawno przebywali chińscy astronauci.

Fot. CCTV.
Fot. CCTV.

Na początku kwietnia ubiegłego roku cały świat wstrzymał oddech, gdy pojawiły się informacje o nieuniknionym upadku chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1, nad którą Państwo Środka straciło kontrolę jesienią 2016 roku. Wszyscy obawiali się, że spadnie na jakieś wielkie miasto i doprowadzi do koszmarnej katastrofy. Ostatecznie jej szczątki spadły do wód Oceanu Spokojnego, na szczęście nie wyrządzając żadnych szkód... Zobacz cały artykuł >>>

Neil Armstrong na polu

Artysta Dario Gambarin za pomocą ciągnika stworzył na polu uprawnym na północy Włoch wizerunek słynnego amerykańskiego astronauty Neila Armstronga, który jako pierwszy człowiek w historii dotknął stopą powierzchni Księżyca, co miało miejsce 21 lipca 1969 roku.

Prognoza 16-dniowa: Sprawdź, co nas czeka w pogodzie do końca lipca i na początku sierpnia

Po długim okresie chłodów, ciepła pogoda w lipcu powoli się rozkręca. Jaka będzie końcówka tego miesiąca? Przyniesie nam falę upałów? A co czeka nas na początku sierpnia? Czy będzie deszczowo, a może słonecznie i sucho?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co nas czeka do końca lipca i na początku sierpnia?... Sprawdź pogodę na 16 dni >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przeważnie jest pogodnie, tylko miejscami na wschodzie i południowym wschodzie chmurzy się i przelotne, ale obficie, pada deszcz. Wiatr wieje słabo z południowego zachodu. Temperatura szybko rośnie i wynosi już od 21 stopni na północy i wschodzie do 25 stopni na południowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 lipca 2019 o godzinie 10:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 lipca 2019 o godzinie 10:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Łabędzie nad wodą i na niebie

Szczęśliwi rodzice i ich siedmioro pociech. Taki widok nad Jeziorem Osieckim zastał nasz czytelnik Sebastian.

Łabędzie nad Jeziorem Osieckim. Fot. Sebastian / TwojaPogoda.pl
Łabędzie nad Jeziorem Osieckim. Fot. Sebastian / TwojaPogoda.pl

A inny czytelnik w tym czasie wypoczywając na kanaryjskiej Fuerteventurze dopatrzył się łabędzia na niebie.

Fot. Facebook / Angelique van Diepeningen.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko podwyższone i przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa na północy i północnym zachodzie do 1017 hPa na południu i południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą się w ciągu dnia pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tylko krok od upału

Wróciła gorąca aura, jakiej nie było do pierwszych dni lipca. Termometry pokazały po południu przeważnie od 26 do 28 stopni. Według danych IMGW najgoręcej było w Sulejowie w woj. łódzkim, gdzie odnotowano 29,5 stopnia. Wśród najcieplejszych miast wojewódzkich znalazły się m.in. Kraków, Poznań i Łódź. Jutro około 30 stopni wskażą termometry miejscami na zachodzie i południu kraju.

Tylko krok od upału

Przerażająca chmura nad Barceloną

Spektakularna chmura szelfowa nadciągnęła nad Barcelonę w Hiszpanii.

Stan kryzysowy we Francji

2/3 regionów we Francji zmaga się z suszą. Ogłoszono stan kryzysowy. Zakazano napełniania wodą prywatnych basenów, podlewania przydomowych ogródków, czy mycia samochodów poza myjniami. Tymczasem wracają piekielne upały. Termometry w następnych dniach mogą pokazywać nawet około 40 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Miejscami pada i grzmi

Nad zachodnimi, południowymi i centralnymi regionami kraju przechodzą przelotne opady deszczu, które miejscami są intensywne, połączone z burzami. Dotychczas najmocniej padało na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, gdzie spadło nawet 30 mm deszczu. Doszło do podtopień. Obecnie grzmi miejscami na zachodnim Pomorzu, w Wielkopolsce, na Kujawach, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Bezpieczeństwo nad wodą

Ponad pół tysiąca osób każdego lata staje się ofiarami żywiołu wody. Od początku tego sezonu utopiło się już 140 osób, z czego 26 osób od początku lipca. Przyczyną utonięć nie są upały, lecz zwykła bezmyślność. Nie pozwólmy, aby statystyka się potwierdziła i do końca wakacji utonęło kolejne kilkaset osób. Pouczajmy najbliższych i znajomych. Komuś możemy dzięki temu uratować życie.

Fot. RCB.
Fot. RCB.

Zdjęcie dnia: Czas żniw

Dojrzały w słoneczku, a teraz zostaną ścięte, zebrane i trafią na nasze stoły w najróżniejszej postaci.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Panika po wstrząsie w Atenach

Trzęsienie ziemi o sile M5.3 nawiedziło o godzinie 13:13 rejon Aten, stolicy Grecji. Epicentrum znajdowało się w północno-zachodniej części miasta. Ze względu na płytkie ognisko żywioł odczuło blisko milion osób, w tym turyści masowo odwiedzający Ateny o tej porze roku. Wybuchła panika. Ludzie zaczęli opuszczać budynki i gromadzić się w parkach i na ulicach. Zawalił się jeden ze starszych budynków, uszkadzając zaparkowane pod nim auto. Nie ma ofiar.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej