@Tomasz uwiecznił piękny koniec wczorajszego dnia w Wielkopolsce, który uświetniła barwna tęcza.
Tęcza na koniec dnia

@Tomasz uwiecznił piękny koniec wczorajszego dnia w Wielkopolsce, który uświetniła barwna tęcza.
Miejscami w Wielkopolsce i na Śląsku zaczęły się pojawiać pierwsze burze, podczas których pada ulewie, ale przelotnie. Lokalnie pojawia się też silniejszy wiatr. W następnych godzinach wypiętrzać się będzie coraz więcej chmur burzowych, zarówno na zachodzie, jak i na południu i w centrum kraju. Zachowajcie ostrożność!
Aż 8 milionów rolników zostało dotkniętych suszą w indyjskich stanach Karnataka i Maharasztra. Największe szkody notowane są w uprawach kukurydzy, soi, bawełny, cytrusów, roślin strączkowych i orzeszków ziemnych. Wszyscy mają nadzieję, że mokry monsun uaktywni się i na wyschnięte na wiór pola wreszcie spadną życiodajne deszcze.
Rozpoczyna się półroczny sezon na pioruny w naszym kraju. Warto więc zapoznać się z tym zjawiskiem, które wydaje się powszechne, a jednak wciąż krąży o nim bardzo wiele mitów. Mamy dla Was poradnik i encyklopedię w jednym.
W ostatnich tygodniach aktywność burzowa systematycznie rośnie. Pierwszy tak długi, bo trwający aż tydzień, okres z codziennymi burzami w różnych regionach kraju, mieliśmy między 25 kwietnia a 1 maja... Zobacz cały artykuł >>>
Sporo dzieje się w pogodzie. We wschodniej połowie kraju jest pochmurno i deszczowo. Z kolei w zachodniej zalegają mgły, które miejscami ograniczają widzialność do 100-300 metrów. Znad Niemiec nad zachodnie krańce nadciąga kolejna strefa opadów. Na przejaśnienia i rozpogodzenia możemy liczyć tylko na Suwalszczyźnie oraz miejscami w wąskim pasie od okolic Poznania przez Wrocław i Katowice po Kraków. Wiatr wieje słabo, a temperatura balansuje na poziomie 10 stopni.
Niemal w całej zachodniej połowie kraju jest mglisto. Kierowców ostrzegamy, ponieważ widzialność na drogach spadła do 100-200 metrów, a miejscami na terenach leśnych i w pobliżu cieków i zbiorników wodnych nawet do 50 metrów. Mgły ustąpią najpóźniej przed południem.
Ciśnienie jest lekko obniżone, ale przez cały dzień będzie rosnąć. Jutro o tej porze będzie wyższe o około 10 hPa. W tej chwili wynosi ono od 1003 hPa na północnym zachodzie do 1006 hPa na południu i wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.
W piątek w wielu regionach kraju mogą się pojawiać słabe burze, którym będą towarzyszyć przelotne, ale chwilami ulewne deszcze z drobnym gradem i porywistym wiatrem.
Na francuskiej wyspie Belle-Ille, położonej u wybrzeży Bretanii, na wodach Zatoki Biskajskiej, odnotowano największą prędkość wiatru w maj na tle całej historii. Podmuchy podczas przechodzenia niżu imieniem Yukon osiągnęły aż 139 km/h. Obecnie związane z tym układem fronty atmosferyczne przynoszą opady w wielu regionach Polski.
Kochamy wiosnę za to, że raduje nasze serca soczystą zielenią liści oraz całą paletą barw kwiatów i ich najróżniejszymi zapachami. Zobaczcie całą esencję kwitnącej pory roku na zdjęciach z całej Polski.
Władze Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej w obwodzie kaliningradzkim w Rosji informują o masowej śmierci drozdów. 27 kwietnia miała miejsce nocna migracja tych ptaków nad Morzem Bałtyckim. W gęstej mgle wiele ptaków straciło orientację i wpadło do morza. 2 maja silny zachodni wiatr wyrzucił martwe ptaki na brzeg mierzei na odcinku 2 kilometrów. Ornitolodzy mówią, że do podobnych sytuacji dochodziło też w przeszłości. Ginęły drozdy, kosy i zięby.
Autostrada Dżammu-Śrinagar w północnych Indiach jest nieprzejezdna po tym, gdy zeszła na nią lawina ziemna. Na zwykle bardzo ruchliwej drodze utknęło blisko 2 tysiące kierowców z pasażerami. Od początku tego roku w różnych częściach świata zeszła rekordowa liczba lawin ziemnych, które pozbawiły już życia przeszło tysiąc osób.
Dopiero co ONZ ostrzegł przed suszą, która nęka 2 miliony ludzi w Angoli, a już nadeszła kolejna niepokojąca informacja, tym razem z Kenii, gdzie niedostatek opadów monsunowych dał się we znaki przeszło milionowi mieszkańców, który potrzebuje żywności od zaraz. 800 tysiącom ludzi grozi skrajne niedożywienie.
Jedna z największych na tle wielu ostatnich lat fala arktycznych chłodów nęka miliony Europejczyków. We Francji wiele osób doznało niebezpiecznego wychłodzenia organizmu. Pobite zostały dotychczasowe rekordy najniższej temperatury.
W większości europejskich krajów od niemal tygodnia temperatury są dużo niższe aniżeli zazwyczaj o tej porze roku. Niestety, są już pierwsze ofiary tej anomalii pogodowej. We Francji 30 osób doznało wychłodzenia... Zobacz cały artykuł >>>
Deszcze, które od rana występują na zachodzie i południu kraju, docierają już do centrum. Temperatura nie przekracza tam 10-11 stopni. W pasie od zachodniego Pomorza przez Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk spadło już miejscami między 5 a 10 mm deszczu. W drugiej połowie dnia opady zaczną słabnąć i zanikać. Przeniosą się na pozostałe regiony. Do wieczora nie dotrą tylko na wschód, gdzie niebo pozostaje wolne od chmur i błękitne, a temperatura sięga nawet 18 stopni.
Czy człowiek potrafi zmieniać pogodę? Odpowiedź na to pytanie dostarczyło nam rosyjskie wojsko, które dzisiaj z okazji rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, próbowało rozpędzić chmury nad Moskwą. Wydano miliony, a efekt był taki, że Putin się wściekł.
Kompromitacja rosyjskiej armii, która sporo kosztowała podatników i mocno zdenerwowała Władymira Putina. Jak co roku 9 maja podczas rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, próbowano zapewnić pogodne niebo nad Moskwą, aby czasem na głowy dumnych kombatantów nie spadła ani jedna kropla deszczu... Zobacz cały artykuł >>>
Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, a na zachodzie i południu kraju pada deszcz, chwilami obficie. Tylko na wschodzie kraju utrzymuje się słoneczna, bezchmurna pogoda. Wiatr wieje z południowego wschodu z porywach do 20-40 km/h. Temperatura wynosi około 10 stopni.
Stambuł to miasto w którym Europa spotyka się z Azją, bowiem słynna Cieśnina Bosfor dzieli je na połowę. Lewa strona miasta znajduje się na Starym Kontynencie, a prawa w Azji. To niezwykłe miejsce, gdzie stykają się dwie kultury i tradycje. Jeśli będzie w Turcji, koniecznie go zwiedźcie.
Ciśnienie w pierwszej połowie dnia będzie spadać, po południu się ustabilizuje. W tej chwili barometry wskazują od 1000 hPa (lekko obniżone) na zachodnim Pomorzu do 1014 hPa (w normie) na Podlasiu. Biomet będzie niekorzystny.
Noc i poranek na zachodzie i południu kraju zapowiadają się deszczowo. W pasie od zachodniego Pomorza przez Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego padać będzie obficie, dlatego mogą się tworzyć korki. Warto wyjść do pracy lub szkoły wcześniej niż zwykle, aby się nie spóźnić. W ciągu dnia rozpada się już niemal w całym kraju, jedynie poza regionami wschodnimi. Będzie też porywiście wiać.