Wybuchł wulkan Bromo

Na Indonezji wybuchł wulkan Bromo. Z krateru unosi się słup popiołów. Wytyczono strefę zakazu zbliżania się do góry w promieniu 1 kilometra od stożka. Popiół opada na okolicę, znacznie ograniczają widzialność. Póki co mieszkańcom regionu nic nie zagraża. Bromo w kolejną fazę swojej aktywności wszedł w połowie lutego.

Fot. Sutopo Purwo Nugroho.
Fot. Sutopo Purwo Nugroho.

4 burze tropikalne jednocześnie

Aż 4 tropikalne burze wędrują nad oceanami południowej półkuli Ziemi. Na poniższej animacji zdjęć satelitarnych możecie zobaczyć, jak wirują cyklony: Trevor, Veronica i Savannah oraz tropikalna depresja, która jeszcze nie otrzymała imienia.

Wyścigowy gołąb, znany wszystkim jako Messi, sprzedany za… 1,4 miliona dolarów!

Wygląda na to, że przydomek nadany gołębiowi Armando jest trafiony podwójnie, po pierwsze jest on zawodnikiem najwyższej klasy, a po drugie trzeba zapłacić niebagatelne pieniądze, by mieć go w swojej drużynie marzeń.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Blisko 1,5 mln USD, co oznacza, że gołąb jest najdrożej sprzedanym na aukcji ptakiem w historii, ale wszystko ma swoje powody - jak wyjaśnia dom aukcyjny Pipa, który prowadził internetową aukcję Armando, twierdzi, że to najlepszy belgijski gołąb długodystansowy wszech czasów, z którym nikt nie może się równać... Zobacz cały artykuł >>>

Powódź stulecia w Nebrasce

Amerykański stan Nebraska nawiedziła największa powódź w historii. Spadło tak dużo deszczu, że wylały zarówno mniejsze, jak i większe rzeki. Pod wodą znalazły się domy, gospodarstwa rolne, drogi i zakłady pracy. Zginęły 4 osoby, a straty materialne przekraczają 1,5 miliarda dolarów.

Wulkan, który drzemie od ponad 300 lat, w każdej chwili może zmieść Japonię z powierzchni ziemi

Wulkan Fudżi, wizytówka Japonii, według naukowców jest na skraju erupcji, której skutki zostały właśnie oszacowane przez badaczy. Wybuch może skończyć się dla Japończyków gorzej niż tsunami z 2011 roku. Kiedy dojdzie do tego kataklizmu?

Wulkan Fudżi w Japonii. Fot. Max Pixel.
Wulkan Fudżi w Japonii. Fot. Max Pixel.

Fudżi to nie tylko naturalne piękno, które widzimy na pocztówkach z Japonii. To potężny, aktywny stratowulkan, który według najnowszych informacji wulkanologów, może być na skraju erupcji... Zobacz cały artykuł >>>

W Tokio kwitną wiśnie

Jeśli planujecie podróż do Japonii, to najbliższy tydzień będzie ku temu najlepszą okazją. W Tokio zaczęły kwitnąć kwiaty wiśni, nazywane sakura, które są symbolem narodowym Japonii i to właśnie z ich powodu zyskała przydomek Kraju Kwitnącej Wiśni. Jak prognozują botanicy, ich pełny zakwit nastąpi w ostatnich dniach marca. Wówczas park Yoyogi będzie przeżywać prawdziwe oblężenie, zarówno mieszkańców metropolii, jak i turystów.

Różowe kwiaty mienią się w promieniach wiosennego Słońca przy temperaturze nawet 20 stopni w cieniu. Obok kwitnięcia wiśni drugim niezapomnianym zjawiskiem jest opadanie ich kwiatów. Płatki spadają na ziemi z prędkością 5 centymetrów na sekundę. Najwcześniej zakwitają wiśnie na dalekim południu Japonii, czyli na Okinawie, już w lutym. Następnie w głębi kraju w marcu, a na dalekiej północy, na wyspie Hokkaido, dopiero w kwietniu. Pod koniec marca widoki w parku Yoyogi będą zachwycające.

Chmura szelfowa nad Poznaniem

W poniedziałek o zachodzie Słońca nad Poznaniem przeszła malownicza chmura szelfowa, która przyniosła ścianę deszczu. Zobaczcie to piękne zjawisko na przyspieszonym filmie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, miejscami słabo i przelotnie pada deszcz lub mżawka. Pogodnie jest tylko na krańcach południowych i miejscami na północy. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi od 5 stopni na południowym zachodzie do 8-10 stopni na większym obszarze.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 marca 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 marca 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Powitanie dnia

Tak wygląda jeden ze wschodów Słońca widziany przez astronautów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Niewielka gwiazdka wyłania się zza skraju błękitnej atmosfery ziemskiej.

Fot. NASA / ESA.
Fot. NASA / ESA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje bardzo wysokie i stabilne. W tej chwili barometry wskazują od 1028 hPa na Podlasiu do 1034 hPa na Dolnym Śląsku. Warunki biometeorologiczne nadal będą balansować na granicy obojętnych i niekorzystnych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Topienie Marzanny

Dawniej ten zwyczaj był dużo popularniejszy. Topieniem Marzanny żegna się zimę...

Pierwszy dzień wiosny nad morzem

Pierwszy dzień wiosny na trójmiejskich plażach, choć był pochmurny z przelotnymi opadami, przyciągnął wielu spacerowiczów.

Pierwszy dzień wiosny w Trójmieście. Fot. Robert Silski / TwojaPogoda.pl
Pierwszy dzień wiosny w Trójmieście. Fot. Robert Silski / TwojaPogoda.pl
Pierwszy dzień wiosny w Trójmieście. Fot. Robert Silski / TwojaPogoda.pl

Ludzie czekają na dachach na pomoc

Wielka tragedia spotkała mieszkańców miasta Beira w Mozambiku, gdzie uderzył potężny cyklon tropikalny imieniem Idai. Ulewy, powodzie i huraganowe wiatry spowodowały zniszczenie niemal 90 procent zabudowań. Dziesiątki tysięcy ludzi oczekuje na dachach swych domów na pomoc. Potrzeb jest wiele, od wody pitnej i żywności po odzież i lekarstwa. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych może sięgać nawet tysiąca.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Tras Os Montes.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Tras Os Montes.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Tras Os Montes.

Zima wyniosła się do... Afryki

Zastanawiacie się, gdzie podziała się zima? Jest na urlopie w północnej Afryce. W Algierii spadło dużo śniegu, do tego stopnia, że władze północnych regionów kraju ogłosiły stan wyjątkowy i wezwały wojsko na pomoc mieszkańcom oraz kierowcom uwięzionym przez olbrzymie zaspy. Śnieżyce potrwają do soboty.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Mohamed Fares.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Mohamed Fares.

Australia osaczona przez cyklony

Australia zaatakowana została przez dwa cyklony tropikalne jednocześnie. W północno-wschodniej części kontynentu ulewne deszcze przynosi cyklon Trevor, zaś w północno-zachodniej części cyklon Veronica. Deszcze są potrzebne po upalnym i suchym lecie, jednak może spaść ich na tyle dużo, aby spękana ziemia nie była w stanie ich w całości wchłonąć, co może się skończyć powodziami.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zorza nad Polską w weekend?

Na powierzchni Słońca pojawiły się dwa kompleksy plam. W jednym z nich, oznaczonym numerem AR2736, doszło do rozbłysków promieniowania rentgenowskiego klasy C4, a następnie C5. Miał też miejsce koronalny wyrzut masy w kierunku Ziemi, co oznacza, że w nocy z soboty na niedzielę w górnych warstwach ziemskiej atmosfery rozpęta się burza geomagnetyczna klasy G2 (Kp=6). Jeśli pogoda pozwoli, to z obszaru Polski będziemy mogli zobaczyć zorzę polarną.

Na tle Tatr uwiecznił lądujący samolot i Bazylikę Mariacką w Krakowie. To nie fotomontaż!

Amatorzy tzw. dalekich obserwacji są w stanie dostrzec i uwiecznić szczyty górskie z odległości nawet 150 kilometrów w tle charakterystycznych obiektów. Nie potrzeba do tego lustrzanki, wystarczy zwykły smartfon i wyjątkowe warunki atmosferyczne.

Samolot lądujący w podkrakowskich Balicach na tle Tatr odległych o 100 km. Fot. Jan Ulicki.
Samolot lądujący w podkrakowskich Balicach na tle Tatr odległych o 100 km. Fot. Jan Ulicki.

Nasi czytelnicy fascynują się tzw. dalekimi obserwacjami. Polegają one na dostrzeganiu charakterystycznych szczytów górskich z bardzo dużych odległości, a następnie ich fotografowaniu i opisywaniu zdjęć. Aby takie obserwacje były w ogóle możliwe, konieczne jest niezwykła przejrzystość powietrza, ale nie tylko... Zobacz cały artykuł >>>

Wisła w 20-leciu międzywojennym

Wisła to najdłuższa rzeka Polski, ale również najdłuższa rzeka uchodząca do Morza Bałtyckiego. Wisła łączy Beskid Śląski z Zatoką Gdańską. Łączy również Kraków, Tarnobrzeg, Sandomierz, Kazimierz, Puławy, Warszawę, Płock, Toruń, Grudziądz, Tczew i Gdańsk. Wisła to droga żeglugi śródlądowej, ale również miejsce rekreacji. Zobaczcie zdjęcie wyścigów motorówek, który odbył się w październiku 1931 roku, a którego zdjęcie trafiło do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe / J. Binek.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe / J. Binek.

Za 10 dni Słońce wzejdzie i zajdzie godzinę później. Jeśli wstajecie przed 6:00, nie będziecie zadowoleni

Czekają nas spore zmiany, dla wielu bardzo kłopotliwe, bowiem od ostatniego weekendu marca Słońce będzie się wyłaniać zza horyzontu i za nim się chować, godzinę później niż dzisiaj. Co zyskamy, a co stracimy na zmianie czasu?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatnia sobota marca będzie ostatnim dniem obowiązywania czasu zimowego. W nocy z soboty na niedzielę o godzinie 2:00 przestawiamy zegarki na godzinę 3:00, a więc o godzinę w przód. Niestety, nie wszyscy... Zobacz cały artykuł >>>

Galeria dnia: 2016 rok na zdjęciach

Zobaczcie najpiękniejsze polskie krajobrazy 2016 roku.

dalej