Uwaga! Wracają poranne przymrozki. Znów będziemy oddychać czystym i świeżym powietrzem znad Arktyki

W naszą stronę znów płynie powietrze znad Arktyki, które przy pogodnym niebie będzie nam przynosić nocne i poranne przymrozki, miejscami nawet do minus 5 stopni i jeszcze więcej przy samym gruncie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zapewne zauważyliście, że w ostatnich dniach niebo stawało się coraz bardziej mętne. Intensywny błękit, którym cieszyliśmy się jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia, zmienił się w mleko. To sprawka... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Wschodzący Księżyc

Gdy zapada zmierzch, wschodzi Księżyc w okolicach pełni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Słupy energetyczne dziełami sztuki

Słupy wysokiego napięcia potrafią skutecznie oszpecić piękne krajobrazy. Ile razy się zdarza, że chcemy zrobić fajne zdjęcie i te obrzydliwe stalowe rusztowania wchodzą w kadr, całkowicie niszcząc ujęcie. Są jednak kraje, w których w przyszłości nie będzie z tym najmniejszego problemu, mało tego, nawet nadadzą zdjęciom oraz krajobrazom zagadkowego i niepowtarzalnego uroku. Tak będzie na Islandii.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Tak tajemniczo wygląda centrum naszej galaktyki. Piękna symulacja od NASA

NASA przygotowała niesamowitą, 360-stopniową symulację centrum naszej galaktyki, dzięki której możecie zobaczyć, jak wygląda najbardziej dynamicznie zmieniające się miejsce w całej Drodze Mlecznej. Obejrzyjcie!

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nasza piękna planeta znajduje się ok. 26 tysięcy lat świetlnych od tych obszarów. Obfitują one w masywne gwiazdy, intensywne strumienie wiatru i gazu gwiezdnego, rozgrzanego do milionów stopni, czy zaburzenia grawitacyjne spowodowane istnieniem tam masywnej czarnej dziury... Zobacz cały artykuł >>>

Uwaga! Wrócił smog

Z powodu słabego wiatru wrócił smog, który w wielu regionach kraju sprawił, że jakość powietrza jest zła lub bardzo zła. Najgorzej jest w dużych ośrodkach miejskich m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach. Normy pyłu zawieszonego są tam przekroczone nawet 4-krotnie. Jutro wymiana powietrza z polarno-morskiego na arktyczne poprawi nam jakość powietrza.

Fot. TwojaPogoda.pl / Airly.eu
Fot. TwojaPogoda.pl / Airly.eu

Majówka 2019 nad morzem. Gdzie jechać? Te miejsca musisz zobaczyć

Majówka 2019 coraz bliżej, warto więc już teraz zaplanować sobie wypoczynek w atrakcyjnym miejscu. Gdzie jechać? Może majówka nad morzem? Wybraliśmy najciekawsze miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Majówka to pierwszy długi weekend, który otwiera sezon plażowy nad morzem. Polacy będą wylegiwać się i spacerować na plażach o łącznej długości aż 440 kilometrów. Który kurort wybrać na wypoczynek, od Świnoujścia na zachodzie po Krynicę Morską na wschodzie?... Zobacz cały artykuł >>>

Chmura burzowa okiem astronauty

Widzieliśmy już bardzo wiele zdjęć chmur burzowych o nazwie Cumulonimbus, które w pełni rozwinięte wyglądają jak grzyb atomowy. Jednak okazuje się, że można je podziwiać także z innej perspektywy, niestety, zarezerwowanej tylko dla wybranych. Mowa o astronautach, którzy przelatując na pokładzie Stacji Kosmicznej nad wschodnią Australią, ujrzeli malowniczą chmurę burzową u górnych granic troposfery.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Chmura mogłaby przekroczyć wysokość kilkunastu kilometrów, gdyby nie powstrzymywał jej prąd strumieniowy. To za jego sprawą górna część chmury była silnie rozciągnięta. Przepiękne i fascynujące zdjęcie.

Niedziela w Tatrach

Przeuroczą mieliśmy wczoraj pogodę w Tatrach. Turyści byli nią zachwyceni, mimo, że o poranku nic nie zapowiadało sprzyjających warunków do górskich wędrówek, ponieważ niebo było szczelnie przysłonięte przez chmury. Jednak jeszcze przed wschodem słońca rozpogodziło się i całe przedpołudnie było bezchmurne, z lazurowym niebem. Po południu pojawiły się kłębiaste Cumulusy, czyli obłoki pięknej pogody. Zobaczcie cały dzień w skrócie z Głodówki:

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poniedziałkowy poranek przynosi nam przepiękną pogodę. Jest słonecznie, w wielu miejscach bezchmurnie. Trochę niegroźnych chmur utrzymuje się nad wschodnim i środkowym wybrzeżem oraz miejscami nad Kielecczyzną i Podkarpaciem. Na południu, głównie na terenach górskich i podgórskich, zalegają gęste, ale malownicze, mgły. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 5 do 10 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 kwietnia 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 kwietnia 2019 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Trawa, mucha i poranna rosa

Wydawałoby się codzienna sytuacja, a jednak i ona ma w sobie coś niezwykłego...

Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl
Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest w normie i przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1008 hPa na południu do 1010 hPa na północy kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Spacer po polskich lasach

Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do galerii najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych.

Ekstremalna pogoda na Balearach

Nie tylko na greckiej Krecie turystów spotkać może niespodzianka w postaci ekstremalnej pogody. Podobnie jest na hiszpańskiej Menorce, gdzie w akompaniamencie burz pojawiła się spektakularna trąba wodna. Na jej widok wielu turystów w popłochu opuściło plaże.

Ulewy i powodzie na Krecie

Jeśli wybieracie się na grecką Kretę, to zachowajcie ostrożność i sprawdźcie, czy wybranym kurorcie jest bezpiecznie, ponieważ po ostatnich potężnych ulewach doszło do powodzi. Rzeki wystąpiły z koryt i zatopiły wiele budynków i dróg, zerwane są mosty i kładki. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodnich krańcach wyspy.

Zima w Szwajcarii

Już się zrobiło wiosenne, ale zima zdecydowała się wrócić. W Szwajcarii znów spadło mnóstwo śniegu. Wiele dróg jest nieprzejezdnych, a te, którymi można podróżować, są śliskie, w dodatku dochodzi na nich do licznych wypadków.

Obszary rolnicze od góry

W północno-wschodnich Chinach rozrastają się obszary rolnicze, których zadaniem jest wyżywienie gwałtownie rosnącej populacji najliczniejszego państwa na świecie. Skomplikowana infrastruktura widoczna jest nawet z ziemskiej orbity.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Ulewa nad Wielkim Kanionem

Evan Halleck uwiecznił zapierające dech zjawisko. Przejście chmury burzowej nad Wielkim Kanionem w USA. Widoczna jest smuga opadowa, czyli nic innego, jak potężna ulewa. Co chwilę widzimy jak spadła deszczówka na zboczach kanionu błyskawicznie paruje:

W wielu miejscach nie padało już od 10 dni. Deszcz może spaść dopiero za tydzień. Będzie susza?

Pierwszy w tym miesiącu deszcz spadł na południowe województwa. Jednak na pozostałym obszarze kraju na zbawienne dla roślinności krople wody trzeba będzie poczekać, niekiedy nawet przez kolejny tydzień. Czy czeka nas susza?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Rolnicy z niepokojem spoglądają w niebo w poszukiwaniu chmur niosących deszcz. W większości regionów kraju ostatni raz widziano je 1,5 tygodnia temu. Wczoraj popadało miejscami w południowych województwach... Zobacz cały artykuł >>>

Wiosenne przebudzenie na zdjęciach

Wiosna nadeszła w tym roku wyjątkowo wcześnie, ponieważ marzec okazał się bardzo ciepły. Zobaczcie zdjęcia najpiękniejszych krajobrazów rozpoczynającej się wiosny w Polsce.

Tak wyglądał z bliska pierwszy mały skok prototypu statku kosmicznego Starship

3 kwietnia wspaniałe wieści doszły do nas z teksańskiego ośrodka testowego SpaceX, gdzie Starhopper, prototyp Starship, dokonał pierwszego małego skoku na uwięzi na skutek odpalenia potężnego silnika Raptor.

Fot. Elon Musk.
Fot. Elon Musk.

Elon Musk zapowiadał, że Starhoppera w lotach testowych zobaczymy na niebie jeszcze w kwietniu. Chociaż testy rozpoczęły się w drugiej połowie marca, inżynierowie w pierwszej fazie sprawdzali szczelność elementów całej rakiety, wszystkie systemy mechaniczne i elektroniczne oraz wykonali kilka testów silnika o nazwie Raptor... Zobacz cały artykuł >>>

dalej