Kolejny powód do picia zielonej herbaty. Oto dowód, że zapobiega ona otyłości

Zielona herbata jest od tysięcy lat wykorzystywana w medycynie alternatywnej jako lekarstwo na wiele chorób, a większość z nas regularnie sięga po nią w codziennej diecie. Teraz poznaliśmy jej kolejny dobry wpływ na nasze zdrowie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Do tej pory wiedzieliśmy, że picie zielonej herbaty ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale dopiero zaawansowana medycyna i technologia pozwalają dokładnie go zbadać. Ostatnie eksperymenty i obserwacje pochodzą od specjalistów ds. żywienia z Ohio State University (OHU), którzy zaobserwowali wpływ tego wyjątkowego napoju... Zobacz cały artykuł >>>

Jak zmienić basen w gejzer?

W sieci znaleźć możemy tysiące filmików. Niektóre z nich w przystępny sposób pokazują skomplikowane reakcje chemiczne. Jednym z widowiskowych eksperymentów jest wrzucenie suchego lodu, czyli zestalonego dwutlenku węgla, do wody. Zobaczcie, co się stanie, gdy do wypełnionego wodą basenu wrzucimy go prawie pół tony. Okazuje się, że suchy lód zaczyna sublimować, czyli zmieniać swój stan skupienia ze stałego w gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Basen zmienia się w wielki parujący gejzer.

Nacieszmy się wiosną, bo za kilka dni na chwilkę wróci zima. Chwyci mróz i spadnie śnieg

Najbliższe dni zapowiadają się naprawdę ciepło i słonecznie. Termometry znów pokażą w najcieplejszych regionach nawet 20 stopni w cieniu. Jednak wiosenne klimaty szybko ustąpią miejsca ostatniemu oddechowi zimy, który przyniesie mróz i śnieg.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Końcówka tygodnia będzie naprawdę ciepła. W sobotę termometry pokażą od 13 stopni na wschodzie przez 15-17 stopni na większym obszarze do nawet 20 stopni na zachodzie kraju. Przeważnie będzie słonecznie, dzięki czemu poczujemy prawdziwą wiosnę... Zobacz cały artykuł >>>

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili rozświetlony Rzym w środku nocy, jedno z największych miast w Europie, które wraz z przedmieściami zamieszkuje aż 4,5 miliona ludzi. W samym sercu miasta, znanego z Koloseum i Fontanny di Trevi, znajduje się Watykan, jedno z najmniejszych państw świata, zajmujące tylko 4 hektary. Powiedzenie, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, z perspektywy ziemskiej orbity nabiera nowego znaczenia.

Rzym z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. NASA / ISS.
Rzym z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. NASA / ISS.

Wspinaczka naprawdę ekstremalna

Alex Honnold to wyjątkowy wspinacz, ponieważ wspina się po pionowych ścianach bez żadnego zabezpieczenia. Jego jedynym atrybutem jest woreczek z talkiem, dzięki któremu nie pocą mu się dłonie. Jeden zły ruch i czeka go przepaść. Filmik polecamy tylko osobom o mocnych nerwach.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnej połowie kraju przejaśnia się i rozpogadza, zaś na krańcach południowych jest bezchmurnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, ale nie pada. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi od około zera na w górskich kotlinach do 9 stopni na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 marca 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 marca 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostanie bardzo wysokie. W tej chwili wynosi ono od 1029 hPa na północnym wschodzie do 1036 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ziemia w pierwszy dzień wiosny

Codziennie o godzinie 6:00 rano czasu lokalnego Słońce, Ziemia i każdy satelita geosynchroniczny tworzą kąt prosty, w wyniku czego zdjęcia satelitarne ukazują Ziemię w połowie zaciemnioną. Między oświetloną a zaciemnioną częścią tarczy ziemskiej przechodzi tzw. linia terminatora. Tak wygląda Ziemia w pierwszy dzień astronomicznej wiosny:

Fot. NASA / EUMETSAT.
Fot. NASA / EUMETSAT.

Dla ciekawskich mamy też filmik, który ukazuje ten sam widok, ale przez cały rok. Widać, jak zmienia się kąt oświetlenia Ziemi w zależności od pory roku:

Zdjęcia wiosny, które radują serce

Z okazji początku wiosny zobaczcie fantastyczne zdjęcia rozkwitającej przyrody w ostatnich latach.

Inne oblicze polskiego krajobrazu

Lubicie piękne widoki? Nie musicie daleko wyjeżdżać. Zobaczcie, jak urocza jest Polska :)

Popocatepetl znów wybuchł

Wulkan Popocatepetl, który znajduje się zaledwie 60 kilometrów od stolicy Meksyku, nadal straszy okolicznych mieszkańców. Tym razem popioły uniosły się na wysokość 4 kilometrów, a fontanna lawy trysnęła na 2 kilometry. Do erupcji doszło pod osłoną nocy. Wulkan jest zamknięty dla wspinaczy od 1995 roku. Jego największą erupcję odnotowano w 1947 roku.

Morze chmur w Tatrach

Ależ piękna panorama roztacza się z Koziego Wierchu w Tatrach.

Historyczna powódź na Missisipi

Amerykańscy hydrolodzy ostrzegają przed historyczną powodzią na rzece Missisipi w stanie Missouri. Już teraz pod wodą znalazło się wiele miejscowości, z których ewakuowano tysiące ludzi. Niestety, 3 osoby utonęły. Straty materialne już sięgają setek milionów dolarów, a to dopiero początek powodzi.

Pijecie wodę z plastikowych butelek? Jest ona skażona mikroplastikiem. Szkodzą nam też ubrania i meble

Choć wydaje się, że dom to najlepsze miejsce, aby schronić się przed zanieczyszczeniem powietrza, to jednak właśnie tam wdychamy największe ilości mikroplastików, które mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu. Jak się przed nimi chronić?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Smog to nie jedyne zagrożenie, czyhające na nas z każdym wdechem powietrza. Niemal wszędzie, gdzie się znajdujemy, unoszą się niewielkie granulki mikroplastików, które pochodzą z przedmiotów powszechnego... Zobacz cały artykuł >>>

Dzieci polewają się lodowatą wodą

O tym, że syberyjskim dzieciom zima jest niestraszna, przekonaliśmy się nie raz oglądają filmiki z ich zabaw na 50-stopniowym mrozie. Zimną krew zachowują również, gdy polewają się lodowatą wodą.

Pierwszy wiosenny weekend zapowiada się naprawdę przyjemnie. Znów będzie 20 stopni

Jak przystało na pierwszy weekend astronomicznej wiosny, możemy liczyć nie tylko na sporo rozpogodzeń, ale również na bardzo wysokie temperatury, które ucieszyć powinni nawet największe marudy. Sprawdźmy szczegółową prognozę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ubiegły weekend po chłodnej i mokrej sobocie nadeszła słoneczna i ciepła niedziela. Tym razem będzie odwrotnie, bo pogodniejsza i suchsza zapowiada się sobota, z kolei w niedzielę padać będzie częściej... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Przejażdżka rowerowa

Weekend zapowiada się ciepło i słonecznie. Może wybierzecie się na przejażdżkę rowerową?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Spłoszyła łosia rzucając w niego kotem

Mieszkańcy rosyjskiego Nieftiekamska przestraszyli się łosia, który podszedł pod bramy ich domów, stanowiąc zagrożenie. Jedna z kobiet postanowiła przepłoszyć zwierzę w niekonwencjonalny sposób. W łosia rzuciła... kotem. Jak się okazało, był to skuteczny sposób. Zwierzę szybko zostało złapane, uśpione i wywiezione z powrotem do lasu. Kot spadł, jak zwykle, na cztery łapy. Mimo to na kobietę wylała się fala hejtu. Niektórzy internauci chcą ją oskarżyć o znęcanie się nad kotem.

W końcu możemy zobaczyć, jak ptaki widzą otaczający nas świat

Pewnie wiele razy zastanawialiście się, czy nasi latający przyjaciele, podobnie jak my, widzą świat w kolorowych barwach. Naukowcy zaprojektowali i zbudowali specjalny aparat, który pozwala nam zobaczyć świat ich oczami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ptaki mają system wzrokowy podobny do ludzi. Widzą świat w spektrum widzialnym światła na długości fali od 380 do 750 nanometrów. Jednak w odróżnieniu od ludzi, mogą one również widzieć fale ultrafioletowe. Dzięki temu o wiele sprawniej radzą sobie z orientacją w otaczającej je przestrzeni np. gęstych lasów tropikalnych... Zobacz cały artykuł >>>

Lentikularne cudo nad Szwajcarią

Obłoki lentikularne, zwane też chmurami soczewkowatymi, upiększyły zachód Słońca w Szwajcarii.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @MorganaTF3 TW.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @MorganaTF3 TW.
dalej