Bolid nad Portoryko

Ostatnio uwieczniono wiele wchodzących w ziemską atmosferę meteoroidów, niektórych na tyle dużych, aby rozbłysły w sposób spektakularny. Miało to miejsce m.in. na Rosją, a teraz także nad Portoryko na Karaibach. Bolid widziany był nad półwyspem Rojo.

Latem grożą nam masowe przerwy w dostawach prądu. W czasie upału wysiądą klimatyzatory

Powoli zaczynają się spełniać czarne scenariusze zakładane przez branżę energetyczną, które wskazują, że latem w Polsce może zacząć brakować energii elektrycznej. Stać się to może akurat podczas największej fali upałów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ubiegłego lata odnotowano kolejny już rekord zapotrzebowania na moc elektryczną w szczycie rannym okresu wiosenno-letniego. Zarejestrowane zapotrzebowanie krajowe 2 sierpnia wyniosło 23 683 MW... Zobacz cały artykuł >>>

Grad wielki jak piłka bejsbolowa

Jedna osoba została ranna podczas gradobicia, do którego doszło w Teksasie. Największe lodowe bryły miały rozmiary piłki bejsbolowej. Niszczyły one uprawy, zbijały szyby w oknach, przebijały dachy i wgniatały karoserie samochodowe. Są spore szkody materialne. W wyniku nawałnicy bez prądu było prawie 200 tysięcy odbiorców.

Fot. Twitter / @docdeason.
Fot. Twitter / @docdeason.

Słońce zachowuje się bardzo nietypowo. Jest najspokojniejsze od 200 lat. Szybko się to nie zmieni

Wkraczamy właśnie w okres najmniejszej aktywności słonecznej. Nasza dzienna gwiazda aż tak spokojna nie była od 200 lat. NASA właśnie opublikowała pierwszą prognozę na kolejny cykl, który aktywniejszy nie będzie. Co to może oznaczać?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Słońce ma około 11-letni cykl aktywności, a to oznacza, że średnio co 5-6 lat mamy maksimum i minimum jego aktywności. Najmniejszą aktywnością nasza dzienna gwiazda wykazywała się w 2009 roku. Wówczas naukowcy mówili o najmniejszej liczbie plam na jego powierzchni na tle ostatniego stulecia... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Na wybiegu

Konie w gorący letni dzień gaszą pragnienie w miejscowym strumyku.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Spora plama na Słońcu

Mimo, że zbliżamy się do minimum aktywności słonecznej, które nastąpi między końcem tego roku a połową przyszłego, to jednak od czasu do czasu zdarzają się wyjątki, jak dzisiaj. Na powierzchni naszej gwiazdy pojawił się kompleks plam, który naukowcy oznaczyli numerem 2738. Póki co nie emituje on żadnych rozbłysków klasy większej niż B. Jednak plama rozrasta się, więc może się to wkrótce zmienić.

Fot. NASA / SDO.
Fot. NASA / SDO.

Genetycznie zmodyfikowane rośliny już pomagają w walce z głodem na świecie

Jedną z największych bolączek naszej cywilizacji jest pogłębiający się z roku na rok problem głodu. Naukowcy upatrują skuteczniej walki z nim za pomocą genetycznych modyfikacji roślin, które będą oferowały większe plony.

Genetycznie zmodyfikowane rośliny już pomagają w walce z głodem na świecie

Najlepszym przykładem tego, że mogą one przynieść niesamowite efekty, mogą stać się Chiny. Biotechnolodzy z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Purdue przez ostatnie lata pracowali intensywnie nad zmodyfikowaniem genów ryżu za pomocą słynnej techniki CRISPR-Cas9.... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów chmurzy się, ale nigdzie nie pada. Najpogodniej jest teraz w wąskim pasie od zachodniego Pomorza i Ziemi Lubuskiej przez Kujawy po Mazowsze i dalej ku granicy z Białorusią. Wiatr wieje chwilami silniej z północnego wschodu. Temperatura wynosi od 3 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 kwietnia 2019 o godzinie 12:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 kwietnia 2019 o godzinie 12:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Kwitną różowe wiśnie

Ależ wspaniały widok. Błękit nieba i róż kwitnących drzewek wiśniowych.

Tajemnicze światła nad Norwegią

Nad Centrum Kosmicznym Andøya w Norwegii kilka nocy temu można było obserwować niezwykły spektakl na tle barwnej zorzy polarnej. Za pomocą specjalnych rakiet rozpylony został związek chemiczny trimethylaluminium oraz mieszanina pierwiastków baru i strontu, aby zbadać prądy powietrze w jonosferze, gdzie powstaje zorza polarna.

