Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1006 hPa (lekko obniżone) na Podlasiu do 1018 hPa (lekko podwyższone) w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Warunki biometeorologiczne na przeważającym obszarze kraju będą dzisiaj niekorzystne, a to oznacza senność, różnorodne bóle, osłabienie, rozkojarzenie i spowolnienie reakcji. Jedynie na południu kraju biomet będzie neutralny lub korzystny, a więc aura pozytywnie powinna wpływać na nasze samopoczucie.

Westerlund 2 okiem Hubble'a

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uwiecznił Westerlund 2, czyli gromadę otwartą położoną w gwiazdozbiorze Kila, a więc od 6,5 do 26 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Zawiera ponad 2200 gwiazd. Jest bardzo młodą gromadą, powstałą pomiędzy jednym a dwoma milionami lat. Zobaczcie lot przez to cudo Wszechświata.

Zdjęcie dnia: Słoneczniki

Czy wiecie, że słoneczniki, które są symbolem lata, zawsze zwracają się w stronę Słońca?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogoda na mecz Polska - Kazachstan

Niebo nad Warszawą jest pochmurne, w dodatku co chwilę przelotnie pada deszcz. Niestety, podczas meczu Polska - Kazachstan nadal spodziewamy się słabych, przelotnych opadów przy temperaturze około 12 stopni. Właśnie z powodu deszczu dach stadionu przez cały mecz będzie zasunięty. Pogoda nie dopisuje, ale nastroje owszem. Wszyscy trzymamy kciuki za naszą drużynę i liczymy, że tym razem nas nie zawiedzie.

Pogoda na mecz Polska - Kazachstan

Trąba wodna u wybrzeży Włoch

Wspaniała trąba wodna uraczyła mieszkańców wybrzeży południowych Włoch. Nie zbliżyła się do lądu, więc ani przez chwilę nikomu nie zagrażała. Zobaczcie ją na poniższym nagraniu.

Lato na Polskiej Stacji Polarnej

Jak wygląda lato we fiordzie Hornsund na norweskich archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym, gdzie znajduje się Polska Stacja Polarna? Nasi polarnicy pokazali je na zdjęciach. Krajobrazy potrafią zaprzeć dech w piersi. Zobaczcie jedno z nich:

Rusza przekop Mierzei Wiślanej

Znamy datę rozpoczęcia prac budowlanych przy przekopie Mierzei Wiślanej. Statki towarowe dzięki nowemu kanałowi będą mogły skrócić sobie drogę aż trzykrotnie, bez przymusu przepływania przez terytorium Rosji. Kiedy kanał zostanie otwarty?

Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.
Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Od kilkudziesięciu lat mówi się o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Miałby on znacznie skrócić szlak morski przez Zalew Wiślany. Teraz statki wypływające z Elbląga muszą pokonać 60 kilometrów, aby dostać się na otwarte wody Bałtyku. Kanał skróciłby ten dystans do zaledwie 17 kilometrów. Kiedy rozpoczną się prace budowlane?... Przeczytaj cały artykuł

Plama słoneczna większa od Ziemi

Na powierzchni Słońca pojawiło się ostatnio mnóstwo ciemnych plam, które emitują rozbłyski promieniowania rentgenowskiego. Tak dużych ilości plam nie było od bardzo dawna. Największy kompleks o numerze 2674 ma średnicę aż 140 tysięcy kilometrów, a więc jest prawie 12 razy większy od Ziemi. Tylko w jednej plamie, takiej jak na poniższym zdjęciu, zmieściłoby się kilka naszych planet. Coś niesamowitego!

Plama słoneczna. Fot. Twitter / Antonio Paris‏ / @AntonioParis.
Plama słoneczna. Fot. Twitter / Antonio Paris‏ / @AntonioParis.

Gdzie uderzy Huragan Irma?

Huragan Harvey zdewastował Teksas, przynosząc tam największą powódź w historii. Jednak szykuje się kolejne uderzenie natury na USA. Nad Atlantykiem narodził się huragan Irma, który za tydzień zrujnuje któryś region USA. Który?

Zdjęcie satelitarne Huraganu Irma nad Atlantykiem w dniu 3 września. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Huraganu Irma nad Atlantykiem w dniu 3 września. Fot. NASA.

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule... Przeczytaj

Szokujące skutki nawałnicy

Nawałnica, która przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i wschodnim Pomorzem połamała i powaliła 80 tysięcy hektarów lasu, z czego połowa będzie wymagać ponownego odnowienia. To aż 10 milionów metrów sześciennych drewna. Nigdy wcześniej w całej 93-letniej historii Lasów Państwowych nie doszło do szkód w lasach na taką skalę. Wiatr przekraczający 120 km/h położył las o powierzchni aż 800 kilometrów kwadratowych. Dla porównania Warszawa ma 517 kilometrów kwadratowych.

Fot. Lasy Państwowe / Krzysztof Trębski / Twitter @ktrebski.
Fot. Lasy Państwowe / Krzysztof Trębski / Twitter @ktrebski.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W zachodniej połowie kraju niebo przejaśnia się, a miejscami również rozpogadza. Na pozostałym obszarze nadal jest pochmurno i deszczowo. Najsilniejsze opady, o charakterze ciągłym, przechodzą nad środkowym Pomorzem i Podkarpaciem. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu, w górach powyżej 50-60 km/h. Temperatura wynosi na ogół 12-14 stopni, jedynie nad morzem jest cieplej, do 16 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie przez cały poniedziałek powoli rosnąć. Obecnie barometry wskazują od 1006 hPa (lekko obniżone) na Podlasiu do 1012 hPa (w normie) na Ziemi Lubuskiej.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zalążek trąby wodnej

@Jacek uwiecznił wczoraj o zachodzie Słońca na plaży w Grzybowie niedaleko Kołobrzegu zalążek trąby wodnej. Ten ogonek wynurzający się z podstawy chmury nazywany jest lejkiem kondensacyjnym. Warunki atmosferyczne nie sprzyjały pełnemu uformowaniu się trąby wodnej. Mimo to widok był fantastyczny.

Zalążek trąby wodnej w Grzybowie k. Kołobrzegu w woj. zachodniopomorskim. Fot. Jacek Gozdalik.
Zalążek trąby wodnej w Grzybowie k. Kołobrzegu w woj. zachodniopomorskim. Fot. Jacek Gozdalik.

Koniec sierpnia i wrzesień to okres, kiedy nad wodami Morza Bałtyckiego najczęściej pojawiają się okazałe trąby wodne, które są niczym innym niż morskim odpowiednikiem trąb powietrznych, nazywanych też tornadami. Choć nie są to zjawiska częste, to jednak zgodnie z wieloletnimi statystykami, pojawiają się znacznie częściej niż trąby powietrzne na lądzie. Jednocześnie są od nich słabsze i rzadko kiedy stanowią zagrożenie... Przeczytaj o nich więcej

Najstarsza astronautka

Astronautka Peggy Whitson, która 10 lat temu została pierwszą kobietą dowodzącą ekspedycją na Międzynarodową Stację Kosmiczną, pobiła kolejny rekord. Z 665 dniami spędzonymi w przestrzeni kosmicznej została astronautą NASA o najdłuższym orbitalnym stażu. Rekord należący do Jeffa Williamsa pobity został już 24 kwietnia.

57-letnia Whitson jest posiadaczką także paru innych rekordów, jest między innymi najstarszą kobietą, która poleciała poza Ziemię, a także jedyną kobietą, która dwukrotnie dowodziła Stacją Kosmiczną. Whitson została gorąco przyjęta po powrocie na Ziemię, zarówno przez rodzinę, jak i pracowników NASA. Teraz czeka ją rehabilitacja, ponieważ w stanie mikrograwitacji spędziła 9 miesięcy i musi się przyzwyczaić do twardego stąpania po ziemi. Będzie ją przechodzić w kompleksie NASA w Houston, który ucierpiał w trakcie przejścia Huraganu Harvey.

Wyjątkowo deszczowy weekend

Weekend przyniósł nam bardzo dużo deszczu. Najmocniej padało w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką i Kujawy po Warmię i Pomorze Gdańskie. Sumy opadów przekraczały tam miejscami 50 mm. W skrajnych przypadkach potrafiły dochodzić do 100 mm. Wśród miast wojewódzkich najbardziej deszczowo było w Łodzi i Olsztynie, gdzie spadło około 60 mm deszczu. Najmniej opadów zmierzono miejscami na zachodnim Pomorzu, Lubelszczyźnie i wschodnim Mazowszu, poniżej 5 mm.

Wyjątkowo deszczowy weekend

Urodził się mały koczkodan górski

We wrocławskim zoo na świat przyszedł malutki koczkodan górski. Jak informują jego opiekunowie, małpy te żyją głównie na ziemi, uwielbiają kontakt z innymi osobnikami, nie stronią od psikusów. W środkowej Afryce, skąd pochodzą, są coraz rzadsze i podejrzewa się, że status "narażonych na wygniecie" jest już nieaktualny. Spotkacie go na wybiegu przy Małpiarni.

Na plażach Bałtyku

Byliście tego lata na plażach Bałtyku? W której miejscowości? Zobaczcie zdjęcia ze wszystkich kurortów, a być może odnajdziecie się opalających na plaży lub spacerujących brzegiem morza.

Takich tłumów, jak tego lata, nad Bałtykiem nie było od dawna. Polacy wylegiwali się i spacerowali na plażach o łącznej długości aż 440 kilometrów. Zobaczcie zdjęcia z wybrzeży najpopularniejszych kurortów, od Świnoujścia na zachodzie po Krynicę Morską na wschodzie.

Nawałnice na północy Włoch

Północne Włochy znów nawiedziły gwałtowne burze. Ulewne deszcze spowodowały tam liczne podtopienia, a dzieła zniszczenia dopełniły roztapiające się gradziny. Pod wodą znalazły się zabudowania, ulice i samochody. Niepogoda dotknęła też zachodnią część Bałkanów, zwłaszcza Chorwację, gdzie obserwowano wędrującą nad wodami Adriatyku trąbę wodną.

Osuwisko nad Morzem Czarnym

We wsi Fontanka nieopodal Odessy nad Morzem Czarnym osunęła się ziemia. Żaden dom nie został uszkodzony, jednak biegnąca przed nimi droga i linia energetyczna już tak. Mieszkańcy obawiają się, że osuwisko będzie się poszerzać i wkrótce ich domy też się zapadną. Ziemia osunęła się na działce, gdzie w przyszłości miała być budowana luksusowa willa. Teren był wart dziesiątki milionów dolarów. Teraz nikt nie zdecyduje się tam zamieszkać.

W Tatrach marznący deszcz

W Tatrach nad ranem temperatura spadła niemal do zera, a padający deszcz miejscami w zacienionych miejscach zaczął zamarzać tworząc niebezpieczne oblodzenie. Szlaki mogą być śliskie, zarówno z powodu pojawiające się miejscami lodu, jak i deszczówki. Widoczność jest znacznie ograniczona przez niski pułap chmur.

Widok na Dolinę Chochołowską w Tatrach. Fot. TOPR.
Widok na Dolinę Chochołowską w Tatrach. Fot. TOPR.

W nocy z niedzieli na poniedziałek wysoko w Tatrach temperatura znów spadnie w pobliże zera i miejscami może spaść deszcz ze śniegiem, i śnieg. Jeśli wybieracie się w góry, to zapoznajcie się z aktualną pogodą... Sprawdź prognozę

dalej