Zdjęcie dnia: Późną jesienią

Tak wygląda las późną jesienią, gdy zielone są już tylko iglaki, a ptaki już nie śpiewają.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kwitną pomarańcze i mandarynki

Nasz czytelnik @Kamil przesłał nam zdjęcia kwitnących pomarańczy i mandarynek w swojej kuchni w miejscowości Mogielnica koło Rzeszowa. Corocznie jest to oznaka nadchodzącej wiosny.

Kwitnące mandarynki (po lewej) i pomarańcze (po prawej) w Mogielnicy k. Rzeszowa. Fot. Kamil Madera / TwojaPogoda.pl
Kwitnące mandarynki (po lewej) i pomarańcze (po prawej) w Mogielnicy k. Rzeszowa. Fot. Kamil Madera / TwojaPogoda.pl

Pierwszy na świecie w pełni autonomiczny autobus elektryczny jeździ już po Singapurze

Volvo przoduje w technologiach autonomicznych, jeśli chodzi o duże pojazdy. Szwedzi niedawno pokazali pierwsze autonomiczne ciężarówki, a teraz pomogli rządowi Singapuru wprowadzić komunikację miejską w XXI wiek.

Fot. Volvo / NTU.
Fot. Volvo / NTU.

To miasto-państwo chce stać się największym smart city na świecie i wzorem do naśladowania dla wszystkich. Rząd chce zachęcić mieszkańców do rezygnacji z posiadania pojazdów na własność na wiele sposobów... Zobacz cały artykuł >>>

Jaka pogoda w pierwszy dzień wiosny?

Znamy już wstępną prognozę pogody na pierwszy dzień wiosny, który przypada w tym roku na 21 marca, ponieważ wiosna astronomiczna rozpoczyna się dzień wcześniej późnym wieczorem. Niestety, nie jest ona zachęcająca. Na zachodzie, północy i w centrum może padać. Na południu i południowym wschodzie bez deszczu z umiarkowanym zachmurzeniem. Termometry pokażą przeważnie od 7 do 10 stopni. Zimno nie będzie, ale bardzo ciepło też nie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogoda na marzec. Czy zima jeszcze do nas wróci? Kiedy zjawi się prawdziwa wiosna? Sprawdź!

Do końca zbliża się kolejna łagodna zima. Wielu z nas obawia się, że po tym, jak pogoda nas wypieściła, w marcu przyjdzie czas zapłaty. Czy zima powróci i da nam w kość, jak przed rokiem? A może wręcz przeciwnie, jak w 2014 roku?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Z poprzednich artykułów wiemy, że pogoda w naszym klimacie zmienną jest i po ciepłych lutych zdarzały się zarówno nadzwyczaj ciepłe marce, jak i te bardziej przypominające zimę niż wiosnę. W 2013 roku dane nam było doświadczyć jednego z najmniej przyjemnych scenariuszy, ponieważ zima trzymała nadzwyczaj długo, bo do kwietnia... Zobacz cały artykuł >>>

Rio de Janeiro z ziemskiej orbity

Rzeka Styczniowa, tak z języka portugalskiego nazywa się Rio de Janeiro, drugie co do wielkości miasto Brazylii, zamieszkiwane wraz z przedmieściami przez 12 milionów ludzi. W metropolii, gdzie bieda na każdym kroku styka się z bogactwem, 3 lata temu odbyły się letnie Igrzyska Olimpijskie. Część dyscyplin rozgrywanych było na wodach Zatoki Guanabara. Do najpopularniejszych miejsc w Rio należą plaże Copacabana i Ipanema.

Fot. Oleg Kripoczka / Roskosmos / ISS.
Fot. Oleg Kripoczka / Roskosmos / ISS.

Nad miastem góruje statua Chrystusa Odkupiciela oraz skała nazywana "Głową Cukru". Po drugiej stronie zatoki położone jest miasto Niterói. Możecie zobaczyć ten jeden z najgęściej zaludnionych obszarów świata, na zdjęciu ze Stacji Kosmicznej.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od wschodniego Pomorza przez Kujawy i Mazowsze po Lubelszczyznę i Podkarpacie chmurzy się i miejscami pada deszcz. Na pozostałym obszarze rozpogadza się do bezchmurnego nieba. Wiatr wieje słabo z zachodu i południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 1 stopni na północnym wschodzie do plus 5 stopni na południu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 marca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 marca 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ekstremalne temperatury na świecie

Najcieplejszym miejscem na świecie była wczoraj miejscowość Marble Bar w Australii. Temperatura w cieniu sięgnęła tam aż 45 stopni. Najzimniejszą miejscowością był Ojmiakon w Rosji, gdzie zmierzono minus 46 stopni. Z kolei najmroźniejszym miejscem na świecie okazały się okolice bazy polarnej Dome Fuji na Antarktydzie, gdzie temperatura spadła do przerażających 56 stopni poniżej zera.

Ekstremalne temperatury na świecie

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Do południa ciśnienie będzie szybko rosnąć, a po południu równie szybko spadać. Jutro o tej porze będzie niższe o 15 hPa. W tym momencie barometry pokazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na Podlasiu do 1016 hPa (lekko podwyższone) w Małopolsce. Warunki biometeorologiczne tylko częściowo się polepszą do obojętnych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pierwsze w tym sezonie burze

Wczoraj i dzisiaj w różnych regionach kraju niebo przecięły błyskawice. Pierwsze w tym sezonie burze przeszły miejscami nad północy, zachodzie, południu i południowym wschodzie. Towarzyszyły im intensywne opady deszczu, lokalnie z gradem, a także porywisty wiatr.

Pierwsze w tym sezonie burze

Gradobicie na Dolnym Śląsku

W Lubinie na Dolnym Śląsku po południu podczas wichury spadł grad.

Prószy śnieg, chwyci mróz

Miejscami na wschodnim Pomorzu i Warmii temperatura zbliża się do zera, a deszcz przechodzi w deszcz ze śniegiem i sam śnieg. W nocy także nad pozostałymi regionami kraju deszcz zmieni się w deszcz ze śniegiem, a w górach w śnieg. Na północy i północnym wschodzie, gdzie temperatura spadnie poniżej zera nie tylko nadal będzie sypać śnieg, ale też pojawi się oblodzenie, gdy deszczówka na drogach i chodnikach zacznie zamarzać. Prosimy o ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Rekordowy mróz na Hawajach

Niedawno informowaliśmy o pierwszych w historii opadach śniegu na wulkanie Haleakalā na wyspie Maui w archipelagu Hawajów. Zrobiło się tam aż tak zimno, że śnieg zabielił krajobrazy na wyjątkowo niskich wysokościach. Tymczasem meteorolodzy właśnie ogłosili, że padł wtedy historyczny rekord najniższej temperatury zmierzonej na Hawajach. Termometr na wulkanie Mauna Kea wskazał aż minus 12,8 stopnia. Klimat ociepla się, ale jak się okazuje rekordy zimna wciąż padają.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Turyści na Hawajach zamiast wylegiwać się na plaży w promieniach Słońca zmuszeni są oczekiwać w hotelach na poprawę pogody, która szaleje, jak nigdy. Spadł tam pierwszy śnieg w spisanej historii... Dowiedz się więcej >>>

Lawina zasypała go w samochodzie

Wczoraj pokazywaliśmy Wam nagranie z lawiny śnieżnej, która zeszła na autostradę nr 70 w amerykańskim stanie Kolorado. Tym razem pokażemy Wam ją z innej perspektywy, sfilmowaną przez kierowcę jadącego z przeciwnego kierunku, którego chmura śniegu zasypała. Na szczęście żaden uczestnik ruchu nie ucierpiał.

Tęgie mrozy i śnieżyce w USA

Jeśli wierzyć prognozom obecna fala arktycznych mrozów jest już ostatnią tak intensywną w tym sezonie. Mimo, że świstak Phil przewidywał wczesną wiosnę, to jednak spóźnia się ona. W północnych i centralnych stanach temperatura odczuwalna spada ostatnimi nocami i rankami do minus 30 stopni. Wschodnie stany z kolei paraliżowane są przez zawieje śnieżne.

Minimalna temperatura odczuwalna w USA. Fot. Meteociel.fr
Minimalna temperatura odczuwalna w USA. Fot. Meteociel.fr

Wyjątkowo deszczowy Cypr

Europejczycy z kontynentu chętnie spędzają zimę na Cyprze. Śródziemnomorska wyspa słynie z łagodnego klimatu. Śnieg i mróz są tam zjawiskiem niemal niespotykanym. Ten, kto mijającą zimę postanowił przeczekać pod palmami, srogo się jednak zawiódł, bo sezon okazał się czwartym najbardziej deszczowym w historii, zaś miniony luty drugim najbardziej wilgotnym od 1901 roku. Ostatnie ulewy skończyły się powodziami.

Sikorki i wiewiórka jedzą z ręki

W parku wystarczy wystawić dłoń pełną słonecznika i orzechów, aby sikorki i wiewiórki dosłownie „jadły nam z ręki”.

Wybraliśmy się na Suwalszczyznę, która zaparła nam dech. Tak wygląda biegun zimna polskich nizin

Suwalszczyzna nazywana jest polskim biegunem zimna. Jednak, jak się okazuje, to nie Suwałki, lecz pewna wieś położona 30 kilometrów na północ, jest najzimniejszym miejscem na polskich nizinach. Zobaczcie, jak piękny jest to skrawek Polski.

Suwalszczyzna to lasy i liczne jeziora. Fot. TwojaPogoda.pl
Suwalszczyzna to lasy i liczne jeziora. Fot. TwojaPogoda.pl

Suwalszczyzna to obszar, gdzie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat najczęściej notowana była najniższa średnia roczna temperatura spośród polskich nizin. To właśnie dlatego region zyskał miano bieguna zimna. Podczas największych fal mrozów temperatura z łatwością przekraczała tam minus 30 stopni... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Trujący muchomór

Muchomór czerwony jest chyba najbardziej charakterystycznym grzybem w lesie, a to, żeby go nigdy nie zbierać i nie jeść, uczymy się już w przedszkolu. Choć jest śmiertelnie trujący, który jednak znajduje się pod ochroną. Czerwony grzyb jest nie tylko ozdobą lasu, ale też spełnia ważną funkcję, ponieważ stanowi pożywienie dla wielu zwierząt.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Technologia pozwoliła myszom widzieć w ciemnościach. Teraz czas na ludzi

Człowiek jest zwierzęciem dziennym. Nasze oczy nie są przystosowane do widzenia w nocy, ale niedługo może się to zmienić za sprawą specjalnej technologii, która została przetestowana na myszach i naprawdę działa.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gryzonie naturalnie są zdolne do lepszego widzenia w ciemnościach, ale naukowcy postanowili stworzyć specjalne nanocząstki, dzięki którym myszy mogły zobaczyć świat również w podczerwieni, by lepiej radziły sobie w takich ekstremalnych warunkach. Nie jest tajemnicą, że celem jest opracowanie takiej technologii również dla ludzi... Zobacz cały artykuł >>>

dalej