Romantyczne oblicze Norylska

Norylsk, najdalej na północ położone tak duże miasto na północnej półkuli, które okrzyknięte zostało najbardziej depresyjnym miastem świata, próbuje zmienić swój niekorzystny wizerunek w globalnej sieci. Powstał nawet specjalny profil na Instagramie, na którym zamieszczane są piękne zdjęcia od miejscowych fotografów. Trzeba przyznać, że o zmierzchu Norylsk prezentuje się romantycznie.

Fot. Instagram / @snowdok.
Fot. Instagram / @snowdok.

To miasto odcięte od świata, przez znaczną część roku pogrążone w ciemnościach i siarczystych mrozach, z wyjątkowo skażonym powietrzem i pełną przemocy historią. Poznajcie jego tajemnicę i odpowiedzcie na pytanie, czy mimo to chcielibyście tam zamieszkać?... Zobacz cały artykuł >>>

Piorunujące widowisko

W Alei Tornad rozpoczyna się coroczny szczyt sezonu tornad. Warunki są ku temu idealne, ponieważ coraz częściej zimne powietrze znad Kanady napływające od strony Gór Skalistych ściera się z gorącym i wilgotnym powietrzem znad Zatoki Meksykańskiej. Nad Teksasem piętrzą się chmury burzowe. Jedna z nich wyglądała imponująco.

Zobaczcie drugi w historii pomyślny lot potężnej rakiety Falcon Heavy, SpaceX

Zeszłej nocy w końcu odbył się kilkukrotnie przekładany start najpotężniejszej rakiety obecnie wykorzystywanej w prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego z misją Arabsat 6A. Zobaczcie cały ten piękny lot na filmie.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Drugi w historii i pierwszy z misją komercyjną lot odbył się za pomocą dwóch bocznych boosterów w najnowszej wersji Block 5, czyli w pełni odzyskiwanych, co docelowo będzie miało znaczący wpływ na obniżenie kosztów przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez SpaceX... Zobacz cały artykuł >>>

Udało się wywołać sztuczny deszcz?

Sri Lanka, kraj położony na wyspie Cejlon, u południowo-wschodnich wybrzeży Indii, doświadcza suszy, która pustoszy plantacje słynące z produkcji najlepszej na świecie herbaty. Aby zapobiec stratom w uprawach wojsko po raz pierwszy posłużyło się samolotami, aby na wysokości 2,5 kilometra rozpyliły one jodek srebra, który miał wywołać deszcz. Według wojskowych, sztuczny deszcz padał w rejonie zbiornika Maussakelle przez 45 minut. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo.

Nie padało już od 2 tygodni. Posucha nasila się, a rolnicy czekają na życiodajne deszcze. Kiedy spadną?

Chociaż zaczęło padać, to jednak tylko miejscami i na ogół słabo. W wielu regionach deszcz ostatnio widziano pod koniec marca. Rolnicy rozkładają ręce i patrzą w niebo. Kiedy wreszcie zacznie padać, a posucha ustąpi?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W zachodnich, centralnych i północno-wschodnich regionach naszego kraju jakiekolwiek opady ostatni raz widziano pod koniec marca. Od tego czasu minęły już 2 tygodnie. Tymczasem wegetacja ruszyła wcześniej niż w ostatnich latach, więc deszczówka jest uprawom bardzo potrzebna... Zobacz cały artykuł >>>

Ściana piasku przyniosła ciemności

Masywna burza piaskowa nadciągnęła nad miasto Churu w północnych Indiach. Ściana pustynnego pyłu zmieniła dzień w nocy, ograniczając przy tym widzialność niemal do zera. Porywisty wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Na szczęście żywioł posuwał się na tyle wolno, że mieszkańcy zdążyli się w porę schronić w murowanych budynkach. Dzięki temu nikt nie ucierpiał.

Egzamin gimnazjalny 2019. Rozwiąż test z geografii i sprawdź, czy wiesz!

Gimnazjaliści piszą w tym tygodniu bardzo ważne testy, które mają skontrolować nie tylko ich wiedzę, ale i umiejętności. Wczoraj pojawiły się pytania związane z geografią i klimatem, dlatego zapraszamy do ich rozwiązania. Sprawdź, czy wiesz.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Na każdym teście lub też egzaminie szkolnym pojawiają się pytania związane z przyrodą, klimatem czy też pogodą. Ponad 350 tysięcy uczniów trzecich klas z ponad 7 tysięcy szkół pisało wczoraj egzamin gimnazjalny... Zobacz cały artykuł >>>

Galeria dnia: Powrót zimy

Nagle wróciła zima. Zobaczcie na zdjęciach, jak pięknie biały puch otulił zieloną trawę i listki na drzewach.

Po upale przyszły śnieżyce

W środkowych i południowych regionach USA nastąpiło gigantyczne ochłodzenie. Jednego dnia temperatura sięgała w cieniu 30 stopni, a następnego chwycił mróz i spadł śnieg. Niecodzienna aura sieje spustoszenie na Wielkich Równinach. Mieszkańcy musieli schować krótkie rękawki do szaf i wdziać ciepłe kurtki. W Minneapolis zaledwie 12 godzin po ustąpieniu upału spadło 15 cm śniegu. Z kolei w Sioux Falls obserwowano prawdziwe burze śnieżne z piorunami.

Powódź na rzece Tygrys

Bliski Wschód, który od lat nękany jest przez powodzie, teraz dla odmiany doświadcza katastrofalnych powodzi. W Afganistanie i Iranie zabiły one niemal 80 osób, a poszkodowanych jest 10 milionów ludzi. Ulewy dotarły też nad Irak, gdzie rzeką Tygrys przemieszcza się fala powodziowa, jakiej nie widziano od lat. Wszystkie zbiorniki retencyjne w prowincji Dijala są wypełnione wodą, pierwszy raz w historii. Z zagrożonych powodzią obszarów ewakuowano z domów blisko tysiąc rodzin.

W najgłębszym rowie oceanicznym na Ziemi odkryto bakterie żywiące się ropą

Rów Mariański badany jest dokładnie dopiero od kilku lat, a nieustannie nas fascynuje i zaskakuje niezwykłymi organizmami, których ludzkość nigdy nie widziała na oczy. Tym razem odkryliśmy tam bakterie żywiące się ropą.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Takie rewelacje dochodzą do nas od zespołu naukowców z Wielkiej Brytanii, Chin i Rosji. Wspólnie zorganizowali oni ekspedycję naukową w to niezwykłe miejsce, położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, na południowy wschód od Marianów. Można śmiało rzec, że w tej chwili więcej wiemy o Marsie, niż o głębi światowych... Zobacz cały artykuł >>>

Dziś mija 38 lat od pierwszego startu promu kosmicznego NASA

Wahadłowiec Columbia był pierwszym pojazdem wielokrotnego użytku. Dokładnie 38 lat temu wzbił się w niebo w ramach misji STS-1. W ciągu swoich 22 lat pracy przetransportował na swoim pokładzie w kosmos i z powrotem aż 160 astronautów i astronautek. W pierwszej misji wahadłowca wzięli udział John Young (dowódca) i Bob Crippen (pilot), którzy w trwającej od 12 do 14 kwietnia 1981 roku misji 36-krotnie okrążyli Ziemię.

Wahadłowiec zakończył swój żywot podczas potwornej katastrofy, która miała miejsce 1 lutego 2003 roku podczas powrotu na Ziemię z grupą pięciu astronautów i dwiema astronautkami.

Ambitne plany Rosji ws. klimatu

Władimir Putin, prezydent Rosji, zapowiedział 4 lata temu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w swoim kraju do 2030 roku aż o 75 procent w stosunku do emisji z 1990 roku. To jeden z najbardziej ambitnych planów klimatycznych. Dla porównania Unia Europejska zamierza ograniczyć emisję CO2 o nie mniej niż 40 procent. Czy Putin zrealizuje to, co zapowiada? Poczekamy, zobaczymy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Obudzili się pod białą kołderką. W niektórych regionach Polski spadł śnieg. Zobacz go na zdjęciach

Od kilkudziesięciu godzin temperatury oscylują blisko zera, a zamiast deszczu miejscami prószy śnieg, zabielając krajobrazy. Minionej nocy znów zrobiło się biało. Zobacz powrót zimy na zdjęciach od naszych czytelników.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Od środowego wieczoru w różnych zakątkach naszego kraju prószy śnieg. Choć spada w małych ilościach i tylko delikatnie zabiela krajobrazy, to jednak trzeba przyznać, że kwiaty i pączki na drzewach otulone białym... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niebo przejaśnia się i rozpogadza na północnym wschodzie. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu na wschodnim Pomorzu i w całej południowo-wschodniej części kraju. Wiatr wieje chwilami silniej z kierunku północno-wschodniego. Temperatura wynosi od 0 do 3 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 kwietnia 2019 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 kwietnia 2019 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Na polskim skrawku Arktyki

Takimi wspaniałymi krajobrazami na co dzień mogą zachwycać się polscy polarnicy zimujący na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na norweskim archipelagu arktycznym Svalbard.

Fot. Facebook / Svalbard Science Forum.
Fot. Facebook / Svalbard Science Forum.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1019 hPa na południowym wschodzie do 1028 hPa na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne nie ulegną zmianie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W górach coraz mniej śniegu

Dodatnie temperatury za dnia sprawiają, że w górach śnieg znika w piorunującym tempie. Na Śnieżce w Karkonoszach jeszcze nie tak dawno były ponad 2 metry białego puchu, a do dziś utrzymała się tylko połowa. Podobnie jest na Kasprowym Wierchu w tatrach, gdzie pokrywa ma grubość 120 cm.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ledwie 2 stopnie i śnieg

Zrobiło się dzisiaj zimno, i to już nie tylko o poranku, ale też po południu. Nad brzegami Zatoki Gdańskiej w najcieplejszym momencie dnia były tylko 2 stopnie powyżej zera. Nic dziwnego, że śnieg, który spadł tam w nocy i rano, zdołał się utrzymać przez większą część dnia. Biały puch można spotkać m.in. na Kaszubach.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pyszny naleśnik w pięknych górach

Gdzie można zjeść taki przepyszny naleśnik ze świeżo zerwanymi jagodami i bitą śmietaną? W jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce, gdzie możecie odpocząć od zgiełku i tłoku. Jak tam dotrzeć? Odpowiedź znajdziecie pod zdjęciem.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Gdzie można zejść ten pyszny naleśnik w zapierającym dech krajobrazie?... Zobacz

dalej