Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w całym kraju jest słoneczny, miejscami bezchmurny. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura oscyluje w okolicach 20 stopni. Po południu na wschodzie, południu i w centrum kraju może się zachmurzyć, przelotnie popadać i zagrzmieć.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 czerwca 2019 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 czerwca 2019 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i będzie stabilne. W tej chwili barometry pokazują około 1020 hPa. Warunki biometeorologiczne są korzystne, jednak podczas opadów i burz mogą przejściowo się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Czerwiec zaczął się bardzo ciepło

Pierwszy dzień czerwca nastraja nas optymistycznie na dalszą część miesiąca, który będzie cieplejszy niż maj. Ubiegły miesiąc był w niektórych regionach najzimniejszym od 9 lat. Po południu termometry niemal we wszystkich regionach kraju pokazały powyżej 20 stopni, jedynie nad morzem było nieco chłodniej. Biegunem ciepła okazała się Ziemia Lubuska, gdzie odnotowano 27 stopni w cieniu.

Czerwiec zaczął się bardzo ciepło

Tragiczny sezon na Evereście

11 osób zginęło od początku tegorocznego sezonu wspinaczkowego na Mount Everest. To najwięcej od 4 lat. Większość alpinistów utknęła na szlaku, który był wyjątkowo zatłoczony. Bywało, że w jeden dzień na szczyt próbowało wejść aż 200 osób. Nepal wydał w tym roku rekordowe blisko 400 pozwoleń na wejście na najwyższą górę świata. Doliczając Szerpów, pod szczytem koczuje aż 600 osób. Władze chcą wprowadzić obowiązkowe badania przed wyjściem na szlak i kury wspinaczkowe.

Burze w trzech województwach

Burze przechodzą nad Powiślem na pograniczu woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W ciągu jednej godziny może spaść nawet 30 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 1-2 cm, a także porywistym wiatrem do 80-90 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Delta Okavango cudem natury

Rzeka Okavango w Afryce została w tym roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ stanowi niezwykły ekosystem. Jest to jedyna rzeka na świecie, która nie uchodzi do morza, lecz rozlewa się największą deltą wśród wszystkich rzek, na terytorium Botswany. Jeszcze 10 tysięcy lat temu uchodziła do jeziora, ale z powodu niezwykle suchego klimatu, zbiornik wyparował. Wody Okavango wykorzystywane są przez miejscowych rolników do nawadniania pól uprawnych.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Delta to miejsce życia najróżniejszych roślin i zwierząt. Zanika u bram słynnej Pustyni Kalahari. Poniższe zdjęcie wykonane zostało z pokładu Stacji Kosmicznej, stąd po prawej stronie widzimy jedno ze skrzydeł paneli słonecznych.

Włoski superwulkan Pola Flegrejskie może wybuchnąć szybciej niż sądzono. "To będzie katastrofa"

Naukowcy odkrywają kolejne zagadki niezwykle niebezpiecznego superwulkanu Pola Flegrejskie, którego okolice zamieszkują miliony ludzi. Okazuje się, że okresy pomiędzy kolejnymi jego erupcjami były krótsze niż dotychczas sądzono.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Rejon włoskiego Neapolu jest jak beczka prochu. Drzemią tam dwa bardzo groźne wulkany, które mogą wybuchnąć w każdej chwili. To Wezuwiusz i połączony z nim siecią podziemnych komór superwulkan Pola Flegrejskie (Campi Flegrei). Naukowcy przebadali ten drugi za pomocą analizy szumu morskich fal... Zobacz cały artykuł >>>

Gdy deszcze podmyją drogę...

Ulewne deszcze podmyły jedną z dróg. Skutkiem jest to oto niecodzienne zdjęcie:

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tam trzeba pojechać: Skalny Teatr

Broumowskie Ściany to pasmo górskie w Czechach, które zaliczane jest do Gór Stołowych. Znajdują się między słynnym Skalnym Miastem a Szczelińcem, a więc podobnie jest one obfitują w niezwykle ciekawe formacje skalne, które wyrastają niczym posągi na wysokość kilkudziesięciu metrów. Chyba najbardziej imponujące krajobrazy można zobaczyć w Skalnym Teatrze. To zgrupowanie ciemnych skał, wyglądających jak widzowie oklaskujących spektakl teatralny.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Broumowskie Ściany to istny labirynt prowadzący wokół gęstych lasów, wśród skał przypominających najróżniejsze przedmioty i zwierzęta, pociętych głębokimi wąwozami. Idealne miejsce do odcięcia się od cywilizacji i spokojnego wypoczynku.

Fot. TwojaPogoda.pl

Słońce w różnych kolorach

Dlaczego sonda SDO uwiecznia Słońce w różnych kolorach? Odpowiedź znajdziecie na poniższych zdjęciach. Okazuje się, że każdy kolor odpowiada konkretnemu filtrowi. W ten sposób z każdego zdjęcia naukowcy mogą odczytać inne, niezwykle cenne dane na temat słonecznych wybuchów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nieudany test rakiety nośnej OmegA od firmy Northrop Grumman

Test statyczny segmentu rakietowego Castor-600 pojazdu OmegA miał być krokiem milowym w budowie rakiety zdolnej do obsługi tajnych rządowych zamówień na wynoszenie na ziemską orbitę instalacji kosmicznych.

Fot. Northrop Grumman.
Fot. Northrop Grumman.

Niestety, test nie przebiegł po myśli inżynierów. W trakcie niego doszło do spektakularnego wybuchu najważniejszej części rakiety. W końcowym etapie testu rozerwaniu uległa dysza wylotowa układu silnika Castor-600. Jej fragmenty zostały rozrzucone po całym obszarze stanowiska testowego. Pomimo tego zdarzenia, testy był dalej kontynuowany. Naukowcy chcieli sprawdzić wytrzymałość całego układu... Zobacz cały artykuł >>>

Gdy dzień zmienia się w noc

Na filmie możecie zobaczyć, jak na ziemskiej orbicie dzień przechodzi w noc i odwrotnie. Gdy promienie słoneczne oświetlają Stację, temperatura jej zewnętrznej warstwy może wzrastać do 120 stopni. Natomiast, gdy zapadają egipskie ciemności, ochładza się nawet do minus 150 stopni.

Grzyby są piękne, ale zabójcze

Najpiękniejsze są te najbardziej trujące grzyby. Dlaczego? Aby kusiły.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nowa mapa aktywności burzowej. Poznaj najbardziej burzowe miejsca w Polsce, Europie i na świecie

Polska nie jest rajem dla amatorów burz, ponieważ mogą oni liczyć jedynie na półroczny sezon, w tym tylko na 3 miesiące z częstymi i silnymi burzami. Gdzie powinniśmy zamieszkać, aby burzami zachwycać się prawie każdego dnia?

Fot. Vaisala.
Fot. Vaisala.

Polska z całą pewnością nie należy do najbardziej burzowych miejsc na świecie. Jej położenie w strefie klimatu umiarkowanego zapewnia nam mniej więcej półroczny sezon burz. Najwięcej błysków zobaczyć możemy w okresie letnim, między czerwcem a sierpniem... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nigdzie nie pada, jednak nie wszędzie jest słonecznie. Najbardziej chmurzy się na północnym zachodzie, północnym wschodzie i w centrum kraju. Wiatr wieje słabo, w regionach zachodnich z kierunku południowego, a na wschodzie z północy. Temperatura wynosi od 13 stopni na północnym wschodzie do 19 stopni na południu i zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 czerwca 2019 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 czerwca 2019 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj po południu słabe burze mogą się pojawiać miejscami w regionach środkowo-północnych, centralnych i południowych. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Ku pamięci zmarłych polarników

Ku pamięci Ani Górskiej i Michała Sawickiego, tragicznie zmarłych polarników, wspaniały film ukazujący piękno arktycznego krajobrazu otaczającego Polską Stację Polarną we fiordzie Hornsund na archipelagu Svalbard, w którym polscy polarnicy zakochali się bez pamięci.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, do południa będzie stabilne, a w drugiej połowie dnia zacznie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1021 hPa na północnym wschodzie do 1023 hPa na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, dopiero w trakcie opadów i burz będą się przejściowo pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tornado w Chile

Chile jest jednym z tych krajów na świecie, gdzie występują tornada, podobnie jak w Polsce. Jedno z nich spustoszyło miejscowość Los Angeles. Rannych zostało 16 osób, w tym 10-letnie dziecko i 17-letnia dziewczyna w ciąży. Ciemny lej pozrywał dachy z 200 budynków. Dodajmy, że metropolii o tej samej nazwie położonej w Kalifornii tornada to rzadkość. Odnotowano ich tam jedynie kilka na tle ostatniego stulecia.

W Alpach wciąż tyle śniegu

Na wysokości 2600 metrów n.p.m. wciąż zalegają olbrzymie ilości śniegu. Przypomnijmy, że miniona zima była w Alpach jedną z najbardziej śnieżnych w historii pomiarów.

Fot. Facebook / Rifugio Toni Demetz Hütte.
Fot. Facebook / Rifugio Toni Demetz Hütte.
dalej