5 stopni mrozu o poranku

Niemal w całym kraju poranek przynosi przymrozki. Nie ma ich jedynie na zachodnim wybrzeżu i w południowej części Śląska. Termometry w ostatnich godzinach przeważnie pokazały od 1 do 3 stopni poniżej zera, jednak lokalnie w Wielkopolsce, na Kujawach, Ziemi Łódzkiej i Suwalszczyźnie odnotowano nawet minus 5 stopni. Jako, że za dnia było na plusie, kierowcy muszą przed wyjściem do pracy lub szkoły skrobać szyby, bo osadził się na nich szron.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Od wczorajszego popołudnia ciśnienie wzrosło aż o 15 hPa i nadal będzie rosnąć do godzin południowych, dopiero po południu się ustabilizuje. W tej chwili barometry wskazują od 1023 hPa na Podlasiu do 1029 hPa na Dolnym Śląsku. Biomet zacznie się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i ranek z oblodzeniem

W ciągu dnia niemal wszędzie padało, we wschodnich i centralnych regionach suma opadów sięgała nawet 5 mm. W nocy i o poranku chwyci mróz, który sprawi, że zebrana na drogach i chodnikach woda będzie zamarzać tworząc warstwę lodu. Oblodzenie sprawi, że będzie ślisko. Prosimy o ostrożność.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wezbrana rzeka zerwała most

Kolejny żywioł nawiedził Nową Zelandię. Tym razem są to wyjątkowo ulewne deszcze, które doprowadziły do gwałtownego wezbrania rzek. W ciągu 48 godzin spadło ponad 500 mm deszczu, z czego 300 mm w dobę. Rozszalała rzeka Waiho w oka mgnieniu zerwała most o tej samej nazwie. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec. Spadnie kolejne 300 mm deszczu. Coś podobnego zdarza się tylko raz na stulecie.

25 stopni mrozu w Finlandii

Znów zrobiło się zimno. W nocy miejscami temperatura może spaść do minus 5 stopni, a odczuwalnie nawet do minus 10 stopni. Jeszcze zimniej jest na dalekiej północy Europy, gdzie arktyczne powietrze ochłodziło się do nawet minus 25 stopni. Tak lodowato było rano w Finlandii. W sąsiedniej Szwecji były 23 stopnie poniżej zera, a w Norwegii minus 22 stopnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Burze śnieżne nad Polską. W zaledwie 2 godziny zginęło 6 osób. Jednak to jeszcze nie koniec

Nad Polską pogoda oszalała. Nie dość, że ulewnie pada i porywiście wieje, to jeszcze miejscami przechodzą najprawdziwsze burze śnieżne. W wypadkach przy niemal zerowej widzialności zginęło w krótkim czasie 6 osób. To jeszcze nie koniec.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Od godzin przedpołudniowych z północy na południe kraju wędruje chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Litwy. Przed frontem utworzyła się strefa zbieżności wiatru, wzdłuż której piętrzą się chmury burzowe... Zobacz cały artykuł >>>

Yellowstone odradza się po pożarze

Park Narodowy Yellowstone w swej 147-letniej historii przeżył już wiele kataklizmów naturalnych. Jednym z nich był gigantyczny pożar, który w 1988 roku strawił aż 36 procent powierzchni parku. Powstał on z połączenia kilku różnych ognisk, które bardzo szybko rozprzestrzeniały się, z powodu panującej wówczas w parku suszy i porywistego wiatru. Do walki z ogniem stanęło wówczas ponad 9 tysięcy strażaków.

Zdjęcie satelitarne Parku Narodowego Yellowstone w 1989 roku. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Parku Narodowego Yellowstone w 1989 roku. Fot. NASA.

Na powyższym zdjęciu satelitarnym, wykonanym w 1989 roku w fałszywych i prawdziwych kolorach, czerwony obszar to powierzchnia ziemi spalona na skutek pożaru. Wokół niej widoczne są zielone lasy, nienaruszone przez ogień.

​Zdjęcie satelitarne Parku Narodowego Yellowstone w 2011 roku. Fot. NASA.

Na powyższym zdjęciu z 2011 roku, 23 lata po gigantycznym pożarze, widoczne jest powolne, ale sukcesywne odradzanie się spalonego obszaru, oznaczonego różowym kolorem. Znów zaczęła się rozwijać roślinność, ale do pełnego zalesienia i powrotu do stanu pierwotnego jeszcze daleka droga. Zdjęcia satelitarne ukazują, jak zmienia się najstarszy park narodowy świata, jak sama przyroda go kształtuje. To, co dla nas jest katastrofą, dla przyrody jest tylko kolejnym etapem życia.

Coś takiego zdarza się niezwykle rzadko. Cyklon tropikalny szaleje u wybrzeży Brazylii

Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że tropikalne cyklony zaczynają się pojawiać tam, gdzie nigdy o nich nie słyszano, a ludzie nie są na nie przygotowani. W ostatnich dniach taki fenomen zaobserwowano u wybrzeży Brazylii.

Zdjęcie satelitarne cyklonu tropikalne Iba u wybrzeży Brazylii 25 marca 2019 roku. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu tropikalne Iba u wybrzeży Brazylii 25 marca 2019 roku. Fot. NASA.

To dopiero trzeci taki przypadek na tle całej historii meteorologii. U wschodnich wybrzeży Brazylii narodził się tropikalny cyklon, któremu nadano imię Iba. Zjawisko to niezwykłe, ponieważ w tej części świata wody oceaniczne są zbyt chłodne, aby formacje burzowe mogły się przeobrażać w cyklony... Zobacz cały artykuł >>>

Zmiana czasu 2019. Polacy zdecydowali, że chcą na stałe zostać w czasie letnim. Co to oznacza?

W najbliższy weekend zmienimy czas z zimowego na letni, tymczasem Parlament Europejski w Strasburgu właśnie zdecydował, że zmiana czasu zostanie ostatecznie zniesiona. Kiedy Polska zostanie na stałe w czasie letnim?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zmiana czasu z zimowego na letni, która nastąpi w nadchodzący weekend nie będzie ostatnią. Poza nią czas zmienimy jeszcze czterokrotnie. Po raz ostatni stanie się to w nocy z 27 na 28 marca 2021 roku, gdy na stałe... Zobacz cały artykuł >>>

Galeria dnia: 2018 rok na zdjęciach

2018 rok był pełen ciekawych zjawisk w pogodzie i przyrodzie. Zobaczcie je na fantastycznych zdjęciach z całej Polski.

Nad Polską wędrują burze

W pasie od Pomorza Gdańskiego przez Warmię po Mazowsze, a także na Podlasiu i Mazurach, od kilku godzin wędrują chmury burzowe, które przynoszą nie tylko błyskawice, ale także porywisty wiatr osiągający 70-80 km/h oraz obfite opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Oto pierwsze testy Starhoppera, prototypu statku Starship od SpaceX

Rakieta SuperHeavy i statek Starship pozwolą ludzkości na powrót na Księżyc oraz pierwszy lot na Marsa. Zanim jednak powstaną, SpaceX musi przeprowadzić testy na prototypach. Ciekawe rzeczy dzieją się w Boca Chica.

Fot. Everyday Astronaut / SpaceParadise.
Fot. Everyday Astronaut / SpaceParadise.

Entuzjasta SpaceX i przemysłu kosmicznego z kanału Everyday Astronaut na YouTube, transmitował w niedzielę i poniedziałek pierwsze testy Starhoppera. SpaceX oficjalnie nie informuje, co konkretnie testowano, ale dzięki materiałom filmowym, eksperci zdobyli cenne wskazówki. Nie, na razie nie ma mowy o starcie i locie pojazdu, ale... Zobacz cały artykuł >>>

Deszcz, śnieg i porywisty wiatr

Po południu i wieczorem, najpierw na północnym wschodzie kraju, a następnie już w całej wschodniej i centralnej części Polski, możliwe są przelotne, ale chwilami obfite, opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Niewykluczone są też słabe burze. Przy silnym wietrze, który może osiągać do 70-80 km/h, nastąpi ograniczenie widzialności na drogach poniżej 100 metrów. Zachowajcie ostrożność! Poniżej zdjęcia opadów krupy śnieżne w Sędziszowej w Małopolsce:

Krupa śnieżna w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl
Krupa śnieżna w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl
Krupa śnieżna w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl

Więcej śniegu w górach już nie będzie. Jest go tak dużo, że utrzyma się przynajmniej do majówki

W ostatnich dniach w naszych górach pokrywa śnieżna osiągnęła największą grubość w tym sezonie. Miejscami białego puchu jest tak dużo, że spokojnie będziemy mogli się nim zachwycać nawet podczas majówki.

Śnieżka w Karkonoszach. Fot. TwojaPogoda.pl
Śnieżka w Karkonoszach. Fot. TwojaPogoda.pl

Ostatnie tygodnie w górach były wyjątkowo śnieżne. Choć w Tatrach rekordu nie było, to jednak zdarzało się, że puchu spadło w kilkadziesiąt godzin tak dużo, że ratownicy zmuszeni zostali ogłosić najwyższy możliwy w polskich warunkach górskich stopień zagrożenia lawinowego... Zobacz cały artykuł >>>

Jasny meteor nad Brazylią

Mieszkańcy brazylijskiego miasta Florianópolis w Brazylii ujrzeli przed zmrokiem rozpadający się meteoroid. Zanim spalił się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów, kilkukrotnie eksplodował.

Krowy utknęły w zaspach

Podczas ostatnich zawiei w amerykańskim stanie Dakota Południowa spadło tak dużo śniegu, że w zaspach utknęły krowy. Farmerzy robili co mogli, aby je oswobodzić z ramion białego żywiołu. Takie sceny widuje się bardzo rzadko. Śnieg zdołał się błyskawicznie roztopić, co skończyło się szalejącymi obecnie w dorzeczu Missisipi historycznymi powodziami.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek mija pod znakiem dużego zachmurzenia, ale miejscami można liczyć na przejaśnienia. Lokalnie na Pomorzu i w Małopolsce słabo i przelotnie pada deszcz. Zachodni wiatr szybko się wzmaga. Temperatura wynosi od zera na północnym wschodzie do 5 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 marca 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 marca 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Skoczyła na spadochronie na wpół nago przy 30-stopniowym mrozie

Jakucja, najzimniejszy zakątek Rosji, otwiera się na turystów, którzy w potwornym mrozie biją wciąż to nowe rekordy. Tym razem Rosjanka wykonała rekordowy skok ze spadochronem w skąpym odzieniu przy 30-stopniowym mrozie. Takiego wyczynu nie powstydziłby się niejeden mors.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie, które w ostatnim czasie szybko rosło, obecnie zaczęło spadać, ponownie wzrośnie dopiero późnym popołudniem. Jego wahania nie będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie, podobnie jak porywisty wiatr. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1023 hPa (wysokie) na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wtorek bardzo wietrzny

We wtorek w całym kraju będzie bardzo wietrznie. Podmuchy zachodniego wiatru będą osiągać do 70 km/h. Lokalnie możliwe są uszkodzenia drzewostanu, dachów zabudowań i linii energetycznych. Po południu we wschodnich i centralnych regionach przejdą przelotne, ale chwilami obfite opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Widzialność może być ograniczona.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej