Zdjęcie dnia: Odetchnij w lesie

Czy wiecie, że najczystszym naturalnym powietrzem możemy oddychać w lesie? Wybierzcie się do niego na spacer.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Księżycowy film poklatkowy

NASA wypuściła do sieci tysiące nieobrobionych zdjęć z misji programu Apollo, a internauta o nicku @harrisonicus postanowił znaleźć w nich serie, z których stworzył krótki film w technice poklatkowej. Koniecznie zobaczcie:

Hawking do śmierci uważał, że Wszechświat jest holograficzną iluzją

Wybitny fizyk ostatnie lata swojego życia spędził nad tworzeniem niezwykłej koncepcji, która zakłada istnienie innych Wszechświatów i wielu innych Wielkich Wybuchów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

14 marca 2018 roku, w dniu święta liczby Pi i rocznicy urodzin Alberta Einsteina, opuścił nas Stephen Hawking, jedna z najwybitniejszych osobistości świata astronomii i astrofizyki XX oraz XXI wieku. Kilka dni po jego śmierci świat lotem błyskawicy obiegła wiadomość o przygotowanym przez niego ostatnim artykule... Zobacz cały artykuł >>>

Smog wpływa na iloraz inteligencji

Złe wieści dla mieszkańców Chin i Krakowa, naukowcy z Uniwersytetu Montany odkryli, że dzieci żyjące w miastach zasnutych smogiem są narażone na drobne uszkodzenia mózgu, co objawia się wyraźnie w działaniu ich pamięci krótkoterminowej oraz w niższym IQ. W testach na inteligencję dzieci te osiągały wynik średnio o 10 punktów niższy od dzieci z drugiej grupy. Do tego pojawiły się u nich drobne zmiany metaboliczne związane z chorobą Alzheimera.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Budzi się wulkan, którego wyziewy udusiły w przeszłości tysiące osób. „Boimy się zmrużyć oczy”

Z przeszło 40-letniej drzemki budzi się Taal, który znajduje się na liście 16 najbardziej niebezpiecznych wulkanów na naszej planecie. W przeszłości był on odpowiedzialny za śmierć tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia. Powtórka może nastąpić w każdym momencie.

Kaldera wulkanu Taal na Filipinach. Fot. Google Maps.
Kaldera wulkanu Taal na Filipinach. Fot. Google Maps.

Naukowcy z coraz większym niepokojem obserwują wulkan Taal położony na jeziorze o tej samej nazwie na filipińskiej wyspie Luzon. Jezioro z którego wyłania się stożek powstało kilkaset tysięcy lat temu na skutek gigantycznej erupcji, która utworzyła olbrzymią kalderę z czasem wypełniającą się deszczówką... Zobacz cały artykuł >>>

Każdy poszedł w swoją stronę

Jak donosi nasz ulubiony bieszczadzki leśnik Kazimierz Nóżka, rodzina niedźwiedzi (matka Aga z dwojgiem młodych Lesiem i Grzesiem), którą bacznie śledziliśmy przez ostatni rok, rozeszła się. Jak to w życiu bywa, każdy poszedł w swoją stronę. A jeszcze przed rokiem to była wzorowa rodzinka.

9 stopni mrozu przy gruncie

Bezchmurny poranek w powiewach powietrza arktycznego przyniósł nam przymrozki, miejscami solidne. W Bydgoszczy, Pile i Resku temperatura spadła do minus 5 stopni, zaś przy gruncie w Łebie i Pile było aż minus 9 stopni. Po południu ociepli się przeważnie do około 10 stopni, a więc nawet o 15 stopni.

9 stopni mrozu przy gruncie

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nad Polską dominuje bezchmurne niebo. Większe zachmurzenie utrzymuje się tylko miejscami na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr wieje z północy, powoli nasilając się. Temperatura nieznacznie przekracza zero.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 kwietnia 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 kwietnia 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Trąba pyłowa zabiła bawiące się dzieci

Trąby pyłowe bywają dużo słabsze od trąb powietrznych (tornad), jednak czasem bywają opłakane w skutkach. Pojawiają się nagle podczas słonecznej pogody na skutek dużego kontrastu termicznego powietrza. Jedna z takich trąb uderzyła w wesołe miasteczko w Chinach. Wir z impetem uniósł i porwał dmuchane trampoliny, w których bawiły się dzieci. 18 osób, w tym 16 małolatów zostało rannych i trafiło do szpitali. Niestety, 2 dzieci zmarło.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze rośnie, ale w godzinach południowych zacznie powoli spadać, po czym ustabilizuje się. W tej chwili barometry pokazują od 1024 hPa na południu i południowym wschodzie do 1030 hPa na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i ranek z przymrozkami

