Pogoda na weekend. Będzie bardzo ciepło, ale na tym przyjemności się skończą. Dlaczego?

Pogoda w weekend nie będzie idealna. Chociaż termometry pokażą miejscami nawet około 20 stopni, to jednak niebo będzie się chmurzyć, a nawet popada. Sprawdźmy, który dzień będzie ładniejszy, sobota czy niedziela?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

O kaprysach pogody o tej porze roku powstało wiele przysłów, które w nadchodzący weekend sprawdzą się co do joty. Pogoda będzie zmienna, spodziewamy się chmur, a miejscami także opadów deszczu... Zobacz cały artykuł >>>

Trochę popadało

W ostatnich dniach trochę popadało, jednak sumy opadów przeważnie wahają się od 1 do 3 mm, czyli są niewielkie. Więcej deszczu spadło na zachodzie i południu, nieco powyżej 5 mm. Lokalnie opady były większe. Jak wynika z danych IMGW, największą sumę opadów odnotowano w Kętrzynie na Mazurach, gdzie sięgnęła ona 10 mm. Najmniej spadło w Łebie na wybrzeżu, zaledwie 0,1 mm.

Trochę popadało

Grad zniszczył miliony awokado

Podczas gwałtownej burzy gradowej, która przeszła nad australijskim stanem Nowa Południowa Walia, w ciągu zaledwie 10 minut zniszczeniu uległo 80 procent z 12 tysięcy drzew owocowych w miejscowych sadach. Sadownicy mówią o rekordowych szkodach, ponieważ grad o średnicy nawet 8 centymetrów stracili aż 4 miliony sztuk owoców awokado.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przeważnie jest pochmurny, a jeśli zdarzają się przejaśnienia, to tylko miejscami na północnym zachodzie. Niemal w całej południowej połowie kraju pada deszcz, chwilami obficie. Nad morzem unosi się gęsta mgła morska, która ogranicza widoczność do 100-300 metrów. Wiatr wieje słabo z kierunku północno-zachodniego. Temperatura wynosi od 3 stopni na północnym wschodzie i południowym wschodzie do 9 stopni na krańcach zachodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 marca 2019 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 marca 2019 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ośnieżone Tatry okiem satelity

Korzystając z wczorajszego pogodnego nieba podejrzeliśmy, jak pięknie prezentują się ośnieżone Tatry okiem satelity meteorologicznego. Obecnie w Zakopanem śniegu jest niewiele, ledwie kilka centymetrów. Dużo więcej białego puchu mamy na szczytach, nawet 180 cm na Kasprowym Wierchu.

Fot. NASA / Google Earth.
Fot. NASA / Google Earth.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie nadal powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1027 hPa na Podlasiu do 1031 hPa na Górnym Śląsku. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, co może się objawiać bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Białe kłębki na niebie

Dzisiaj nad wieloma regionami kraju płynęły sobie z wolna chmury kłębiaste Cumulus. Wyglądały jak wyspy pośród błękitu nieba. Są one efektem konwekcji z arktycznej masie powietrza. Początkowo były one niegroźne, jednak z biegiem dnia zaczęły przynosić przelotne, ale chwilami obfite deszcze.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tak chmury te prezentowały się na zdjęciu satelitarnym, które zostało wykonane w godzinach południowych nad Górnym Śląskiem. Jedne obłoki były nieduże, a inne całkiem spore.

Fot. NASA.

Wyspa odcięta od prądu przez cyklon

Wyspa Rodrigues, położona na Oceanie Indyjskim w archipelagu Maskarenów zależna od Mauritiusa, jest pozbawiona prądu z powodu huraganowego wiatru, który towarzyszy przechodzącemu nad nią cyklonowi tropikalnemu o imieniu Joaninha. Jak możecie zobaczyć na zdjęciu satelitarnym, oko cyklonu przewędrowało w pobliżu wyspy. Porywy wiatru przekraczały wówczas 200 km/h. Ulewy doprowadziły do powodzi, które zalały drogi i zabudowania.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Piękno kończącego się dnia

Nasi czytelnicy uchwycili piękno kończącego się dnia.

Zachód Słońca w Płachocinie w woj. mazowieckim. Fot. Dominik Tomaszewski / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Płachocinie w woj. mazowieckim. Fot. Dominik Tomaszewski / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w woj. mazowieckim. Fot. Julia / TwojaPogoda.pl

Oberwanie chmury nad Żuławami

Pięknie uformowana komórka konwekcyjna ze smugą opadową wczoraj po południu wędrowała nad Żuławami Wiślanymi:

Fantastycznie uformowana, punktowa i silna zarazem komórka konwekcyjna napierająca nad nasz punkt obserwacyjny dziś w godzinach popołudniowych, Żuławy Wiślane. Foto : Info Meteo / Krystian

Opublikowany przez Info Meteo - Elbląg Wtorek, 26 marca 2019

Pożary lasów w Portugalii

Z powodu posuchy i wysokich temperatur na południu Europy znów zaczęły wybuchać pożary roślinności. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce we Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii. W tym ostatnim kraju wczoraj ogień zaczął trawić las w rejonie nadmorskiej miejscowości Marinhas. Władze zdecydowały się ewakuować wszystkich uczniów z dwóch okolicznych szkół. Z żywiołem walczyło 70 strażaków. Ogień i wydobywające się z niego kłęby dymu możecie zobaczyć na zdjęciu satelitarnym.

Fot. ESA / Copernicus / Pierre Markuse.
Fot. ESA / Copernicus / Pierre Markuse.

Takiej ulewy na antypodach jeszcze nie widzieli. „W oka mgnieniu zalała nas rzeka atmosferyczna”

Kraje położone po drugiej stronie kuli ziemskiej nawiedziły gigantyczne ulewy, które w bardzo krótkim czasie doprowadziły do katastrofalnych w skutkach powodzi. Miejscami w 2 dni spadło tyle deszczu, ile normalnie notuje się przez rok.

Żółte strzałki na zdjęciu satelitarnym wskazują „rzekę atmosferyczną”. Fot. NASA.
Żółte strzałki na zdjęciu satelitarnym wskazują „rzekę atmosferyczną”. Fot. NASA.

Nowozelandczycy i Australijczycy zmagają się ze skutkami wyjątkowo intensywnych opadów deszczu. Dotychczas było u nich bardzo sucho, i kiedy niedostatek opadów zaczął dawać się we znaki rolnikom, nadeszły ulewy, które zamiast pomóc, jeszcze bardziej pogorszyły sytuację... Zobacz cały artykuł >>>

Burza śnieżna nad Warszawą

Wczoraj między godziną 16:00 a 16:30 nad Warszawą przechodziła najprawdziwsza burza śnieżna. To zjawisko będące połączeniem tradycyjnej burzy z intensywnym opadem śniegu, a w tym przypadku także porywistym wiatrem osiągającym 83 km/h, i wzniecającym zawieję śnieżną. Poniżej możecie zobaczyć nagranie z tego fenomenu. Poprzednie zjawisko tego typu wystąpiło w rejonie Warszawy 18 stycznia ubiegłego roku.

Ajatollahowie oskarżają Amerykę i Izrael o wywołanie tragicznej powodzi w Iranie. Czy mają rację?

Wraca temat zdalnego manipulowania pogodą. Irańscy przywódcy duchowi oskarżają swoich największych wrogów o wywołanie katastrofalnej w skutkach powodzi, która kosztowała życie wielu osób. Czy mają rację?

Powódź na ulicach miasta Shiraz w Iranie. Fot. YouTube / FOBOS PLANET.
Powódź na ulicach miasta Shiraz w Iranie. Fot. YouTube / FOBOS PLANET.

Zachodnie i południowe obszary Iranu, kraju położonego na Bliskim Wschodzie, nawiedziły wyjątkowo ulewne deszcze, które skończyły się tzw. błyskawicznymi powodziami. Rzeki wzbierały tak szybko, że dochodziło do... Zobacz cały artykuł >>>

Galeria dnia: Morze, jeziora i rzeki

Nad morzem, jeziorami, a może rzekami? Gdzie lubicie spędzać wolny czas z dala od hałasu towarzyszącego nam każdego dnia? Plusk wody, szum wiatru i śpiew ptaków to jest to, co uprzyjemnia nam wypoczynek nad polskimi wodami. Zobaczcie najpiękniejsze miejsca i wybierzcie te, które podobają się Wam najbardziej. Może się tam wybierzecie?

Wielka bitwa na śnieżki

Na przedmieściach Moskwy odbyła się doroczna wielka bitwa na śnieżki połączona ze zdobywaniem lodowego fortu.

Śnieg otulił kwitnące kwiaty

O poranku miejscami na wschodzie, południu i w centrum kraju krajobrazy były zabielone po wieczornych i nocnych opadach śniegu. Biały puch otulił kolorowe kwiaty. Poniższe zdjęcie otrzymaliśmy od @Eweliny z Małopolski. Najwięcej śniegu spadło wysoko w górach, do 5 cm na Kasprowym Wierchu, gdzie temperatura obniżyła się w nocy do minus 13 stopni.

Otulone śniegiem kwitnące kwiaty w Łużnej w woj. małopolskim. Fot. Ewelina / TwojaPogoda.pl
Otulone śniegiem kwitnące kwiaty w Łużnej w woj. małopolskim. Fot. Ewelina / TwojaPogoda.pl

Pierwsze akcenty rozpoczynającej się wiosny są już widoczne w przyrodzie. Zobaczcie je i poznajcie

W parkach, lasach i na łąkach kwitną już kwiaty i krzewy, które są pierwszą oznaką rozpoczynającej się właśnie wiosny. Czasem trudno je dostrzec, bo mogą kryć się nad naszym wzrokiem, jednak my je Wam pokażemy z bliska i omówimy.

Przylaszczka pospolita (po lewej), podbiał pospolity (w środku), wawrzynek wilczełyko (po prawej). Fot. TwojaPogoda.pl
Przylaszczka pospolita (po lewej), podbiał pospolity (w środku), wawrzynek wilczełyko (po prawej). Fot. TwojaPogoda.pl

Początek wiosny to oczywiście bardzo teoretyczna granica, bowiem w każdej dziedzinie nauki rozpoznać go można według odmiennych zasad. Dla meteorologów i klimatologów głównym wyznacznikiem jest temperatura... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieżne pasy okiem satelity

Na aktualnym zdjęciu satelitarnym miejscami na Mazowszu i Lubelszczyźnie widoczne są śnieżne pasy. Pojawiły się one podczas wczorajszych burz i zawiei śnieżnych. Pasy ciągną się na dystansie nawet 200 kilometrów i mają średnicę około 10-20 kilometrów. W tych miejscach krajobrazy są delikatnie zabielone. Wczoraj w trakcie burz śnieżnych doszło do wielu wypadków na drogach, w których, na samym tylko Mazowszu, zginęło 6 osób.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 marca 2019 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 marca 2019 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek na przeważającym obszarze kraju jest słoneczny, bezchmurny. Chmurzy się miejscami na wschodzie i zachodzie, a pada jedynie na zachodnim krańcu Pomorza. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. W arktycznej masie powietrza jest zimno, na wschodzie lekko poniżej zera, na krańcach zachodnich do 5 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 marca 2019 o godzinie 8:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 marca 2019 o godzinie 8:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej