Chmura niczym UFO

Obłok lentikularny, zwany też chmurą soczewkowatą, bywa brany za latający spodek, ponieważ przypomina go swoim nietypowym kształtem, który jest związany z lokalną kondensacją pary wodnej i silnymi, pionowymi prądami powietrznymi. Na indonezyjskiej wyspie Lombok obłok niczym czapeczka przysłonił stożek wulkanu Rinjani.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne i optymalne dla naszego samopoczucia. W tej chwili wynosi od 1010 hPa na północnym wschodzie do 1014 hPa na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Łowcy burz w swoim żywiole

Amerykański łowca burz Reed Timmer przemierzając Montanę stanął oko w oko z potężną błyskawicą. Jednak tylko pozornie miała ona duże rozmiary. W rzeczywistości pioruny mają średnicę najwyżej kilku centymetrów, tylko sprzęt fotograficzny dodaje im wielokrotnie większą obwódkę.

3 godziny w 30 sekund

Tak wyglądało zaćmienie Księżyca, którym mogliśmy się zachwycać minionej nocy. Zobaczcie 3-godzinny spektakl na przyspieszonym nagraniu w ciągu zaledwie 30 sekund. Tak oto Srebrny Glob zatapiał się w cieniu Ziemi:

Wędrówka bieguna magnetycznego

Północny biegun magnetyczny wciąż wędruje. Każdej doby przesuwa się o 80 kilometrów w głąb Morza Arktycznego, oddalając się od wybrzeży Archipelagu Arktycznego w Kanadzie. Rzeczywisty ruch bieguna jest jednak mniejszy, ponieważ wędrówka jest wirowa, co oznacza, że w ciągu roku pokonuje on 40 kilometrów. Jak twierdzą naukowcy, w ciągu ostatnich 150 lat północny biegun magnetyczny przemieścił się już o 1102 kilometry.

Fot. Kenai National Wildlife.
Fot. Kenai National Wildlife.

Pomysłowe słonie

Słoń zabezpiecza drogę, przeganiając rowerzystę i kierowców, dopóki jego rodzina bezpiecznie przez nią nie przejdzie.

Wreszcie odkryto, dlaczego podczas deszczu dżdżownice masowo wychodzą na powierzchnię

Dżdżownice, choć ich wygląd wielu przyprawia o mdłości, są niezwykle pożytecznymi żyjątkami. Naukowcy dowiedzieli się wreszcie, dlaczego podczas deszczu opuszczają one swoje naturalne środowisko, czyli glebę, i wychodzą na powierzchnię.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dżdżownice spotkać można w całej Polsce, zarówno na polach, łąkach i w lasach, jak i na miejskich trawnikach, czyli wszędzie tam, gdzie gleba jest wilgotna. Z pewnością, gdy byliście dziećmi, lubiliście się nimi bawić... Zobacz cały artykuł >>>

Święta góra Aborygenów

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili jeden z pomników australijskiej przyrody, czyli znajdującą się niemal w samym sercu kontynentu, w Parku Narodowym Uluru, czerwoną skałę Ayers Rock. Jest ona uważana przez Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców krainy kangurów, za świętą. Zdjęcie udało się zrobić w momencie, gdy skała oświetlana była na czerwono-pomarańczowy kolor przez promienie zachodzącego Słońca.

Fot. Thomas Pesquet / ESA / NASA.
Fot. Thomas Pesquet / ESA / NASA.

Złe wspomnienia z zimy

W środku lata nawet nie chcemy słyszeć o zimie, ale tak właśnie ona wyglądała pół roku temu w Norylsku w Rosji.

Fot. Facebook / Severe Weather RU.
Fot. Facebook / Severe Weather RU.

Zdjęcie dnia: Koniec dnia w parku

Uroki wieczornego spaceru po miejskim parku.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wulkan groźniejszy niż Kim Dzong Un

Satelita meteorologiczny Landsat-8 uwiecznił wulkan Pektu-san, położony na granicy Korei Północnej i Chin. W kraterze wulkanu znajduje się Jezioro Niebiańskie, które ma powierzchnię 9 kilometrów kwadratowych, objętość 2 kilometrów sześciennych, a jego głębokość sięga 373 metrów. Kaldera w której znajduje się jezioro, powstała podczas gigantycznej erupcji w 969 roku, która osiągnęła siódmy, przedostatni, punkt w Indeksie Eksplozywności Wulkanicznej (VEI).

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Oznacza to, że jego erupcja była porównywalna z tą z 1815 roku, gdy wybuchł wulkan Tambora, odpowiedzialny za zjawisko nazywane "rokiem bez lata". Z górą wiąże się niezwykła legenda, mianowicie 16 lutego 1942 roku w obozie partyzanckim na szczycie wulkanu, miał się urodzić ukochany przywódca północnych Koreańczyków, Kim Dzong Il, co oczywiście nie jest prawdą, bo w rzeczywistości przyszedł na świat gdzieś w ZSRR. Wulkan grozi erupcją, która może nastąpić już w najbliższych latach.

Nieznany na Ziemi minerał odkryto w meteorycie, który spadł na Syberii

Czasem wcale nie musimy ruszać się z Ziemi, aby odkryć coś fascynującego. Wystarczy, że będziemy obserwowali spadające na Ziemię kosmiczne skały, a później próbowali je znaleźć.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jest wielce prawdopodobne, że może okazać się, że z głębi kosmosu dotarła do nas prawdziwa niespodzianka. Takie wydarzenie miało niedawno miejsce na rosyjskiej Syberii. Naukowcy odkryli tam meteoryt, który zawiera niewystępujący i dotąd nieznany na naszej planecie minerał... Zobacz cały artykuł >>>

Wraca upał, choć nie wszędzie, a wraz z nim burze i ulewne deszcze, które popsują nam weekend

Zgodnie z obietnicą, druga połowa tygodnia zapowiada się dużo cieplej, miejscami z upałem, którego nie było od początku miesiąca. Jednak do pełni szczęścia zabraknie nam słoneczka, które przysłonią groźne chmury burzowe niosące ulewy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Chłody dobiegają końca, przed nami coraz cieplejsze dni, ale wcale nie oznacza to, że będą one spokojne. Wraz ze wzrostem temperatury przybywać będzie deszczowych i burzowych chmur, które popsują nam samopoczucie i utrudnią aktywność na świeżym powietrzu... Zobacz cały artykuł >>>

Kaprysy aury na wschodzie

Nad wschodnimi regionami kraju wędrują przelotne, ale chwilami ulewne deszcze, którym na Lubelszczyźnie towarzyszą burze. Podczas opadów wieje porywiście. W ciągu dnia większych zmian w pogodzie nie będzie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Potop na Sycylii

Wystarczyła krótka ulewa, żeby ulice jednego z sycylijskich miast zmieniły się w rwące potoki.

Wstrząs w Mexico City

Punktualnie o godzinie 6:00 czasu polskiego (23:00 czasu lokalnego) stolicę Meksyku nawiedziło słabe trzęsienie ziemi M2.9. Wstrząs był odczuwany przez kilkanaście milionów mieszkańców Mexico City. W zachodnich dzielnicach, gdzie znajdowało się epicentrum, ludność w panice opuściła domy i zebrała się na ulicach i w parkach. Nie odnotowano jednak żadnych poważniejszych szkód, nie ma też ofiar.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północnym wschodzie jest pochmurno, a na pozostałym obszarze chmurzy się, ale z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W pasie od Pomorza przez Kujawy, Warmię i Mazowsze po Podlasie i Lubelszczyznę pojawiają się przelotne opady deszczu, a także burze. Wiatr wieje chwilami silnie z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 11 stopni na północnym wschodzie do 16 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 lipca 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 lipca 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

To było niezapomniane widowisko. Zobacz zdjęcia i filmy z częściowego zaćmienia Księżyca

Minionej nocy byliśmy świadkami wspaniałego widowiska astronomicznego. Księżyc wchodząc w cień Ziemi wyraźnie pociemniał i okrył się głęboką czerwienią. Jeśli nie mieliście okazji tego ujrzeć lub nie dopisała pogoda, to zobaczcie, to fantastyczne zjawisko na zdjęciach z Polski i świata.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nie wszyscy mieliśmy okazję zachwycić się częściowym zaćmieniem Księżyca, ponieważ jego apogeum przypadło dość późno, o godzinie 23:30, gdy wielu z naszych czytelników poszło już spać... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez większą część dnia będzie stabilne, dopiero pod wieczór zacznie powoli rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1006 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1014 hPa (w normie) na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Częściowe zaćmienie Księżyca

Właśnie w tej chwili możemy obserwować apogeum częściowego zaćmienia Księżyca. W cieniu Ziemi pogrążonych jest 65 procent księżycowej tarczy. Faza główna zaczęła się o godzinie 22:01 i potrwa do 0:59.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.
dalej