Przed nami przymrozki, które największe będą o świcie. Temperatura może spaść miejscami nawet do minus 5 stopni, a przy porywach północnego wiatru do 40-50 km/h, temperatura odczuwalna spadnie nawet do minus 10 stopni. Ubierzcie się ciepło, bo zmarzniecie. Jeśli jesteście kierowcami, to zabierzcie skrobaczkę do szyb, bo będziecie musieli usunąć szron.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tornado zdewastowało kampery

Tornado zdewastowało parking dla kamperów w stanie Kolorado. Wystarczyło dosłownie kilka sekund, aby powstały olbrzymie szkody materialne.

Na północy duże ochłodzenie

W tym samym czasie, gdy na południu i południowym wschodzie kraju termometry pokazują przy pogodnym niebie nawet 18-19 stopni, to na północy wyraźnie się ochłodziło za sprawą zmiany kierunku wiatru na północny i morskiej bryzy. Na wybrzeżu notuje się zaledwie 6-7 stopni. Mamy więc między północnymi a południowymi krańcami kraju niemal 15 stopni różnicy. Jutro około 10 stopni będzie już w całej Polsce.

Na północy duże ochłodzenie

Mekka kanadyjskich narciarzy

Wistler, położony około 150 kilometrów na północ od Vancouver, jest jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Kanadzie. Każdego roku odwiedza go aż milion turystów. Magia tego miejsca jest olbrzymia, co tylko w małym wycinku widoczne jest poniżej:

Fot. allanjenner.com
Fot. allanjenner.com

Gdzie jesień łączy się z zimą

Nie trzeba go zachwalać. Park Narodowy Grand Teton w stanie Montana w USA. Dodajmy tylko, że nad szczytami unosi się "czapeczka", fachowo nazywana obłokiem lentikularnym:

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Zagrożony takin we wrocławskim zoo

Wrocławski ogród zoologiczny wzbogacił się o samiczkę takina złotego, gatunku, który jest narażony na wyginięcie. Hodowla zachowawcza tego ssaka z rodziny wołowatych jest prowadzona w 11 ogrodach, w tym w Tokio i San Diego. U nas mieszkają już 4 młode, które trafiły z wymiany od naszego zachodniego sąsiada. Takiny najbardziej aktywne są wieczorami i nocą. Pochodzą ze wschodnich Himalajów.

Fot. Wikipedia / Eric Kilby.
Fot. Wikipedia / Eric Kilby.

Arktyczny podmuch nocami i o porankach przyniesie odczuwalnie nawet minus 10 stopni

Początek tygodnia przyniesie nam powietrze prosto znad Arktyki, dlatego noce i poranki będą bardzo zimne. Temperatura odczuwalna przy porywistym wietrze może spadać nawet do minus 10 stopni. Nie zapomnijcie o ciepłym odzieniu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wiatr zaczyna zmieniać kierunek na północny i lada chwila przyniesie nam powietrze prosto znad Oceanu Arktycznego. To zdecydowanie najczystsza i najświeższa masa, jaka może dotrzeć nad Polskę... Zobacz cały artykuł >>>

Poranny meteor

Nad stanem Nowy Jork w czwartek o świcie niebo przeciął jasny meteor. W drodze do pracy i szkoły widziały go tysiące mieszkańców północno-wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych, od Filadelfii przez Nowy Jork aż po Boston. Szacuje się, że każdej doby w ziemską atmosferę wchodzi z przestrzeni kosmicznej kilka ton materii, jednak niemal w całości spala się ona zanim dotrze do powierzchni ziemi.

Kolejna erupcja Popocatepetla

Naukowcy zdecydowali się po raz kolejny podnieść stopień zagrożenia ze strony wulkanu Popocatepetla, który znów wybuchł. Popioły uniosły się na wysokość kilku kilometrów. Wulkan znajduje się około 60 kilometrów na południowy wschód od stolicy Meksyku. Zobaczcie jego ostatnią nocą erupcję.

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda będzie w pierwszej połowie kwietnia?

Rozpoczyna się kwiecień, który przed rokiem okazał się rekordowo ciepły i słoneczny. Czy w tym sezonie będzie podobnie? A może zima jeszcze sobie o nas przypomni i o prawdziwej wiośnie możemy zapomnieć?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jaka będzie pogoda w pierwszej połowie kwietnia?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

dalej