Pierwszy raz w Polsce udało się sfilmować trąbę pyłową za pomocą drona. Zobacz nagranie!

Do tej pory mogliście podziwiać nagrania trąb pyłowych z perspektywy powierzchni ziemi. Tym razem zobaczycie to zjawisko z lotu ptaka, ponieważ całkiem przypadkowo udało się nam sfilmować je okiem drona, jako pierwszym w Polsce.

Trąba pyłowa na polu w Wielkopolsce okiem drona. Fot. TwojaPogoda.pl
Trąba pyłowa na polu w Wielkopolsce okiem drona. Fot. TwojaPogoda.pl

Drony, które stają się coraz powszechniejsze na naszym niebie, pozwalają obserwować to, co dzieje się wokół nas z zupełnie innej, atrakcyjnej perspektywy. Nie wszystko przecież można zobaczyć z poziomu ziemi, niektóre zjawiska ujawniają się dopiero z lotu ptaka... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest na północnym zachodzie i południu kraju. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a w pasie od zachodniego Pomorza i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Ziemię Świętokrzyską i Lubelszczyznę występują przelotne, ale chwilami obfite opady deszczu. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. Temperatura wynosi od 12 stopni na północnym wschodzie do 16 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 lipca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 lipca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Plażowicze przepędzeni przez burzę

Ci urlopowicze, którzy wypoczywali na plaży we włoskim Tortoreto nad Adriatykiem, nie mieli szczęścia. Ich błogą sielankę przerwała nawałnica. Wśród uciekinierów znaleźli się też turyści z Polski.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry wskazują od 1006 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1016 hPa (w normie) na południowym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Coś dla tych, którym jest zimno

Jeśli trzęsiecie się z zimna, to mamy dla Was świeżutkie nagranie prosto z rozpalonego do 40 stopni greckiego Rodos.

Schłodzili gradem napoje

Włosi postanowili wykorzystać darmowe kostki lodowe, które spadły z nieba, i schłodzili nimi napoje. Wy jednak nie powtarzajcie ich pomysłu, ponieważ grad podczas tworzenia się i spadania z wysokości wielu kilometrów, gromadzi w sobie sporo zanieczyszczeń, które po spożyciu mogą się skończyć problemami żołądkowymi.

Fot. Facebook / Claudia Fiorentini / Emilia Romagna Meteo.
Fot. Facebook / Claudia Fiorentini / Emilia Romagna Meteo.

Ulewy na wschodnim Pomorzu

Dzisiaj mokro było w wielu regionach kraju, jedynie poza województwami zachodnimi i miejscami południowymi. Najmocniej i najdłużej padało na północy, wschodzie i w centrum. Najbardziej deszczowym miejscem było wschodnie Pomorze i Powiśle, gdzie miejscami spadło nawet 40 litrów (mm) wody na metr kwadratowy ziemi. Jutro popada prawie w całym kraju.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Rekordowa ulewa w stolicy USA

Nad Waszyngtonem przeszła rekordowa ulewa. W ciągu tylko jednej godziny spadło aż 76 mm deszczu. Skutek to zalane drogi, posesje, budynki i parkingi podziemne. W nieckach zebrało się tak dużo wody, że kierowcy musieli uciekać na dachy swoich samochodów, żeby nie utonąć. Podtopione zostały nawet pokoje dla dziennikarzy w Białym Domu.

Fot. Twitter / Dave Dildine / @DildineWTOP.
Fot. Twitter / Dave Dildine / @DildineWTOP.

Nie igraj z rwącym nurtem

Pewien kowboj przecenił chyba możliwości swojego spalinowego rumaka i postanowił przejechać przez rzekę Dolores. Nurt jednał okazał się głębszy niż zwykle, co skończyło się dla niego nie tylko wstydem, ale też zagrożeniem życia.

Gdy uderzają wysokie fale

Ludzie pozbawieni wyobraźni igrają z siłami przyrody. Czasem kosztuje ich to zdrowie, a nawet życie. Zobaczcie, jak nie powinno się postępować, gdy w plaże uderzają wysokie fale, i jak może się to skończyć.

Furia pogody na południu Europy. Groźne nawałnice w popularnych miejscach wypoczynku Polaków

W krajach, gdzie polscy turyści najchętniej spędzają urlop, pogoda pokazuje swoje najbardziej złowieszcze oblicze. Od Hiszpanii przez Włochy po kraje bałkańskie szaleją burze gradowe, które rujnują urlopowiczom wypoczynek.

Fot. Jerry Bell / KOA.
Fot. Jerry Bell / KOA.

Nie takiej aury spodziewali się podczas wyczekiwanego urlopu polscy turyści w Hiszpanii, we Włoszech, w Chorwacji i Bułgarii. Przechodzą tam gwałtowne burze, którym towarzyszą potężne ulewy, gradobicia i wichury. Meteorolodzy wydali tam najwyższe możliwe stopnie ostrzeżeń meteo... Zobacz cały artykuł >>>

Strzeżcie się dzików

Jeszcze nie tak dawno Ministerstwo Środowiska proponowało masowy odstrzał dzików. Ekologów to oburzyło. Jednak poniższe nagranie uświadamia nam, jak niebezpieczne bywają rozjuszone odyńce i lochy. Mogą poważnie poturbować, a nawet zabić. Materiał pochodzi z Chin, gdzie 100-kilogramowy dzik zabił 66-letniego mężczyznę, a jego synową poważnie zranił.

Padać będzie coraz częściej i intensywniej. Susza znów może się zmienić w podtopienia

Mamy dobre wieści dla rolników, ponieważ druga połowa lipca przyniesie znacznie więcej deszczu niż jego początek. Jednak miejscami padać będzie tak dużo, że, podobnie jak w maju, może dochodzić do podtopień. W których regionach kraju?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wszystko wskazuje na to, że kolejny etap suszy powoli, ale systematycznie będzie dobiegać końca. Stanie się to akurat podczas zbiorów, więc nie wszystkie uprawy zostaną w porę uratowane. Jednak liczy się każda kropla deszczu i to, aby spadła ona jak najszybciej... Zobacz cały artykuł >>>

Tokio gotowe na powódź

Olbrzymie podziemne tunele są gotowe, aby przyjąć bardzo duże ilości wody i w ten sposób ochronić Tokio przed katastrofalną powodzią. System składa się z 5 silosów o wysokości 65 m i średnicy 32 m, połączonych siecią tuneli o długości 6,5 km. O tym, jak bardzo jest potrzebny, świadczą wydarzenia z ostatniego tygodnia, gdy na południu Japonii w wyniku rekordowych ulew konieczna okazała się ewakuacja ponad miliona ludzi. Stolica kraju nie może sobie na taki exodus pozwolić.

Toyota stawia na elektryczne auta wyposażone w panele solarne

To nie pierwszy raz, kiedy jakiś światowy koncern samochodowy próbuje zastosować panele słoneczne w swoich autach, bo już w 2014 roku słyszeliśmy choćby o słonecznym minivanie C-MAX Solar Energi od Forda.

Fot. Toyota.
Fot. Toyota.

Co więcej, w tym poznaliśmy Lightyear One, który można ładować klasycznie, czyli z gniazda, ale jego panele - umieszczone na masce, dachu, tylnej szybie i bagażniku - w słoneczny dzień są w stanie w jedną godzinę dostarczyć energię na przejechanie aż 12 kilometrów. Na podobnej zasadzie działa zaprezentowana dziś nowa wersja dachu solarnego dla modelu Prius PHV o Toyoty, która potrafi zwiększyć dzienny zasięg samochodu o 56 kilometrów... Zobacz cały artykuł >>>

Skuteczna ochrona przed gradem

Temu samochodowi nie są straszne żadne gradobicia. Właściciel wykazał się przezornością i chwilę po tym, gdy otrzymał ostrzeżenie na SMS przed nadciągającą burzą, nadmuchał specjalną powłokę przypominająca gąsienicę, która ochroniła jego auto przed uszkodzeniami. Grad potrafi spadać z wysokości nawet kilkunastu kilometrów z prędkością 140 km/h, a przy tym mieć średnicę nawet ponad 10 cm.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Dramatyczna powódź w Hiszpanii

Wystarczyła krótka ulewa, aby hiszpańska miejscowość Tafalla zmieniła się rwący nurt rzeki, który porywał ze sobą samochody i wszelkie inne przedmioty. Na szczęście mieszkańcy zdążyli bezpiecznie schronić się w budynkach. O skali żywiołu świadczy poniższe nagranie. Taka powódź błyskawiczna zdarza się w danej miejscowości tylko raz na półwiecze.

Lipiec póki co zapowiada się najzimniej od 15 lat. Jednak jest jeszcze światełko w tunelu

W tym sezonie pogoda płata nam figle. Po wyjątkowo ciepłym czerwcu nadszedł bardzo chłodny lipiec. Jego kaprysy szczególnie doskwierają na północy kraju, gdzie póki co miesiąc ten zapisuje się najzimniej od 15 lat. Jest jeszcze nadzieja?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jeszcze wiosną ostrzegaliśmy naszych czytelników, że aura będzie w następnych miesiącach wyjątkowo zmienna. Będziemy wahać się między suszą i podtopieniami oraz chłodami i falami silnych upałów. Póki co ten scenariusz potwierdza się, co widzimy za oknem... Zobacz cały artykuł >>>

Duża planetoida minie Ziemię

W środę o godzinie 18:29 w odległości 320 tysięcy kilometrów od Ziemi przeleci planetoida o kryptonimie 2019 NN3, która ma od 35 do 77 metrów średnicy. To najbliższy przelot tak dużego obiektu kosmicznego od początku tego roku. Jednak nic nam nie grozi. Planetoidy takich rozmiarów uderzają w naszą planetę średnio raz na 2 tysiące lat. Mogą zmieść z powierzchni ziemi duże miasto, wywołać olbrzymie pożary, a po upadku do oceanu utworzyć wysokie fale tsunami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pogoda jest mocno zróżnicowana. W jednych regionach jest pogodnie, a w innych chmurzy się, przelotnie pada i porywiście wieje. W ciągu dnia aura nie ulegnie większym zmianom. Temperatura wynosi przeważnie od 12 do 14 stopni, tylko nad morzem jest cieplej, do 15 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 lipca 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 lipca 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej