6 lat od gradobicia w Tychach

Dziś mija 6. rocznica od potężnego gradobicia jakie nawiedziło Tychy. Największe kule gradowe miały nawet 7 cm. W samych Tychach grad uszkodził kilkadziesiąt tysięcy aut, wybijał okna dachowe, uszkadzał dachy i elewacje. Gradobicie przeszło również nad Rybnikiem i powiatem mikołowskim. Zobaczcie nagranie od naszego czytelnika.

Znów szkody w Borach Tucholskich

W dalszym ciągu nad środkowym Pomorzem przechodzą gwałtowne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem. Nasi czytelnicy informują o gradzie o średnicy nawet 5 cm i wietrze osiągającym 90 km/h. Niektóre drogi w Borach Tucholskich, głównie między Szczecinkiem a Chojnicami, są zatarasowane przez połamane i powalone drzewa. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nawałnice na Pomorzu

Gwałtowne burze przechodzą nad środkowym Pomorzem. Otrzymujemy informacje o połamanych drzewach i pozrywanych dachach, są też uszkodzone linie energetyczne. Najwięcej szkód jest w rejonie Mirosławca na Pojezierzu Drawskim. Nad regionem przechodzą ulewne deszcze, gradobicia i wichury. Nie można wykluczyć, że narodzi się trąba powietrzna. Osoby przebywające w strefie burzowej powinny zachować szczególną ostrożność. Na zdjęciu satelitarnym widoczna jest opisywana chmura burzowa:

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 czerwca 2019 o godzinie 19:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 czerwca 2019 o godzinie 19:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Bardzo groźne burze

Nad środkowym i wschodnim Pomorzem przechodzą i w najbliższych godzinach nadal będą wędrować superkomórki burzowe, które mogą przynosić nie tylko ulewne deszcze do nawet 50 mm deszczu w ciągu godziny, ale też grad o średnicy 5 cm i wiatr osiągający w porywach 100 km/h. Śledźcie mapkę burzową. Zachowajcie szczególną ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co powiecie na białą truskawkę?

Zjedlibyśmy taką truskawkę? Nie? A co powiecie na to, że biała truskawka (ang. pineberry) smakuje jak ananas i jest efektem naturalnych krzyżówek, a nie modyfikacji genetycznych.

Co powiecie na białą truskawkę?

Prawdziwa pogoń za tornadem

Jedna z grup amerykańskich łowców tornad, pokazała, jak wyglądają ich łowy. Zobaczcie:

Zdjęcie dnia: Szlakiem na Szrenicę

Malowniczy szlak wiodący turystów ze Szklarskiej Poręby w kierunku Szrenicy w Karkonoszach:

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tańcząca lawa na Islandii

Niebawem minie 5 lat od spektakularnej erupcji wulkanu Bardarbunga na Islandii. Przypomnijmy sobie tańce lawy.

Teraz na żywo możecie śledzić postępy prac przy łaziku Mars 2020

NASA kończy przygotowania do kolejnego wielkiego wydarzenia, które będzie miało miejsce już w przyszłym roku. Wówczas nastąpi start misji Mars 2020, czyli wysłanie na powierzchnię Marsa łazika i drona eksploracyjnego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Budowa łazika i drona przebiega w słynnym Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) w Pasadenie. Agencja udostępniła przekaz na żywo z laboratoriów, w których montuje i testuje się poszczególne elementy nowego łazika i pierwszego kosmicznego drona. Na powierzchni Czerwonej Planety pojawią się one w 2021 roku... Zobacz na żywo >>>

Wraca upał, tym razem do większości regionów kraju. Jak gorąco będzie i kiedy się ochłodzi?

W minionym tygodniu mieliśmy pierwszy w tym roku upał. Pojawiał się on jednak tylko miejscami. Jednak w nadchodzących dniach, po której przerwie, upał wróci, tym razem do większości regionów. Jak wysokie będą temperatury i kiedy upał ustąpi?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dotychczasowy upał, który ograniczał się jedynie do mniej niż 20 procent powierzchni naszego kraju, zdecydowanie się rozprzestrzeni i nasili. Dopiero w najbliższych dniach będziemy mogli mówić o prawdziwej... Zobacz cały artykuł >>>

Przetrwali uderzenie żywiołu

Ściskający serce obrazek z Alabamy, gdzie po przejściu tornada, pewnemu mężczyźnie, wśród szczątków, udało się odnaleźć swojego ukochanego pupilka, całego i zdrowego.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Wspaniałe chmury nad Tatrami

W niedzielę nad Tatrami płynęły niezwykle malownicze chmury. Zobaczcie je w przyspieszeniu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju zachmurzy się, ale ulewnie pada jedynie na zachodnim Pomorzu. Pojawiają się tam również burze. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Wiatr wieje z kierunku wschodniego, chwilami silniej. Temperatura wynosi od 16 stopni w strefie opadów do 22 stopni na południu kraju. W ciągu dnia na krańcach północno-zachodnich i zachodnich w dalszym ciągu mogą się pojawiać burze.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 czerwca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 czerwca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Burze o każdej porze dnia i nocy. Możliwe ulewy, gradobicia i wichury, a miejscami nawet trąby powietrzne

Nie tylko upał w nadchodzących dniach będzie stanowić dla nasz poważne zagrożenie. W gorącym i wilgotnym powietrzu piętrzyć się będą chmury burzowe, które przyniosą błyskawice, ulewy, gradobicia i wichury, a miejscami trąby powietrzne.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Jak już wcześniej informowaliśmy, napływ gorącego i jednocześnie wilgotnego powietrza, to mieszanka wybuchowa, ponieważ w tak niestabilnej atmosferze warunki do piętrzenia się chmur burzowych są znakomite... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od wczorajszego późnego popołudnia szybko spada, ustabilizuje się dopiero wieczorem. Do tego czasu obniży się o kolejne 5 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na Ziemi Lubuskiej do 1026 hPa (wysokie) na Suwalszczyźnie. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, jedynie w miejscach, gdzie pojawią się burze lub temperatura sięgnie 30 stopni, przejdą przejściowo w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Potężna erupcja wulkanu Sinabung

Potężna erupcja wulkanu Sinabung na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Pióropusz popiołów wzbił się na wysokość aż 17 kilometrów nad poziom morza. Część pyłu opadła na okoliczne miejscowości, pokrywając dachy budynków, samochody i uprawy na polach. Ludności zalecono ewakuację. Ogłoszono najwyższy, czerwony alarm dla lotnictwa. Sinabung zbudził się ze snu, który trwał przeszło tysiąc lat, w 2010 roku. Od tego czasu kolejne jego erupcje są coraz gwałtowniejsze.

Polka pogodynką w kanadyjskiej TV

O niezwykłej urodzie Polek przekonali się ostatnio szefowie jednej z popularnych stacji telewizyjnych w kanadyjskim Toronto. Dostrzegli oni Kasię Bodurkę, która swoją karierę zaczynała w codziennych talk-showach, a po 7 latach zaczęła prowadzić prognozę pogody na żywo.

Tornado ogniowe z bliska

Na poniższym zdjęciu udało się uwiecznić niecodzienne zjawisko nazywane ognistym tornadem. Jest ono zbliżone do trąby pyłowej, która superkomórki do życia nie potrzebuje. Gdy temperatura nagrzanej przez pożar powierzchni ziemi jest skrajnie różna od temperatury powietrza, tworzą się silne prądy powietrzne, które unoszą słup ognia ku górze. Na tej samej zasadzie zróżnicowania temperatur gruntu i powietrza powstają zwyczajne trąby pyłowe (diabełki pyłowe).

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Czasem zdarza się, że słup ognia może sięgać wysokości kilkunastu lub nawet kilkuset metrów, mieć kilka metrów średnicy i nieść wiatr o prędkości ponad 150 km/h. Mogą więc z łatwością wyrywać drzewa z korzeniami i rujnować domy, pogrążając je dodatkowo w ogniu.

Przysmaki leśnego runa

Są u Was grzyby? Pochwalcie się zdjęciami swoich zdobyczy na: redakcja@twojapogoda.pl

Fot. Nierob.
Fot. Nierob.

Śpiwór chroniący przed tornadem

Tuuli Armor na pierwszy rzut oka może wyglądać jak nieco większy, zwyczajny śpiwór jednak jest czymś więcej. Został on od podstaw zaprojektowany aby zapewnić bezpieczeństwo podczas tak gwałtownych zjawisk jak tornada. Śpiwór stworzony został z wysokiej jakości nylonu balistycznego, który na co dzień używany jest przez wojsko. Zapewnia ochronę przed odłamkami pędzącymi do 320 km/h, co potwierdzono w testach z użyciem ostrych drzazg, kawałków metalu i szkła.

dalej