Gradobicie na Krymie

Burza gradowa zdemolowała kilka miejscowości na Krymie. Lodowe bryły wielkości kurzych jaj, spadające z chmury burzowej z wysokości kilku kilometrów z prędkością ponad 100 km/h, wybijały szyby w autach, dziurawiły dachy i niszczyły uprawy.

Fot. @WeatherSarov TW / Автопартнер Крым / ДТП ДПС.
Fot. @WeatherSarov TW / Автопартнер Крым / ДТП ДПС.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest słoneczny, w wielu miejscach bezchmurny. Wiatr wieje słabo z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi przeważnie od 20 do 22 stopni w cieniu. Po południu głównie w regionach wschodnich i zachodnich spodziewamy się burz z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 czerwca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 czerwca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1007 hPa (lekko obniżone) na zachodzie do 1016 hPa (w normie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są korzystne, jednak wraz ze wzrostem temperatury i pojawianiem się opadów i burz mogą przechodzić w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdzie niebo przecięły błyskawice?

Od początku czerwca w różnych regionach kraju pojawiają się burze. Gdzie zagrzmiało, a gdzie burz nie widziano?

Gdzie niebo przecięły błyskawice?

Słońce, upał, ale też burze

Za nami kolejny gorący i słoneczny, a miejscami także burzowy dzień. Błyskawice w największej liczbie pojawiły się nad Śląskiem, Podkarpaciem, Mazurami i Podlasiem. Największa ulewa przeszła na Ziemi Kłodzkiej, gdzie miejscami mogło spaść nawet 70 mm deszczu. Takie oto kłębiące się chmury uwieczniła nasza czytelniczka nad Śląskiem:

Chmury kłębiaste w Widzowie w woj. śląskim. Fot. Mag / TwojaPogoda.pl
Chmury kłębiaste w Widzowie w woj. śląskim. Fot. Mag / TwojaPogoda.pl

Dramatyczna powódź w Meksyku

Co najmniej 5 osób zginęło, a wiele jest zaginionych w nagłej powodzi, do której doszło w meksykańskim stanie Jalisco. Rwące rzeki zerwały 8 mostów i zatopiły błotem tysiąc domów. Szkody są bardzo duże. Ratownicy przeszukują budynek po budynku w poszukiwaniu zaginionych.

Ulewy paraliżują French Open

Intensywne opady deszczu przechodzące nad Paryżem paraliżują mecze wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open rozgrywanego na ceglanych kortach Stade Roland Garros w 16. dzielnicy francuskiej stolicy. Odwołano dzisiejsze cztery spotkania ćwierćfinałowe w singlu, dwa kobiece i dwa męskie. Na kortach miał się zmierzyć m.in. serbski tenisista Novak Djokovic. Nie dość, że jest deszczowo, to jeszcze zimno, zaledwie 12 stopni. Jutro przestanie padać i ociepli się.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Upał wrócił na plaże

W poniedziałek na wybrzeżu panował pierwszy w tym roku upał. W Świnoujściu termometry pokazały 34 stopnie. Była to najwyższa temperatura zmierzona w tym sezonie w całym kraju. Wczoraj wyraźnie się ochłodziło za sprawą morskiej bryzy. W Świnoujściu było tylko 19 stopni. Jednak dzisiaj upał wrócił. Od godziny 11:00 notuje się od 31 do 34 stopni w cieniu. Najgoręcej jest w Dziwnowie.

Stawa Młyny w Świnoujściu. Fot. TwojaPogoda.pl
Stawa Młyny w Świnoujściu. Fot. TwojaPogoda.pl

20 najlepszych plaż w Polsce otrzymało Błękitną Flagę. Sprawdź, na które warto się wybrać

Tylko nieliczne plaże w naszym kraju spełniają najwyższe standardy jakości, za sprawą których kurorty mogą się posługiwać specjalną Błękitną Flagą. Na których plażach w tym sezonie warto wypoczywać z pożytkiem dla siebie i środowiska.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Błękitna Flaga to symbol jakości, który mogą wywieszać tylko właściciele tych plaż, które spełniają rygorystyczne standardy jakości, od dbania o odpowiednie odprowadzanie ścieków, przez zarządzanie odpadami... Zobacz cały artykuł >>>

Gorąco Wam? U nich jest jeszcze cieplej. Dziesiątki osób zmarły z powodu 50-stopniowego żaru

Jeśli źle znosicie gorąc, to wyobraźcie sobie, że są na świecie miejsca dużo cieplejsze od waszych miejscowości, gdzie termometry dzień w dzień pokazują 50 stopni w cieniu. Niestety, ten żar jest zabójczy w skutkach, nawet dla tubylców.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Czy można się przyzwyczaić do upału? Raczej nie, o czym świadczą doniesienia z południowej i południowo-zachodniej Azji, gdzie tuż przed nadejściem deszczowych chmur monsunu miliony ludzi muszą znosić piekielny... Zobacz cały artykuł >>>

Burza nad Paryżem

Chłodny front atmosferyczny, który przechodzi nad Francją i zachodnimi Niemcami przynosi gwałtowne burze, ulewy, a nawet trąby powietrzne. Wczoraj nawałnica przetoczyła się nad Paryżem. Nad francuską stolicą pojawiła się spektakularna chmura szelfowa. Chwilę później niebo przecięły błyskawice.

Fot. Facebook / Gauthier Dumont / METEO-VILLES.
Fot. Facebook / Gauthier Dumont / METEO-VILLES.

Tak pięknie funkcjonuje silnik do mini-wahadłowca Dream Chaser

Już w przyszłym roku zapasy i eksperymenty na Międzynarodową Stacją Kosmiczną będzie dostarczał wahadłowiec zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów z firmy Sierra Nevada. Za chwilę zobaczycie go w akcji.

Fot. Sierra Nevada.
Fot. Sierra Nevada.

Jest to niezwykle udana jednostka o nazwie Vortex, nad którą prace trwają od kilku lat. Inżynierowie chwalą się, że silnik funkcjonuje fenomenalnie, a przy tym jest tani w produkcji i będzie służył mini-wahadłowcowi przez długie lata. Sierra Nevada opublikowała właśnie film, na którym możemy zobaczyć ostatni, pomyślnie przeprowadzony test... Zobacz cały artykuł >>>

Serbia utonęła w śmieciach

Po ulewach, które doprowadziły do powodzi, Serbia utonęła w plastikowych śmieciach. Tak wygląda jezioro Gazivoda.

Fot. Facebook / Met Hír.
Fot. Facebook / Met Hír.
Fot. Facebook / Met Hír.

Niemcy: Tornado przewróciło auto

Trąba powietrzna kategorii F2 (wiatr o prędkości około 200 km/h) przetoczyła się ubiegłej nocy nad miejscowością Bocholt w Nadrenii Północnej-Westfalii. Żywioł pozrywał dachy, powalił drzewa, uszkodził samochody, a jeden nawet przewrócił. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Gorące i wilgotne powietrze to mieszanka wybuchowa. Będą z niej bardzo niebezpieczne burze

Na skutek napływającego nad Polskę bardzo ciepłego i wilgotnego powietrza będą się rozwijać chmury burzowe, które mogą być niebezpieczne. Sprawdźmy, jak się przed nimi zabezpieczyć, aby nie narażać zdrowia i życia, swojego i bliskich.

Fot. Rafał Mikos / TwojaPogoda.pl
Fot. Rafał Mikos / TwojaPogoda.pl

Do Polski płynie nie tylko gorące, ale też wilgotne powietrze znad Morza Czarnego. Ten kierunek zawsze oznacza kłopoty, a to dlatego, że w takiej masie występuje intensywna konwekcja, która powoduje piętrzenie się chmur burzowych. Te popołudniami przynoszą błyskawice, ulewy, gradobicia i wichury... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest bezchmurnie. Tylko miejscami na wschodzie zachmurzenie wzrasta, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu przelotnie pada. W ciągu dnia opadów i burz będzie zdecydowanie więcej. Wiatr wieje słabo ze wschodu, ale systematycznie nasila się. Temperatura przekracza 20 stopni w cieniu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 czerwca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 czerwca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wyjątkowo burzowa Bułgaria

W ciągu ostatnich 2 tygodni na terytorium Bułgarii odnotowano aż 100 tysięcy wyładowań atmosferycznych, z czego 40 tysięcy w ciągu zaledwie ostatnich 48 godzin. Gwałtowne burze powodują szkody. W miejscowości Kazanłyk piorun dwukrotnie uderzył w jeden dom w odstępie kilku minut. Wybuchł pożar dachu, wszystkie urządzenia elektryczne uległy uszkodzeniu. Burze przynoszą ulewy i podtopienia.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do południa będzie stabilne, po południu zacznie powoli obniżać się. W tej chwili barometry wskazują od 1011 hPa (w normie) na zachodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są korzystne, jednak wraz pojawianiem się burz i wzrostem temperatury przejdą w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burze, ulewy i gradobicia

Po południu i wieczorem miejscami na zachodzie, południu i wschodzie kraju pojawiły się lokalne burze z opadami deszczu. Zdarzało się, że zjawiska były intensywne, padał ulewny deszcz z gradem, a wiatr był porywisty. Potwierdzają to zdjęcia od naszych czytelników.

Grad w Wiechlicach w woj. lubuskim. Fot. Ewa / TwojaPogoda.pl
Grad w Wiechlicach w woj. lubuskim. Fot. Ewa / TwojaPogoda.pl
Chmury burzowe w rejonie Drawska Pomorskiego w woj. zachodniopomorskim. Fot. Maniek / TwojaPogoda.pl

Upał nie odpuszcza

Za nami kolejny gorący dzień. Miejscami na północy, zachodzie i w centrum kraju termometry pokazały 30 stopni w cieniu. Najgoręcej było w Lęborku na Pomorzu, gdzie odnotowano 31 stopni. Wśród najchłodniejszych miast znalazło się Świnoujście, które wczoraj z 34 stopniami było najcieplejszym miastem. Dzisiaj temperatura sięgnęła zaledwie 19 stopni za sprawą bryzy.

Upał nie odpuszcza
dalej