Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu będzie spadać, dopiero późnym popołudniem i wieczorem ustabilizuje się. W tej chwili barometry wskazują od 1013 hPa (w normie) na zachodnim Pomorzu do 1019 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Niesamowita trąba lądowa

Amerykański łowca burz Reed Timmer ścigał tornado w stanie Oklahoma. Jego oczom ukazała się wspaniała trąba lądowa, czyli rodzaj tornada, który nie jest związany z mezocyklonem lecz dużymi kontrastem termicznym w powietrzu. Coś pięknego.

Burza nad Gdańskiem

Zobaczcie wspaniałą burzę, która w ubiegłą sobotę przeszła nad Gdańskiem.

Nawałnica w Genewie

Gwałtowna burza przeszła przez Genewę w Szwajcarii. Zobaczcie, jak wyglądały ulice miasta smagane ulewnym deszczem i porywistym wiatrem, który zamiótł pył i wszelkie zanieczyszczenia. Niestety, w wyniku silnego wiatru na Jeziorze Genewskim zderzyły się łodzie, w wyniku czego zginęła 1 osoba.

Silny wstrząs w Japonii

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło wybrzeże północno-zachodniej Japonii. Wstrząs miał M6.5, a jego ognisko było położone na tyle płytko pod dnem Morza Japońskiego, że wydano ostrzeżenie przed nawet metrowej wysokości falą tsunami. Na szczęście żywioł się nie pojawił, a ostrzeżenie wycofano. Najwięcej szkód, ale niedużych, odnotowano w mieście Murakami. Szkody są też w innych miejscowościach prefektur: Yamagata, Niigata i Ishikawa. Nie ma rannych ani ofiar śmiertelnych.

Niezwykłe świecące obłoki

Krótko po zachodzie Słońca na niebie północnym można obserwować wspaniałe obłoki srebrzyste. Wczoraj około godziny 22:00 świeciły na pół nieba przybierając barwę fioletowo-białą i pięknie kontrastując z różowymi chmurami pierzastymi, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu. Elektryczne obłoki przypominające fale morskie na taką skalę jeszcze nigdy w historii nie były widziane. Koniecznie zobaczcie je na własne oczy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Potężne gradobicie

Nad miejscowości w Niemczech przeszła potężna burza gradowa, jakiej mieszkańcy wcześniej nigdy nie widzieli. Nic dziwnego, ponieważ grad o średnicy 10 cm spada na daną lokalizację tylko raz na pokolenie. Były podziurawione dachy, powybijane szyby w oknach, uszkodzone samochody, a nawet kilku rannych.

Fot. Facebook / Janusz Mysza Albrecht.
Fot. Facebook / Janusz Mysza Albrecht.

Mammatusy na niebie

@Aneta nad Małopolską uwieczniła obłoki Mammatus, które przypominają olbrzymie bąble. Występują one u podstawy kowadła, czyli najwyżej wypiętrzonej części chmury burzowej Cumulonimbus. Złowieszczy wygląd nadaje im skraplająca się para wodna i gwałtowne prądy powietrze.

Mammatusy w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Mammatusy w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

A tak to zjawisko wyglądało we włoskim Trydencie, na przyspieszonym nagraniu:

Upał i burze wracają! Jak wysoka będzie temperatura i czy burze znów mogą powodować szkody?

Ci, którym odpowiada panująca obecnie chłodniejsza pogoda, nie będą zachwyceni powrotem upału. Niestety, wraz z nim zjawią się też burze, które miejscami mogą być gwałtowne. Gdzie spodziewamy się najwyższych temperatur i najbardziej intensywnych burz?

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Po krótkiej przerwie do Polski znów napływa coraz cieplejsze i wilgotniejsze powietrze. To oznacza niebezpieczne zjawiska, które będą nam towarzyszyć przez 3 dni z rzędu. W środę da nam się we znaki zarówno... Zobacz cały artykuł >>>

Kierunek na lato: Tatry Wysokie

W tym roku na pierwszym miejscu międzynarodowego rankingu podróżniczego Lonely Planet znalazły się Tatry Wysokie, które stanowią najwyższą część najchętniej odwiedzanych przez Polaków gór, mającą charakter alpejski. Dlaczego warto odwiedzić je tego lata? Przekonajcie się oglądając poniższy filmik.

Pełny ranking topowych kierunków na lato 2019 roku... Sprawdź >>>

Zobaczcie porównanie scen z filmu Czarnobyl z rzeczywistymi nagraniami

Serial Czarnobyl emitowany przez HBO stał się absolutnym hitem, nie tylko w Polsce i w krajach, które bezpośrednio dotknęła katastrofa w elektrowni jądrowej, ale również na całym świecie. I nie bez powodu tak się stało.

Fot. YouTube.
Fot. YouTube.

