Samolot wleciał w turbulencje

Pasażerowie samolotu lecącego z Prisztiny w Kosowie do Bazylei w Szwajcarii przeżyli chwile grozy, gdy maszyna wleciała w strefę turbulencji. Stewardessa razem z wózkiem podskoczyła aż po sufit, a niektórych pasażerów poparzyła gorąca woda z unoszących się kubków. Samolot bezpiecznie wylądował, ale 10 osób zostało przewiezionych do szpitala.

Turbulencja to nic innego jak lokalna anomalia w różnych składnikach pogody w postaci ruchu powietrza. Ma ona miejsce najczęściej nad obszarami o charakterystycznej strukturze, czyli na przykład nad górami lub na granicy morza i lądu. Na wysokości przelotowej samolotu może dojść do nagłej zmiany kierunku i prędkości wiatru, wahania ciśnienia i wilgotności powietrza lub też temperatury. To sprawia, że ruch powietrza nie odbywa się płynnie i stabilnie, lecz następuje jego fluktuacja.

Śnieg i mróz w Argentynie

U nas gorąco, a w Argentynie właśnie spadł śnieg. To jednak żadna anomalia, ponieważ na południowej półkuli za kilka dni rozpocznie się astronomiczna zima, która przynosi na wyżej położonych obszarach śnieg i mróz. W andyjskiej części Argentyny temperatura potrafi spadać nawet do minus 30 stopni. Jednak zazwyczaj zima jest łagodna. Przykładowo w Buenos Aires nigdy nie odnotowano mniej niż minus 5 stopni.

Rekordowe obłoki srebrzyste

Obłoki srebrzyste pobiły właśnie kolejny rekord. Zazwyczaj obserwować je można na umiarkowanych szerokościach geograficznych, jednak w tym sezonie pojawiają się znacznie dalej na południe niż kiedykolwiek wcześniej. Właśnie doniesiono, że sfotografowano je w Joshua Tree niedaleko Los Angeles w Kalifornii, co możecie zobaczyć na zdjęciu. Coś niesamowitego. Czym są obłoki srebrzyste? Dowiecie się tego poniżej.

Obłoki srebrzyste w Joshua Tree k. Los Angeles. Fot. Don Davis.
Obłoki srebrzyste w Joshua Tree k. Los Angeles. Fot. Don Davis.

Po zachodzie Słońca możemy ujrzeć nietypowe i zarazem bardzo ciekawe zjawisko, którego pochodzenie wyjaśnione zostało całkiem niedawno. Mamy dla Was poradnik, jak, gdzie i kiedy je najlepiej obserwować... Zobacz cały artykuł >>>

Spłonął najstarszy dąb na Mazowszu

Minionej nocy przy ul. Nowoursynowskiej w Warszawie spłonął dąb szypułkowy Mieszko I, który był najstarszym drzewem na Mazowszu. Od 1962 roku stanowił chroniony prawem pomnik przyrody. Dąb miał 18 metrów wysokości i obwód pnia rzędu 8,6 metra. Liczył sobie od 600 do nawet 1000 lat. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. W nocy nad Warszawą nie było burzy.

Fot. Facebook / Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 17 PSP w Warszawie.
Fot. Facebook / Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 17 PSP w Warszawie.

Żeby ratować klimat chcą ograniczyć latanie samolotami. Polaków nie będzie stać na bilet

Już nie tylko zamykanie elektrowni węglowych oraz zakazywanie wjeżdżania do centrów dużych miast autom z silnikami diesla. Ekolodzy idą krok dalej i chcą ograniczyć latanie samolotami, zwłaszcza te najtańsze. Wszystko to w imię walki z globalnym ociepleniem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatni raport Komisji Europejskiej nie pozostawia żadnych wątpliwości, największym emitentem dwutlenku węgla na Starym Kontynencie, pomijając elektrownie węglowe, jest... Ryanair, popularny tani przewoźnik lotniczy. To właśnie jemu od ekologów oberwało się najmocniej... Zobacz cały artykuł >>>

Bliskie uderzenie pioruna

Nasz czytelnik zarejestrował bliskie uderzenie pioruna. Jest to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, ponieważ może dojść do śmiertelnego porażenia człowieka. Mimo, że mniej niż 10 procent piorunów sięga powierzchni ziemi, to jednak każdego roku w Polsce zabijają one nawet kilka osób. To przestroga na burzowe dni.

Rekordy temperatury i zużycia prądu, utonięcia, pękające szyny i dzieci zostawione w samochodach

Pierwsza w tym roku fala upałów wywołała spore zamieszanie, a wydawać by się mogło, że byliśmy na nią przygotowani. Gdy padały rekordy temperatury, pobór energii osiągnął historyczne apogeum, a wyjątkowi głupcy znów pozostawiali swoje dzieci w nagrzanych samochodach.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

35 stopni w cieniu to najwyższa, jak dotąd, odnotowana temperatura powietrza od początku roku. Najgorętszym miastem wojewódzkim okazał się Poznań. Co ciekawe, w czołówce najcieplejszych miejscowości znalazł się też popularny nadbałtycki kurort, Darłowo... Zobacz cały artykuł >>>

Pamiętajmy o wodzie dla ptaków

Na prośbę naszych czytelników, miłośników zwierząt, apelujemy, aby kilka razy dziennie wystawiać na balkon podstawek ze świeżą wodą, aby ptaki mogły się napić. Pamiętajmy też o większych zwierzakach, zwłaszcza tych domowych, które podczas wysokich temperatur potrzebują znacznie więcej wody niż zazwyczaj. Nie zapominajcie napełniać miskę na bieżąco.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tornado na Lubelszczyźnie

Co najmniej 350 metrów szerokości miało tornado klinowe, które 21 maja 2019 roku przetoczyło się nad zachodnimi przedmieściami Lublina. Było nie tylko jednym z największych, ale też najbardziej niszczycielskich w polskiej historii. Zobaczcie krajobraz po żywiole na filmie z lotu ptaka.

Wyłoniła się olbrzymia chmura

@Rafał na przyspieszonym nagraniu uwiecznił chmurę burzową, która nadciągnęła znad horyzontu. Zobaczcie jej spektakularne kowadło, które błyskawicznie przysłoniło niebo.

Grad zniszczył uprawy we Francji

Bezprecedensowe gradobicia nawiedziły w miniony weekend różne regiony Francji. Poczyniły one olbrzymie szkody materialne w uprawach. Rolnicy zapowiadają, że będą się starać o odszkodowania, ponieważ cała ich praca poszła na marne, i to w zaledwie kilka minut. Burze gradowe przyniosły też ulewy i wichury. W Taninges złamana gałąź zabiła 51-letnią kobietę.

Nocne błyskawice

@Damian nie mógł zasnąć przez błyskawice i grzmoty. Zrobił więc kilka fantastycznych zdjęć.

Burza w Kępnie woj. wielkopolskim. Fot. Damian / TwojaPogoda.pl
Burza w Kępnie woj. wielkopolskim. Fot. Damian / TwojaPogoda.pl
Burza w Kępnie woj. wielkopolskim. Fot. Damian / TwojaPogoda.pl

Taurydy pod koniec czerwca zgotują nam kosmiczną katastrofę? „Może być druga Tunguska”

Polscy naukowcy wykryli, że pod koniec czerwcu Ziemia wejdzie w strumień dużych meteoroidów, niektórych o średnicy nawet 300 metrów. Jeśli na nas spadną, to mogą zmieść z powierzchni ziemi wszystko na dystansie nawet tysiąca kilometrów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Meteory możemy obserwować na niebie niemal każdej nocy. Jedne są blade, a inne bardzo jasne. Wielokrotnie widzieliśmy nagrania z przelotu tych najjaśniejszych meteoroidów, które eksplodowały zmieniając noc w dzień... Zobacz cały artykuł >>>

Dziwne zjawisko na Pomorzu

@Piotr na zachodnim Pomorzu uwiecznił bardzo ciekawe zjawisko, a mianowicie podczas zachodu Słońca jedna ze znajdujących się nisko nad horyzontem rozbudowanych chmur burzowych rzuciła rozległy cień. W efekcie niebo zostało rozdzielone, jak od nożna, na część jasną oraz ciemniejszą, pogrążoną w cieniu.

Cień rzucany przez chmurę burzową nad horyzontem. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Cień rzucany przez chmurę burzową nad horyzontem. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Dowiedz się więcej o tym ciekawym fenomenie optycznym... Zobacz artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest słonecznie. Chmurzy się na północnym wschodzie i południowym wschodzie. W tym drugim regionie występują opady deszczu, chwilami obfite, a w Bieszczadach grzmi. Wiatr wieje chwilami silniej. Temperatura jest dużo niższa od tej z poprzednich poranków, sięga na ogół 16-18 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 czerwca 2019 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 czerwca 2019 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Chłodna noc i poranek

Wiele poprzednich nocy i ranków było bardzo ciepłych, wręcz tropikalnych, ponieważ temperatura nie spadała poniżej 20 stopni, a miejscami było nie mniej niż 22 stopnie. Jednak miniona noc przyniosła nam duże ochłodzenie. Na przeważającym obszarze kraju mieliśmy od 11 do 14 stopni. Najchłodniej było w województwach zachodnich, zaledwie 9-10 stopni. Z kolei najcieplej było na krańcach południowo-wschodnich, 17-18 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach jest od 1016 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie do 1022 hPa (wysokie) na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękne zwieńczenie weekendu

Od @Artura prosto ze Szklarskiej Poręby otrzymaliśmy piękne zdjęcie będące świetnym zwieńczeniem tego weekendu. O zachodzie słońca niebo zapłonęło nad Wysokim Kamieniem.

Zachód Słońca nad Wysokim Kamieniem w Sudetach. Fot. Artur Leszczawski / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca nad Wysokim Kamieniem w Sudetach. Fot. Artur Leszczawski / TwojaPogoda.pl

Weekend z burzami

W weekend nad Polską przetoczyły się burze, które miejscami były gwałtowne i powodowały szkody. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy przy usuwaniu połamanych drzew, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i odpompowywaniu wody z zalanych dróg i budynków. Gdzie przeszło najwięcej burz? Nad północnymi regionami, a więc Pomorzem, Warmią, Mazurami i Podlasiem (czerwone obszary). Najzimniej burz było w regionach środkowo-wschodnich.

Weekend z burzami

Załamanie pogody w Tatrach

Pogoda w Tatrach była dzisiaj zwodnicza. Poranek był bezchmurny, dlatego turyści postanowili wybrać się na szlaki myśląc, że tak będzie przez cały dzień. Jednak przed południem aura się załamała, niebo zasnuły wypiętrzone chmury, które zaczęły przynosić burze, ulewne deszcze, a nawet drobny grad. W zachodniej części Podhala spadło aż 65 mm deszczu, co skończyło się podtopieniami.

Burza nad Tatrami. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Burza nad Tatrami. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Zobaczcie jeszcze dzisiejszą aurę w Tatrach w pigułce, na przyspieszonym nagraniu.

dalej