Rejs po zlodzonym Bałtyku

Zabieramy Was w podróż po skutym lodem północnym Bałtyku na pokładzie lodołamacza. Z powodu nadzwyczaj łagodnej zimy nasze morze zlodzone było na niewielką skalę. Najgrubszy lód pokrywa Zatokę Botnicką, gdzie jego warstwa ma od 25 do 65 centymetrów.

Doczekaliśmy się najcieplejszego dnia w tym roku. Jednak niebawem będzie jeszcze cieplej. Kiedy?

Na tak ciepły dzień czekaliśmy od babiego lata. Termometry pierwszy raz w tym roku wskazały niemal 20 stopni w cieniu. Niestety, tylko na jeden dzień. Jednak niebawem wiosenne ciepło wróci. Gdzie i kiedy? Sprawdźmy prognozę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Rzadko kiedy pierwszy dzień tygodnia roboczego sprawia nam aż taką przyjemność. Tym razem poniedziałek uraczył nas wyjątkowo wysoką temperaturą, która na większym obszarze kraju wyniosła od 15 do 17 stopni... Zobacz cały artykuł >>>

Maszt zgiął się w pół

W amerykańskim stanie Maine doszło do zaskakującego zjawiska, którego, aż trudno uwierzyć, inżynierowie nie przewidzieli. Maszt telekomunikacyjny, znajdujący się na szczycie góry Sugarloaf, najpierw pokrył się grubą warstwą lodu, który poważnie obciążył konstrukcję, a następnie huraganowy wiatr przechylił maszt, który zgiął się w pół.

Fot. Facebook / Keith Carson.
Fot. Facebook / Keith Carson.

Pozrywane dachy, połamane drzewa i tysiące domów bez prądu. We wtorek ciąg dalszy wichur i burz

Pierwsze w tym sezonie wichury połączone z burzami spowodowały sporo szkód, zwłaszcza na Pomorzu. Są pozrywane dachy, połamane drzewa i przerwy w dostawach prądu. We wtorek czeka nas kontynuacja bardzo niespokojnej aury. Gdzie tym razem da się ona we znaki?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

887 razy interweniowali ostatniej doby strażacy w północnej i zachodniej części kraju, głównie na Pomorzu, gdzie pojedyncze porywy wiatru podczas przechodzenia linii szkwałowej, której towarzyszyły burze, dochodziły do... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń mamy w południowej, środkowej i środkowo-wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze chmurzy się, zaś miejscami na wschodnim Pomorzu, Suwalszczyźnie, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku przelotnie, choć chwilami intensywnie, pada deszcz. Wiatr wieje porywiście z zachodu i południowego zachodu. Temperatura wynosi przeważnie od 5 do 7 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 marca 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 marca 2019 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wichury, deszcze i burze

Dzisiaj będzie już dużo chłodniej, w dodatku w różnych regionach kraju spodziewamy się przelotnych, ale chwilami intensywnych opadów deszczu, które lokalnie mogą być połączone z burzami i gradobiciami. Podczas nich wiatr może w porywach dochodzić do 90-100 km/h i przy tym powodować szkody. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie szybko rośnie. Jutro o tej porze będzie wyższe o około 15 hPa. Barometry pokazują w tej chwili od 987 hPa (niskie) na północy do 1005 hPa (lekko obniżone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Już za 3 miesiące lato

Lipiec jest najbardziej oczekiwanym miesiącem w roku, ponieważ większość z nas spędza go na urlopie. Morze, góry, jeziora? Zobaczcie najpiękniejsze oblicze pełni lata w Polsce.

Zachód Słońca, chmura i tęcza

Nasi czytelnicy uwiecznili piękne widoki. @Tomasz w Piaskach Wielkopolskich zachwycał się zachodem Słońca:

Zachód Słońca w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl

@Iwona uchwyciła olbrzymią chmurę burzową nad Lesznem:

Chmura burzowa w Lesznie w woj. wielkopolskim. Fot. Iwona / TwojaPogoda.pl

@Ela zauroczona została przez podwójną tęczę, która pojawiła się nad Szczecinem:

Tęcza w Szczecinie. Fot. Ela Tęczyńska / TwojaPogoda.pl

Apokalipsa u kresu drogi

Łowcy burz gonili wczorajsze tornado przez Alabamę. Gdy dotarli na miejsce, zastali niemal apokaliptyczny krajobraz. Przypomnijmy, że żywioł zrujnował dziesiątki domostw, w których zginęły co najmniej 23 osoby.

Tak to wyglądało chwilę później, gdy tornado się oddaliło:

Wał szkwałowy nad Pomorzem

Po południu i wieczorem z zachodu na wschód Pomorza przetoczyła się linia szkwałowa z burzami, ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Na zdjęciu satelitarnym widoczny jest charakterystyczny wał szkwałowy, który częściowo został przysłonięty przez niskie chmury warstwowe. W Ustce porywy wiatru dochodziły podczas jego przejścia do 100 km/h.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 marca 2019 o godzinie 15:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 marca 2019 o godzinie 15:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wichury łamią drzewa i zrywają dachy

Nad zachodnią i północną Polską przechodzą burze i wichury, które powodują szkody. W Wiejkowie na wyspie Wolin powalone na drogę drzewo uniemożliwiło przejazd autobusu szkolnego, zaś w Nowym Żytniku k. Sławna z powodu połamanych drzew nieprzejezdna była droga wojewódzka nr 205. Powalone drzewa m.in. na samochody są też w Szczecinie. Z kolei w Mieszkowicach k. Gryfina wichura zerwała dach z domu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Szalał na śniegu i... zniknął

Ostatnio modne stało się uprawianie sportów zimowych poza wytyczonymi szlakami, co bywa bardzo niebezpieczne w skutkach. Lekkomyślni narciarze, snowboardziści i amatorzy skuterów śnieżnych wpadają w gigantyczne zaspy, z których mogą się sami nie wygrzebać, a jeśli w pobliżu nie ma pomocy, może się to dla nich źle skończyć.

Wulkan Ambae wyemitował olbrzymie ilości siarki. Czy spowodują one ochłodzenie klimatu?

Podczas erupcji wulkanu Ambae, znajdującego się w Oceanii, do ziemskiej atmosfery wyemitowane zostały tak duże ilości siarki, że naukowcy zaczęli się zastanawiać czy mogą one spowolnić ocieplanie się klimatu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Podczas dużych erupcji wulkanicznych emitowane są spore ilości gazów. Jednym z nich jest dwutlenek węgla, który odpowiada za ocieplanie się klimatu. Jednak już dwutlenek siarki działa zupełnie odwrotnie... Zobacz cały artykuł >>>

Lawina zeszła na autostradę

W amerykańskim stanie Kolorado lawina śnieżna zeszła na autostradę nr 70. Na szczęście żaden uczestnik ruchu nie ucierpiał. Droga została zasypana grubą warstwą śniegu, przez co konieczne było jej zamknięcie. Czoło lawiny zatrzymało się na poboczu, zaś na samą jezdnię opadła spowijająca ją chmura pyłu śniegowego. Dzięki temu nie doszło do tragedii.

Najcieplejsza noc od kilku miesięcy. Temperatury wyższe niż notowane zwykle popołudniami

Doczekaliśmy się kolejnego zwiastuna rozpoczynającej się wiosny. Jest nim najcieplejsza noc od początku tego roku i zarazem od 4 miesięcy. Temperatura miejscami nie spadła poniżej 9 stopni, co ostatnio nie zdarzało się nawet popołudniami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

9 stopni to najwyższa temperatura minimalna zmierzona w nocy z niedzieli na poniedziałek miejscami na zachodzie i południu kraju. Zdecydowanie najwyższą temperaturę odnotowano w Słubicach przy granicy z Niemcami, dokładnie 9,1 stopnia. Ostatnio tak ciepło w nocy było tam na początku listopada... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Tajemnicza mgła

Jedynych przeraża, a inni uwielbiają ją za atmosferę tajemniczości. Mowa oczywiście o mgle.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pośród chmur burzowych

Wspaniały lot pośród piętrzących się chmur burzowych. Ten olbrzym na pierwszym planie to oczywiście Cumulonimbus capillatus incus. W sprzyjających warunkach jego wierzchołek sięga wysokości nawet powyżej 15 kilometrów.

Załogowa kapsuła SpaceX pomyślnie dotarła do ISS. Zobaczcie ten historyczny moment

Pierwszy marcowy weekend przejdzie do historii amerykańskiego przemysłu kosmicznego, a to za sprawą udanej pierwszej misji załogowego Dragona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przed nami powrót.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

SpaceX poinformowało, że kapsuła dotarła do kosmicznego domu i zadokowała do modułu Harmony wczoraj po południu. Astronauci otworzyli właz i przez następnych kilka dni będą przenosili 200 kilogramów... Zobacz cały artykuł >>>

Zabójcze tornado w Alabamie

Seria tornad przetoczyła się nad środkowo-wschodnią częścią amerykańskiego stanu Alabama. W hrabstwie Lee ciemne leje obróciły w ruinę kilkadziesiąt domów, a drugie tyle poważnie uszkodziły. Dotychczas potwierdzono śmierć 23 osób, ale władze zastrzegają, że ofiar może być więcej. Krajobraz po przejściu żywiołu przypomina apokalipsę.

dalej