Gradobicie na pustyni

Tak wygląda piaszczysta pustynia w Algierii po potężnym gradobiciu. Niektórzy poczuli się jakby padał śnieg, który w tych stronach jest anomalią. Dla młodych mieszkańców to taka namiastka zimy.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Lamine Bga.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Lamine Bga.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek na przeważającym obszarze kraju jest pochmurny, ale nie przynosi opadów. Miejscami w pasie od środkowego Pomorza przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę i Kujawy po Mazowsze i Podlasie jest pogodnie, nawet bezchmurnie. Wiatr wieje chwilami porywiście z północnego wschodu. Temperatura na ogół tylko nieznacznie przekracza zero.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 kwietnia 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 kwietnia 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Arktyczny podmuch. Temperatura spadła rano przy gruncie nawet do minus 10 stopni. Kiedy się ociepli?

Zgodnie z prognozami nad Polskę zaczęło spływać zimne powietrze wprost znad Arktyki, za którego sprawą temperatura spadła poniżej minus 5 stopni, a przy gruncie nawet do minus 10 stopni. Kiedy znów się ociepli?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kwiecień plecień, dlatego też po kilku bardzo ciepłych dniach, wiatr zmienił kierunek z południowego na północny, wypierając łagodne powietrze polarno-morskie i zastępując je dużo chłodniejszą masą arktyczną... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1011 hPa (w normie) na południu do 1019 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą wahać się między obojętnymi i niekorzystnymi.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i poranek z przymrozkami

Noc i poranek na zachodzie, północy i w centrum kraju przyniosą przymrozki. Krótko po świcie, gdy będzie najzimniej, termometry na wysokości 2 metrów pokażą nawet do minus 5 stopni, zaś przy gruncie będzie nawet o kilka stopni zimniej. Bez przymrozków będzie w całej południowej części kraju. Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy powinni zabezpieczyć wrażliwe uprawy. We Francji stosuje się specjalne pochodnie, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Na północy zimno, na południu ciepło

Nad Polską ścierają się ze sobą skrajnie różne masy powietrza, jednak nie przebiega to pod znakiem burz i ulew, lecz całkiem dobrej pogody. Nad północne regiony spływa zimne powietrze arktyczne, zaś na południu wciąż zalega bardzo ciepła masa polarno-morska. Po południu, w tym samym czasie, gdy w Gdańsku były tylko 4 stopnie, to w Katowicach, Krakowie i Rzeszowie termometry w cieniu wskazywały 18 stopni.

Na północy zimno, na południu ciepło

Krupa śnieżna w Anglii

Na zachodzie Europy zrobiło się na tyle zimno, że na wyżej położonych obszarach zaczął padać śnieg, deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna. Tak wyglądają kwietniowe kaprysy pogody w Anglii.

Kryształowe jezioro w Szwecji

W środkowej Szwecji, niedaleko Östersund, znajduje się niezwykłe jezioro Blanktjärn. Woda w nim jest niezwykle przejrzysta. Obecnie pokrywa je 10-centymetrowa warstwa lodu. Łyżwiarze-amatorzy mają fantastyczne widoki, ponieważ pod ich stopami pływają ryby. Zobaczcie:

Łowcy trąb wodnych z Florydy

Jedni narażają zdrowie i życie ścigając tornada, a inni łowią trąby wodne. Właśnie taką niecodzienną pasję mają pewni amatorzy ekstremalnych zjawisk pogodowych z Florydy. Udali się oni w pogoń motorówką za trąbą wodną. Gdy byli już bardzo blisko, przemknęli obok rozbryzgującego wodę leja. Swój wyczyn oczywiście nagrali. Zobaczcie:

Smogowy skandal z Wawelem w tle

Para w maseczkach przeciwpyłowych, chcąca pocałować się na tle spowitego smogiem Wawelu. Aż trudno uwierzyć, że zaledwie 4 lata temu poniższy obrazek, który powstał w ramach kampanii „Tworzymy atmosferę” w Ministerstwie Środowiska, wywołał prawdziwą burzę. Władze Krakowa oskarżyły ministerstwo o niszczenie wizerunku miasta oraz straszenie mieszkańców i turystów skażonym powietrzem.

Fot. Marta Frej / Ministerstwo Środowiska.
Fot. Marta Frej / Ministerstwo Środowiska.

Ministerstwo, mimo to, nie przerwało kampanii. Urzędnicy zwrócili uwagę, że władze Krakowa zachowywały się zaskakująco, ponieważ z jednej strony walczyły o surowy zakaz palenia węglem, wskazując, że smog sprawia, że Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, a z drugiej strony atakowały kampanię, która miała o zagrożeniu uświadomić mieszkańców. Dziś patrzylibyśmy na tę kampanię zupełnie inaczej...

dalej