Panika przed gradem

We włoskiej Abruzji po ostatnim gigantycznym gradobiciu mieszkańcy obawiają się ostrzeżeń przed każdą burzą gradową. Za wszelką cenę próbują zabezpieczyć swoje samochody przed uszkodzeniami spowodowanymi przez lodowe bryły, które kilka dni temu osiągały średnicę nawet 15 centymetrów! Jednak koce, dywany i inne dziwaczne płachty na niewiele mogą się zdać. W USA wymyślono specjalną dmuchaną osłonę, która kosztuje 200 dolarów i jest w 100 procentach skuteczna.

Chińczycy zbudowali groźną antenę pięć razy większą od Nowego Jorku

Przedsięwzięcie jest największym tego typu na Ziemi. Pozwoli Chinom realizować wielkie plany militarne dotyczące zdobycia i utrzymania dominacji na światowych oceanach. Projekt jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi.

Fot. SCMP.
Fot. SCMP.

Gigantyczna antena o nazwie WEM zajmuje obszar 2250 kilometrów kwadratowych, a jej budowa zajęła ostatnie 13 lat. Chińska armia wykorzysta urządzenie operujące na skrajnie niskich częstotliwościach... Zobacz cały artykuł >>>

Londyn z innej perspektywy

NASA postanowiła ukazać, jak wygląda Londyn, jedna z największych metropolii świata, z innej perspektywy. Fotografię wykonał satelita meteorologiczny Landsat-7. Idealnie widoczne jest serce miasta, czyli tzw. city. To tam toczy się najbardziej intensywne życie, podejmowane są kluczowe decyzje finansowe na szczeblu światowym. Jasno-szara zabudowa pochłania ogromne ilości promieni słonecznych, tym samym podnosząc temperaturę.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

W zachodniej części miasta rozciąga się międzynarodowe lotnisko Heathrow. To stąd co minutę odlatuje kolejny samolot po brzegi wypełniony pasażerami leżącymi w najdalsze zakątki planety. W pobliżu znajdują się zbiorniki retencyjne z których pobierana jest woda zaopatrująca miliony mieszkańców Londynu. We wschodniej części miasta widoczny jest ostatni odcinek Tamizy, przed jej wpłynięciem do Morza Północnego. Poza przedmieściami rozciągają się pola uprawne. W północno-wschodniej części dostrzec można kompleks leśny Epping. Większych obszarów leśnych, niestety, darmo szukać.

Fot. NASA.

Powódź nęka 20 milionów ludzi

W Chinach szaleją powodzie, które są skutkiem wyjątkowo ulewnych deszczy. Niestety, bilans żywiołu jest dramatyczny. Zginęło już co najmniej 61 osób. Pośrednio i bezpośrednio ucierpiało 20 milionów ludzi. Konieczna okazała się ewakuacja 1,3 miliona osób, a pomocy udzielono 500 tysiącom osób. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało 34 tysiące domów i 1,7 miliona hektarów upraw.

Tak się rozwija chmura burzowa

Piękny sposób mieszkaniec Białorusi ukazał piętrzenie się chmury burzowej nad Homlem:

Pluton to planeta karłowata

4 lata temu po raz pierwszy w historii mogliśmy ujrzeć Plutona w pełnej okazałości dzięki zdjęciom z sondy kosmicznej Nowe Horyzonty. Pluton jest pięciokrotnie mniejszy od Ziemi. Ma średnicę 2370 kilometrów. Dla porównania nasz Księżyc ma 3476 kilometrów. Porównanie Plutona i Ziemi możecie zobaczyć poniżej:

Porównanie wielkości Plutona i jego księżyca Charona do Ziemi. Fot. NASA.
Porównanie wielkości Plutona i jego księżyca Charona do Ziemi. Fot. NASA.

Chiny toną w smogu

Chiny rozwijają się na potęgę, co ma niezwykle niekorzystny wpływ na środowisko naturalne tego fascynującego kraju. Potworne zanieczyszczenie powietrza i tonące w śmieciach miasta, to codzienna rzeczywistość setek milionów Chińczyków. Odczuwają to również turyści, którzy z powodu smogu nie mogą sfotografować się na tle słynnej panoramy Hongkongu. Dlatego aktywiści ustawili plakat, dzięki któremu mogą sobie zrobić selfie bez wszystko przysłaniającego zanieczyszczenia.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest optymalne dla naszego samopoczucia i przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa na wschodzie do 1013 hPa na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zalążek trąby powietrznej

Około godziny 19:30 w rejonie miejscowości Pakość w woj. kujawsko-pomorskim pojawił się zalążek trąby powietrznej. Smukły lejek kondensacyjny nie sięgnął powierzchni ziemi, a więc nie można w tym przypadku mówić o wystąpieniu trąby powietrznej (tornada). Zjawisko powstało na superkomórce burzowej, która wędrowała z północy, od strony Bydgoszczy.

Fot. Facebook / Respekt Wobec Natury.
Fot. Facebook / Respekt Wobec Natury.

Gdzie spadło najwięcej deszczu?

W najbardziej suchym regionie kraju, a więc na zachodzie, wreszcie popadało, i to miejscami solidnie. Sumy opadów przekraczają tam 30 mm, a lokalnie dochodzą nawet do 50 mm. Jednak są regiony, gdzie nie spadła kropla deszczu. Tak jest na północy, gdzie opady raczej nie są pożądane, bo wcześniej spadło tam bardzo dużo deszczu. Spore zróżnicowanie w sumach opadów to skutek burz, miejscami przynoszących bardzo dużo deszczu.

Gdzie spadło najwięcej deszczu?

Pełen barw koniec dnia

Grzmiało, padało i wiało, ale końcówka soboty była przeurocza.

Zachód Słońca w Warszawie. Fot. TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Warszawie. Fot. TwojaPogoda.pl

Stromboli nadal wybucha

Wulkan Stromboli we Włoszech nadal nie daje spokoju mieszkańcom i turystom wyrzucając z siebie popioły i lawę. To pokłosie pierwszej erupcji, do której doszło 3 lipca, a która była najsilniejszą od 2007 roku. Zginął wówczas turysta, kilka osób zostało rannych, a ewakuacja objęła setki osób.

Niezwykłe zdjęcie trąb wodnych

Peter Dooley zrobił jedno z najpiękniejszych zdjęć trąb wodnych na Zatoce Meksykańskiej. Wyglądają tak urokliwie, ponieważ zostały podświetlone przez promienie zachodzącego Słońca:

Fot. Peter Dooley.
Fot. Peter Dooley.

Wszystkie planety wreszcie razem

Po raz pierwszy w historii ludzkości znamy oblicze wszystkich planet w naszym Układzie Słonecznym. Ostatnią do kolekcji „kulką” był Pluton, niegdyś pełnoprawna planeta, od kilku lat zaś planeta karłowata. Poniższej możecie zobaczyć wszystkie planety, uporządkowane według odległości od Słońca. Od góry od lewej: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton. Każda planeta jest inna, każda jest na swój sposób fascynująca.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

To nie mogą być naturalne chmury. Czy te zdjęcia satelitarne ujawniają, jak się manipuluje pogodą?

Na serwisach żyjących teoriami spiskowymi, donoszącymi o kolejnych przykładach tego, jak naukowcy manipulują pogodą, pojawiły się zdjęcia tajemniczych chmur. Podobno są one tworzone za pomocą specjalnych anten radiowych lub rozpylane przez samoloty. A jaka jest prawda?

Chmury falowe ukształtowane przez fale grawitacyjne. Fot. NASA.
Chmury falowe ukształtowane przez fale grawitacyjne. Fot. NASA.

W sieci nie brakuje serwisów, które trudnią się w wymyślaniu wciąż to nowych teorii spiskowych. Niewiele jest jednak takich, które je tłumaczą. Okazuje się, że ze zwyczajnego zjawiska atmosferycznego można zrobić diaboliczny eksperyment naukowy, który najczęściej ma na celu ograniczyć liczbę ludności lub zmienić klimat na naszej planecie... Zobacz cały artykuł >>>

Gdy piorun uderza w budynek

Oto czego dokonała błyskawica, która uderzyła w dach budynku w chorwackim Dubrowniku:

Fot. Robert Mazarekić / Daniel Pavlinović / Storm Chasers Dubrovnik.
Fot. Robert Mazarekić / Daniel Pavlinović / Storm Chasers Dubrovnik.

Wiemy, jaka pogoda panowała podczas Bitwy pod Grunwaldem. Król Jagiełło musiał się z nią liczyć

Obchodzimy 609. rocznicę zwycięstwa oręża Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego nad elitarnymi wojskami Zakonu Krzyżackiego, wspieranymi przez rycerstwo z Europy Zachodniej. Czy wiemy jaka aura panowała tego dnia?

Kadr z filmu "Krzyżacy" z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda. Fot. YouTube.
Kadr z filmu "Krzyżacy" z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda. Fot. YouTube.

Chociaż zapiski z 15 lipca 1410 roku są bardzo lakoniczne odnośnie wszystkiego, oczywiście poza samą walką, to jednak wśród nich znaleźliśmy kilka opisów zjawisk pogodowych, które po części miały wpływ... Zobacz cały artykuł >>>

Weekend pod znakiem burz, ulew i gradobić. W kilkanaście minut ulice zmieniają się w rwące potoki

Sobota przynosi burze, ulewne deszcze, a miejscami także gradobicia i wichury. Ostrzeżenia przed niebezpieczną aurą wydaliśmy dla większości województw. Są już skutki gwałtownych zjawisk. Strażacy mają ręce pełne roboty.

Podtopienia po ulewie w Krotoszynie w woj. wielkopolskim. Fot. Piotr Bojara / TwojaPogoda.pl
Podtopienia po ulewie w Krotoszynie w woj. wielkopolskim. Fot. Piotr Bojara / TwojaPogoda.pl

Ostrzeżenia przed burzami i ulewnymi deszczami wydaliśmy dla większości województw. Póki co spokojnie jest tylko miejscami na Pomorzu. Nad pozostałymi regionami kraju występują, i w każdej chwili... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Bociek moczy nóżki

W upalny dzień bociek imieniem Klekotek moczy swoje smukłe, czerwone nóżki w rzeczce.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Skrajności Matki Natury na filmie

Ponad 30 tysięcy przejechanych kilometrów i ponad 70 tysięcy pojedynczych zdjęć, tyle pracy fotograf Jeff Boyce włożył w stworzenie pięciominutowego filmu Edge of Stability, który ukazuje piękno naszego nieba. Od "zwykłych" obłoków, przez niszczycielskie burze, gwiazdy nad pustyniami, aż po zorze polarne nad Kanadą. Usiądźcie wygodnie i zrelaksujcie się.

dalej