Produkcja jest bowiem przygotowana z ogromnym rozmachem i niemal perfekcyjnie oddaje przebieg tamtych przerażających wydarzeń, które odmieniły oblicze dużej części społeczeństwa Związku Radzieckiego i całego Starego Kontynentu. Trzeba tutaj podkreślić, że serial otrzymał od IMDB ocenę 9,7 na 10 gwiazdek, a na platformie... Zobacz cały artykuł >>>

Pojawia się nagle i zrywa dachy

Może pojawić się w najmniej spodziewanej chwili i zerwać Wam dach z domu. Zawirowania powietrzne są wyjątkowo zdradliwym zjawiskiem. Podczas burz szkody sieją szkwały i trąby powietrzne, a podczas słonecznej pogody dachy uszkadzane są przez trąby pyłowe.

W Tatrach zeszła lawina skalna

W Dolinie Staroleśnej, jednej z największych dolin tatrzańskich położonych na terenie Słowacji w Tatrach Wysokich, zeszła masywna lawina śnieżno-kamienna. Na zdjęciu widoczne jest Schronisko Zbójnickie, do którego żywioł na szczęście nie dotarł. Stamtąd był obserwowany z przerażeniem przez turystów. Na szczęście nie ma informacji o poszkodowanych osobach.

Fot. Facebook / Jozef Peržeľ.
Fot. Facebook / Jozef Peržeľ.

Po weekendowych burzach

Strażacy podają statystyki weekendowych burz. Wyjeżdżali prawie 2 tysiące razy, najczęściej na zachodnim Pomorzu - 465 razy, Warmii i Mazurach - 381, Dolnym Śląsku - 323 i Pomorzu Gdańskim - 193 razy. Interwencje dotyczyły wiatrołomów - 1250 razy, wypompowania wody z zalanych budynków - 413, osuszania zalanych dróg - 43 razy. W akcjach brało udział 10,5 tysiąca druhów i strażaków. Uszkodzonych zostało 112 budynków, w tym 89 mieszkalnych.

Pogoda w długi weekend bardzo nieprzyjemnie nas zaskoczy. Trochę lata, ale też powiew jesieni

To nie będzie wymarzony długi weekend czerwcowy pod względem pogody, podobnie jak majówka. Aura będzie kaprysić już od samego początku, przynosząc nam bardzo wysokie temperatury i burze, a później nietypowe chłody przypominające jesień.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Początek długiego weekendu czerwcowego, znanego jako czerwcówka, zapowiada się gorąco, ale też burzowo. Jego końcówka będzie znacznie odbiegać od tego, czego życzymy sobie o tej porze roku. Temperatura spadnie poniżej 20 stopni i zrobi się typowo jesiennie. Sprawdźmy szczegóły... Zobacz cały artykuł >>>

Ofiary wstrząsów w Syczuanie

Kilka trzęsień ziemi nawiedziło w krótkim odstępie czasu chiński Syczuan. Najsilniejszy wstrząs miał M5.9. Spowodował uszkodzenie wielu budynków. Z gruzów ratownicy dotychczas wydobyli 11 ciał ofiar. Z kolei 122 osoby trafiły do szpitali. Podczas wstrząsów ludzie masowo wybiegali w panice na ulice i gromadzili się z dala od zabudowań. 11 lat temu region, który jest bardzo aktywny sejsmicznie, nawiedził potężny wstrząs, który życiem przypłaciło aż 40 tysięcy osób.

Fot. Twitter / @XHNews.
Fot. Twitter / @XHNews.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest słoneczny, jedynie na południowym wschodzie poważniej się chmurzy, ale pada jedynie na Zamojszczyźnie. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi około 20 stopni. W ciągu dnia zachmurzy się na południu i północnym zachodzie, tam też może padać, a w Karpatach także przejdą słabe burze.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 czerwca 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 czerwca 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale lada chwila zacznie spadać. W ciągu doby obniży się o około 5 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na południu do 1022 hPa na północy kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Tej nocy Księżyc znajduje się w ostatniej wiosennej pełni, która nazywana była dawniej przez rolników Pełnią Truskawkowego Księżyca. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, jest to idealny czas na małe, czerwone oraz słodkie owoce. Spieszmy się nimi rozkoszować, bo wkrótce już ich nie będzie, przynajmniej tych świeżych, krajowych. Truskawkowy Księżyc zajdzie wraz ze wschodem Słońca. Tak pięknie prezentuje się w Słupsku:

Pełnia Truskawkowego Księżyca ze słupskim ratuszem. Fot. Tadek Piotrowski / TwojaPogoda.pl
Pełnia Truskawkowego Księżyca ze słupskim ratuszem. Fot. Tadek Piotrowski / TwojaPogoda.pl

70 ofiar upału w 24 godziny

Fala upałów w Indiach nie odpuszcza. W stanie Bihar w ciągu zaledwie 24 godzin z powodu przegrzania i odwodnienia organizmu zmarło 70 osób. Służby zalecają mieszkańcom pozostanie w domach w godzinach największego żaru, jednak nie jest to proste w Indiach, które znane są z zatłoczonych ulic i wszechobecnego gwaru. Tymczasem termometry pokazują powyżej 45 stopni w cieniu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej