Na ich oczach piorun uderzył w słup energetyczny. Ogłuszający huk i kula ognia. Zobacz nagranie

To niecodziennego zjawiska doszło w Kalifornii. Podczas gwałtownej burzy gradowej w słup energetyczny uderzył piorun wywołując eksplozję, kłęby dymu i ogłuszający huk niczym z przelatującego odrzutowca. Zobaczcie to na nagraniu.

Moment uderzenia pioruna w San Jose. Fot. Facebook / Douglas Mena.
Moment uderzenia pioruna w San Jose. Fot. Facebook / Douglas Mena.

W Kalifornii podczas gwałtownej burzy spadł grad, który w tych stronach nie jest częstym zjawiskiem. Gdy mieszkańcy San Jose wyszli na ulice zrobić sobie fotki na tle krajobrazów przypominających zimę, nie spodziewali się, że staną się świadkami jeżącego włosy spektaklu... Zobacz cały artykuł >>>

Wiatr zdecydowanie słabnie

Wiatr już słabnie, jego prędkość spadła poniżej 60 km/h, a więc nie powinien stanowić zagrożenia. Najmocniej wieje miejscami na północy, wschodzie i w centrum kraju oraz nad morzem. Na pozostałym obszarze porywy dochodzą do 30-40 km/h. Kolejne dni będą wietrze, ale o niebezpiecznych wichurach nie będzie już mowy.

Wichura zrywa dach z budynku

Jeśli wiatr przekracza 70 kilometrów na godzinę zaczyna stwarzać zagrożenie. Może łamać gałęzie i zrywać dachy z budynków. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak wichura zrywa niemal cały dach z budynku mieszkalnego. Na szczęście w momencie katastrofy nikogo na podwórku nie było.

Lockheed Martin pokazał gotowy księżycowy moduł mieszkalny dla kolonizatorów

Koncern prężnie rozwijający się w amerykańskim sektorze przemysłu kosmicznego ukończył prace nad prototypem pierwszego ludzkiego habitatu, w którym będą mieszkali astronauci eksplorujący Srebrny Glob.

Fot. Lockheed Martin.
Fot. Lockheed Martin.

To kolejny krok ku realizacji pięknej wizji budowy Księżycowego Portu Kosmicznego, czyli następcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, i powrotu ludzi na Księżyc. Lockheed Martin nazwał swój moduł Habitat Ground Test Article (HGTA) i powstaje on w ramach projektu NASA o nazwie NextSTEP. Znajduje się on w Multi-Purpose Logistics Module na terenie ośrodka Kennedy Space Center na Florydzie. Za tydzień zamieszkają w nim na kilka dni astronauci... Zobacz cały artykuł >>>

Lodowe szlaki okiem satelity

Rzeka MacKenzie w Kanadzie w porze zimowej służy mieszkańcom, jak i kierowcom ciężarówek, jako system lodowych dróg. Dzięki jeździe po zamarzniętym korycie rzeki można szybciej dostać się do sąsiednich miejscowości. Jednak lodowe szlaki mają swoje minusy, bo można je przemierzać jedynie przez kilka najzimniejszych miesięcy w roku, w dodatku pojazd nie może ważyć więcej niż 10 ton, w przeciwnym razie lód może się załamać.

Zdjęcie satelitarne delty rzeki MacKenzie w Kanadzie. Fot. NASA / Landsat-8.
Zdjęcie satelitarne delty rzeki MacKenzie w Kanadzie. Fot. NASA / Landsat-8.

Na powyższym zdjęciu satelitarnym możecie zobaczyć, jak piękny jest to kawałek świata, gdzie delta rzeka i otaczające ją tereny podmokłe kontrastują z ośnieżonymi górami.

Tak to się kończy, gdy nie słuchasz ostrzeżeń i wychodzisz z domu podczas wichury

Nie brakuje osób, które lekceważą ostrzeżenia meteorologów przed wichurą, bo myślą, że im z pewnością nic się nie stanie. Popełniają poważny błąd, co często kończy się tak, jak na zamieszczanych przez nas nagraniach.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Weźcie sobie do serca to, aby żadnych ostrzeżeń nie bagatelizować, zwłaszcza tych, które otrzymujecie przez SMS jako „Alert RCB” od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Podczas każdej wichury kilka, a nawet kilkanaście, osób odnosi obrażenia, nierzadko zdarzają się też ofiary śmiertelne... Zobacz cały artykuł >>>

Spadł śnieg pełen „robaków”?

Słyszeliśmy już o deszczach ryb i ptaków, tymczasem w rosyjskim Syzraniu media rozpisują się o śniegu z „robakami”. Jednak jak się okazuje, żyjątka nie spadły razem z prószącym śniegiem, lecz przedostały się z gleby na roztapiającą się pokrywę śnieżną, bo to jedno ze środowisk, gdzie w wilgoci mogą się rozmnażać. Te „robaki” to tak naprawdę Skoczogonki, które są stawonogami, grupą siostrzaną dla owadów.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i wschodzie kraju chmurzy się i pada deszcz, przeważnie przelotnie. Na pozostałym obszarze pojawiają się niewielkie przejaśnienia. Na rozpogodzenia nie ma co liczyć. Wiatr słabnie, jednak nadal wieje chwilami silniej z kierunku zachodniego. Na termometrach mamy od 3 stopni na północnym wschodzie do 7 stopni na południu i zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 marca 2019 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 marca 2019 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Piękny wschód Słońca

Po deszczowej i wietrznej nocy na Śląsku mieliśmy piękny wschód Słońca.

Wschód Słońca na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl
Wschód Słońca na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl

Na wybrzeżu wiało do 112 km/h. Setki interwencji strażackich, dziesiątki tysięcy odbiorców bez prądu

Noc minęła bardzo niespokojnie. Niemal w całym kraju porywiście wiało, a miejscami także ulewie padało i grzmiało. Strażacy wyjeżdżali do usuwania drzew setki razy, bez prądu są dziesiątki tysięcy odbiorców. Gdzie wiało najmocniej?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

112 km/h to największy poryw wiatru na polskim wybrzeżu w nocy z piątku na sobotę. Odnotowano go o godzinie 22:50 w Kołobrzegu. W mieście jest wiele połamanych drzew, które tarasowały drogi i chodniki... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Od późnych godzin nocnych ciśnienie szybko rośnie, ustabilizuje się dopiero wieczorem. W tej chwili mamy od 986 hPa (bardzo niskie) w centrum niżu atmosferycznego na Suwalszczyźnie do 1004 hPa (lekko obniżone) na Śląsku. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne, co może się objawiać bólem głowy, sennością, rozkojarzeniem i rozdrażnieniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wiatr osłabnie dopiero po południu

Do sobotniego popołudnia wiatr może osiągać w porywach 50-60 km/h, a do godzin porannych nawet 90-100 km/h. Wichurom będą towarzyszyć przelotne, ale chwilami intensywne opady deszczu, a także burze. Prosimy o ostrożność i pozostanie w domach do czasu aż wiatr zdecydowanie osłabnie i przestanie stanowić zagrożenie.

Wiatr osłabnie dopiero po południu

Sztorm na Zatoce Pomorskiej

Na Zatoce Pomorskiej szaleje silny sztorm. Porywy wiatru z kierunku zachodniego dochodzą już do 117 km/h. Nasi czytelnicy informują, że na wysokości Międzyzdrojów są potężne fale. W nocy wiatr na zachodnim odcinku wybrzeża, między Świnoujściem a Kołobrzegiem, może przekraczać 100 km/h.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niespokojne oblicze Malty

Malta to mały kraj położony na wyspach między wybrzeżami włoskiej Sycylii i afrykańskiej Tunezji. Sztorm szalejący na Morzu Śródziemnym przyniósł ze sobą atrakcje w postaci wysokich fal rozbijających się o historyczne nabrzeże Valetty, stolicy tego kraju. Turyści zwiedzający zabytki przemokli do suchej nitki.

Burze nad Polską

Nad północno-zachodnimi regionami kraju wędrują chmury burzowe, które przynoszą błyskawice, ulewne deszcze i porywisty wiatr. Burze będą zmierzać w kierunku centrum, a następnie na środkowy wschód. W tych regionach kraju ryzyko burz będzie w nocy największe. Aktualną lokalizację burz możecie śledzić na poniższej mapie.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Noc i poranek z wichurami!

Na zachodzie kraju zaczęło porywiście wiać i obficie padać. Z każdą godziną wiatr będzie się nasilać i przekraczać 70 km/h. W godzinach nocnych podobnie będzie już w całym kraju. W pasie od północnego zachodu przez centrum po środkowy wschód podmuchy zachodniego wiatru mogą osiągać nawet 90-100 km/h, a przy tym powodować szkody materialne i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

W wielu miastach, nie tylko polskich, odbył się dzisiaj Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Tysiące uczniów zamiast do szkoły, poszło ulicami z transparentami, na których widniały hasła: „Nie podnoście nam temperatury”, „To nie świat, w którym chcemy żyć”, „Orzeł biały w sadzy cały”, które miały na celu zwrócenie uwagi na problem zmian klimatycznych i skażenia środowiska. Protesty zorganizowali m.in. aktywiści ekologiczni i młodzieżówki partii politycznych.

Fot. Twitter / @PaRadzewicz.
Fot. Twitter / @PaRadzewicz.

Francji grozi katastrofa ekologiczna

Z zatopionego wraku u wybrzeży Francji włoskiego transportowca Grande America wycieka tysiące ton paliwa i innych szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych. Statek był w drodze z Hamburga do Casablanki, a z jego pokładu bezpiecznie ewakuowano 27 marynarzy. Dwie blisko 10-kilometrowe plamy paliwa zbliżają się do francuskiego portowego miasta La Rochelle, gdzie piaszczyste plaże Vendée i słynna wyspa Île d'Oléron przyciągają każdego lata miliony turystów.

Powódź na afgańskiej pustyni

Pustynne obszary Afganistanu nawiedziła dramatyczna powódź. W ciągu zaledwie 30 godzin spadło niemal 100 mm deszczu. Dla porównania zwykle przez cały marzec spada zaledwie 20 mm deszczu, a przez cały rok tylko 200 mm deszczówki. Spękana ziemia nie była w stanie wchłonąć tak dużych ilości wody, co skończyło się zalaniem 16 tysięcy domów, w których utopiło się 70 osób.

Fot. Twitter / @ElhamShaheem.
Fot. Twitter / @ElhamShaheem.

RCB wysłało SMS-y z ostrzeżeniem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało SMS-y z ostrzeżeniem przed wichurami do mieszkańców woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego, a dokładniej powiatów: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, Koszalin, sławieński, słupski i Słupsk. Ich teść jest następująca: Uwaga! Wieczorem i w nocy w powiatach nadmorskich bardzo silny wiatr. Nie chowaj się pod drzewami. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Zostań w domu jeśli możesz.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej